De Melkleveringsverplichtingen in 1948. Besmettelijke varkensverlamming Plantaardap pelen Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 24 JANUARI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag I 4i"/7isv7 27ste JAARGANG Nr 1286 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. - Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. assen. De Staatsbladen van 9, 11 en 14 Januari 1948 publiceren een reeks be sluiten houdende regeling van het re gime der melkleveringsverplichtin gen van 1 Januari 1948 af. In feite brengen deze besluiten geen grondige wijzigingen aan het huidig stelsel. Zij zijn in hoofdzaak een samenordening en aanpassing van de vroegere be sluiten met de intussen verschenen aanvullende bepalingen. In onze landbouwberichten opge nomen in de Koornbloem van 17 Ja nuari jl. hebben wij reeds een toelich ting verstrekt betreffende de bepalin gen van het ministerieel besluit van 23 December 11. (Staatsblad 9 Janu ari) inzake aangifte van de melkvee stapel. In deze bijdrage geven wij een beknopte samenvatting over de bij zonderste bepalingen van zelfde be sluit en van de bepalingen van de twee besluiten insgelijks gedagtekend 23 December 1947, onderscheidelijk gepubliceerd door de Staatsbladen van 11 en 14 Januari 11. betreffende de verplichte melkleveringen. Wijze van levering der zuivelproductie. Het eerste besluit van 23 Decem- HOPT1 ber brengt geen wijziging aan het van ho huidig stelsel. De levering kan ge- palen schieden onder vorm van melk, ge- enoodig deeltelijk onder vorm van melk en ge- Jievel, 2 deeltelijk onder vorm van room, on der vorm van room, onder vorm van IUIZE1 hoeveboter voor de houders van een l benedf vergunning. Wat betreft de leverin- imieke t gen onder vorm van room, of gedeel- ïce tege telijk onder vorm van room en ge rijzen, I deeltelijk onder vorm van melk, die nen de voortbrengers schriftelijk ge- kleine i machtigd te worden door de Minister itoor Vi van Ravitaillering. joed I De houders die een machtiging be- Burst 19 zitten zijn niet verplicht hun aanvraag te hernieuwen. De verkoop van melk en boter rechtstreeks aan de verbruikers tegen afgifte van zegels, ten zetel van het de ven bedrijf, is toegelaten tot rechtvaardi- iDSTAl ging der leveringsverplichtingen en is n 3e zate niet aan bovenstaande voorwaarden tot 12 utonderwcrPen- :n te ve Voor de op de hoeve rechtstreeks graffaan de verbruikers verkochte hoe- ,e" veelheden melk of boter, zijn de v0lvoortbrengers er toe gehouden hun ïgentsch'zegels in te dienen binnen de drie da- idelt. gen na het verstrijken van't rantsoen- neringstijdperk, bij de gemeentelijke bevoorradingsdienst die hun de laat ste rantsoeneringskaart heeft afgele verd. De zegels dienen geplakt op de bijzondere borderellen die door de gemeentelijke bevoorradingsdienst ter beschikking van de belanghebbenden worden gesteld. De zegels die inge diend worden na de voorge schreven termijn, zullen als nietig worden beschouwd en niet meer in aanmerking komen tot rechtvaardi ging der verplichte melkleveringen. Verandering van zuivel fabriek of melkerij. De voortbrengers mogen in het be gin van elke rantsoeneringstijdperk van zuivelfabriek of grossier-ophaler van boter veranderen. In de loop van een rantsoeneringstijd is deze veran dering verboden. De zuivelfabrieken of grossiers-op halers die aanvaard hebben de zui velproducten bij een voortbrenger op te halen, zijn verplicht dit regelmatig te doen. De erkende zuivelfabrieken en grossiers-ophalers van boter mo gen hun bedrijvigheid in het ganse land uitoefenen. Inhouding van melk- en vet- stoffenzegels aan de producenten. Houders van één enkele koe in houding der melkzegels voor al de le den van het gezin; inhouding der bo ter- en margarinezegels aan 3 perso nen, toekenning der zegels voor tafel olie, rundvet en reuzel Houders van 2 koeien zelfde stelsel als voor de houders van 1 koe Houders van 3 koeien t inhouding der zegels voor melk voor al de leden van het gezin, van de boter en mar garinezegels aan 3 personen en van de zegels voor tafelolie, rundvet en reuzel aan al de leden van het gezin. Houders van 4 koeien en meer s inhouding van al de zegels aan al de leden van het gezin. De houders van melkkoeien die zullen voldaan