LAAT II NIET BEETNEMEN DEMPIGHEID. KARNAVAL Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Dinsdag 10 Februari. AALST 7 FEBRUARI 1948 Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1288 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425,93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Met deze moderne «Kernspreuk», een nieuwigheid door onze Regeering de wereld ingezonden, wil ik mijn ar tikel beginnen. Op alle daken via Radio en pers, werd het de laatste maanden uitge schreeuwd: «Laat U niet beetnemen». Burgers, werklieden, ambtenaren. Koopt alles aan de laagste prijzen en zoodoende zal het leven goedkoper worden. De regering gaf het goede voor beeld en liet toe dat de spoorwegta rieven met 10 °/o verhoogden. Maar de grote klop is wel de geweldige stijging van de prijzen der veevoe ders. Het is maar even 60 a 70 °/0, een kleinigheidZoowat 2,50 a 3 franks- kens per kilo En de radio zwijgt alhoewel men gereed staat met de roep: Boeren laat u niet beetnemenKoopt alles aan de laagste prijzen. De radio zwijgt, maar onze boeren zwijgen niet en kunnen hun mistevre denheid niet verbergen. Ze kunnen maar niet verstaan hoe het mogelijk is dat men soms moet vitten op enke le centiemen, dat de prijzen van de meeste landbouwproducten zoo scherp berekend worden en dat de regering nu in een klap de prijzen van de meest noodzakelijke grondstoffen met 2 a 3 frank per kilo verf oogt. Hoe dat allemaal ineenzit, willen we hier vertellen Ten einde de prijzen van de meeste verbruiksartikelen op kunstmatige wijze laag te houden, geeft de regee ring belangrijke toelagen, onder meer voor het broodgraan en de veevoe ders. Vanaf 27 Januari werden deze toe lagen voor de veevoeders ingetrok ken en de prijzen dezer goederen aan gepast aan de werkelijke wereldprij- zen. De verhooging gaat van 2,50 tot 3 fr. het kilo, wat een vermeerdering van 60 a 7() °/o op de in zwang zijnde prijzen betekent. Het is een harde slag voor onze vee- en varkenskweekers en het zal geen aanmoediging zijn om het be drijf verder op te voeren. Het is daarenboven een grote onrechtvaardigheid, die enkel kan worden goedgemaakt door de aan passing en verhoging van al de hoeveprodukten. Zal onze regering ook deze stap zetten of zijn ze zinnens aan onze landbouwers het leven onmogelijk te maken Verlangt men in Brussel een op brengende landbouw of zoekt men de boeren naar de stad of naar de fa brieken te jagen of het leger der werklozen te vergroten Deze vragen zullen door de regee ring ten spoedigste dienen beant woord te worden, zooniet kan de ge nomen maatregel ernstige gevolgen hebben voor de economie van het land. Twee maten. Waarom meet de regering met twee maten en twee gewichten De minste verhoging van de le vensduurte wordt bij de loontrekken- den onmiddellijk goedgemaakt door het toekennen of door verhoging derduurtebons. Wij kritikeren deze maatregel niet, maar vragen ons af waarom de boeren niet met dezelfde tegemoetkoming worden bejegend Wij vragen geen duurtetoeslag, maar een geldelijke verhoging van onze produkten. Het gaat niet op de inlandsche tar we aan 430 frank te betalen, alswan- neer de ingevoerde 700 fr. en meer kost en de wereldprijs rond de 1000 fr. schommelt. Hetzelfde voor de rogge, die ons uit Canada wordt aangeboden aan circa 850 fr., terwijl de inlandse te leveren rogge tegen 370 fr. wordt verrekend. Als onze kwekers de wereldprijs voor hun veevoeders moeten betalen, is het maar billijk dat ze ook de wereldprijs voor hun eigen voort brengselen ontvangen. Wanneer de melk, de boter, het slachtvee, de zwijnen, de eieren, de aardappelen, in een woord alle hoe veproducten aangepast worden, zal niemand klagen dat de veevoeders te duur kosten. Een overzicht. We willen hierna even nagaan wat de vooroorlogsche prijzen waren der bijzonderste voeders en wat de ver hoging is op dit oogenblik. Hier vol gen de verkoopprijzen aan den boer voor de jaren 1937-1939 (middenprij- zen) en de laatste vastgestelde Maïs plata Zemelen Lijnkoeken Aardnootkoe Soyakoeken Voedergerst De maïs kost 7 maal de prijs van 1937-39, de zemelen 5 maal, de koe- (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) 1937 1939 1948 105 78 650 91 80 453 120 112 723,50 130 113 723,50 130 115 723,50 114 74 650 