De vergoeding voor oorlogsschade. Uremie - Pisvergiftiging. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 21 DECEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1281 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. DE UITVOERINGSBESLUITEN. (2de Vervolg) In de Koornbloem van 7 December 11. hebben wij het besluit van de Re gent uiteengezet betreffende de voor waarden en de termijn voor indiening der aangifte van de oorlogsschade. a) voor de gebouwen indien min der dan de twee derden vernield wer den b) voor bossen en op rijen geplan te bomen, indien de plaatselijke ver nielingen niet voldoende zijn om een Men weet dat de nieren als functie danig gezwollen dat de fijne nierbuis- hebben, de scheikundige stoffen in het jes totaal toegedrukt zijn. Hierbij is In ons nummer van 14 December veralgemeende exploitatie (opruiming) hebben wij een toelichting verstrekt der bijzonderste bepalingen van het besluit van de Regent van 7 No vember 11. betreffende de wijze van berekening en schatting van het vermogen van de geteisterde op 9 October 1944 dat in aanmerking komt bij de vaststelling der schadevergoe ding. bloed en in de weefsels op een stand vastig peil te houden, waarbij de af val- en afbraakstoffen van eiwitachti- gen aard verwijderd worden. Men kan zich dan ook de nier voorstellen als een filter, voorzien van oneindig veel kleine buisjes. De eerst gefil treerde urine is zeer dun, maar wordt van het bestand, of van de getroffen beplanting op te leggen. c) voor de bomen en schaathout indien de schade niet ernstig genoeg is om een exploitatie of weghaling qq^ óe filter gepasseerd was en binnen de twaalf maanden na het opslorping van vele zouten, schadegeval te rechtvaardigen; d) voor de andere goederen indien de waarschijnlijke kosten voor her- het binnenste bekleedsel van die buis jes ook ontaard en vervallen en brok kelt los en verspert dus eveneens den weg aan de urine. In geval van chronische nephritis filtreert er nog wel urine door de nie ren maar in onvoldoende hoeveelheid omdat er teveel cellen van dat bin- op haar verdere weg aangedikt door nenste bekleedsel der nierbuisjes voor opslorping van een groot deel van goed vernietigd zijn terwijl de andere het afgescheiden water, door opslor- cellen zelf welke nog in min of meer ping van de suiker welke dus eerst door achter gebleven filtratievermogen In deze bijdrage behandelen wij de stel, aanpassing of instaatstelling Ia- bijzonderste bepalingen van het be- ger zijn dan de verkoopwaarde van sluit van de Regent van 7 November die goederen vóór het schadegeval. 1947 (Stsbl. 10 en 11 November) be- A) Wijze van raming der volledige schade. treffende De schatting der oorlogsschade. 1) De schatting der oorlogsschade moet alle feitelijke elementen of be- 1voor gebouwen Globale schatting van de kosten van wederopbouw in hun staat vóór gave toestand zijn een onvoldoende bezitten. In deze gevallen ziet men dat het hart meer bloed gaat stuwen naar de nieren zoodat ook meer urine afge scheiden wordt. Deze urine is dus zeer verdund, bevat te weinig afvalstoffen, maar door de grote hoeveelheid urine scheiden, zoodra er maar een spoor welke wordt afgescheiden wordt toch van bestaat in het bloed. Daarente- nog een zekere hoeveelheid giftstoffen gen zijn er stoffen die voor het leven uit het bloed verwijderd en komen de nodig zijn en welke maar door de tekens van uremie of pisvergiftiging nieren uitgescheiden worden wanneer nog niet op den voorgrond, totdat ze in te hoge hoeveelheid in het bloed ook het hart het niet meer kan halen Sommige stoffen welke voor het organisme onnodig of schadelijk zijn, en als de afvalstoffen van de normale levensverrichtingen kunnen be schouwd worden zooalsureum, uri- nezzuur en kreatine worden uitge- standdelen aangeven die enerzijds het het schadegeval,'hetzij per gebouwde aanwez'9 z9n' zo° bijvoorbeeld suiker en dan volgt op eenige dagen tijd de oorzakelijk verband tussen het oor logsfeit en de schade en, anderzijds de werkelijke aard en de belangrijk heid van de schade uitwijzen en recht vaardigen. 2) In principe moet de schatting geschieden op basis van de normale prijzen die gelden op 31 Augustus 1939. Deze basisprijzen kunnen bij ministeriële prijzen worden vastge steld. 