dagklapper! Draincerbuizen. Landbouwberichten Nieuwe Zaakvoerder. Landbouwers, 2 DE KOORNBLOEM - 23 Februari 1947 DE HAVERTEELT. (Vervolg van le bladz.) Wordt de haver als dekvrucht ge zaaid voor klaver, dan weze men met de stikstofbemesting zuinig: 1) omdat anders de haver te weelderig opgroeit en de klaver verstikt; 2) de klaver dan te vroeg welig wordt waardoor het drogen der haverschoven wordt be lemmerd. Hf Gezien de klaver een gewas is, dat groote behoefte heeft aan fosfoorzuur, maar vooral aan potasch, zal men de ze hoeveelheden verhoogen. Zaaien. Zaai haver zoo vroeg mogelijk, liefst in de maanden Februari of Maart, dit volgens de weersomstan digheden. Variëteit. Hier op onze zware gronden, zijn we best met de Zegehaver (met gele korrels. Deze soort geeft stevig stroo en zeer hooge opbrengsten. Op lich tere gronden neemt men de Goud- regenhaver. Ter gelegenheid van de WINTERFOOR Zondag 23 Februari. Gewoon bal. Begin 17 u. in het lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, Aalst. Orkest René Carlier. Zondag 23 Februari H. Petrus Damianus, biss., bel. en kerkleeraar. f1072. H, Milburg, maagd. Sinte Milburg was de oudste doch ter van Prins Merowald en Sinte Er- menburgaze stierf in 722 als abdis van het door haar gestichte Benedik- tinessenklooster te Wenlock in En geland. Maandag 24 Februari s H. Matthias, apostel. H. Felix. H. Vulgisius uit Vlaanderen. H. Modestus. Z. Amelius van Ter Duimen. H. Mattheus was een der ^apos telen. Hij speelt een zeer voornamen, rol in het Vlaamsch boerenleven. Vandaag zegt men Sint Matthijs bouwt hem een huis op 't ijs; van steenen muren maar 'ten kan niet lange duren. Verder Op Sint Matthijs zit de wijngaard in de ranken en de bieën op hun plan ken. Ook nogSint Matthijs breekt het ijs, en brengt het sap in 't rijs. Als het op Sint Matthijs vriest,dan vriest het 40 dagen, 't Is gelijk met den regen op St Medardus, die man nen zijn gebroers (zoo zegt men te Opwijk-Nijverseel). Dinsdag 25 Februari H. Walburgis, maagd, f779. Van de H. Walburgis vindt veel relikwieën in Brabant en Vlaan deren. Ze wordt aanroepen tegen storm en hondsdolheid. Ook, vooral te Oudenaarde en Veurne, wordt ze aanroepen tegen de muizen en ratten. Walburga is ook |de patrones van Meldert. 011 Woensdag^26BFebruari t H. Nestor, biss. en mart. H. Victor, belijder. H. Adeltrudis, maagd. Z. Leo van Veurne. Z. Ubald van Bloemkamp (Fries land). De Zalige Leo stamde uit een adel lijk geslacht van Veurne. Hij werd monnik te Auchin. Van den abt van dit klooster hebben de eerste monni ken van Affligem, de bekende roof ridders, het kloosterhabijt ontvangen. Leo werd prior te Hesdin en later abt van Lobbes en van Sint-Bertinus. Donderdag 27 Februari TH. Gabriël van de Zeven Weeën, belijder. H. Leander, biss. H. Eucharius, biss. Z. Leonius van St-Berten. De H. Eucharius was bisschop van Maastricht en stierf omstreeks het jaar 500. Vrijdag 28 Februari H. Oswald, biss. H. Romanus, bel. H. Hilarion. Z. Andries van Elno St-Amands. H. Rupprecht. Sint Oswald stamde uiteen Deensch geslacht en was de neef van Sint Odo van Canterburyhij nam het kleed van Sint Benediktus aan te Fleury in Frankrijk; werd bisschop van Wor cester in Engeland en ijverde er fel voor herstel van het kerkelijk leven. Hij werd in 972 aartsbisschop van York en stierf te Worcester in 992 op 29 Februari, terwijl hij bezig was de voeten van de armen te wasschen. Zaterdag 1 Maart H. Albinus. H. Felix III, paus. H. Sintbertus, biss. H. Switbert uit Noord-Nederland. De naam Maart is afkomstig van het Latijnsche woord "Mars,,. Mars was de oorlogsgod der Romeinen. Vlaamsche namen dezer maand zijn Lentemaand, Sint Jozefmaand, Beslo- tenmaand, Guldenmaand, Kalver- maand. Vastenmaand, Dorremaand, Dondermaand. De talrijke weerspreu ken, die op Maart betrekking hebben geven te kennen, dat men in dezen tijd veel belang hecht aan het weer. Weerspreuk Stof in Maart is goud waard. Als 't in April, maar regenen wil. men In de gemeente OOSTERZELE werd een tweeden zaakvoerder aan gesteld op de wijk ANKER in den persoon van Henri Verhoeyen. Alle bestellingen van veevoeders, meststoffen, zaaigranen, plantaardap pelen, ontsmettin gsstoffen en kalk kunnen bij hem worden overgemaakt. Ten behoeve onzer leden kunnen we draineerbuizen aanbieden, welke geleverd worden per wagon, station naar keuze van den kliënt. De vol gende maten kunnen onmiddellijk worden afgeleverd 5 cm. diameter binnenkant. 