Hoe onberedeneerde invoer onze MOND- EN KLAUWZEER dollarvoorraden heeft opgeslorpt. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 17 JANUARI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag* 27ste JAARGANG Nr 1285 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Tèlefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. WAT ELKE BOER MOET WETEN! Het angstwekkend vraagstuk dat zich thans voor de Belgische huishou ding stelt is het aanzienlijk debetsaldo onzer handelsbalans tegenover de Verenigde Staten. De toestand is thans zo, dat België schuldeiser is voor ongeveer 14 milliard frank tegen de verarmde landen van Europa, die niet bij machte zijn hun schulden te ver effenen, wijl ons land uit de Verenig de Staten van Amerika goederen heeft betrokken waarvan de waarde ruim 12 milliard frank meer bedraagt dan deze der goederen welke wij aan dit land hebben geleverd. De officiële middens hopen thans dat de Verenig de Staten bij toepassing van het Marschall - plan aan de Europese lan den die onze schuldenaars zijn de no dige dollar-kredieten zullen verstrek ken die hen zullen toelaten hun schul den aan België te verreffenen, waar door ons land dan opnieuw bij mach te zou zijn op normale wijze zijn aan kopen in de Verenigde Staten voort te zetten. De grote vraag blijft echter of de Verenigde Staten bij het verstrekken hunner kredieten geen voorwaarden zullen stellen inzake het gebruik dezer kredieten derwijze dat deze uitsluitend of minstens in hoofdzaak zullen dienen aangewend tot financiering hunner aankopen in Amerika. In dit geval is de hulp welke door België van het Marschall - plan kan worden ver wacht tot rechtzetting van de toestand hierboven geschetst van luttele bete kenis. Nochtans verkeerde ons land in een bevoorrechte positie, na de jong ste oorlog, wat betreft het bezit aan dollarreserves en sterke deviezen. Doordat onze nijverheid vrij gaaf zijn uitrusting had kunnen bewaren en onze havens, bijzonder Antwerpen en Gent, gespaard bleven van de oor logsverwoestingen, had België dank zij de diensten bewezen aan de Ver bonden legers een ruime voorraad dollars kunnen opdoen waarmede het bij machte was spoedig de grondstof fen aan te kopen tot het op gang brengen zijner nijverheid. Daar ligt dan ook de reden van zijn spoedig her stel, wat ons land de vleiende bena ming gaf van oasis van welstand. Doch onze regeerders hebben jam mer genoeg geen redelijk gebruik ge maakt van deze kostbare dollarreser ves. Zij hebben gemeend dat er geen einde kon aan komen. In plaats van ze te gebruiken voor de aankoop van grondstoffen, machines en nuttige voedingswaren in de Verenigde Sta ten, hebben zij enorme sommen laten besteden voor de aankoop van weel- de-artikelen zoals chewing-gum, reuk werken, nagelvernis, sigaretten, fan- taisie-artikelen. nylonkousen en an dere afgewerkte producten die even goed door onze eigen nijverheid kun nen worden voortgebracht. Op hetzelfde tijdstip hebben wij aan de verarmde landen van Europa, meestal tegen ruime kredietverstrek king, nuttige goederen verkocht, zo als metaalproducten, bouwmaterialen, textielproducten, waarvoor wij met een weinig inspanning en zonder kre diet afzet hadden kunnen vinden in landen met sterke devies. Nu onze dollarvoorraad uitgeput is en wij reeds gevoelig onze goudvoorraden hebben moeten aanspreken om het tekort onzer handelsbalans tegenover de Verenigde Staten te dekken blijkt de regering tot bezinning gekomen en wordt de invoer uit de Verenigde Staten beperkt tot de nuttige goede ren. Wat meer bijzonder de voedings waren betreft die onze landbouw aanbelangen, wensen wij hier de aan dacht te vestigen op bepaalde totaal onverantwoordelijke handelswijzen onzer invoerpolitiek. De Belgische markt werd over stroomd door Amerikaanse fruitcon- serven, dan wanneer het inlands fruit aan de bomen hing te rotten, bij ge brek aan afzet aan onze fabrieken voor fruitverwerking die niet over voldoende suiker beschikten tot uit oefening hunner bedrijvigheid. Wie kan ons mededelen hoeveel millioenen dollar werden besteeed aan de invoer dezer totaal overbodige Amerikaanse fruitconserven in dozen? Tijdens de negen eerste maanden van 1947 heeft België 53 millioen dozen melk ingevoerd betaald in kost bare dollars waarvan de prijs bij aan voer te Antwerpen schommelt tussen 5,52 en 6,45 fr. voor niet gesuikerde melk en tussen 8,74 en 10,72 