Onze boeren waren eens de beste van Europa, Is zaadontsmetting noodzakelijk in groententeelt, Beerenkeuringen 1946» Landbouwmcchaniek- school te Brussel ZITDAGEN V erzekeringen* DE KOORNBLOEM - 23 Februari 1947 3 Niet iedereen weet nog bij ons dat onze boeren in de vorige eeuwen be roemd waren als de meest vernufte landbouwers in West-Europa. En nog minder weten wij waarom onze voorouders die faam verdiend hebben en welke omwenteling zij in den eeuwen ouden, traditioneelen Euro- peeschen landbouw verwezenlijkt hebben. De Vlamingen zijn het eerst be gonnen met de afschaffing van den «braak». Wat is "braak,,? Onzeland- bouwkouters waren vroeger verdeeld in drie deelen en elk jaar bleef één deel alhier "braak,, liggen. Deze vel den moesten uitrusten, dacht men. Onze boeren kwamen het eerst op het gedacht dit te verouderen en ze gingen van het drieslag-stelsel over naar het bedrijf met afwisselende teelten. Hij redeneerdeniet laten rusten (braak), maar voeden (bemesten). De oordeelkundige bemesting werd dus door onze boeren uitgevonden. Als ook de afwisselende kuituur, (het kweeken van rapen, spurrie, klaver, enz..) die door buitenlanders als een «wondervolle proef» werd bestem peld en vooral in Duitschland en En geland nagevolgd werd. Wist ge dat aldus de raap een uit vindsel was van het Waasland? Dat de spurrie het eerst gekweekt werd in de Kempen En dat de klaver een specifieke Brabantsche "uitvinding,, is Wist ge dat de stalvoeding, spil van ons landbouwbedrijf, specifiek van onze boeren is En dat door de teelt van de raap, spurrie en klaver De stalvoeding had voor gevolg dat hebben door hun noesten arbeid, door droogontsmetting. Hiertoe verkoopt hun zoeken en vernuftige toepassin- men kwikzilverhoudende preparaten gen, van onze gewesten gemaakt wat deze doet men in een busje samen met De grond is doordrenkt van de zaden zoodat men door goed ze zijn hun zweet. Millioenen menschen wer den door de eeuwen heen gevoed door produkten van eigen bodem. Ons land is een kantwerk gewor den van velden, weiden, moestuinen en boomgaarden. Zooals de oude dichter. Hennen van Merchtenen, in de «Cornicke van Braoant» vroeger over de Bra bantsche landouwen dichtte, zóó zou hij dit nu ook mogen doen over al onze Vlaamsche gewesten Goet lant es Brabant, dat es waer, Van scoenen rivieren, fonteinen claer, Van beempden, van'wigaerden, van [foreesten, Vol goetslants, versche ende beesten. Dus heeft Got edellike geplant Desen boegaert. De meesten onzer groentenkwee- kers zijn gekend om de talrijke zorgen die ze besteden aan hunne vruchten. Ze zijn overtuigd dat de vruchtafwis seling eene noodzakelijkheid is; ze ge bruiken allerlei middelen tot grond verbetering, meststoffen, bestrijdings middelen tegen de insekten en ziek ten, welke de teelten aanpakken; ze schaffen zich uitgelezen zaden aan te gen hoogen kostprijs. Dit alles om hooge opbrengsten te bekomen. Wat velen nog uit het oog verlie zen is dat gezonde zaden even nood zakelijk zijn om te lukken. Wanneer gezonde zaden be- schudden eene innige behandeling bekomt. In den handel kan men allerhande ontsmettingsstoffen aankoopenhet is de plicht der landbouwers zich uit sluitend tot betrouwbare huizen te richten. In de magazijnen van Redt U Zeiven kan men deze voordeelig en in vertrouwen aankoopen. Provincie Oost-Vlaanderen Lijst der eigenaars van