Wijziging aan de Erfenisrechten. MOND- EN KLAUWZEER LANDKALK Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 10 JANUARI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1284 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, Orgaan der S. M. REDT U ZEI.VEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De wet van 14-8-1947 (Staatsblad 17-9-1947) heeft voor de nalaten schappen open gevallen sinds 27 Sep tember 1947 wijzigingen ingevoerd, die een aanpassing zijn aan de min derwaarde van onze frank en tevens verbetering brengen voor de kroost rijke gezinnen. Hieronder bij wijze van vergelijking een beknopte samenvatting van het stelsel vroeger toepasselijk en van de wijzigingen hieraan gebracht door de wet van 14-8-1947 Erfenisrechten toepasselijk op na latenschappen in rechte linie en tussen echtgenoten met gemene afstammelingen. I) Vorig Stelsel. Per schijf van het netto - erfdeel van ieder erfgenaam op de le schijf van 10.000 fr. 1,25 °/0 op de 2' schijf van 15.000 fr. 1,50 0/o op de 3e schijf van 25.000 fr. 2°/0 op de 4e schijf van 50.000 fr. 2,50 °/0 op de 5' schijf van 400.000 fr. 3— °/0 op de 6e schijf van 500.000 fr. 3,50 °/0 Vrijstelling van erfenisrecht, indien het netto - aandeel van de afstamme ling, van de echtgenote of ouder met gemene afstammeling geen 7.000 fr. overtrof. II) nieuw stelsel. Toepasselijk voor de overlijdens sedert 27-9-1947. op de lc schijf van 20.000 fr. 1.25 op de 2' schijf van 30.000 fr. 1,50 °/0 op de 3*schijf van 50.000 fr! 2 op de 4e schijf van 100.000 fr. 2,50 °/0 op de 5e schijf van 300.000 fr. 3— °/0 op de 6' schijf van 500.000 fr. 3,50 enzovoort. Schenkingen tussen levenden. Op schenkingen onder levenden in rechte lijn en tussen echtgenoten met gemene kinderen bij notariële akte, wordt het registratierecht op zelfde wijze berekend als het erfenisrecht, ingevolge erfovergang tussen deze personen. Natuurlijk dient in dit ge val het ereloon betaald van de no taris benevens het registratierecht. Vrijstellingen onder het nieuwe stelsel. Inzake erfenisrecht wordt thans voor ieder van voormelde erfgenamen vrijstelling van rechten verleend ten belope van 20.000 fr. of de eerste schijf, Deze vrijstelling wordt ten voorde le van de minderjarige kinderen van de overledene verhoogd met 1.000 1 elk jaar dat nog moet verlo pen tot hun meerderjarigheid, en ten gunste van de overlevende echtge noot met de helft der bijzondere vrij stellingen welke de gemene kinderen genieten. Erfenisrechten toepasselijk op na latenschappen tussen echtgenoten zonder gemene kinderen en andere personen. Het erfenisrecht tussen echtgeno ten zonder gemene kinderen, blijft be paald op 6 voor het aandeel tot 200.000 fr. en 7 °/0 op de 2de schijf tot 500.000 fr. Tot een zuiver aandeel per erfgenaam dat 500.000 fr. niet overtreft, bedraagt het nieuwe erfe nisrecht 10 °/o tussen broeders en zusters. 12 tussen omen en moeien, ne ven en nichten 14 °/o tussen grootomen en groot- tanten, kleinneven en kleinnichten 16 tussen alle andere personen. Indien voor deze personen het to taal nettoactief der nalatenschap 7.000 fr. niet overschrijdt, is geen recht verschuldigd. Vermindering der rechten. Ieder erfgenaam bekomt op de door hem verschuldigde verschuldig de rechten een vermindering van 2 °/0 voor elk wettig kind dat hij heeft op de datum van het overlijden, zelfs in dien de kinderen niet meer ten laste zijn of gehuwd zijn. Voor de overlevende echtgenoot bedraagt deze vermindering 4 °/o per wettig kind behouden uit zijn huwe lijk met de overledene. De geboorte plaats en datum, alsmede de adressen van de kinderen moeten vermeld worden in de aangifte van nalaten schap. Indien de erfgenaam sterft binnen het jaar na het overlijden van de erf later, kan in bepaalde voorwaarden het erfenisrecht verschuldigd op de nalatenschap van deze erflater ver minderd worden met de helft. Aangifte der nalatenschap en be taling der erfenisrechten. De termijn der aangifte blijft be paald op zes maanden na het overlij den. De betaling der rechten moet geschieden binnen de acht maand. WAT ELKE BOER MOET WETEN! in brokken of in zakken. Inschrijving bij de zaakvoerders. Op 20 October 1947 is er een Mi nisterieel besluit verschenen in het Staatsblad, bevattende al de nodige te kennen