De bemesting der weiden. DAGKLAPPER. Uitbating van broedin stellingen» Rechtskundige Dienst Tarwe geschikt voor zaaigranen» DE KOORNBLOEM - 16 Februari 1947 Toepassing der maatschap pelijke zekerheid op de land bouwbedrijven. (Vervolg van 1ste bladzijde) Voor een bediende is de globale bijdrage of de wedde 23,5 °/0 waar van 8,25 °/o ten laste van den bedien de, zonder dat het bedrag 940 fr. per maand mag overschrijden. Zij geldt voor dezelfde diensten. Geen enkel bijdrage is aan den R.M.Z. verschul digd voor seizoenarbeiders en huis personeel. In afwachting dat onderrichtingen worden verstrekt nopens de wijze waarop de totale bijdrage dient ge stort aan den R.M.Z. voor de eerste maal in Juli 1947, wordt aan den werkgever den raad gegeven in een boekje aan te teekenen voor iederen werknemer 1) Familienaam en voornaam 2) Het op zijn pensioenkaart voor komend nummer; 3) De dagen, weken of maanden werk. ('t Vervolgt) Over 't algemeen wordt de weide- kuituur sterk verwaarloosd en heeft zij niet in dezelfde mate van den voor uitgang in den landbouw genoten dan de andere gewassen. Talrijk zijn de perceelen die lijden van overtollig water, die zuur zijn, killig en uitgeput, en natuurlijk slechts wat mager en zuur hooi leveren, wij zouden moeten zeggen wat slecht ge droogde onkruiden. Welnu door een voudige draineering, door ontwate ring met open grachten of greppels, door een oordeelkundige bemesting en verzorging, zou het mogelijk zijn, meer dan de helft van deze weiden onmiddellijk te verbeteren en de op brengst, hoedanigheid en hoeveelheid bijna te verdubbelen. De weiden worden maar al te veel aan hun lot overgelaten. Het is de moeite waard om aan te stippen, dat veel landbouwers stalmest en daaren boven nog een groote dosis scheikun dige meststoffen toedienen aan hun graangewassen en andere vruchten terwijl ze hun weiden verwaarloozen. Waarom zouden de grasplanten, evenals de andere gewassen, geen voedsel noodig hebben? Omdat de weiden jaren lang een opbrengst ge ven zonder bemestingdaaruit be sluiten dat deze gronden rijk genoeg zijn aan voedende bestanddeelen, ware een groote dwaling. We behoe ven maar eens na te gaan, de hoe veelheid voedsel welke door een tar weoogst én door een weide worden uit den grond opgenomen om te be- statigen dat de weiden grootere eischen stellen inzake voeding dan andere gewassen. De hieronder aangehaalde bereke ning zal ons klaar de noodzakelijkheid van een doelmatige bemesting doen inzien. Een tarweoogst met een op brengst van 3000 kg. graan en 5000 kg. stroo per Ha. ontneemt aan den grond 86,4 kg. stikstof; 35,2 kg. fos- foorzuur; 45 kg. potasch en 15,3 kg. kalk. Een weide met een opbrengst van 4000 kg. hooi en 2000 kg. toe- maat ontneemt aan den grond 90 kg. stikstof25,8 fosfoorzuur96 kg. pot asch en 44 kg. kalk. Het voortbrengen van een sterken oogst hooi vereischt dus meer stikstof, potasch en kalk dan een oogst graan. Een onderscheid dient hier gemaakt tusschen de hooi- en vetweiden, om dat de voedingseischen verschillend zijn. Een hooiweide ontneemt meer voedende bestanddeelen dan een vet- weide, daar deze laatste gedeeltelijk gevoed wordt de uitwerpselen der dieren. Niettegenstaande de goede uitsla gen door toepassing van stikstofhou- dende meststoffen bekomen, zijn er nog die beweren, dat alle stikstofbe mesting op grasland overbodig is. Ze