OP BAALMOLEN |4/>f Rrpirl*>f>rt>ri 9°ede snul van een k°°per Kleinveeteelt Bericht aan de Landbouwers imm DE KOORNBLOEM 23*Februari 1947 ge zoogezegde "geselectionneerde,, kuikens leveren aan een vrienden- m prijs om reklaam te maken. -i- Ivl UL ClUCCl ^-1.1 loopt er in, wrijft zich in de handen Een vreemd woord dat nochtans in Vlaanderen reeds burgerrecht heeft verkregen en dat wil zeggen "iets minderwaardigs voor iet goeds ver- koopen,,. De lezer zal zich misschien afvra gen wat dat woord gemeen heeft met kleinveeteelt. Ziehier: over enkele jaren werden sommige uitvoerders van druiven op de vingeren getikt door het Ministerie van Buitenland- sche Zaken omdat ze zich permitteer den van hunne druivenmandjes te vullen met minderwaardige trossen langs onder en schoone van boven. Ze bradeerden, en de Engelsche ver bruikers hadden zich daarover terecht beklaagd. Nu we volop aan den uit voer van witloof zijn, doen zich de zelfde klachten voor, deze maal uit Frankrijk en uitvoerders van dit arti kel zijn ook reeds verwittigd dat «bradeeren» niet is toegelaten, zoo niet schorsing. En op het gebied van kleinveeteelt, bradeert men daar dan ook Ja zeker, en op eene wijze welke soms als schaamteloos moet worden bestem peld, en waaraan vele koopers achte loos aan mede helpen, denkende dat ze eene goede (goedkoope) zaak de den. Nemen we als voorbeeld tusschen zoovele andere, de kweek der kuikens. Eenerzijds hebben we de overgroote meederheid der gewetensvolle groot handelaars die, voor hunne moeite in het broeien der geselectionneerde en door hen gegarandeerde kuikens, te recht een loonenden prijs eischen. Anderzijds de «bradeurs», minder ge wetensvol, die de koopers zonder blikken of blozen enkele dozijnen jon- met die goede affaire en ondervindt, helaas te laat, dat die selectie enkel had plaats gehad in zijne beurs, en dat die kuikens toch zoo'n rare haantjes zijn geworden. Het bradeeren in prijs en in hoe danigheid is eene onrechtvaardige concurrentie en het zal veel moeite kosten om dat eruit te krijgen. Het is immers toch zoo gemakkelijk op de winstzucht ofde gierigheid der koopers te speculeeren. Een weinig zand in de oogen gestrooid, een in slaande Barnumreklaam, en de zaak draait. Wij kunnen niet genoeg aanraden om niet alléén den gunstigen koop prijs in 't oog te houden doch bovenal de hoedanigheid goede afstamming en goed ras: koopen bij zeer betrouw bare flrmas van welke men weet dat er gewetensvol gewerkt wordt. Zijn die een paar franks duurder, dat geeft niet, want elke arbeid dient betaald te worden. Het past wel eens eene lans te bre ken ten voordeele der personen of flrmas welke zich geene moeite noch kosten getroosten om een produkt op de markt te brengen dat onder alle oogpunten voldoening geeft. Wij zouden in ons eigen voordeel, en niet alleen met woorden, doch ook met geldelijke bijdragen onzen steun moeten verleenen aan alle maatrege len welke voor doel hebben de vere deling en een oprechte verbetering van ons kleinvee, in het bijzonder het pluimvee. In een vorig artikel trokken wij er nog de aandacht op dat het thans mo gelijk geworden is kuikens te leveren bijna 100 °/0 gegarandeerd. Is dat niet riw**.viri— schitterend Doch dit werk van spe cialisten dient betaald te wordenzij werken ook niet voor den Koning van Pruisen en wanneer zulke gegaran deerde kuikens geleverd worden, dan past het dat we den gevraagden prijs betalen voor iet past iet. Gelukkig begint de tijd stilaan te keeren. Door de tegenslagen gelou terd beginnen de koopers-kweekers zachtjes aan hun gezond verstand te gebruiken. Dit