DE RUILVERKAVELING Het hoekje van den Veearts Reis naar Brussel Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Jeugdvereniging R«ILZ« Voor en door de Landbouwers Haar belang voor onze landbouw. Kunstmatige Bevruchting. AALST 13 MAART 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1293 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. BEDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Vervolg). De ontworpen uitvoerinsmodaliteiten. In ons vorig nummer hebben wij de bijzonderste bepalingen toegelicht van de rechten en stelt eventueel de schadeloosstelling vast. De Nationale Maatschappij voor de Landeigendom neemt voor reke ning van de Staat de financiële dienst van het wetsontwerp ingediend door Yafr van verr'cbt>ngen. Zij schiet de Minister van Landbouw bij de wetgevende Kamers en strekkend tot ruilverkaveling der landbouweigen- dommen. Wij hebben tevens gewe zen op het belang van dit wetsont werp voor onze landbouw. In deze bijdrage behandelen wij de bijzonder ste uitvoeringsmodaliteiten der ont worpen ruilverkaveling. Het ruilverkavelingscomité. De uitvoering der ontworpen ruil verkaveling geschiedt door een co mité, samengesteld uit drie ledeneen afgevaardigde van de Minister van Landbouw, een afgevaardigde van de Minister van Financiën en een afge vaardigde van de eigenaars. Het co mité kan als vierde lid een landbou wer-pachter aanduiden. De «Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom», die «Na tionale Maatschappij voor de Land eigendom» zal worden, werkt nauw samen met bedoeld comité, wat be treft de financiering van de ruilver kaveling en het secretariaat. Het co mité dat optreedt namens de Staat, heeft een zeer ruime bevoegdheid. Het maakt de lijst op van de te de kosten voor van de werken, int de subsidies en is schuldenaar of schuld eiser tegenover de eigenaars. De ganse verrichting wordt beslo ten met een ruilverkavelingsakte on dertekend door de leden van het Co mité. De pachten. (Vervolg.) Het verdund zaad koelt men dan geleidelijk af tot 2° C. en op die tem peratuur bewaart het zich 3 a 4 da gen. Het zaad wordt dan verstuurd naar de veeartsen welke zich met K. B. bezig houden. Om de drie of vier dagen krijgt de veearts vers zaad. Wanneer een boer dan een koe bron stig heeft, verwittigt hij de veearts en zegt er tevens bij wanneer dat vol gens hem de koe het hevigst bronstig zal zijn want dit is het best geschik te ogenblik voor de bevruchting en Zoals hierboven vermeld, regelt wanneer de veearts vroegtijdig wordt het Comité de overdracht van alle verwittigd kan hij ook zijn ander rechten op de nieuwe kavels. Dit geldt werk daar naar schikken. Dus weer ook voor de pachten. Als principe wordt aangenomen dat het pachtrecht overgaat van het oude perceel op het nieuwe. Dit kan echter gevolgen hebben, die de uitslagen van de ruilverkave ling kunnen te niet doen. Hieraan zal dan ook bijzondere aandacht dienen besteed. Daarom voorziet het ont werp dat eigenaars en pachters onder mekaar kunnen akkoord komen om zowel uitbatingen als percelen te her groeperen. Anderzijds heeft de pach ter het recht opzegging te geven, niet wachten voor die verwittiging tot de laatste minuut, want als de veearts juist dan belet is kan het ge beuren dat uw koe te laat en met veel minder kans op bevruchting, bevrucht zal worden. Zijn de voordelen verbonden aan K. B. werkelijk zo groot om zulke kostbare organisatie daarvoor op touw te zetten We hebben in het begin van ons artikel gezien dat het hoofddoel van K. B. was, in korte tijd een merkelijke verhoging te be komen van melk- en vetproduktie bij mits eerbiediging van een termijn van een grote massa dieren. En dat is wel het voornaamste voordeel ook dat ver drie maanden Tevens wordt ook voorzien dat bij ons boeren er moet toe aanzetten alle 7„_rverschil in oppervlakte.de eigenaar vooroordeel opzij te werpen en met kavelen percelen en duidt de waarde de pachter herziening van de pacht vertrouwen aan die organisatie mee aan van ieder perceel. mag vragen, zes maanden na het uit- te werben- Deze lijst wordt gedurende dertig voeren van ruilverkaveling, dagen neergelegd ten gemeentehuize. Fiscale