beeren goed gekeurd voorden openbaren spring- d}enst (het bewijs van goedkeuring is in het oor aangebracht). Keuring te Aalst. De Ridder Arthur, Moorsel, Cies. Bauwens Kind., Schoonaarde, ,t m Jan. Adriaenssens Amedé, Welle, Gaston. Van der Jeught Frans, Wieze, Nero. »t Bero, De Brucker Jan, Breedestraat, Aalst, [Stefaan. V. Langenhove J., Denderbelle, Luc. Rik. De Corte Cesar, Lede, Noë. De Loose O., Stjobstr., Aalst, Negus. De Rouck Theod., Haaltert, Max. V. Vaerenbergh O.. Welle, Norbert. De Ridder Arthur, Moorsel, Lippen. Keuring te Ninove. De Cooman Ph., Denderwind., Gust. Van der Stockt Frans, Outer, Juul. Van d. Haute Vict., (Hof ter Schoor), [Ninove, Tist. Stevens René, Meerbeke, Jan. Keuring te Geeraardsbergen. Vindevogel Ern., St Mar.-Lierd., Pol. Van Ongeval Em., Deftinge, Max. De Cooman Edgard, Viane, Door. Remue Valère, Zandbergen, Jan. u, Frans. De Cooman Pet., Grimminge, De Braekeleer K., Ophasselt, Tony. Ooghe René, Steenhuize, Toby. we spreken van de boer bij ons over stalmest beschik- doelen we in het bijzonder dat onze te. Specifiek Vlaamsch is dan ook de zaden moeten vrij zijn van alle ziekte- stalmest, het verzamelen van beir op kiemen. Het is immers een bewezen de hoeve en in de stad. feit dat vele ziekten voortgeplant Kunt ge u voorstellen dat men worden langs het zaad om. De ziekte- - vroeger geen beirputten had en geen kiemen bevinden zich op het zaaizaad Deligne Heet., (Jphasse t. ert mesthoopOnze boeren lieten vroe- en ontwikkelen er op in den grond, ger zelfs beir komen van uit de Hol- Door het feit nu dat op eenzelfde landsche steden. Met speciale beir- perceel zooveel planten bij elkaar ge- schepen werd deze vervoerd aiover bracht worden, die denzelfden oor- de Schelde. Aan de lossingsplaatsen sprong hebben en bijgevolg dezelfde wachtten de beirproevers, specialisten erfelijke voorbeschiktheid en vatbaar heid voor deze ziekte hebben, zal de uitbreiding dezer des te ernstiger zijn De Groote Maur., Laarne, Jules. De Paepe Rog., Beervelde, Castor. Bloncke Ernest, Kalken, Faro. Keuring te Zottegem. V. Oudenh. M., St Liev.-Essche, Pol. Steppe Camiel, Balegem, Faro. Goessens Aug., St Liev.-Essche, Jan. Lamon Hector, Willy. Heylens Norbert, Grootenber., Gust. Amedé, St Liev.-Essche, Gu. Medard. Merchiers G. Steenh.-Wijnh. Albion. Cesar. Glorieux Em., Hundelgem, Dirk. Vanden Hecke Heet., Velzeke, Max. Heylens Am, St Liev.-Essche, Camon. Keuring te Lokeren. Goussens Alfons, Lokeren, Vital. V. Nieuwerburgh J. Max. De Jonghe Vict., Belcele-Waas, Cies. De Heer Verbelen J. J., Rijksland- bouwkundige, bij het Ministerie van Landbouw, opent op Zondag 16 Maart te 9 uur in de Ambachtschool, 50 Bd. de l'Abattoir te Brussel, een landbouwmechaniekschool. Het programma omvat enkele theoretische maar vooral practische lessen over de nieuwe typen van land bouwwerktuigen motoren, tractoren, enz. Er zullen bezoeken aan hoeven en tentoonstellingen ingericht wor den. Ook zullen er demonstraties ge organiseerd worden. Er zal ook prak tisch herstelwerk uitgevoerd worden. De inschrijvingen en de lessen zijn kosteloos. De lessen zullen gegeven worden den Zondag van 9 tot 12 u. Een bekwaamheidsgetuigschrift wordt afgeleverd aan hen die slagen in de eindexamen. De inschrijvingen worden van nu af aangenomen, op de Provinciale Directie, 50, Emiel Jacq- mainlaan, te Brussel. Tel. 