De Melkleveringsverplichtingen Het hoekje van den Veearts in 1948. Arbeid adelt 28e Internationaal Salon van Machines en Producten voor de Landbouw» LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 14 FEBRUARI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1289 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Na de enting tegen Mond- en Klauwzeer. (2' bijdrage) Zoals medegedeeld in ons nummer van 24 Januari, geven wij in deze bij drage een beknopte toelichting der bijzonderste bepalingen van het derde besluit van 23 December 1947(Staats- 14 Januari 1948) betreffende de eigen lijke melkleveringen. Verplichte melklevering. Behoudens de uitzonderingen hier na voorzien, is ieder houder van melkkoeien verplicht aan een erkende zuivelfabriek zijner keuze de hoeveel heid melk te leveren voorzien door het hier besproken besluit. Deze melk dient ter beschikking gesteld van de zuivelfabriek aan de kant van de dichtst bijgelegen rijweg, of op het plaatselijk ophalingsstation, of op het plaatselijk afromingscen trum. In geval van betwisting om trent het ophalingscentrum, wordt de ze onderworpen aan een scheidsge recht van een commissie, bestaande uit de voortbrenger of zijn afgevaar digde, de afgevaardigde van de be trokken zuivelfabriek en uit een afge vaardigde van de Minister van In voer en Ravitaillering. De ophaling der melk zal mogen toevertrouwd worden aan een syndi- kaat van zuivelproducenten erkend door de Minister .van Landbouw overeenkomstig de modaliteiten door hem vastgesteld. Vrijstelling van leveringsplicht voor de houders van één enkele koe. Ingevolge art. 2 van het besluit, zijn de houders van één enkele koe ont slagen van elke leveringsverplichting van melk of zuivelproducten, voor zo ver er slechts één enkele koe op het bedrijf aanwezig is. De vrijstelling wordt niet toege staan wanneer er verschillende koei en in de uitbating gehouden worden, zelfs wanneer zij aan verschillende ei genaars toebehoren. Worden enkel als houders van één enkele koe beschouwd met het oog op de vrijstelling van de leverings verplichting 1) degenen als dusdanig erkend bij de driemaandelijkse telling van de veestapel op 15 December 1947; 2) degenen die op 15-12-1947 hou ders waren van meerdere koeien en wier veestapel achteraf verminderd werd tot één koe, hetzij door sterfte, hetzij door noodslachting van een of meerdere koeien 3) diegenen die na 15-12--1947, in gevolge andere omstandigheden dan deze hierboven voorzien, houders ge worden zijn van één enkele koe, moe ten behoudens afwijking die eventu eel kan worden toegestaan door de Minister van Invoer en Ravitaillering aan hun melkleveringsverplichting voldoen op basis van het barema ge voegd bij het besluit voor de houders van twee koeien. Vaststelling der leverings verplichting. De te leveren hoeveelheid melk wordt forfaitair bepaald door bare- ma's gevoegd bij het besluit welke verschillen naar gelang het aantal melkkoeien en het gebied waarbij de gemeente van de melkveehouder wordt ingedeeld. Plaatsgebrek verhindert ons deze barema's in hun geheel hier over te drukken. Deze barema's voorzien de leve ring per maand van een bepaald aan tal liter melk op grond van een vet gehalte van 30 graad. Deze te leveren hoeveelheid zal verschillen volgens het aantal koeien gehouden de laatste werkdag van vo rige maand. Voor de maand Januari 1948 even wel, worden de leveringsverplichtin gen berekend op basis van het aantal koeien geboekt bij de driemaandelijk se telling op 15 December 1947, re kening gehouden met de wijzigingen van deze datum af tot 31 December 1947 en regelmatig geboekt. Bedoelde leveringsverplichtingen zijn slechts vatbaar voor wijzigingen in de volgende gevallen 1) Sterften en noodslachting en. Indien deze zich voordoen in de loop van een maand, worden zij in aan merking genomen voor een vermin dering der leveringsverplichting ten belope van 100 0/o indien de sterfte of noodslachting plaats had vóór de 15de der maand, en van 50 °/0 indien zij voorkwam na de 15de der maand. 