3) De schatting omvat, met de ge paste rechtvaardiging, steeds volgen de gegevens a) de hoofdsom van de schade; b) de toe te passen vermindering wegens economische en materiële ou- derdomssleet vóór het schadegeval; terugwinning van afval, oud ijzer, wederbruikbare materialen, ge redde waren enz. c) de werkelijke kosten, of bij on- stentenis, de schatting van de maat regelen of voorlopige werken tot be waring die voor de beperking der schade nuttig of noodzakelijk werden geacht. 4) Gedeeltelijke en volledige schade. Het besluit maakt een onderscheid tussen gedeeltelijke en volledige scha de. Wordt als gedeeltelijke schade beschouwd kubieke meter, hetzij per gebouwde vierkante meter, hetzij volgens een omstandig bestek 2) voor niet gebouwde onroerende goederen (landerijen, gronden, wei den enz.) a) omstandige schatting van de kosten van herstelling in de oorspron kelijke staat. De raming van de kosten van de en zout. Bij een paard passeert per dag 3 tot 5 liters urine door de nieren, bij een koe 6 tot 12 lit., bij het varken 2 tot 4 lit., bij een grote hond 1/2 tot 1 lit., zoodat alles bijeen beschouwd de nie ren als een der belangrijkste levens organen mogen beschouwd worden, waarvan de stoornissen, hoe licht ook onvermijdelijke katastrophe. Het kan ook gebeuren dat tijdens de periode van chronische nephritis plots weer de crisis acuut wordt, of dat het dier onvoldoende drank kan opnemen om de hoge urinesekretie toe te laten, of dat in de voeding zoo veel eiwitstoffen voorkomen dat zelfs in het gunstigste geval (goede hart- altijd als zeer ernstig moeten aanzien werking voldoende opname van worden, om reden van hun invloed vloeistoffen) de nieren met de giftige physische of chemische herstelling der op het hele organisme, dat zich maar afvalstoffen geen weg meer weten, landbouwgronden die verwoest wer- al te dikwijls weinig kan te weer Een oorzaak welke bij veel honden, den of waarvan de staat van vrucht- stellen en dus vaak ten onder gaat vooral bij jacht- en trekhonden, aan- baarheid door oorlogsfeiten werd ge- wanneer wij niet bijspringen en een leiding geeft tot uremie is een onvol- wijzigd, geschiedt op de basis der handje toesteken om gedurende enige doende hartfunctie, waarbij de nieren kosten van herstelling van deze goe- dagen het werk van de nier te verge- dus ook onvoldoende bloed te ver deren in hun vroegere staat van uit- makkelijken of zelfs geheel over te ne- werken krijgen en dus in de onmoge- bating en vruchtbaarheid. men. Binst die dagen kunnen de nie- lijkheid verkeren het bloed te zuive- b) eveneens schatting van de -ren z'c^ weer herstellen en weer nor- ren, zodat zich uiteindelijk veel afval eveneens schatting van verkoopwaarde van de geteisterde goederen op 31 Augustus 1939 in hun staat vóór het schadegeval. 3) Uitrusting van de landbouw-nij- verheids-handels- en ambachtsbedrij- ven alsook roerende goederen aange wend voor bedrijfsdoeleinden omstandige schatting van de aan- koopwaarde in nieuwe staat, daarin begrepen de onkosten van vervoer en montering, overdrachttaxes en fac- tuurtaxes alsook de tolrechten Zie vervolg 4' bladzijde 3e kolom) maal gaan functionneren. stoffen ophopen in het bloed. Het- Hier gaan wij het dus hebben over zelfde zien we gebeuren bij leverziek- Uremie. Dit is een vergiftigingstoe- ten. Andere oorzaken zijn een mecha- stand teweeg gebracht door opho- nische afsluiting op gelijk welke hoog- ping van vergiftige afvalprodukten in te van de afvoerwegen der urine het bloed en in al de weefsels, pro- zooals stenen, blaasverlamming, pros- dukten welke normaal door de nieren taat en andere gezwellen, moesten worden afgescheiden. De ziektetekenen zijn van verschil- Die uremietoestand kan zich voor- lenden aard en veelvuldig, om reden doen in verschillende gevallen en on- dat al de lichaamsorganen met die dermeer in de loop van een crisis van acute nierontsteking en bijna altijd fataal op het einde van chronische nierontstekingen. In gevallen van acute nierontsteking is de nier zoo- giftige bestanddelen zijn doorsijpeld, omdat de oorzaken zoo wijd uiteen lopend zijn en om reden ook van vele bijkomende verwikkelingen. Het is (Zie vervolg 4dt bladzijde 2e kolom). Del Koornb loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1