De Boeren en de Politiek. Iets over Penicilline. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST JANUARI 31 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1287 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Politiek is voor veel mensen zoo 'n liefhebberijtje geworden, zoo onge veer in dezelfde zin als wanneer kin deten voor groote mensen willen spe len. En is men soms verplicht te luis teren naar een verlichte geest, bv. in een café of op de trein, terwijl hij zijn meening uiteenzet, komt men allicht tot het besluit dat politiek zoo onge veer hetzelfde moet zijn als lange en diepzinnige dingen te zeggen over za ken waar men heelemaal niets van af weet. Daarin is misschien een reden te vinden waarom onze boeren over 'tal- gemeen zoo weinig aan politiek doen. Blijkbaar is dat een uiting van hun gezond verstand. Maar daar is nog een andere reden. Is het te verwon deren dat onze boeren tenslotte van al dat gedoe gaan walgen, als men nagaat wat er de laatste jaren zooal werd uitgehaald, allemaal onder een of andere slagzin, die alleen maar die nen moet om de werkelijke oogmerken te verstoppen. Gelukkig hebben wij nog van die spitsvondige menschen die door hun humor zelfs de bitterste pillen weten te vergulden. Of ze daarom geslikt worden Dat is een andere kwestie. Zoo kennen wij die vernuftige strijd tegen het dure leven, waarvan wij de sporen vinden op de locomotieven van onze spoorwegmaatschappij. De ze maatschappij voelt dat ze moet mee doen aan die campagne. Om ie dere brave burger daarvan te over tuigen heeft ze haar tarieven onlangs aangepast. Niet omlaag, beste lezer, maar omhooger is maar 10 °/o bijgekomen. Schaamte is toch iets ouderwets. Maar het genie gaat nog verder, eindeloos zijn zijn vondsten. Ook op het witte doek leeren ze ons hoe wij ons niet mogen laten beetnemen; daar heet het de kleine gids der koopers. Precies of die filmmenschen onze moe ders moeten leeren waar ze worden beetgenomen. Zoo kregen wij on langs een zieleroerend tooneel te zien een uitgehongerde familie, die er weer bovenop komt tegen de laagste prijzen (die laten zich natuurlijk niet beet nemen) heel eenvoudig door het doelmatig gebruik, zooals ze dat op de film u voordoen, van de onvolpre zen, heerlijke, smakelijke melk in doo- zen. Ja, beste lezer, die laten zich niet beetnemen, zooals onze dwaze huis moeders, die liever versche melk heb ben. Die bittere gedachten zijn ons door het hoofd gegaan bij het lezen in een landbouwblad van het volgende Al de landbouwersvereenigingen gaan er over akkoord dat wij ons heil moeten zoeken in de verhoo- ging van de melkvoortbrengst, de verlaging van de productiekosten, de verbetering der hoedanigheid der zuivelproducten, en de verhooging van het binnenlandsch verbruik. Maar, iedere regeering, die wij sinds de bevrijding hebben gekend heeft de voortbrengers ontmoedigd «door onvoldoende verkoopprijzen, heeft iedere technische vooruitgang op de boerderij belet door de tus- schenkomst van de fiscus, heeft de standaardmelk voorgeschreven, die elk streven naar beter negeert, heeft tenslotte een intense propaganda gevoerd om de verbruikers aan te zetten buitenlandsche melk en zui- velproducten te koopen. Laat ons hier even bij stilstaan. Men beweert dat wij in een democra tisch land leven. Kan zijnMaar hoe is het dan te verklarende boeren zijn op zekere dag naar de stembus gegaan. Zij hebben daar voor een bepaalde partij gekozen, waarvan de boeren veronderstelden, dat die hun belangen ging verdedigen. Uit die partij zijn dan de volksvertegenwoor digers en de senatoren naar Brussel getrokken, zooals ze zoo dikwijls heb ben verzekerd om te strijden voor hun dierbare boeren. Maar nadat ze daar te Brussel al hun poer hebben verschoten om er hun 180.000 fr. door te krijgen, hebben zij hun dier bare boerkens vergeten. De landbou wersvereenigingen, die toch wel kun nen weten wat er goed is voor de boeren zijn van oordeel dat melkpro ductie moet worden beschermd. In Brussel weten ze dat beter en doen ze juist het omgekeerde. Wat beteekent dat eigenlijk Dienen de boeren dan maar alleen om te stemmen en er na dien de voeten aan te vegen En dan moet men die heeren steeds hooren wauwelen vande boerenstand is de gezondste van de samenleving, het vaderland moet er aan als onze boe renstand verloren gaat, enz. Wij waren heel sceptisch toen wij met de voorgaande verkiezing die mooie slagwoorden hebben gelezen om onze boerkens in de doeken te draaien. Zoo sterk, maar zoo volsla gen stom hadden wij het echter niet verwacht. Wie durft er nog te spre- (Zie vervolg 