DE RUILVERKAVELING Het hoekje van den Veearts Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Haar belang voor onze landbouw. Kunstmatige Bevruchting. AALST 6 MAART 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1292 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Bij de wetgevende Kamers werd onlangs door de Minister van Land bouw een wetsontwerp ingediend strekkend tot ruilverkaveling der landbouweigendommen. Het ontwerp heeft voor doel ver brokkelde en wijd verspreide percelen bijeen te brengen tot aaneengesloten en regelmatige percelen die een eigen toegang hebben tot de openbare weg en zo dicht mogelijk bij de bedrijfsze- tel liggen, teneinde een meer econo mische landbouwuitbating te beko men. Het is een feit dat de aanzienlijke versnippering der landbouwgronden zwaar nadeel biedt voor een doelma tige uitbating en diensvolgens de ex ploitatiekosten merkelijk verhoogt. Zij verhindert immers het gebruik van moderne landbouwmachines en veroorzaakt een aanzienlijk tijdver lies bij het bewerken der landerijen. Zij heeft voor gevolg de afsluitingen, hagen en grachten rond de eigendom men nutteloos te vermeerderen en de afwatering der gronden te bemoeilij ken, doordat de percelen toebehoren de aan verschillende eigenaars veelal hopeloos dooreengestrengeld zijn. Zij belemmert insgelijks de toe gang langs de kortste weg tot de lan derijen en leidt niet zelden tot moei lijkheden en rechtsgedingen tussen aaneenpalende eigenaars. Een her groepering op logische wijze der land bouwgronden, derwijze dat deze een gemakkelijke toegang hebben tot de openbare weg en zo dicht mogelijk bij de hofstede gelegen zijn, is dan ook een hervorming die een niet te onderschatten economisch belang op levert voor onze landbouw en voor de verhoging van het opbrengstver mogen onzer landbouwbedrijven. Ons individualistisch erfenisrecht, dat geen rekening houdt met de nood wendigheden van het landbouwbe drijf noch met de sociale belangen der landbouwbevolking, alsook de onbe perkte vrijheid bij de verkoop van landeigendommen zijn de oorzaken der versnippering onzer landbouw bedrijven. Reeds in het verleden heeft de wet gever op bescheiden wijze, de her groepering der landbouwgronden willen bevorderen door het toeken nen van verminderde registratie- en overschrijvingsrechten op de vrijwil lige ruiling van percelen landbouw grond. De uitslagen dezer fiscale maatregelen zijn echter niet van aard om de hergroepering der landbouw gronden op ruime wijze te verwezen lijken. Het ingediende wetsontwerp voor ziet dan ook dat de ruilverkaveling niet alleen meer zal geschieden bij wijze van vrije overeenkomst tussen de eigenaars, doch ook op verplichte wijze ingevolge de bepalingen der wet. In principe vallen alle landbouw eigendommen onder toepassing der ontworpen wet. Worden nochtans uitgesloten de goederen met bijzon dere benuttiging of bestemming, zo als de gebouwen en de eraan pa lende gronden die aan dezelfde eige naar toebehoren, de bouwterreinen, de gronden met nijverheids- of han delsbestemming. Déze uitzondering geldt nochtans niet voor onproduc tieve gronden. Hoe worden de belangen der eigenaars gevrijwaard. Het wetsontwerp voorziet dat de eigenaars bij de herkaveling zoveel mogelijk nieuwe goederen ontvangen die evenveel waarde hebben als de goederen die zijn afstaan. Om die re den zullen in de mate van het moge lijke, gronden toegewezen worden van dezelfde oppervlakte, teeltwaar- de en hoedanigheid. Slechts uitzon derlijk kan een grotere oppervlakte van mindere kwaliteit of omgekeerd een geringere oppervlakte van hoge re kwaliteit toebedeeld worden. Is het onmogelijke een juiste even redigheid bij de herkaveling te berei ken, dan kan een bijslag verleend worden ten belope van hoogstens 5 °/o van de waarde der nieuwe ka vels. Daar de Ruilverkaveling een werk is waarbij de gezamenlijke eigenaars en de openbare besturen betrokken zijn en baat vinden, worden de gron den die nodig zijn voor het aanleggen van wegen of waterlopen zonder ver goeding genomen van het blok der te verkavelen gronden. Hoe geschiedt de vrijwillige ruilverkaveling. Om de voorziene fiscale en bestuur lijke voordelen te genieten, moet de vrijwillige ruilverkaveling bij over eenkomst tussen meerdere eigenaars op aanvraag van de betrokken eige naars van algemeen nut verklaard