Toepassing der maatschappelijke zekerheid op de landbouwbedrijven. DE HA VERTEELT. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 23 FEBRUARI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1238 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Vervolg). IV) Andere verplichtingen van de werkgevers. A) Pensioen: Zooals voorheen, moeten de werkgevers de pensioen- kaarten van hun werklieden bijhou den en tegen dezelfde bedragen als voorheen er lijfrentezegels op plakken. Het bedrag van den aan te brengen zegel beloopt 25 fr. per maand, in het geval van den bestendigen werkman is zijn deel, zijnde 12,50 fr., vervat in het bedrag van de afhouding te ver richten op zijn loon zooals vermeld onder II in voorgaand artikel. De werkman geniet de pensioenaanvul lingen van de maatschappelijke ze kerheid. Voor den bediende verricht de werkgever, zooals voorheen, dezelfde storting aan de pensioenkas waarbij de bediende is aangesloten; hij trekt deze storting af van de totale bijdrage verschuldigd aan den R. M. Z. Voor de seizoenarbeiders en het huispersoneel wordt de pensioenkaart bijgehouden zooals voorheen. B) Verzekering ziekte-werkon bekwaamheid: Bij de laatste be taling der bezoldiging van ieder tri mester, en voor de eerste maal einde Maart 1947, dient de werkgever aan ieder van zijn bestendige werklieden en bedienden «een bijdragebon voor de verzekering ziekte - invaliditeit» af te leveren. Deze bons zijn te koop in de postkantoren en dienen ingevuld overeenkomstig de vereischte aan duidingen. Zonder verwijl zal de werknemer aansluiten, hetzij bij een mutualiteit of ziekenkas zijner keuze, hetzij, zoo hij het wenscht, bij het gewestelijk bureau tegen ziekte en invaliditeit, en binnen de veertien dagen die op het einde van het kwartaal volgen, zijn bijdra gebon aldaar indienen. C) Werkloosheid: Wanneer zijn bestendige werklieden of zijn bedien den werkloos worden, moet het on- dernemingshoofd hun het passend ge tuigschrift overhandigen om hen toe te laten de werkloosheidvergoedingen te genieten. D) Kindervergoedingen De werkgever moet aan de Compensatie kas voor gezinsvergoedingen waarbij hij aangesloten is, dezelfde beschei den als voorheen inzenden. Doch hij stort aan deze kas geen bijdragen meer voor zijn bestendige werklieden en bedienden, daar deze begrepen zijn in de totale bijdrage gestort aan den Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid. De bijdragen blijven even wel aan de Compensatiekas verschul digd voor de seizoenarbeiders. E) Jaarlijksch verlofDe bijdra gen voor betaald verlof zijn niet be grepen in deze afgedragen aan den R. M. Z. Ingevolge de vroegere wet telijke bepalingen, moet de werkge ver aan zijn bestendig te werk gesteld personeel de bezoldiging betalen'voor de jaarlijksche verlofdagen waarop deze werknemers recht hebben (Ko ninklijk Besluit van 15 Juli 1938). F) ArbeidsongevallenDaar de ze niet begrepen zijn in het stelsel der Maatschappelijke Zekerheid moet de werkgever zooals voorheen aan zijn verzekeringsmaatschappij de premiën en bescheiden bezorgen. Rekening houdend met de talrijke ingewikkelde en tijdroovende pleeg vormen welke de toepassing der So ciale Zekerheid en der Fiscale Wet geving voor onze landbouwers-werk gevers meebrengt, hebben wij hen in ons nummer van 12 Januari 11. den raad gegeven al deze verplichtingen en formaliteiten te laten uitvoeren voor hun rekening door gespeciali seerde diensten, zooals de «Sociale en Fiscale Dienst» van het Vlaamsch Economisch Verbond. Beddenstraat, nr 13, VIe verdieping, Torengebouw, Antwerpen. Bijkantoren te Gent, Nas- saustraat, 5, te Kortrijk, Reepkaai, 2, en te Turnhout, Prinsenstraat, 62. Ten aanzien van de onderrichtin gen van den R. M. Z. hooger uiteen gezet, moeten wij dezen raad herha len. De aansluiting bij dezen dienst waarborgt in hoofdzaak drie voor- deelen 1) Dat de wettelijke verplichtingen stipt worden uitgevoerd, zoodat onze landbouwers-werkgevers gevrijwaard zijn voor het oploopen van zware boeten wegens het niet of het laattij dig volbrengen van een of andere verplichting. 