is een gelukkig gevolg van de voordrachten welke thans op vulgariseerende wijze zoowat overal gehouden worden. Reeds spraken wij over het sextee ren. Wanneer dit wordt uitgevoerd door een gewetensvol persoon die be kwaam is in dit beroep, mogen wij volle vertrouwen in hem hebben. Er zijn nog wel liefhebbers welke daarin weinig betrouwen hebben. Zij die in deze kunst gelooven vreezen toch nog bedod te worden daar het mogelijk is, zoo denken zij, dat er met opzet een zeker aantal haantjes zou den onder gemengd worden. Laat ons gerust zeggen dat de broeiers welke hun reputatie zuiver willen houden zich wel zullen wachten om zich tot zulke praktijk te leenen. Het succes van hun onderneming nu en in de toe komst hangt ervan af. Nu we volop in een tijd leven van zacht bedrog en jacht op groote winst, past het dat we onze bestellingen en kel laten uitvoeren door uitbatingen of voortverkoopers welker reputatie ongeschonden is. Zij zijn gelukkig in grooten getalle en zij alléén verdie nen ons volle vertrouwen en steun. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2° en 4n Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 23 Februari. 28 MENGELWERK. door MINUS VAN LOOI. 't Is toch voor de kinderen hun ge luk, vrouw, en ze moeten toch wat onderwezen worden in den gods dienst. Ze moeten toch hun eerste communie doen... Laat het dan al wat moeilijk zijn, vrouw, ik weet het... het is ver... het is lastig... maar als ze 's middags in de school hun boterham men eens opaten... bij de andere kin deren Er zijn toch nog kinderen die zoo ver wonen, en die komen wel... Och! meneer Pastoor... denk niet dat het kwade wil is, maar bekijk me die arm schaapkens... Zijn dat geen arm schaapkens? Ze hebben geen kleeren aan hun lijf... we hebben geen kleeren... Kunnen ze zoo naar de kerk gaan 's Zondags? Kunnen ze zoo naar school gaan alle dagen Sissen zit al een half jaar thuis zonder werk. Ik kan niet werken, zegt hij, ik heb den inslag niet. En Sissen is voor geen boerenwerk... hij is daar niet in opgetrokken. Er is niemand die iets voor ons doet de gemeente niet, de kerk niet, de armenraad niet... Er komen dagen genoeg dat we geen eten hebben en dat Sissen zegtWil len we allemaal gelijk in een turfkot springen... Ze hief haar stuk rok omhoog om in haar oogen te wrijven, en meneer Pastoor zag meteen een paar stevige bloote beenen, als oude, bruin-verweerde dakkepers. Neen dat wist meneer Pastoor niet. Waarom waren ze dan al niet eens lang naar de pastorij gekomen Ik zal eens een pak kleeren doen gereedmaken voor de kinderen, en voor u... Het is hier noodig. Dan stuurt ge uw kinderen naar school, en 's Zondags naar de kerk. Ik zal ze verwachten... en ik verwacht u ook... en Sissen... Meneer Pastoor mocht hen ver wachten. Waarom zouden ze niet naar de kerk gaan, als ze fatsoenlijk gekleed waren?... Heel wat lichter dan hij gekomen was, keerde meneer Pastoor terug naar huis. En ze kregen kleeren, twee groote pakkenmaar denk niet dat ze wel gekomen waren bij Schuppenboer. Als ge dat dacht?... Waren me dat kleeren!... alle maal oude spullen... Wie had ze aan zijn lijf gehad? Moesten ze daarom met zoo 'n schoon manieren afko men? Als de Pastoor dacht dat ze naar de kerk zouden gaan, dat de kin deren zouden naar school gaan... Laat de Pastoor eens terugekomen.J Ze hielden de kleeren, droegen ze, en al het andere lieten ze onverlet. Binst den dag was er rond het hui zeken van Schuppenboer geen leven te bespeuren. Dan bleven ze in het lommer, ze lieten anderen in de zon staan en werken. Maar 's avonds, en 's nachts, dan zwerm den