maken wel de volgende opwerping zou het wel oordeelkundig zijn, een stikstofbemesting toe te passen op een weide aangezien1) door de vlinder bloemige planten stikstof wordt aan gevoerd. Immers we weten allen en we moeten er naar streven dat een goede graszode benevens de gras soorten ook klavers bevat, welke de vrije stikstof uit de lucht kunnen op nemen 2) de stikstof uit het gras met de uitwerpsels weer op het grasland terecht komt. Deze opwerping is heel juist, doch het ware verkeerd daaruit af te lei den, dat de weide geen stikstofmest noodig heeft. Gezien de stikstofmest stoffen in de Lente gebruikt worden, komen we daar later op terug in een afzonderlijke bijdrage. De potasch oefent over 't algemeen een minder waarneembaren invloed uit op de ge wassen dan de stikstof. Nochtans werkt deze meststof op de hoeveelheid en de hoedanigheid van het gras vooral de vlinderbloemige gewassen zijn dankbaar voor een degelijke potaschbemesting. Een toepassing van 600 tot 800 kg. sylviniet of kaïniet zal voorzeker winstgevende uitslagen opleveren. Potaschmesten moeten altijd zoo vroeg mogelijk toegediend worden, bij voorkeur vóór of in het begin van den Winter, daar deze meststoffen langzaam werken. De hoeveelheid fosfoorzuur welke door het gras wordt opgenomen is betrekkelijk gering, nochtans is het zeer aan te bevelen een sterke dosis toe te passen. Bij de keuze der fosfoorzuurmesten voor de weiden, dient men rekening te houden met de reactie van den grond. Daar de weidegrond veelal zuur is, nemen wij bij voorkeur me taalslakken. Men geve aldus 700 tot 800 kg. metaalslakken per Ha. Ze worden best vóór den Winter toege diend, omdat deze meststof zich heel langzaam in den grond verspreid. Sylviniet mag met de metaalslakken gemengd worden, korten tijd vóór het toedienenanders wordt het mengsel te hard. De kalk wordt minder gebruikt als meststof, maar vooral als verbete ringsmiddel van den grond. Op alle graslanden, maar vooral deze bestemd om afgegraasd te worden, zou om de 2 a 3 jaar een hoeveelheid van 1500 tot 2000 kg. kalk per Ha. hoeven toegepast te worden. Zondag 16 Februari H. Juliana, maagd, mart. H. Gregorius X, paus. De H. Paus Gregorius, heette met zijn familienaam Visconti, en werd in 1200 te Piacenza geboren. Te Luik is hij aartsdiaken geweest, en hij werd Paus gekozen, ofschoon hij noch kar dinaal, noch zelfs priester was. Zoo moest hij eerst priester en bisschop gewijd worden. Hij stierf in 1276. De Visconti behooren tot een groote Ita- liaansche adellijke familie. Op het ka steel van Gaasbeek hebben ook nog Visconti gewoond. Maandag 17 Februari H. Sylvaan van Terwaan. H. Flaviaan. H. Theodulus. H. Faustinus. H. Alexis Falconieri (in 't Vlaam. Alexis Valkenaere), een der 7 stich ters der Servieten. (f1310) W. Ermesinde. Dinsdag 18 Februari H. Evermaar van Kamerijk. H. Angilbrecht van Sint Rikiers. (Angelbrecht) H. Simeon, f106. H. Bernadette Soubirous. De H. Bernadette, een eenvoudig herderinnetje, heeft de vreugde ge kend, de H. Maagd te zien te Lour- des, waar deze haar vele malen ver scheen als de Onbevlekte Ontvange nis. Dit gebeurde in 1858. Lourdes is sinds beroemd geworden. En Berna- detje werd heilig verklaard. Weerspreuk Vastenavond hel en klaar Boer, maak dan de ploeg maar klaar. Woensdag 19 Februari H. Bonifaas van Brussel, bisschop, belijder, f1265 H. Koenraad. Sint