2) Droogstaan van melkkoeien. De leveringsverplichting voor de droogstaande koeien in de loop van een bepaalde maand wordt vernie tigd, mits indiening door de houder van een getuigschrift van een veearts, (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) Er is nu reeds een hele tijd verlo pen sinds onze veeartsen van stal tot stal trokken om al de hierin aanwezi ge runddieren te vaccineren tegen Mond- en Klauwzeer. Over 't alge meen werden zij als met open armen ontvangen, als zijnde door den hemel gezonden als een reddende engel. Want het spookte in het brein onzer naarstige boeren, als zij hoorden dat die zozeer gevreesde ziekte steeds meer uitbreiding nam en zij dus ook terecht mochten vrezen dat een of an dere dag dat witte ontzag en vrees inboezemende plaatje op hun eigen erf zou opgehangen worden. Nog al te fris stond dat beeld van ellende tijdens de epidemie van 1937 voor den geestnog zag men uiers vol blaren als levende klompen vlees, nog zag men pijnlijk hinkende koeien, nog zag men uitgemergelde karkassen buitensiepen en overgoten met creo- line en kalk diep in een put gestopt of weggehaald door het vilbeluik, nog zag men maanden nadien koeien ver werpen, koeien kalven zonder opge zette uiers. En die 65.000 boeren die dat toen hebben meegemaakt en de gene die het geluk hadden bij de zeld zame te behoren bij wie deze ziekte niet had toegeslagen, vreesden nu al len dat hun inspanningen en offers om den oorlog te eindigen met een uitge lezen veestapel te vergeefs zouden geweest zijn. En daarom werd met zoveel geest drift vernomen dat men de dieren kwam inspuiten en nog wel koste loos en dat dit zonder nadelige ge volgen zou aflopen en aan de dieren een immuniteit of onvatbaarheid zou verzekeren van een tot twaalf maand. En er werd naarstig geënt, hier en daar ook tegen de wil in van sommi ge achterlijke mensjes, maar meestal, zoals ik hierboven reeds zei, gebeur de dit met de volle goesting. En nu dat alles zover voorbij is zijn we wel bij machte te zeggen hoe de uitslagen zijn geweest, of we op de ingeslagen weg moeten voortgaan of 'n andere richting inslaan. Het cijfermateriaal dat ik U zal voorleggen werd mij welwillend aan de hand gedaan door weledele Heer Inspekteur Van den Bergh van den Veeartsenijkundigen dienst van het Zuidelijk deel van Oostvlaanderen. Dit cijfermateriaal zal ons dus een goeden en vrij betrouwbaren indruk geven nopens de bereikte resultaten. Sinds 1937-1938 is er geen veel vuldig uitbreken meer te bespeuren geweest van mond- en klauwzeer, Binst den oorlog waren er enige ge vallen vooral langs de Duitse grens. Maar hierbij was het verloop meestal goedaardig. Tot dan in 1944 plots een inval dreigde uit Nederland. Onge veer 100.000 beesten werden over een brede strook langs de grens geent en het gevaar was meteen geweerd. In 1945 herhaalde zich weer datzelfde spelletje aan de Noordgrens, en weer is de invaller, als ik mij nu eens in militaire termen mag uitdrukken, te ruggeslagen, dank zij de mijnvelden (ingeente koeien), die werden gelegd en waar de vijand niet bij machte was over heen te geraken. In 1946 signaleerde men de vijand te Hoei werd omsingeld en terugge slagen. Uit Holland sijpelde dat gif weer binnen... dank zij onze allestrot- serende en nooit vermoeide smokke laars wien dat hoegenaamd niets kon schelen dat zij ons de vreselijkste aller plagen kwamen overzetten, als zij maar hun bloedgeld opraapten. En ook uit Noord-Frankrijk dreig de almeteens gevaar. West-Vlaande ren betaalde eerst het gelag en nadien de andere provincies. ('t Vervolgt). Veearts M. M. Ter gelegenheid van deze uiterst belangrijke tentoonstelling, welke plaats heeft van 14 tot 21 Maart, in de Eeuwfeestpaleizen van den Hey- sel, wordt er door de Jeugdvereniging van R. U. Z. een REIS PER AUTOCAR inge richt op DINSDAG 16 MAART. Vertrek te 9 uur aan ons lokaal De Koornbloem Grote Markt, te Aalst. INSCHRIJVINGEN ten bureele van Redt U Zeiven, Zeebergkaai, 5, Aalst, vóór 3 Maart. De reis is kosteloos voor de leden, die de lidkaart voor 1948 bezitten. De ECoornb. loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1