ze uit, dan werd er bijgesleurd Marie, er moeten patatten gehaald worden. Schiet eens het hoeveveld op. Waar hebt ge er gisteren ge haald? Op het veld van de Groen- poort? Daar niet meer vandaag, er staan overal patatten genoeg. Ge brengt tien struiken mee, die kunt ge goed dragen... hier is het zakske. Louiske zal meegaan tot op de Schans... Ge weet wel, langs den kant van de weide. Er is een gat in de haag. Schiet daar gauw binnen en snijd er een roode kool af. Eén is ge noeg, anders merken ze het mis schien... Ge zoekt ook maar eens on der de appelen... Zoo haalden ze overhands bij uit hoven en velden, al wat ze vatten konden. Ze leden geen honger. Het stond er allemaal voor 't grijpen... Schuppenboer lag heelder nachten met zijn tweeloop en zijn bootje te midden van de turfkuilen. op loer naar wilde eenden. Dat was zijn macht zijn geweer, zijn boot. Wie dierf er van de lle Omschrijving (omvattendede gemeente Everbeek, de gemeenten van het kanton Deinze, het bestuurlijk arrondissement Oude naarde, het bestuurlijk arrondissement Aalst (min de gemeente Erembodp- gem, en het kanton Aalst). P. DE WANDELER, Rijksland- bouwkundige, te Oudenaarde, Katte- straat, 23. Tel. Nr 394, laat aan de landbouwers en andere belangheb benden van zijn ambtsgebied weten, dat hij kosteloos kan geraadpleegd worden nopens alles wat de land bouw aangaat nl. teelten, bemesting, veevoeding, verbetering of nieuw bouw van hoevegebouwen en de er mee verbandhoudende staatstoelagen, bestrijding van ziekten en insekten, grondverbeteringen, ontginningen, enz., hetzij schriftelijk aan bovenver meld adres, hetzij mondelings op een van de hierna vermelde zitdagen (werkdagen) OUDENAARDE: Eiken Don derdag (den tweeden Donderdag ech ter niet) van 8,30 u. tot 10 u. op zijn bureel. Van 10,30 u. tot 12 u. in de herberg «La Pomme d'Or», Marktpl. NINOVEDen eersten Dinsdag der maand van 10,30 u. tot 12 u. in het hotel «De Keizer» Burchtstraat. GEERAARDSBERGEN: Den3d<° Maandag van 10,30 u. tot 12 u. in de herberg «De Kat», Groote Straat. ZOTTEGEM Den 4den Dinsdag der maand van 10,30 u. 12 u. inde herberg «Katholieke Kring», Markt. RON SE: Den le en 3C Woensdag der maand van 10,30 u. tot 12 u. in de herberg «Aux Armes de Belgique», Markt. DEINZE Den 2C Woensdag der maand van 10,30 u. tot 12 u. in de herberg «St. Cecilia», Markt. omtrent hem komen als hij zoo doen de was, en de nacht zwaar woog over het gebroekte, dat was als een wie gend, verraderlijk moeras? Dat was voor Schuppenboer het volle, vrije leven, en dat duurde zoo heel den zo mer lang. Maar als de winter kwam, en koren en velden kaal geroofd lagen, in den harden greep van het barre getijals er niets meer te halen viel dan wat hout om hen te verwarmen: dan... dan zagen ze soms wel zwarte sneeuw bij Schuppenboer, en moest hij ten langen laaste toch de schuur inkrui pen, hier of daar, en een ganschen dag met den vlegel helpen dorschen tegen een kwartje minder dan twee frank. Dit was dan ook zijn aller laatste toevlucht, want zoolang als er in de winter één denappel op <je boo- men stond, trok Schuppenboer er op uit met haak en klimsporen, niet eer der zag hij uit naar ander handwerk. Dagen heeft Schuppenboer daarvoor in den bak gezeten, want hij wist zoo goed als iedereen dat het plukken van denappelen verboden was, en dat er geen praten hielp als de gendarmen hem verrasten. Maar hij gaf nooit schoone woorden en nooit stond hij zijn klimsporen af. Probeer het eens om die af te nemen zei hij den eer sten keer toen ze hem snapten. (Wordt voortgezet). scranm

De Koornbloem | 1947 | | pagina 4