Zie vervolg 4bladzijde 1kolom) Er zijn nog te veel boeren die den ken, dat ook de kunstmatige bezaai ing of bevruchting een van die na oorlogse ontdekkingen is, waarvan zoveel ongelooflijke dingen verteld worden en waar tegenover men dan ook zeer sceptisch moet staan. Niets is minder waar, want in Arabische boeken geschreven rond 1400 kunnen we lezen dat een koene Arabier, na de bewaker van de kudde paarden onschadelijk gemaakt te hebben, zaad gaat nemen van een prachtige en fel benijde strijdhengst, dit zaad in een prop katoenpluksel met zich mee neemt en daarmee dan een zijner bes te merries bevrucht heeft. In 1780 hield een Italiaan zich be zig met K. B. (we zullen steeds de af korting K. B. gebruiken voor kunst matige bevruchting) bij honden en vanaf 1900 hield men zich in Rusland op grote schaal bezig met K. B. bij koei en, paarden en schapen en uit die proeven, die toen nog zeer gebrekkig werden uitgevoerd, kon men reeds vast besluiten dat tussen natuurlijk verwekte en kunstmatig verwekte af stammelingen geen het minste ver schil kan waargenomen worden wat betreft gestalte en hoedanigheden. In 1905 werd in Duitsland, Dene marken en Hongarije ook daarmee begonnen en na de oorlog 1914-18 waren het weer Rusland en Turkije die ditmaal goed georganiseerd en onder bekwame leiding prachtige re sultaten hebben weten te verwezen lijken. Vanaf de jaren dertig is Dene marken op dit gebied toonaangevend geweest en 't is daar ook dat de Ame rikanen heel hun werk zijn gaan af kijken en uit de bekomen resultaten tot het besef zijn gekomen, dat dit sy steem voor Amerika een goed zaakje betekende (anders zouden de Yankees daar zeker niet mee beginnen) en sindsdien zijn zij bezig in hun land de K. B. zeer systematisch uit te voeren. De mensen die hier in België de zelfde organisatie willen uitbouwen, zijn gaan kijken én naar Denemarken én naar Amerika en nu zullen zij trachten die K. B. hier door te voe ren met veel kansen op lukken, om dat zij zich de lessen ten nutte maken welke zij in die landen hebben kun nen leren. Nu zullen we eens in 't kort de techniek der K. B. gaan in ogen schouw nemen. Eerst en vooral moe ten wij ons afvragen waarom men aan K. B. wil doen. Wel omdat alle lei dende personen het eens zijn om te verklaren dat het de methode bij uit stek is om het vee van alle bedrijven, zowel grote als kleine, foktechnisch te verbeteren vooral op gebied van melkhoeveelheid en vetgehalte en dit op zeer korten tijd. En dan is de eerste en hoofdvereiste goede en vruchtbare stieren te kunnen aankopen. Die stieren moeten vrij zijn van besmettelijke ziekten o.a. van besmettelijk verwerpen indien mo gelijk ook van trichomonadeninfec- tie, of althans maar in zulke mate be smet dat door regelmatige deskun- kige behandeling alle gevaar voor overzetting uitgeschakeld is van tu berculose moeten de stieren ook vrij zijn zogauw de resultaten van de strijd tegen deze slopende ziekte nu overal ingezet, het toelaten m. a. w. zogauw we dus over een groter percent vrije dieren beschikken (nu zijn nog 50 aangetast en in Denemarken slechts nog 5 °/0). Indien het Centrum voor K. B. dan over zulke stieren beschikt, moeten zij goed onderhouden worden en zeer oordeelkundig gebruikt wor den men houde zich aan natuurlijk voedsel, zonder veel weidegang en zonder veel geconcentreerde kracht voeders. Iedere dag gaat men een half uur wandelen om alzo de alge mene gezondheidstoestand te bevor deren en overdreven vetaanleg tegen te gaan en de stier lenig te houden. Slechts eens om de acht dagen laat men de stier dekken en zo blijft hij jarenlang vurig. Het opgevangen zaad belandt in het laboratorium voor onderzoek wan neer geen voldoende aantal zaadcellen aanwezig zijn (minstens 800.000 per kubieke millimeter), wanneer de be weegbaarheid en levenskracht bene den het normale is of wanneer teveel microben in het zaad aanwezig zijn, wordt dit zaad geweigerd. Het goede zaad wordt dan verdund met eier dooier of nagemaakt eigeelmen kan die verdunning gerust opvoeren tot 100 maal: dus van 4 cc. zaad maakt men 400 cc verdund zaad waarin dan nog 10 millioen zaadcellen per cc (ku bieke centimeter -= ongeveer 1 gram) aanwezig zijn. Een te bevruchten koe ontvangt 1 cc. (Wordt voortgezet). Veearts M. M. De] Koornb! loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1