Ganzcnkwcck voor de Familietafel. OP BAALM0LEN Rechtskundige Dienst V erzekeringen* Kleinveeteelt 6 DE KOORNBLOEM 28 September 1947 Iedereen, op het platte land wo nende, beschikt over eene woonst waarvan hier of daar een klein per ceel ongebruikt blijft. Zelfs de klein ste werkman verkeert gewoonlijk in dit geval. Velen kweeken dan een varken, doch dit verslindt veel voed sel en is dikwijls een bron van ergernis voor de vrouw. Er bestaat nog een andere kweek, daarvoor volledig aangepast, welke op verre na niet zooveel zorgen ver eischt, daarenboven geen luchtje af geeft en zoowel in het groot als in het klein kan beoefend worden, namelijk die van de gans, proper dier, wel aartsdom, en ook wantrouwend, wat niet altijd een nadeel is. Men kan ook de gans kweeken voor handelsdoeleinden, zooals dit geschiedt in Engeland, Amerika en andere landen, waar grootscheeps op gezette kweekerijen een zeer goed be staan verzekeren. Indien onze eischen echter nog zoover niet gaan, is er toch veel voordeel aan verbonden om dezen kweek aan te vatten alleen met de bedoeling op onze eigen huistafel van tijd tot tijd een smakelijk te kun nen opdienen. In den winter is het spek en nog eens spek, gezond maar op den duur vervelend. Indien we dit konden af wisselen met een malsch stukje gans dan had onze tafel nog meer aantrek. Dit is in het bereik van allen. Want ganzenvleesch bewaart gemakkelijk in zout of in eigen vet. In den winter heeft de landman bijzonder behoefte aan veel vetstof fen. Wel, de gans is er zeer rijk aan. Een gewone gans haalt gemakkelijk een gewicht van 7 kg. Die van Tou louse, in ons land zeer goed gekend, brengt het tot 12 kg., geeft een zeer gewaardeerd fijn vleesch, buitenge woon goed vet en een lever om alle fijnproevers te bekoren. De kweek der gans is allereenvou digst. Gewoonlijk worden de troepen of toornen gevormd uit drie tot vijf wijfjes en een gent(mannetje). Wie, op den buiten zou zulk een toom niet kunnen houden Als woonst een voudig een kabaan van de simpelste stof, desnoods stroo tussen een paar paaltjes, van twee vierkante meter. Daarbij een stuks gras waar ze den ganschen dag kunnen weiden. De gans voedt zich in hoofdzaak met groen en allerhande planten. Dit wil nu niet zeggen dat een gans kan vetgemest worden met gras alleen, doch men kan ze wel kweeken en voe den enkel met groenvoer. Water om te baden is niet absoluut vereischt. Enkel tegen den legtijd (Februari - April) verlangt ze water dat desnoods in een oude emmer ingegraven kan verstrekt worden. Drinkwater is altijd vereischt. Buiten haar vleesch geeft de gans nog een dertigtal eieren van 150 tot 180 gram gedurende haar eerste leg- jaar. Eene goede legster verdubbelt die opbrengst reeds in haar tweede jaar. Wij zenden in den aanvang dat de gans wantrouwend is. Zulk is bijzon der het geval gedurende den leg. Een vaste legplaats wil ze niet, uit wan trouwen. De eieren worden op de meest onmogelijke plaatsen gelegd en daarom moet ze bewaakt worden. Ze "Vergeet hare legplaatsen en keert er dan ook nimmer terug. Indien men ze dus laat betijen zijn die eieren verlo ren. Het broeien ervan (de gans is door gaans geen slechte broedster), duurt 30 dagen, maar daar de gans zeer dom is breekt ze al eens een ei, of ver geet zelf te eten. Om ze van den hon gersdood te redden, heeft men ze drie maal per dag om haar te doen eten. Komen de eerste kuikens uit, dan trapt de gans het nest uit en laat de rest aan zijn lot over. Om dit te voor komen haalt men de uitgekomen kui