8 cm. 10 cm. BINNENLAND. Bijkomende stikstof per ha tarwe. Blijkens een mededeeling van het Ministerie van Landbouw heeft de minister beslist, per ha. wisseltarwe aangegeven bij de telling van 1 Janu ari 1947, een aanvullende hoeveelheid van 200 kg. stikstofmeststoffen toe te kennen aan 20,6 °/o stikstof, ten einde de landbouwers ter hulp te ko men, wier bezaaiingen door den vorst hebben geleden. Deze bijkomende hoeveelheid mest stoffen moet toelaten, waar de tarwe bevroren is, tot de noodige herbe zaaiingen over te gaan en de bezaai ingen, welke ernstig hebben geleden, door een bijkomende stikstofbemes ting aan te wakkeren. Aan al de gemeenten zullen de noo dige stikstofcoupons gestuurd wor den, op basis van de tarwe aangege ven bij de telling van 1 Januari 1947, en zulks zoohaast de definitieve uit slagen van de telling door het Natio naal Instituut voor Statistiek zal be kend gemaakt worden. Extra-contingent lijnkoeken uit Amerika. Het Amerikaansch departement van Landbouw heeft België een extra noodtoewijzing toegestaan van 15,000 ton lijnkoeken of lijnzaadmeel, om te voorzien in het tekort aan veevoeder. Uitvoer van azalea's naar Engeland. Ingevolge onderhandelingen ge voerd met Groot-Brittannië werd be komen, dat azalea's voor een totale waarde van 10.000 pond sterling (1,760.000 fr.) naar Engeland zullen kunnen uitgevoerd worden. Deze uitvoer loopt over een tijd perk dat eindigt op 31 Mei 1947. Afgezien daarvan onderhandelt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken voor een uitbreiding van den uitvoer van sierplanten. Het geldt hier een eerste maatregel, die uiterst welkom zal zijn voor de bloemisten, wier buitenlandsche af zetgebieden verdwenen zijn. Besluit betreffende de voorafne mingen of de verkrijging van tar we voor de herbezaaiïng van de door de vernielde winterzaaiïngen van tarwe. De producenten waarvan winter- bezaaiingen van tarwe door de vorst vernield werden, zijn er toe gemach tigd 200 kg. tarwe per geteisterde hectare hetzij op hun eigen oogt voor af te nemen, hetzij bij een andere pro ducent of bij een erkende graanhan delaar te verkrijgen. De aankoop van tarwezaaizaad zal insgelijks mogen geschieden bij een handelaar-berei- der te dien einde erkend door de Al- gemeene Keuringsdienst van Zaaiza den en Pootgoed van het Ministerie van Landbouw. De door een produ cent verkochte hoeveelheid wordt hem ten titel van levering in rekening gebracht. De door de producenten op hun eigen oogst voorafgenomen hoeveelheden, worden hun in reke ning gebracht na de werkelijkheid van de herbezaaiïng te hebben onder zocht. Iedere voorafneming of elke ver krijging van tarwe voor de herbe zaaiïng zal geschieden nadat het hoofd of de afgevaardigde van het kanton naal bureel een attest aan de produ centen afgeleverd heeft, waarbij de werkelijkheid van de vernieling der zaaiïngen ten gevolge van de vorst bevestigd wordt. FRANKRIJK. Moderniseering der kaasbereiding. Ondanks het melktekort, neemt de kaasbereiding weer toe en brengt voort zoowel voor de binnenlandsche markt als voor den uitvoer. In 1947 hoopt Frankrijk 104.000 ton kaas te produceeren. Men wil zoo veel mo gelijk kaassoorten maken en voorts tracht men de waarde van den kaas door pasteurisatie te verhoogen en de melk door andere technische metho den te verbeteren. Gruyère-kaas wordt tegenwoordig op coöperatieve basis geproduceerd, slechts in enkele gevallen verkoopen de coöperatieven melk aan de voort brengers die voor eigen rekening werken. Coutal wordt weder verkocht. Port-Salut en Hollandsche kaas zul len in groote hoeveelheden gemaakt worden, echter niet meer door afzon derlijke boeren. Voor het maken van verschillende soorten smeerkaas, zullen wegens te kort aan werkkrachten nieuwe ma chines gebruikt worden, welke ge deeltelijk zullen moeten ingevoerd worden. Bij eenige bekende kaassoorten, zooals Libarot, Munster, Roquefort en Auvergne Bleu is vastgesteld, dat de individueele productie vele varië teiten van iedere soort tengevolge heeft. Door invoering van het collec tieve stelsel hoopt men hier een stan daardisatie te bereiken. ITALIË. De wijnbouw. De wijnoogst is in het afgeloopen seizoen in Italië zeer gunstig geweest. Men rekent op een grootere wijnpro ductie dan vorig jaar, toen de wijn persen 29.260 hl, verwerkten. AMERIKA. Vernietiging van aardappelvoorraden. Tengevolge van de bekendmaking, gedaan door het departement van landbouw, dat de Amerikaansche landbouwers gemachtigd zijn om alle slechte en bedervende aardappelen, welke krachtens de regeeringsleenin- gen voor het steunen der prijzen wa ren opgeslagen, te vernietigen, zullen 20 millioen bushels aardappelen ver loren gaan. De bedoeling van dezen maatregel is de landbouwers te helpen zich te ontdoen van de 45 millioen bushels aardappelen, die nog overblijven van den recordoogst van 'vorig jaar. Er blijven thans nog 25 millioen bushels aardappelen over, welke het departe ment van landbouw voor niet-han- delsdoeleinden hoopt aan te wenden. Wegens de slechte verdeeling der goederen over de wereld, zien we al dus de schreeuwende wantoestanden terugkeeren, dat, wanneer in ver schillende landen, thans ook in Euro pa, millioenen menschen hongeren, er in Amerika levensmiddelen worden vernield. leest en verspreidt uw blad. 6 cm.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2