hebben aan 120 t.h. en meer van hun melkleveringsverplich tingen gedurende de maand welke de rantsoeneringsperiode onmiddellijk voorafgaat, znllen beschouwd worden als gewone verbruikers en zullen be deeld worden met dezegels van boter, (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). Deze acute en besmettelijke ziekte wordt door een virus veroorzaakt. Dit virus is aanwezig in het speeksel, de urine en in de mest van de aange taste varkens. De nog gezonde zullen besmet geraken door voedsel op te nemen dat met zulkanig virushoudend speeksel, urine of mest bezoedeld is. Wanneer jonge varkens aan 't vech ten gaan en mekaar bijtwonden toe brengen, wordt dus meteen virushou dend speeksel (wel te verstaan wan neer er een aangetast dier in de ben de aanwezig is) in de bloedende won den afgezet en gaat dus meteen de besmetting over op de nog gezonde varkens. Voor deze ziekte zijn meest de jon ge groeiende varkens ontvankelijk, maar ook oudere worden aangetast. Dat virus, eenmaal langs een of an dere weg in het organisme binnenge- raakt, gaat over in het bloed en wordt zo meegevoerd naar de hersenen. De hersenvliezen en de hersenmassa zelf ondergaan allerlei veranderingen in gevolge de ontstekingsverschijnselen en de kleine bloedingen veroorzaakt door de aanwezigheid van het virus. En dan,ziet men de eerste ziektete kens optreden. Het begint met zeer hoge koorts"(410), weigeren van het voedsel en braken, optreden van diarrhee, terwijl de varkens onrustig zijn en heen en weer trappelen. In een tijdspanne van een tiental dagen zijn meer dan de helft van de aanwezige dieren aangetast, vooral de zuigende viggens en de jongere varkens Intus sen zijn de veranderingen in hersenen en ruggegraat zover gevorderd dat meer kenmerkende symptomen on verwijld gaan optreden. Opvallend zijn hierbij de krampaanvallen tan den knarsend, krampen der onder kaak met speekselvloei en schuimen de muil. Die varkens zijn voortdurend on rustig, bijten in hun stroo en schreeu wen, lopen met hun kop op de muur of staan met hun voorpoten op de muur; de kop kunnen zij eveneens scheef houden terwijl de oogen scheel kijken. Sommige varkens lopen voort durend rond of staan plots stil en ge ven dan den indruk dat zij nadenken over iets. En dit stadium, het prikkelstadium, wordt ras weer gevolgd door het sta dium van verlamming waarbij vooral opvalt, een vlug toenemende zwakte met onzekeren wankelenden gang, voortkruipen op de knieën en voort slepen van het achterlijf. Ook kunnen die varkens geen geluid meer voort brengen omdat ook de stembanden verlamd zijn en ondervinden zij veel moeilijkheden bij 't slikken omdat eveneens de slikspieren zijn verlamd. Dit stadium eindigt gewoonlijk met de dood van het dier, maar ook tij dens de koortsperiode en het prikkel stadium bezwijken er reeds varkens, nochtans blijft er nu en dan wel eens een varken overleven en is dan later ook niet meer vatbaar voor die ziekte, maar dit zijn ook weer de gevaarlijke overbrengers en in stand houders van de ziekte. Er zijn een paar ziekten waarmee men zou kunnen verwarren namelijk varkenspest, paratyphusinfectie, ra zernij en krampen van rachitischen oorsprong (seskens). Varkenspest grijpt vlugger om zich heen en slechts een klein percent der aangetaste die ren vertoont verlammingsverschijn selen. Paratyphusinfectie kan maar langs bacteriologisch onderzoek om hier van onderscheiden worden. Bij razer nij treedt vooral op den voorgrond, de aanvalswoede tegenover varkens of personen, en bij rachitisme ontbre ken nooit de ziekelijke veranderingen der benen en gewrichten en vindt men slecht groeiende varkens hiervan aangetast. Als behandeling is hier aangewe zen het nemen van voorzorgsmaatre gelen om het uitbreiden der ziekte te beletten. Men zal dus de aangetaste varkens streng afzonderlijk houden en de hokken waar zij verbleven grondig ontsmetten met heete natron loog. Men zal verder vermijden op zulk bedrijf viggens aan te kopen of te kweken. Veearts M. M, Volgende soorten zijn in magazijn beschikbaar EERSTELINGEN kleine maten. MUIZEN middelmatige maten (Denemarken) KRUGERS kleine maten. ALFA van Denemarken. V OR AN middelmatige. ROODE^STER kleine maten. ''v oem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1