kens uit het nest en houdt ze in een ander lokaal op een bed van wol of katoen tot al de eieren zijn openge broken. Na een volle dag vasten, krijgen de kuikens brood en melk op den tweeden dag, den volgenden dag hetzelfde met bijvoeging van zemelen of meel, of gekookte en geplette aard appelen. Dan stilaan wat groenvoer dit alles minstens vijf maal per dag. Na een week brengt men ze eiken dag eens buiten, daarna tweemaal, en weldra zullen ze den ganschen dag buiten blijven en zelf hun kost zoeken. Alsdan kunnen ze naar de weide. Enkel wanneer het gaat regenen worden ze in 't droog gebracht, daar het nat zich in de veeren zuigt. Bij de verdamping welke daarop volgt kun nen ze nogal licht eene verkoudheid opdoen. Het is dus wel de moeite waard dit interessant dier nader te leeren ken nen en waardeeren. Zijn kweek is niet moeilijker dan kiekens houden, en zijn stevige natuur zal een beginneling spoedig aanzetten om den kweek ook voor de markt uit te breiden. Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2° en 4° Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag Zondag 28 September. Rij ksklein vcctceltschool te Brussel. Deze school die in 1936 gesticht werd, zal haar deuren voor de twaalf de maal heropenen op 28 September e.k. te 9 uur, in de lokalen van 't Sint- Thomas-gesticht, Nieuwland 198, Brussel. De lessen zijn kosteloos, toeganke lijk voor dames en heren van af zes tienjarigen ouderdom, en omvatten een vlaamse en een franse afdeling. Ze worden gegeven door leraars-spe cialisten, iedere zondag van 9 tot 12 uur, vanaf 28/9/1947 tot 26/4/1948 inbegrepen. Het programma omvat de theore tische en practische studie van al de punten die voorkomen op de program ma's voor de examens van officiële voordrachtgever en keurder in pluim vee-, konijnen-, geiten en schapen teelt, en de leerlingen zullen geïni tieerd worden in de praktijk der uit bating van de verschillende vakken der kleinveekweek. Bezoeken aan neerhofdierententoonstellingen en kwekerijen zullen ingericht worden. Een bekwaamheidsgetuigschrift zal afgeleverd worden aan hen die slagen in 't examen dat op 't einde van de cursus zal plaats hebben. De belangstellenden kunnen zich laten inschrijven in de school zelf. HEBT U reeds een abonnement aangeworven voor ons blad Een afgevaardigde van de verze keringsmaatschappij N OORDST AR- BOERHAAVE is alle le en 3e zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. 54 MENGELWERK. door MINUS VAN LOOI. En zij voelde zijn warmen adem, zijn krevelende lippen die haar wang beroerden. Gerust en veilig en met voldaan gemoed, als in een heerlijken droom, zonk zij weg in zijn warmen greep, en sloot opnieuw haar oogen. Dien nacht heeft Marie voor den eersten keer van haar leven Gust Ceusters zien weenen. Het was alsof zij nu eerst elkander vonden. Want eerlijk en oprecht biechte Marie op. Gust las de waarheid in haar open, eerlijke oogen, en voelde hoe zij in haar harden strijd en haar koppig verzet, boven hem was uitgegroeid tot een heerlijke, trouwe, sterke vrouw om wier bezit hij zich op dat oogen- blik gelukkig voelde, blij en rijk. In een huiver van vereering sloot hij haar in zijn armen en kuste haar, fel en innig. Baalberg hoorde toe aan verschei- denen. Het was een koppig eigendom, onnuttig zonder einde. Wie het een maal in zijn bezit had, hield het als blok aan zijn been tot hij stierf. Slechts door vererving kwam het aan anderen, die er op hun beurt weer last en krenksel van hadden, hun le ven lang. Er was geen schup