2t bladzijde le kolom). Het zal vele lezers verwonderen dat Penicilline een stof is die afge scheiden wordt door een bepaalde schimmelsoort en wel van die soort schimmels die wij op de confituur zien groeien. Dus is het weeral eens ten onrechte geweest dat wij zo dikwijls de scheppingsdaad van den Heer heb ben beknibbeldja, waarom moet dit er zijn, waarom moeten die schimmels er zijn En nu hebben wij moeten in zien dat die schimmels er niet enkel zijn om onvoorzichtige mensen darm aandoeningen te bezorgen maar dat nu, dank aan hun bestaan, duizenden mensen het geluk hebben nog in le ven te zijn. En als die Penicilline reeds zoveel wonderen heeft verricht in de menselijke geneeskunde, wat kan men dan bereiken met diezelfde stof in de diergeneeskunde. Die stof heeft het grote voordeel zijn werking enkel te beperken tot de microben het legt de levensverrich tingen der microben stil zodat de mi croben zich dus niet meer kunnen ver menigvuldigen en dus niet meer zoals voorheen in steeds groteren getalle heel het organisme kunnen overrom pelen. Die microben die, op het ogen blik dat de behandeling ingesteld wordt met Penicilline, in het organis me verblijven, gaan zich dus niet meer vermenigvuldigen en zijn dus ook in hun schadelijke werking geremd om dat heel hun activiteit wordt lam ge legd. Die microben zijn er dus nog enkel aanwezig als verlamde, verzwakte en hulpeloze wezens die dan vlug door de natuurlijke afweerkrachten van het organisme uit den weg worden geruimd. Penicilline beperkt dus zijn verlammende werking tot de kiemen en vernietigt niet tevens de celweef sels, het protoplasma (deel van leven de cel) en de witte bloedlichamen, wat wel het geval was met de tot nog toe gekende ontsmettingsstoffen o.a. sulfamiden, waarmee men dus bereik te dat men zowel bij den aanvaller als bij den verdediger slachtoffers maakte. Dank zij deze bijzondere eigen schap en ook dank zij de blijvende werkzaamheid zelfs bij zeer grote ver dunning en ook dank zij zijn onge looflijke werking en zijn gemakkelijke oplosbaarheid, bezit men dus in Peni cilline een uitstekend geneesmiddel. Vooral nog dat men het organisme van den patiënt tot in de laatste ve zels kan verzadigen met penicilline en dat de penicilline dus overal de kiemen gaat aanpakken waar ze zich ook bevinden. Alleen de hersenvlie zen en de gewrichtvliezen bieden min doorgankelijkheid voor penicil line. Vroeger had penicilline het nadeel dat die stof bij Ó°C (nul graden Cel sius) moest bewaard worden en dat het ook niet langs den mond kon in genomen worden. Die moeilijkheden zijn nu uit den weg geruimd, sinds men het penicilline in kristallijne vorm heeft kunnen bereiden en men de pil len, voor inwendig gebruik langs den mond zodanig heeft weten te berei den dat de zure maagsappen er geen vat meer op hebben. De kristallijne vorm laat het bewaren toe bij gewo ne temperatuur, zonder dat het iets van zijn werkkracht verliest. De Penicilline, ingespoten onder de huid of in de spieren vindt men na enkele minuten in alle delen van het lichaam, maar wordt ook vlug door de nieren onveranderd uitgescheiden. Men moet dus zeer dikwijls de in spuitingen herhalen en voldoende in spuiten om de vereischte concentratie in het bloed te bewarendie verve lende inspuitingen om de 3 uur heeft men nu ook al vervangen door één enkele inspuiting van penicilline op gelost in een mengsel van olie en was: dit mengsel laat de penicilline zeer traag los maar kan soms abcessen veroorzaken. Kan Penicilline dan alle kiemen doden Geenszins, enkel een bepaal de reeks kiemen is gevoelig, en veel andere kiemen weer niet. Zo zijn zeer gevoelig de meeste kiemen welke bij de koe uierontstekingen veroorzaken, de kiemen van de landziekte (droes) bij het paard en de kiemen welke in de meeste abcessen voorkomen (kool). Zo zijn de vlekziektebacillen, de te- tanosbacillen (klem) in mindere mate gevoelig, terwijl de tuberculosebacil- len en de paratyphusbacillen (geel water bij het kalf), de pasteurellose- kiemen (viggenziekte en runderziekte) en de brucellakiemen (besmettelijk verwerpen van het rund) zelfs de pe nicilline vernietigen. Vermits penicilline de kiemen niet doodt maar enkel verlamt moet men het organisme dus den tijd gunnen den strijd te kunnen uitvechten tegen zijn belagers en moet men dus drie dagen lang penicilline toedienen en niet met een dag uitscheiden. Het spreekt dus ook van zelf dat men Penicilline slechts in bepaalde ziektegevallen zal aanwenden. Zo is (Zie vervolg 4' bladzijde l'kolom.) De] Koornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1