Voor de Huisvrouw Fosfoorzuur meststoffen Notarieele Annoncen Notaris DE VUYST Landbouwers, Bemestingsleer, Vruchten. welgelegen Hofstede DE KOORNBLOEM 28 September 1947 7 DE Alle planten hebben fosfoorzuur nodig. Maar onze gronden zijn daar arm aanstalmest kan niet voldoende de fosfoorzuurbehoefte aanvullen. Wij moeten dus beroep doen op de scheikundige fosfoorzuurhoudende meststoffen. Het heeft een gunstige invloed op de vorming van het zaad, van het graan dus, en op de stevigheid van de stengel, van het stroo dus en belet al dus het vallen der granen. Door het bespoedigen der rijping, voorkomt dit bestanddeel het zooge naamd aanslaan der granen. Het toe dienen van fosfoorzuurmeststoffen aan suiker- en voederbeten kan, bui ten het bevorderen van de opbrengst, de inhoud aan suiker verhogen, op weiden is een fosfoorzuurbemesting dringend nodigzij verbetert de hoe danigheid der grassen en begunstigt tevens de ontwikkeling van de vlin derbloemige planten. Voegen wij daaraan toe dat het voedsel der die ren een zekere hoeveelheid fosfoor- zunr moet inhouden, daar deze gun stig werkt op het beendergestel. Het is tevens een feit dat bij gebrek aan fosfoorzuur, de andere scheikundige vetten als potas- en stikstofhoudende niet tot hun volledig recht kunnen komen. Soorten van fosfoorzuur meststoffen. A) Volgens hun oplosbaarheid. 1) Oplosbaar in water (één kalkig fosfaat) b.v. dit uit superfosfaat, 14°/0 fosfoorzuur. 2) Oplosbaar in ammoniumcitraat (tweekalkig fosfaat) b.v. dit uit ferti- phos, 39°/o fosfoorzuur -f- 35°/0 kalk. 3) Oplosbaar in citroenzuur 2°/o (driekalkig fosfaat) b.v. dit uit metaal slakken 14 tot 16°/o fosfoorzuur -f- 40°/o kalk. 4) Oplosbaar in sterke zuren (vier- kalkig fosfaat) b.v. dit uit minerale fosfaten, 10 tot 15°/o fosfaten -f- 45°/o kalk. Éénkalkig wil zeggen dat ieder deeltje fosfoorzuur met een deel kalk verbonden is; twee, drie en vierkal- kige fosfaten zijn deze waar ieder deeltje fosfoorzuur met twee, drie of vier deeltjes kalk verbonden is. B) Volgens hun reactie. a) zure als superfosfaat. b) niet zure of alcalische als fertifos, metaalslakken, minerale fosfaten. Werking van de fosfoorzuurmesten. Superfosfaat is een éénkalkig fos faat oplosbaar in water, werkt dus vlug en wordt best aangewend op niet zure gronden en indien de planten het fosfoorzuur vlug nodig hebben. Komt superfosfaat in aanraking met mest stoffen die kalk bevatten dan retro- gadeert het fosfoor, werkt daardoor trager gezien het tweekalkig fosfaat wordt. Fertifos is een tweekalkig fosfaat niet oplosbaar in water maar in am moniumcitraat. Het werkt dus minder snel dan superfosfaat, maar ontzu rend. Gezien door de plantenwortels zwakke zuren worden afgescheiden die men kan vergelijken met ammo niumcitraat is de fertifos ook gemak kelijk opneembaar door de planten. Metaalslakken is enkel oplosbaar in citroenzuur 2 °/0, zijn werking is nog trager dan fertifos, doch even eens ontzurend als de vorige. Minerale fosfaten oplosbaar in sterke zuren, (o. m. zwavelzuur of vi triool en cloorzuur of zoutzuur) wer ken nog trager en ook ontzurend- Wanneer en hoe worden de fosfoorzuurmesten toegediend. Superfosfaat en fertifos mogen 14 dagen tot 3 weken voor 't zaaien of planten worden toegediend. Metaalslakken gebruikt men voor wintergranen bij het gereed leggen van de grondvoor de lentevruchten ook reeds in de herfst of winter, op weiden en klavers als dekmest voor de winter of zeer vroeg in de lente als de grond is opgedroogd. De fosfoorzuurmesten menge men liefst zo innig mogelijk met de grond, door ze onder te werken, hetzij met de egge, met de cultivator of zelfs door beploeging. Het gebruik van al die meststof fen, het superfosfaat en fertifos inbe grepen, is ten zeerste af te raden als overbemesting (behalve voor de wei den). Immers, zij blijven in de boven ste grondlaag zitten, terwijl de wor telen altijd aan dieper in de grond dringen, zodat zij de teelt niet meer behoorlijk ten goede komen. Hoe inniger die meststoffen met de bebouwde grond vermengd zijn, hoe gemakkelijker zij door de wortelen opgenomen worden. Limonaden Roode bessenlimonade. Pres het sap uit 1 kg. roode aalbessen, en vul het sap aan tot 1 liter vocht. Een halve kg. suiker. 40 a 50 gram. citroenzuur. De suiker in een flesch doen met fijn gewreven citroenzuur, en daarna het bessensap. Omroeren en de flesch in een matig warme plaats zetten tot suiker en citroenzuur opgelost zijn de stroop door een fla nellen doek gieten, in goed gereinigde flesschen bewaren. Bij gebruik aan lengen met water. Frambozenlimonade. Het sap van 1 kg. frambozen aangelengd tot den inhoud van 1 liter vocht. 