2) Dat bij mogelijke betwisting of geschil met de sociale organismen, de Dienst voormeld, in hun plaats op treedt om een behoorlijke oplossing te bekomen. Zie vervolg onderaan hierneven. De keus en bereiding van den grond. Haver groeit op alle grondsoorten, die niet te droog zijn. Vroeger zaaide men slechts haver op kleigrond, doch tegenwoordig door het doelmatig ge bruik der scheikundige meststoffen bekomt men eveneens goede uitslagen op zandgrond. De bewerking van den grond is in deze teelt van groot belang. Op kleigrond is het op som mige plaatsen de gewoonte het land reeds voor den Winter in gereedheid te brengen en dan in 't voorjaar eens kruisgewijze te eggen. Op andere plaatsen stort men de stalmest vóór den Winter onder en in 't voorjaar ploegt men dan dieper. Dez^ doenwijze is ook voordeelig, gezien er daardoor veel onkruid wordt vernietigd en de verteerde stal mest dan op de gepaste diepte ligt voor de haverwortels. Wanneer men zinnens is de haver als dekvrucht voor de klaver te laten dienen, mag de ploeging dieper gebeuren dan an ders, gezien het goedvertakt wortel gestel der vlinderbloemigen. De oordeelkunstige bemesting. Dank haar sterk wortelvermogen is de haver in staat groote hoeveel heden voedende bestanddeelen te be nuttigen en de resten van vorige be mestingen op te slorpen. Zij is dus dankbaar voor een ruime voeding en geschikt om deze in een opbrengst om te zetten. Door veel landbou wers wordt hiermede geen rekening gehouden, ze zaaien hun haver op uitgeputte gronden, zonder aan deze de noodige vruchtbaarmakende stof fen toe te dienen. Waarom de haver niet beter bemest, om meer en voed zamer produkten (graan en stroo) te winnen Een haveropbrengst van 35 zakken graan en 4500 kg. stroo per Ha. ont neemt aan den grond de volgende hoeveelheden voedstoffen stikstof fosfoorz. 3500 kg. graan 67 kg. 23 kg. 4500 kg. stroo 25 kg. 12 kg. 3) Dat zij gespaard blijven van me nigvuldige paperasserij waaraan onze landbouwers terecht een hekel heb ben. Ook nu nog kunt U tot voormel den dienst toetreden. Hij zal U gaarne op aanvraag alle inlichtingen en zijn zeer gunstige aansluitingsvoorwaar- den meedeelen. 3500 kg. graan 4500 kg. stroo potasch kalk 16 kg. 3,5 kg. 74 kg. 17,5 kg. 90 kg. 21 kg. Dit toont ons 1) dat de haver vooral behoefte heeft aan stikstof en potasch 2) dat de behoefte kleiner is aan fosfoorzuur en kalk. De bemes ting houdt voorzeker verband met de grondsoort, maar ook met de plaats, die de haver in de vruchtafwisseling inneemt. Komt haver na tarwe of wintergerst, dan moet de bemesting rijker zijn, dan wanneer ze na een hakvrucht komt, gezien de voedende bestanddeelen in grootere mate zijn uitgeput. Bij de keus der stikstofmesten zal men rekening houden met den zuur heidsgraad van den grond. Op zure gronden gebruikt men de alcalische stikstofmesten bv. cyanamide, kalkni- traat. De toepassing van stikstofmesten op de graangewassen heeft vroeger bij sommige landbouwers aanleiding gegeven tot slechte uitslagen, gezien ze geen gebruik maakten van fosfoor zuur- en potaschmesten. Wanneer we de cyanamide gebruiken, hoeft men deze gedurende den winter of toch enkele weken voor het zaaien met den grond te vermengen. Velen geven ook als stikstofmest zwavelzu ren ammoniak en sodanitraatde eer ste geheel, de tweede gedeeltelijk vóór het zaaien en het overige wan neer de planten een achttal centimeter hoogte hebben. Wanneer aan de voorvrucht veel fosfoorzuur gegeven werd, mag dit geen reden zijn om voor haver, die betrekkelijk weinig fosfoorzuur noo- dig heeft, deze bemesting te verwaar- loozen, gezien ze een voorname rol speelt in de bevruchtiging en tevens het stroo meer stevig maakt. Bij de keus van een fosfoorzuurmest houdt men rekening met den zuur heidsgraad van den grond, dus op zu re of kalkarme gronden geeft men ijzerslakken. Op gezonde gron den geve men superfosfaat. Even als de vorige mag men de potaschbe- mesting niet verwaarloozen. Fijn ge malen sylviniet wordt soms ook ge bruikt tot de bestrijding der onkrui den. De beste wijze om potasch- en fosfoorzuurmeststoffen toe te dienen, is ze met den ploeg of egge onder te werken. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De E£oornb! Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1