maatregelen die moeten ge troffen worden bij eventueel uitbre ken van mond- en klauwzeer. Het Staatsblad wordt door onze boeren om heel goed te begrijpen redenen niet gelezen, en daarom is het wense lijk dat, langs uw eigen wekelijks blad om, u aan die maatregelen eens wordt herinnerd. Want feitelijk komt alles maar hierop neer die oude reglemen ten, die zo stilaan vergeten worden, eens herop te frissen in het geheugen onzer veekwekers, ze dus eens een ander kleurtje te geven. Het was trouwens ook nodig, want zoals het in alle zaken gaat, waar men zekere dingen moet in acht ne men, doet men het op den langen duur niet meer en wat zagen wij binst de laatste mond- en klauwzeer-epi- demie Bewust of onbewust scheen men zich weinig te bekommeren om de strenge en duidelijk gestipuleerde reglementen. Het was alleen te wij- aan de grote schrik voor die ziekte, dat er nog van een minimum disci pline spraak was. En vóór dat wij over het doeltreffende wapen der vaccinatie beschikten, kon men niet streng genoeg letten op die maatre gelen van afzondering en ontsmetting, om de uitbreiding tegen te gaan. Nu de uitslagen van de gedane vaccinaties zo buitengewoon zijn meegevallen, is men er toe gekomen enkele wijzigingen te brengen aan het reglement de dwangmaatregelen werden tot het strikt minimum terug gebracht. Met dwang bekomt men weinig resultaat bij onze Belgische boeren men zou hen echter moeten kunnen overtuigen dat zijn eigen be lang met het belang van zijn gebuur volstrekt in verband staat, dat er niet alleen weer op dit gebied meer on derlinge samenwerking moet zijn al leen staat een boer nergens. Vere nigd is hij almachtig, wanneer hij zijn zaken niet toevertrouwt aan gewe tenloze financiers of groothandelaars, die het hen geschonken vertrouwen misbruiken om hun eigen zakken te vullen, maar wel op voorwaarde dat zij hun zaken zelf behartigen, dat zij zich zelf redden En hier dus, wanneer mond- en klauwzeer bij li uitbreekt hebt U er alle belang bij, 1° ten spoedigste elk ge val van ziekte of zelfs van verdenking aan te geven, 2° de besmette of ver dachte dieren ter plaatse te houdeh en er voor te zorgen dat de personen welke op het bedrijf aanwezig zijn de minst mogelijke omgang hebben met andere personen en 3° zich streng te houden aan de door den burgemees ter voorgeschreven ontsmettingen. Wanneer iedereen die zaken goed op het oog neemt en zich daar absoluut aan houdt, dan zal de veeartsenijkun- dige dienst er tijdig bij zijn om de die ren die in een bepaalden kring aan wezig zijn, te vaccineren. Daarentegen dreigt het reglement, en hier alleen is het nog zeer kate- goriek, bij de boeren die uit kwade wil verwaarloosd hebben aangifte te doen al hun vee onmiddelijk af te slachten. Dus zogauw ge de ziekte vermoedt, doet daarvan aangifte bij uw burge meester, zonder zelfs het advies van uw veearts af te wachten. Meest alle boeren kennen de ziektetekens en in een der vorige bijdragen hebben wij er ook uitvoerig over gepraat. De dieren moeten afgezonderd worden degene die op stal zijn of er kunnen ingebracht worden zonder een openbare weg te moeten betre den moeten op stal blijven. Degene die in de weide vertoeven en niet naar huis kunnen gebracht worden zonder een openbare weg te moeten betreden, moeten op de weide zo af gezonderd worden dat zij op een af stand van 10 meter gehouden worden van de omgevende weiden, wegen of waterloop. Verder zal de eigenaar zijndichtst- bijwonende geburen verwittigen op dat ook dezen maatregelen zouden treffen en zal hij zijn honden en kui kens op zijn bedrijf houden. Dieren voor de slachtbank bestemd mogen, mits bijzondere voorwaarden naar een slachthuis vervoerd worden of naar een markt, om vandaar naar een slachthuis gevoerd te worden. De slachting moet binnen de 24 uren vol trokken worden. Die dieren mogen echter geen de minste tekens der ziek te vertonen en niet koortsig zijn en moeten vergezeld zijn van een speci aal vervoerbewijs. Daarentegen mo gen alle dieren bestemd voorde slach terij, uit de besmette zone, en dit dus in tegenstelling met de vroegere maat regelen, mits weer een speciaal ver voerbewijs naar het slachthuis ge- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) De Koornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1