Toepassing der maatschappelijke Verdelging van veldmuizen zekerheid op de landbouwbedrijven. en veldratten» Arbeid adelt Landbouwers, LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Verschijnt iederen Zondag Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In onze nummers van 5 en 12 Ja nuari 11. hebben wij achtereenvolgens een uiteenzetting gegeven van het besluit van den Regent in dato 5 No vember 1946 waardoor, vanaf 1 Ja nuari 1947, de wetgeving betreffende de Maatschappelijke Zekerheid der arbeiders toepasselijk wordt gemaakt op de landbouwondernemingen. Wij hebben insgelijks de verplichtingen en pleegvormen opgesomd welke door zelfde besluit worden opgelegd aan de onderworpen landbouwers werkgevers. Ter vollediging dezer inlichtingen verstrekken wij hieronder enkele na dere gegevens aan de hand van het Ministerieel Besluit van 22 December 1946 en van de onderrichtingen uit gaande van den Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid I) Werkgevers en werknemers aan het besluit onderworpen. Zooals wij reeds meedeelden vallen onder toepassing der Maatschappe lijke Zekerheid a) Werkgevers: Al de hoofden van landbouwbedrijven, met inbegrip der fokkerijen en vischkweekerijen, die op bestendige wijze werklieden of bedienden te werk stellen. Uitgezon derd zijn de tuinbouwbedrijven en boschbouwondernemingen welke, in gevolge vroeger uitgevaardigde be sluiten, een eigen regime hebben. b) Werknemers: De bestendige werklieden, ongeacht leeftijd, ge slacht of nationaliteitmet uitzonde ring echter van de seizoenarbeiders, de leden van het gezin van het on- dernemingshoofd en de dienstboden die uitsluitend huishoudelijke bezig heden verrichten. c) BediendenDe in de landbouw onderneming te werk gestelde be dienden. II) Werknemersbijdragen. Vanaf 1 Januari 1947 af, moet de werkgever, op het loon van zijn be stendig arbeidspersoneel, bij iedere betaling, een bijdrage afhouden be paald alsvolgt mannen vrouwen per dag 7,70 fr. 5,90 fr. per week door- 2Q 35,40 fr. loopend werk per maand door- 192t50 fr. 147.50 fr. loopend werk Deze afhouding vertegenwoordigt: 1) De bijdrage van den werkne mer aan den Rijksdienst voor Maat schappelijke Zekerheid vastgesteld op 7,5 °/o berekend op een forfaitair ge schat dagloon van 96 frank voor de mannen en 72 fr. voor de vrouwen. 2) Zij omvat bovendien het aan deel van den werknemer in de beta ling van de lijfrentezegels te plakken op zijn pensioenkaart. Het spreekt vanzelf dat ook de loonbelasting mag worden afgehouden. 3) De bijdrage is verschuldigd zelfs zoo het loon geheel of gedeeltelijk in natura wordt uitbetaald bvb. onder vorm van inwoon, kost of elke andere wijze. De werkgever is aansprakelijk voor de betaling van de bijdragen af te houden ten laste van den werkne mer. Hij moet ze, bij het einde van het halfjaar, met zijn eigen bijdrage storten aan den Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid. Vooreen bediende, is de afhouding 8,25 °/o op de wedde, zonder dat zij 330 fr. per maand mag overschrijden, geen enkele aanvullende afhouding mag op de wedde worden verricht voor deelname van den bediende in storting aan de pensioenkas. III) Werkgeversbijdragen. De bijdrage van den werkgever be draagt 12,5 °/o op het forfaitair ge schat dagloon, zoodat bij het einde van het halfjaar een totale bijdrage van 20 °/o dient afgedragen aan den Rijksdienst. Deze totale bijdrage is vastgesteld alsvolgt Deze totale bijdrage behelst zoo wel deze ten laste van den werkne mer (7,5 °/o) als deze ten laste van den werkgever zelf (12,5 °/o). Zij geldt voor de verschillende diensten der maatschappelijke zekerheid nl.voor de ziekte-verzekering, de werkloos heid, voor de gezinsvergoeding als ook voor het pensioen (behoudens de op de pensioenkaart aan te brengen lijfrentezegels). (Zie vervolg 2' bladzijde le kolom) Het is zeer spijtig om aanzien, wan neer we, na onzen noesten vlijt en arbeid, welke we aan onze groenten besteed hebben, bemerken dat onze planten aangevallen worden door de knaagdieren. Doorgaans zijn het de mollen, de hamsters, de boschmuizen en de woelmuizen. Deze laatste voor