De vergoeding voor oorlogsschade. Aandoeningen van de pisblaas. Landbouwers Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 7 DECEMBER 1947 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. DE UITVOERINGSBESLUITEN. In de Koornbloem van 26 October, 2, 9 en 16 November 1.1. hebben wij een beknopte toelichting gegeven van de bijzonderste bepalingen der wet van 1 October 1947 (Staatsblad 10 October) die de herstelling der oorlogsschade aan private goederen regelt. Zoals wij het meedeelden in onze eerste bijdrage, is voormelde wet een kaderwet welke de algemene principes bevat tot vaststelling der vergoeding voor oorlogsschade, doch de toepassingsmodaliteiten dezer wet dienen nog bepaald door meerdere koninklijke besluiten. De eerste drie dezer besluiten werden bekend ge maakt door hef Staatsblad van 10-11 November 1.1. Zij hebben betrekking op de aangifte, de omvang en de wij ze van schatting van het vermogen van de geteisterdeop de wijze van schatting der oorlogsschade en op de voorwaarden van vorm en termijn tot indiening der aangifte van de oorlogsschade. In deze bijdrage zul len wij beknopt handelen over dit laatste koninklijk besluit. Vorm en termijn voor het indienen der aanvragen tot vergoeding. Voorafgaande aanmerking. De meesten onzer geteisterden hebben voorzeker reeds hun aangifte voor oorlogsschade ingediend. Deze aangiften ingediend overeenkomstig de bepalingen van de besluitwet van 19 September 1945 zijn geldig, doch de geteisterden zijn verplicht aan de bevoegde provinciale directeur voor oorlogsschade op dezes verzoek de gevraagde inlichtingen en aanvullen de stukken te verschaffen. I) Termijn voor het indienen der aangifte. De aanvraag tot vergoeding moet, °p straf van uitsluiting ingediend worden vóór 10 Februari 1947, of binnen een termijn van drie maanden vanaf de\datum van het schadegeval, indien dit na 10 November 1947 ge schiedt. Ingeval een schuldeiser de 'echten uitoefent van zijn geteisterde schuldenaar bij toepassing van art. 1166 burgerlijk wetboek, dan mag hij slechts één aangifte indienen bin nen de zes maanden die volgen op et verstrijken van de termijn hier boven voorzien. II) Vormvereisten. De aanvraag tot vergoeding dient in twee exemplaren opgemaakt op bijzondere formulieren die door de diensten voor oorlogsschade worden afgeleverd. Bij de aanvraag dienen volgende bewijsstukken gevoegd 1) Een getuigschrift van nationali teit; (voor de maatschappijen en vereni gingen met rechtspersoonlijkheid de tekst der statuten, eventueel een uit treksel uit het handelsregister, de lijst der beheerders en zaakvoerders die volmacht hebben om de vennootschap of vereniging te verbinden en die in functie waren tussen 10 Mei 1940 en 15 Februari 1945 2) voor de onroerende goederen een getuigschrift van eigendom afge leverd door de bevoegde ontvanger der erfenisrechten 3) een uittreksel van de verzeke ringspolis welke in voege was op het tijdstip van het schadegeval 4) alle andere bewijsstukken ver band houdend, hetzij met de hoeda nigheid van de aanvrager, hetzij met het bestaan en het belang der schade, zoals verslagen van schatting en vast stelling der schade, foto's, plannen, facturen, verklaringen van getuigen, van vervoerders, van depothouders, van opsporingsdiensten, enz. 5) In geval van verlies van roeren de goederen die op bepaalde tijdstip pen zich bevonden op de Belgische spoorwegen en hun afhankelijkheden, of verloren gingen tijdens hunne ver plaatsing of ingevolge opeisingen, wegvoeringen, verduistering of bui tenbezitstelling uitgevoerd door de vijand dient een getuigschrift voor gelegd afgeleverd door de Dienst voor Economische Recuperatie (vroe ger Dienst voor Identificatie en Li quidatie) uitwijzende dat een aan vraag tot opzoekingen bij deze in stelling werd gedaan. Dit getuig schrift dient nochtans niet voorgelegd indien de vernietiging van de goede ren ter plaatse voldoende bewezen is. Al deze bewijsstukken moeten in dubbel worden ingediend, waarvan één het oorspronkelijke of de fotoco- pie mag zijn. De afschriften dienen door de burgemeester of zijn afge vaardigde voor eensluidend ver klaard. 