17.29.68, en in de school zelf op den openings dag. in 't vak, die het gehalte van den beir "proefden,, Nergens ter wereld werden de akkers zoo grondig bewerkt als in onze gouwen, het wieden werd ner gens zoo goed en systematisch uitge voerd als in Vlaanderen, Weet ge dat de Brabantsche ploeg eigen uitvinding baanbrekend was in gansch Europa? Weet ge dat de wanmolen door ons werd uitge vonden? Eeuwenlang zijn onze zware Brabantsche paarden ber&emd ge weest. Ze zijn het nog. Ons vlas, on ze druiven zijn wereldvermaard. Ons volk heeft eeuwen gevochten Jan. Thomas We., Parike, Castor. Van Heghe Gilb., Ophasselt, Max. Keuring te Burst. DeClippel R. Woubrechteg. Samson. Dhaese H., Statiestr., Herzele, Clovis. Bloem Oscar, Burst, Julot. Moet het ons dan verwonderen dat X''Y5r™a" Joze^JHerzele, Jean tegen de zee moerassen en lagunen schurft, enz. ten gevolge van de oogstbewerkingen de verspreiding der ziekten in de hand gewerkt wordt en de volgende jaren deze beschadigingen overgezet worden op al de teelten die ontstaan zijn uit deze zaden, waardoor de ver liezen zeer belangrijk zijn. Tusschen de ziekten die overgezet worden door het zaaigoed, noemen we de vlekziekte der boonen, de blad rand der boonen, de St. Jansziekte der erwten, de wortelbrand der komkom mers, de ajuinschimmel, de selderij- werden vruchtbaar gemaakt, de Schel- deboorden ingedijkt ende omliggende akkers voor den landbouw gewonnen. Vooral onze aloude abdijen de Be- nediktijnen staan aan kop leverden de pioniers van de landbouw-uitba- tingen in onze streken. Onze boerenstand mag fier gaan op zijn verleden. Onze voorouders Terloops gezegd, ook in den land bouw past het ontsmetten der zaaiza den tegen de strepenziekte en steen- brand, de stuifbrand, de kiemschim- mels, vooral bij de rogge, het weg vallen der jonge vlasplantjes, den wortelbrand, het hartrot der beeten enz. Bij de groentenzaden gebeurt de ontsmetting het gemakkelijkst door De Ro Felicien, Dries, Burst, Kees. De Munter Em., Zonnegem, Bero. Bloem Oscar, Burst, Max. Scheerlinck Omer, Aaigem, Mare. Keuring te Dendermonde. Van Acker Jan, Bosch, Zele, Ward. Moens Gustaaf, Zele, Pier. De Kinder Th., Wolvestr. St Gillis- Dendermonde met Fiel, Due en Luc. V. Langenh. J., Denderbelle, Remi. Pensaert Richard, Overmere, Hare. De Parade Remi, Luc. Jules. Poppe Gustaaf, Berlare, Clovis. Keuring te Wetteren. De Craeker André, Gontrode, Max. Proefhoeve van d. Staat, Melle, Raf. De Coene Henri, Kalken, Max. ,i Cesar. Schietecat A., Schellebelle, Nero. Baeten We Remi, Wetteren, Max. Kees. Bauwers Jules, Heusden, Dokus. voor maandelijksche raadplegingen van den Heer VERMEULEN L., Rijkslandbouwkundige, Emmanuël Hielstraat 26, te Sint-Gilles bij Den dermonde. Tel. Denderm. Nr 571. Dendermonde t Eiken Maandag, van 10 tot 12 uur, in het lokaal Den Hert», Kerkstraat. Sint-Niklaas t Eiken l®ten en 3d"1 Donderdag der maand, van 10 tot 12 uur, in het lokaal De Hoop Mer- cierplein. AalstOp den eersten Zaterdag der maand van 10 tot 12 uur, in het lokaal De KoornbloemGroote Markt, en op den derden Zaterdag der maand, van 10 tot 12 u., in het lo kaal 't Paviljoen Groote Markt. Een afgevaardigde van de Verze- keringsmaatschappijNOORDSTAR- BOERHAAVE is alle 1' en 3C zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. Max.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3