1 1/2 kg. suiker. 70 gram. citroenzuur. Zelfde doenwijze als hierboven. Zwarte aalbessenlimonade. Het sap van 1 kg. aalbessen met water aangelengd tot 1 liter vocht. 1 1/2 kg. suiker. 50 gram. citroenzuur. Berei ding als roode bessenlimonade. Appelcienenlimonade. Het sap van 9 appelcienen en van 4 citroenen met water aanvullen tot 1 liter vocht. 1 1/4 kg. suiker. 50 gram. citroenzuur. De appelcienen met een natte doek afwrijven en afdrogen, met de stukjes broodsuiker de schillen afraspen en verder te werk gaan als voor bessen limonade. Citroenlimonade. Het sap van 12 citroenen met water aanvullen tot 1 liter vocht. 1/2 kg. suiker. 30 gram. citroenzuur. Te werk gaan als voor appelcienenlimonade. Deze dranken zijn verfrissend. Bewaring: De gevulde flesschen worden in een droge plaats liggend bewaarde. Likeuren BenoodigdhedenVruchtensap, suiker, zuiver gekookt en gefiltreerd regenwater, alcohol van 94°. Likeur van zwarte bessen Op 1 1/2 kg. zeer rijpe, zwarte bes sen, 2 kruidnagels, 1 lit. acohol, 1 kg. sniker, 2 liters regenwater. De bessen pletteren, vermengen met den alcohol en de kruidnagels, 2 maand laten rusten, dan het sap over trekken, met suiker en regenwater vermengen en filtreeren. Likeur van Frambozen Op 625 gram. frambozensap, 125 gram. kriekensap, 1 kg. suiker, 1 liter alcohol, 1 liter regenwater. Alcohol vermengen met de vruch tensappen, een suikersiroop bereiden en warm de mengeling doen. Likeur van Morellen Op 1 1 /2 kg. morellen, 1 liter alco hol, 1 1 4 kg. suiker, 1 liter water. De vruchten kneuzen en met de pitten in den alcohol laten trekken, 2 maand laten rusten, vermengen met suiker en filtreeren. Advokaat Op 12 eiers, 500 gram. (fijne) witte suiker, 1 liter cognac of rhum, eenige druppeltjes uittreksel van vanielje, een weinig gomme adragante. Als de eiers fijn geroerd zijn de sui ker ondermengen, druppelsgewijze de cognac onderkloppen, het uittreksel van vanielje en de gomme adragante toevoegen. Chartreuse Op 112 liter alcool, 450 gram. sui ker, 250 gram. water, 1 doosje krui den voor chartreuse. De kruiden bij den alcool voegen en 14 dagen laten staan. Alle dagen met de flesch eens schudden, na 14 dagen filtreeren. Het regenwater met de suiker ko ken, afkoelen en bij den alcool voe gen, na 10 dagen is het bruikbaar. Openbare Verkoop van ZEER Bouwgronden, Landen en Weilanden te Erembodegem (Terjoden) Aalst en Haaltert. De Notaris DE VUYST, te Bors beke, zal ter herberg van de heer Frans Van den Storme te Kerksken dorp, op Dinsdag 30 September 1947, te 1 1/2 uur namiddag openbaar ver- koopen, met houden van één enkelen zitdag Gemeente Erembodegem Terjoden, steenweg Aalst op Geeraardsbergen, aan hoek steenweg Aalst en Nieu- werkerken Koop 1. Een schoon en wel gelegen hofstede met bijgebouwen, boomgaard en tuin, gekend ten ka daster sectie B, nr. 1338a, 1339b, 1340b met een gezamentlijke grootte van 33 aren 60 ca. Bevattende Op gelijkvloers 3 kamers, keuken-achterkeuken kamer, op verdiep 4 schoone slaapkamer; Afhangendheden stalling, schuur, kelder, varkenskoten, remisie, voor zien van steenput met pomp; Elec- trisch verlicht; Verdeeld in 5 loten Lot 1 woonhuis met stalling, met breedte aan de straat van 15,24 grootte van 4 aren 08 leest en verspreidt «w blad. een meter en een centiaren. Lot 2schuur en tuin met een breedte aan de straat van 9,10 meter en een grootte van 3 aren 12 ca. Lot 3 boomgaard met een breedte aan de straat van 11,35 meter en een grootte van 3 aren 14 ca. Lot 4 bouwgrond met een breedte aan de straat van 15,72 meter en een grootte van 5 aren 56 ca. Lot 5 Tuin met los van 3 meter met een grootte van 17 aren 70 ca. In gebruik per maand bij Camiel DeTroyer, Erembodegem, Terjoden. Koop II. Een perceel meersch gelegen aan de steenweg, gekend ten kadaster sectie B nr 1464, met een grootte van 45 aren 4 ca. Verdeeld in 5 bouwgronden Lot 1 Breed aan de steenweg 13,22 meter groot 7 aren 51 ca. Lot 2 Breed aan de steenweg 8,64 meter groot 11 aren 26 ca. Lot 3 Breed aan de steenweg 8,64 meter groot 11 aren 26 ca. Lot 4Breed aan de steenweg 8,64 meter groot 11 aren 26 ca. Lot 5 Breed aan de steenweg 8,64 meter groot 11 aren 26 ca. In gebruik bij De Bruyn Richard, Terjoden, Erembodegem. Koop III. Een beste perceel meersch gelegen aan zelfde steenweg als voorzegd, gekend ten kadaster sectie B, nummer 1474a met eene op pervlakte van 53 aren 10 ca. In gebruik bij de De Bruyn Rich. Koop IV. Een goed perceel land gelegen aan dezelfde steenweg, gekend ten kadaster sectie B, nr. 1481 met een oppervlakte van 35 a. 70 ca. Zie vervolg 8e bladzijde. Studie van te Borsbeke.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 9