Dempigheid is geen ziekte op zich zelf, maar wel meestal een gevolg van een vroeger «doorgemaakte kou de op de longen», erge bronchitis dus, welke nooit heelemaal hersteld is. De meest voorkomende oorzaak van de bronchitis is wel het koude vatten, want ook het grootste aantal van deze ziektegevallen komen voor in den Winter. Men heeft daarbij ondervon den dat een bronchitis niet altijd vlug genezen is maar veelal neiging ver toont om blijvend aan te slepen en daarbij kunnen vele boeren maar niet wachten hun paard dat zoomaar 'n beetje kou heeft gevat» voort in te spannen, terwijl andere ditzelfde paard angstvallig in een goed afge sloten stal verstopt houden. En het is juist het te werk stellen van het zieke paard en het onttrekken van frisse lucht die oorzaak zijn dat de aandoe ning chronisch wordt. Zulke paarden hoesten veel en de hoest is krachtig, de ademhaling is versneld en bemoei lijkt wanneer de dieren enige inspan ning doen. Door de inspanning welke er voor de in- en uitademing gevergd wordt (de fijne luchtpijptakken zijn immers zeer vernauwd door de ontstekings verschijnselen) komt het zover dat de longblaasjes (einde van een fijne luchtpijp) gaan uitzetten of zelfs bar sten. Men noemt dit longemphyseem of luchtlongen, omdat dergelijke lon gen er opgeblazen uitzien en knette ren, wanneer men er op duwt. Nu moet men toch ook zeggen dat de rekbaarheid van de wand der long blaasjes hier een grote rol speelt en verschilt van dier tot dier en dat er zelfs paarden zijn die zo 'n zwakke longblaaswanden bezitten dat de blaasjes ook al uitzetten of barsten zonder dat de paarden kou hebben gevat of gehoest hebben. Dit is dus een aangeboren eigenschap. Eens dat het nu zover gekomen is met ons paard, dat het dier onder een chronische bronchitis lijdt en dat de longen emphysemateus geworden zijn, mag men zeggen dat dit paard dempig is. Soms kunnen andere oor zaken aanleiding geven tot dempig heid en wel al deze oorzaken welke de ademhaling belemmeren als daar zijn gezwellen in den neus, verlam ming van de keel, woekering der kraakbeenringen in de grote lucht pijp, pleuritis, hartletsels, verlamming van het middenrif, enz. Waarop kan men zich nu steunen om te kunnen zeggen dat een paard dempig is Het zijn dus vooral de tekens van chronische bronchitis en emphyseem welke op den voorgrond treden er ontstaat, wanneer men het paard eni ge inspanning laat doen, een moeilijke en vluggere ademhaling, vooral het uitademen gaat «hortend en stotend» omdat de longen geen elasticiteit meer bezitten en daarom de hulp van de buikspieren moet inroepen om de ingezogen lucht weer uit te person. Bij rust kan de ademhaling even traag zijn als bij een gezond paard (14 per minuut), juist omdat de longen zo 'n lange tijd nodig hebben om de lucht op te zuigen bij het zich uitzetten en een nog langere tijd om die weer naar buiten te drijven. De tweede hartetoon is meestal versterkt omdat het bloed moeilijk uit het hart weggeraakt naar de longen. De hoest is om reden van de vermin derde longelasticiteit korter en krach- telozer geworden. Verder verloopt de ziekte koortsloos, wat niet het ge val is bij veel andere longaandoenin gen dus moet de temperatuur minder zijn dan 38°2 bij rust. Dus op papier schijnt het wel gemakkelijk de diag nose te stellen, maar in de praktijk gaat het dikwijls niet zo. En ook ziet men in de praktijk van herstel van dempigheid niet veel omdat men de paarden geen rust en geen frisse lucht gunt waardoor herstel enkel mogelijk is. Integendeel verergert de dempig heid hoe langer hoe meer, vooral als het dier over geen al te sterk hart beschikt. Daarom als enige behandeling ge ve menrust, frisse lucht, niet te gro te hoop voedsel (buik- en middenrif- overlastend) wel aangepast voedsel in klein volumehaver, gekookte gra nen, melassevoeders, beten en worte len, haverstroo, (geen hooi) en water naar lust en nu en dan lijnzaadaf kooksel. Er bestaan verder genees middelen welke op longen, middenrif en hart een zeer gunstige invloed heb ben en het paard behoeden voor een vroegtijdig arriveren in 't slachthuis. Veearts M. M. Ter gelegenheid van Kar naval zullen onze Bureelen en Magazijnen gesloten zijn op De Koornb! i Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1