goede labeurgrond op heel Baalberg. Het was brem en heide en zwarte haag doorn, met hier en daar een mager, kreupel denneboomken en wat zilver berk, dat vasten voet had gekregen ergens in een spleet. Het had daar in der eeuwigheid zoo gelegen en Ons Heer alleen wist, hoelang het er nog zou gelegen hebben, als er geen Bert Volkaert geweest was. Want Bert Volkaert zat geen oogenblik stil. Hij kende Baalberg met zijn verloren uit hoeken en kanten beter dan hij zijn vrouw kende. Hij was er groot op geworden, Hij kon er soms uren staan op kijken. Jammer zei hij dan voor niets te gebruiken. Tot opeensHoe was dat in hem gekomen Waar had hij die gedach ten in zijn hoofd gehaald? Nergens. Het begin, het allereerste, vóór dat zijn gedachte vasten vorm had gekre gen, was uit de pastorij gekomen. Er was bij hem maar weinig noodig om een aanknoopingspunt te vinden en iets verdienstelijk te maken, teneinde er geld uit te slaan. Ook zooals dien keer op de pastorij. Het was een buitengewone verga dering geweest, danig belangrijk. Hij had er als kerkmeester mee in den raad gezeteld, er was een ernstige be slissing gevallen. De gereedgemaakte plannen waren voorgelegd, bestu deerd en eindelijk goedgekeurd. De groote meerderheid van den raad, met den pastoor aan het hoofd, hadden den slag thuisgehaald de kerk zou vergroot worden. Het was noodig. Het schip zou worden verruimd, twee zijbeuken bijgebouwd. Maar de oude bouwwijze moest worden gehand haafd ook het oud-Gothische bin- nenzicht in blooten, bruin-ruwen erts- steen, moest bewaard blijven. Het nieuwe moest worden als het oude. Het was merkwaardig en meneer Pastoor hield er aan. Iedereen was het gaarne met hem eens. In ruwen, blooten, bruinen ijzer ertssteen, dacht Bert Volkaert, toen hij van de zitting naar huis terugkeer de. Onbewust keek hij op naar Baal berg. Ja... dat was het begin geweest, het eerste. Hoe weinig en onbeduidend ook, voor Bert Volkaert was het meer dan voldoende. Op een avond was hij, met hamer en beitels onder zijn klee- ren, als een schelm Baalberg opge klauterd. Hij had er een eenzaam, verloren hoekje gezocht, er twee vol slagen uren gewerkt, met zijn stalen beitel gebikt in den betonharden berg wand, er ten slotte een zwaren steen losgekapt en hem als een moeizaam veroverden buit mee naar huis geno men. En zoo op verschillende plaat sen, verscheidene avonden achtereen. Geen mensch die er erg in had, of wat het mocht beduiden, de twee vreemde heeren die op een achter middag, over de houten boogbrug Volkaertmolen waren binnengestapt, of Wat daar in verholenheid werd be disseld. Maar Bert Volkaert keek ge spannen uit. Hij wist wat hij deed en wat hij wilde. Toen hij op een zon dagachtermiddag, van in de Baalsche straat waar hij stond, een van de ei genaars van Baalberg daar zag slen teren, hij had eerst nog eens rustig aangesmoord, en was hem tegemoet gewandeld. Waarom Om nietsOm wat te praten. Om zoo maar eens te zeggen dat er geen voet labeurgrond op Baal berg lag, dat hij voor de eigenaars niets opbracht... niets, geen cent. Ja, dat wist de eigenaar ook. Of meende Bert Volkaert dat hij het alleen wist? Het was maar kwestie hem kwijt te geraken, iemand te vinden die er iets voor geven wilde... iets, het kwam er niet opaan hoeveel, elk aanbod was op voorhand aangenomen. Ja... had Bert Volkaert daar schijnbaar onverschillig op geant woord, als ge wilt van den last ver lost zijn... als ge dat absoluut wilt, en tegen een schappelijk prijsje...

De Koornbloem | 1947 | | pagina 8