6) De bundel omvattende de aan vraag en bewijsstukken wordt post vrij en aangetekend gezonden aan de (Zie vervolg 2" bladzijde 1'kolom.) (Vervolg) 2. Blaasstenen. Velen onder u hebben zich waar schijnlijk reeds meermaals afgevraagd hoe het toch mogelijk is dat bij mens en dier in de galblaas, in het nierbek ken en in de pisblaas stenen kunnen gevormd worden, gaande van gruis- achtige schilferingen tot brokken van 1 kg. (paard) toe. Wel in de pisblaas hebben we te doen met een neerslag van urinebe- standdelen. Opdat die neerslag zou plaats grijpen is er een kern nodig waarrond de zouten uit de urine zich dan vastzetten. Die kern bestaat ge woonlijk uit parasieteneieren, bacte- riënmassas, bloedklontertjes, slijm- vlokken of afgebrokkelde stukken van een ontstoken wand. Stoornissen in de afscheiding van sommige klieren (bijschildklier) en sommige ziektetoestanden als jicht b.v., en pisblaasontstekingen werken steenvorming in de hand. Daarbij schijnt dat overdadige voeding van kalk- en krijthoudende voedingsmid delen (zemelen, aardappelen, bieten) de vorming van nier- en blaasstenen bevordert. Die stenen kunnen glashard zijn en kantig of ook zandig, brokkigen rond naar gelang we te doen hebben met osculaat- en wraatstenen of met phos- phaat- en kalkstenen. Het meest vindt men ze bij paard en ezel en die stenen kunnen soms zeer vast met de blaas- wand vergroeid zijn. De tekens waarop men zich moet steunen om te weten of een dier aan deze kwaal lijdende is zijn wel het dikwijls en pijnlijk urineren met kleine hoeveelheden, zoals bij blaasontste king met daarbij het veelvuldig optre den van bloedpissen (vooral op het einde van het urinelozen) of het her haald vruchteloos pogen van te urine ren om reden dat zich vóór den in gang der pisbuis zelf een steen be vindt welke het onmogelijk maakt dat de pis kan doorvloeien. Bij het mannelijk rund komt het soms zover dat de blaas door de over tollige druk barst wanneer blaasste nen met de urine meegevoerd in de pisbuis zich vastzetten in de S vormi- ge bocht van de roede. Die stenen weerstaan aan alle medicamenteuze behandeling, zodat alleen chirurgisch ingrijpen (honden, katten) kan heling brengen. 3. Bloed in de Urine. Bloed kan met de urine worden ge loosd door verschillende oorzaken, maar wel het meest door blaasbloe- dingen en de nierbloedingen. Bij mer ries in wier vagina aderspat voor komt en waaruit bloed vloeit kan dit de indruk geven van bloedwateren. Er kan een bloeding ontstaan in de blaas in geval van blaasontsteking, blaasstenen, bloedende gezwellen of gebarsten aderzwellingen (aderspat). Sommige vergiften geven eveneens aanleiding tot blaasbloeding (Spaanse vliegmoeder). We zien bij zulk dier dan dat er voortdurend, van 't begin tot het ein de der lozing, bloederig-rode urine geloosd wordt. De laatst geloosde urine bevat heel dikwijls bloedklon ters. Natuurlijk moet er dan gezocht worden naar de oorzaak en moet er dus uitgemaakt worden of men te doen heeft met eenvoudige blaasont steking, met stenen, gezwellen, spat aders, enz. Een rektaal onderzoek zal ons reeds veel verklaren en nu be staan er in de veeartsenijkundige in stituten reeds instrumenten welke men in de blaas brengt en waarmee men de blaaswand en de blaasinhoud bij middel van een spil van verlichte spiegels kan bekijken. In geval van geraaktheid van het paard is de urine dikwijls ook rood gekleurd maar dit heeft niets te zien met blaasbloeding en de urine bevat slechts bloedkleurstof. Zie De Koornbloem van 26 Januari 1947. Ook bij het toedienen van hef zo effectieve wormmiddel tegen bloed- wormen bij het paard is de urine soms rood gekleurd en heeft dus even eens niets te zien met blaasbloeding. De Koornbloem van 13-4-47. Echte blaasbloedingen door ader spat houden soms van zelf op, maar kunnen echter ook aanleiding geven tot algemene bloedarmoede, zwakte en vermagering. Best is bij herhaald optreden van bloedingen het dier te laten afslachten vooraleer het dus met den dag gaat magerder worden en het uiteindelijk dan toch met groot verlies moet afgemaakt worden. Koopt Uwe Veevoeders bij de S. M. Redt U Zeiven. Het zijn onte gensprekelijk de beste. D< e Koornb! loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1