voordelen, om aan de betrokkenen toe te laten Ten slotte worden fiscale voorde- verzet aan te tekenen. In dit geval len verleend zoals vrijstelling van re- ^Tijke riekten^ da?iedere bo'erToch doet de vrederechter uitspraak. Na- gistratie, hypotheekof griffierechten vooraj beoogt ieder jaar een kalf te voor de akten verband houdende met hebben. Door K. B. is mogelijk dat de ruilverkaveling - Verder maakt K. B. overbodig dat op zovele middelmatige bedrijven een stier die veel geld kost moet gehou den worden, omwille van de besmet dat deze verrichting voltrokken is, laat het comité alle openbare werken, wegen, waterlopen, uitvoeren vol gens het door hem opgemaakt plan. Tenslotte gaat het comité over tot de schatting en de verdeling van de 'euwe kavels, het bepaalt het bedrag 1 de bijslagen verschuldig door of koste ei9enaars- bet verdeelt de on- die ten laste vallen van de uitslag\ en maabt bïst °P met de Deze Tr bewerbin9en- de verkav*?amen met een Plan van etns ten gronden, wordt even- te» einde aanntehul2e neergelegd ten de schattiügenaars toe te la- recher te betwist voor de vrede- Htt Comité reg ne overdracht naar het Landbouwsalon OP DINSDAG 16 MAART. De ingeschrevenen komen bijeen aan ons lokaal De Koornbloem Grote Markt, te Aalst. Vertrek te 9 uur Telaatkomers kunnen te voet Knapzak meebrengen. stipt. gaan. kleine runders gekoppeld worden met zware stieren (1200 kg.) wat bij na tuurlijke bevruchting bijna onmoge lijk is. Gij moet ook geen stap ver zetten met uw dierhet werk wordt thuis gedaan en vraagt 10 minuten tijdverlies. De besmettingsmogelijk heden zijn uitgeschakeld en wat dit betekent, daar weten onze boeren goed over mee te praten. Die stieren dekken aan lage prijs die in 't bereik is van ieder, zodat een kleine boer, wanneer hij een goede kweekkoe heeft er nu, omwille van het anders zo hoge dekgeld, niet moet tegen opzien zijn koe te koppe len met een der beste stieren uit de provincie. En zo gauw een degelijke stamboekwerking het toelaat zullen de gebruikte stieren, beproefde stie ren dus stieren die werkelijk op een mooie afstamming fier mogen gaan, die dus werkelijk hun kwaliteiten overdragen op hun afstammelingen. Die stieren zal men natuurlijk zoveel jaren mogelijk trachten door te hou den. Daarentegen hoort men rechts en links ook wel opwerpingen, o.a. be weert men dat er meer monsters ge boren worden, dat er te veel kalvers moeten uitgezaagd worden enz. Eer men dergelijk onzin verkoopt zou men in de gewesten waar men sinds enigen tijd met K. B. bezig is de mensen eens moeten gaan polsen. Onthoudt dat van normaal gebouw de stieren, normaal gebouwde kalve ren voortkomen! En ook betekent K. B. het einde der stierhouderijen. Er zullen vele en dure stieren nodig zijn, voor de vertchillende centra van K. B. en voor de vele plaatselijke stierensyndicaten, welke buiten de gewesten waar aan K. B. wordt ge daan, zeer wenselijk zijn en waarmee innig zal dienen samengewerkt te worden. Het feit dat men onze ongeduldige boeren zo lang naar die K. B. laat wachten is een bewijs ten gunste men wil immers zeer oordeelkundig en bevoegd dat veelbelovend maar ook veeleisend werk beginnen, men wil niet te veel hooi op de vork ne men, zoals, spijtig genoeg, dit met de veebonden wel het geval is. Waar zal men hier in Oost-Vlaanderen de vijftig elitestieren vinden welke er nodig zullen zijn, opdat in de veebon den werkelijk aan veeverbetering zal kunnen gedaan worden en wanneer na drie of vier jaar onze boeren, als ze het tenminste zo lang uithouden, geen resultaten zien van hun vee- bondwerking, wat zal dan het ge volg zijn Dan zullen de veebonden even vlug te niet gaan als men ze nu kunstma tig en onmethodisch uit den grond stampt. Boeren, let op uw zaak Let op of sommige van die al te voorba rige veebondstichters wel juist dat op het oog hébben wat het eerste doel is van een veebond nl. veever betering in stede van politieke of handelsbelangen op de eerste plaats te zetten, zonder nog te spreken van gemeen eigenbelang want moest aan (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) De ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1