Bonifaas in 1183 te Brussel ge boren, studeerde te Parijs en werd priester en hoogleeraar in de godge leerdheid aan de Universiteit te Pa rijs leeraarde 2 jaar te Keulen en werd bisschop van Lauzanne gewijd. In 1242 werd hij monnik in de abdij van Ter Kameren, waar hij in 1265 stierf, na een streng en heilig leven. De H. Bonifacius was goed bevriend met de abdij van Affligem op het einde van zijn leven schonk hij góe deren aan deze abdij. Donderdag 20 Februari H. Eleuteer van Doornik, bisschop, belijder, f531. H.H. Echerius en Falco, bisschop pen en belijders. De heilige Eleutrius, te Doornik geboren, werd in 407 bisschop van zijn vaderstad. De heilige Echerius en de heilige Falco waren twee gebroeders, die el kaar opvolgden als bisschop van Maastricht, einde Ve, begin VIe eeuw. Vrijdag 21 Februari H. Eleonora, maagd. Zalige Pepijn van Landen. H. Euginius. H. Germanus. Pepijn van Landen was Hofmeier van het paleis van Austrië en stichter van de Carolingische dynastie was een wijs en grootmoedig bestuurder vader van de H.H. Begga en Gertru- dis van Nijveloverleed in 640 te Landen zijn lichaam werd naar Nij vel overgebracht. Men vertelt van hem dat hij een buitengewone oot moedigheid betoonde in het ontvan gen van de H.H. Sakramenten als hij te biechten ging, deed hij schoenen en kousen uit om blootsvoets zijn zon den te belijden. Zaterdag 23 Februari t H. Petrus Stoel van Antiochië. H. Isabella. H. Margaretha van Cortona. Z. Hendrik Herp uit Mechelen. Op 18 Jan. vierden we de komst van Sint Petrus te Rome. Voordat hij echter naar Rome kwam, had hij ze ven jaar te Antiochië geleefd. Daar was dus de eerste zetel of stoel van het Pausdom. Weerspreuk Met Sint-Pieters Stoel. Komt de ooievaar in 't gewoel. De aandacht van de pluimveekwee kers en van de broeiers wordt erop gevestigd, dat vanaf het kweeksei- zoen 1947, slechts eieren zullen mo gen kunstmatig uitbroeien, die broei- erijen, welke erkend zijn volgens de bepalingen voorzien in het ministe rieel besluit van 11 Maart 1946, be treffende de verbetering der pluim vee- en konijnenrassen, hoofdstuk III; Broeierijen (Staatsblad van 22 Maart 1946). De betrokken personen worden er aan herinnerd, dat de aanvragen tot deze erkenning dienen gericht te worden aan den Veekweekdienst van het Ministerie van Landbouw, Mid daglijnstraat, 3, Brussel. De bepalingen betreffende de ver plichting van deze broeiers, slechts eieren afkomstig van selectie- of ver- meerderingsbedrijven uit te broeien, is nog niet in haar geheel van toe passing voor het seizoen 1947. Alle andere bepalingen van het besluit, betreffende de erkende broei ers, zijn van toepassing. De hevige koude, die over het land heerscht, heeft zeer waarschijnlijk schade berokkend aan de winterbe- zaaiingen. De kantonnale bureelen van de Al- gemeene Directie van de Mobilisatie der Landbouwprodukten zijn dan ook gemachtigd aan de producenten, waar van de tarwebezaaiingen bevroren zijn, attesten uit te reiken, waarmede zij zich tarwe, geschikt om als zaai graan gebruikt te worden, kunnen aanschaffen. Zooals we reeds hebben meege deeld is er weinig zomerzaaitarwe te krijgen. Wij denken dan ook dat het gemakkelijker zal zijn aan een attest te geraken dan aan tarwe. Onze rechtskundige houdt zijn e. k. zitdag op Zondag 23 Februari.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2