al, waarvan er twee soorten bestaan, veroorzaken het meest schade. Deze twee soorten woelmuizen noemt men de veldmuis en de veld rat. De veldmuis is klein van gestal te, met tamelijk dikken kop, afgeron- den snuit, en zeer kleine oogen haar korten staart is behaard ze heeft een lengte van ongeveer 13 a 14cm..ver der heeft ze een bruinachtig uitzicht. De veldrat daarentegen is veel langer, de lengte van kop tot staart bedraagt 25 cm., terwijl verder het uiterlijke volkomen overeenstemt met de veld muis. Door het feit dat deze knaagdieren zoo geweldig vermenigvuldigen, zijn ze bijzonder schadelijk. Zeer vroeg begint de voortteling van als ze twee en half maand oud zijn. Voegen we daarbij dat het wijfje tot vier a vijf worpen geeft per jaar elk van vijf tot zes stuks, zoodat men schatten mag dat een koppel in normale omstandig heden en niettegenstaande de menig vuldige vijanden, na een jaar een nageslacht geven van 150 stuks. Het moet ons niet verwonderen, dat de gevolgen van deze knaagdie ren zeer zwaar kunnen drukken op onze opbrengst in onze tuinen. Gaan we eens na hoe deze dieren leven. Om zich te ontmaken van hun ne vijanden, graven zij een dicht net van onderaardsche gangen,die onder ling in verbinding staan en toegang verleenen tot het nest, dat zich op een diepte bevindt van 15 cm. in de zo mermaanden, en ietwat dieper gele gen is in den Winter. Door deze gan gen ook staat het dier in verbinding met de provisiekamer, waarin deze de voedselvoorraden voor den Winter bewaart. Wanneer het goede seizoen aan breekt, verspreiden de woelmuizen zich en leven nu afzonderlijk, paren op rustige plaatsen, doch in de on middellijke omgeving van de plaat sen, waar ze hunne verwoestingen aanrichten. Alsdan is het zeker dat de vernietiging zeer moeilijk is. We vat ten met de meeste kans de vernieling aan wanneer de woelmuizen in groep leven. Deze periode loopt van den Herfst tot begin Februari. Alsdan zal men trachten ze te dooden door mid del van giftig gas of lokaas, of wat nog wenschelijker ware, deze twee bestrijdingsmiddelen te gelijk. Vergeten we niet dat de gangen soms verlaten worden door deze die ren. Het ware dus verkeerd, dat we alle gangen zouden behandelen zoo doende zullen we vele kosten uitspa ren. Daarom zullen we een paar da gen, voor we de behandeling begin nen, al de gangen dicht maken door middel van den rol, de eg of met de hand deze nu die na een paar dagen terug open zijn, duiden de plaatsen aan, waar de muizen zich bevinden. Ten einde al de muizen te vernietigen, zullen we na een veertiental dagen deze behandeling herbeginnen, want niets zegt ons dat er na de eerste be werking geene knaagdiertjes ont snapten. Ter bestrijding vinden we op dit oogenblik talrijke bestrijdingsmidde len. Als giftgas kunnen we aanwen den de rookpatronen, met dewelke we de verdelging kunnen uitvoeren in vijf tot tien aren grond. Men ontsteekt de wiek en brengt deze hier en daar in de gangen, welke men, telkens men verandert, goed sluit. Ook wanneer men bemerkt, dat hier of daar rook ontsnapt, zal men de opening sluiten. Een raad werk steeds met den rug in den wind, ten einde geen last te hebben van het gas. Als giftkorrels kunnen we in den handel veelerlei produkten aantreffen en welke allen met goed gevolg wor den gebruikt. Verder worden deze giftige stoffen soms in het bereik der muizen ge bracht door middel van pasta's. De pasta moet gestreken worden op een of ander lokaas, zooals aardappel puree, brood, schijfjes wortelen, kaas of visch. Weest steeds voorzichtig met al deze giftige produkten en houdt ze buiten het bereik der kleinen. Alle producten voor de verdelging van veldratten en veldmuizen zijn in ons magazijn verkrijgbaar. Bij den aankoop zal U de gebruiksaanwijze worden aangetoond. leest en verspreidt uw blad. De] ECoornb! Loem mannen vrouwen per dag werk 19,20 fr. 14,40 fr. p. week doorloopend werk 115,20 fr. 86,40 fr. per maand werk 480,fr. 360,fr. voor een kwartaal door- ,,A 1AQn loopend werk 1440,-fr. 1080,-fr. voor een halfjaar door- 28g fr 2m fr loopend werk

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1