fr. voor gesuikerde melk. Elke doos melk, overeenstemmend met een liter verse melk, wordt aan de verbruiker ver kocht tegen 7 fr. minimum, hetzij on geveer het dubbele van de prijs voor (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) (Vervolg). De melk en al wat men bereidt met melk, behalve boter en kaas, voort komende van besmette of verdachte dieren, mag slechts in het besmette bedrijf gebruikt worden. Er mag dus geen melk geleverd of afgehaald wor den voor de melkerij of verkocht worden aan huis, wel boter of kaas. Vervoer van mest, gier, stro, hooi en alles wat de besmetting kan ver spreiden, bv. vervoer van graan naar den molen is verboden voor een be smet bedrijf. Men dient er voor te zorgen dat geen de minste vloeistof uit een besmette haard op een openbare weg afvloeit. Uitzonderderlijk kan de veeartsenijkundige inspecteur gier- vervoer toelaten. Wanneer het eerst besmette dier minder dan 12 dagen was aange kocht, moeten de naam en woon- inlandse melk. De regering heeft uit Denemarken 6.000 ton varkensvlees ingevoerd te gen 44 fr. het kg. dan wanneer de prijs voor inlands varkensvlees vast gesteld is op 38 fr. Waarom wordt aldus een premie van 6 fr. het kg. be taald aan de Deense kwekers, wan neer deze geweigerd wordt aan de Belgische kwekers? Indien onze rege ring, in plaats van de kostbare devie zen te vergooien aan de invoer, de voortbrengst van melk en varkens vlees hadde aangemoedigd door aan onze landbouwers lonende prijzen te verzekeren, dan had zij aan s' lands economie een belangrijke dienst be wezen. Hetzelfde kan gezegd wat betreft onze graanpolitiek. De prijzen welke ons land moet betalen voor de aan koop van broodgranen in het buiten land bedragen het dubbele van deze welke worden toegekend voor de in landse granen. Waarom verleent de Regering aan onze landbouwers geen winstgevende prijzen die een vol doende spoorslag zijn voor onze boe ren om de graanteelt uit te breiden. Tijdens de oorlog is onze landbouw er toe gekomen de bevoorrading van het land aan broodgraan grotendeels te verzekeren. Alhoewel de dwangmaatregelen welke toenmaals onder de drang der omstandigheden werden toegepast in de huidige tijd te verwerpen zijn, me- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) plaats van verkoper en verblijfplaats van het bewuste dier, binst de 12 da gen welke het uitbreken van de be smetting voorafgingen, kenbaar ge maakt worden aan veeartsinspecteur en burgemeester. In de Schutkring welke door de plaatselijke politie wordt afgebakend, worden zoals vroeger al de herkau wers geteld en ieder eigenaar, moet binnen de 24 uur de burgemeester in kennis stellen met iedere verandering, 't zij sterfte, geboorte, of aan slachte rij toegelaten levering. Ook mag nie mand welke buiten de kring woont, de binnen de kring gelegen stallen of weiden betreden. Ook het pluimvee moet opgesloten worden, met de dui ven, bij die boeren wiens bedrijf grenst aan de besmette haard. Twee hoevige dieren mogen door de schut- kring gevoerd worden per voertuig en zonder oponthoud. De Inenting gebeurt in de gemeen te welke de Minister van Landbouw aanduidtde houders van dieren in die gemeenten moeten hun dieren op stal brengen en zich ter beschikking stellen der veeartsen. Elke verkoop of aankoop op een bedrijf waar inge ënt werd is binst de 15 dagen verbo den. Opheffing der maatregelen. Dieren welke enkel verdacht wa ren besmet te zijn, worden als niet besmet aanzien, wanneer zich geen ziektetekenen voordeden binst de 12 dagen. Zieke dieren worden als niet ge vaarlijk meer aanzien zes weken na het uitbreken. Wanneer hét vee ge nezen is kan men na 15 dagen een schriftelijk verzoek richten tot de vee- artsenijkundige inspecteur en deze zal dan beslissen, of het vee al dan niet terug op de weide mag gezet worden en de melk verkocht worden. Het pluimvee en honden mogen vrij uitlopen wanneer de maatregelen in de schutskring worden opgeheven en dit gebeurt gewoonlijk 15 dagen na de vaccinatie. Wordt er niet ge vaccineerd dan worden de politie maatregelen in de schutskring niet na 15 dagen opgeheven, maar terzelfder- tijd als op het laatst besmet bedrijf. In een volgende bijdrage zullen we uitvoerig uitweiden over de aan te wenden ontsmettingen welke tot doel hebben het aanwezige virus in de stal te verdelgen. Veearts M. M. De E£oornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1