Heeft de Regering een Landbouwprogramma 7 Koloradokeverbestrijding. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers V' Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1294 AALST 20 MAART 1948. Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers'zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Rond de Begroting van Landbouw. Naar aanleiding van de bespreking der begroting van Landbouw door de bevoegde Kamercommisie, werd aan de Minister van Landbouw uitleg ge vraagd betreffende het landbouwpro gramma der Regering. De Minister antwoordde als volgt: In de Regeringsverklaring van 25 Maart 1947 werd verklaard dat, in zake landbouwpolitiek, de Regering een progressieve terugkeer tot de vrijheid en een grotere rentabiliteit zou nastreven. Wat de rentabiliteit betreft, was de index der verkoopprij zen van landbouwproducten in Maart 1947 gestabiliseerd op 315,6; de in dex der voortbrengstkosten bedroeg 332,4. Vanaf de maand September 1947 overtrof de index der verkoop prijzen onbetwistbaar deze der pro ductiekosten. Deze gunstige evolutie is merkbaar en duurt voort. Het ministerie van landbouw blijft met aandacht de ontwikkeling der prijzen volgen, ten einde de rentabili teit van de landbouw te verzekeren. Wat betreft de terugkeer tot de vrijheid, werd de reglementering af geschaft in alle sectoren, behalve voor de broodgranen en de melk. Bij besluit van 11 April 1947 werd aan de landbouwers de keuze gelaten hun leveringsverplichtingen uit te voeren onder vorm van melk of van room. De regering hoopt dat binnenkort ook in deze sector de toestand derma te zal genormaliseerd zijn, dat de le veringsverplichtingen kunnen afge schaft worden. Het landbouwprogramma op korte termijn van de regering is dus prac- tisch uitgevoerd. Teneinde ook in de toekomst de rentabiliteit van het land bouwbedrijf te verzekeren, werkt het Departement een landbouwprogram ma op lange termijn uit, dat binnen kort voor het parlement zal uiteenge zet worden. Onze landbouw en de afsluiting van handelsaccoorden met het buitenland. Op een vraag of onze land- en tuinbouw voldoende vertegenwoor digd zijn in de commissies belast met het afsluiten van in- en uitvoercon- tracten, heeft de Minister van Land bouw geantwoord dat zijn Departe ment ten zelfde titel als de andere ministeries deel uitmaakt van de com missies belast met het afsluiten en het vernieuwen van handelsovereen komsten met het buitenland. Inzichten van de Regering betreffende de landbouwcoöperatie Op eeh vraag dienaangaande heeft de Minister van Landbouw geant woord als volgt Hij heeft niet gemeend het wets ontwerp van zijn voorganger te moe ten overnemen, houdende oprichting van een Instituut voor Landbouw coöperatie, omdat dit ontwerp voor barig is wanneer het vraagstuk nog niet onder al zijn aspecten is bestu deerd geworden. Daarentegen heeft hij zijn accoord gegeven aan de besluiten vooruitge zet door de studiecommissie voor de vraagstukken van landbouwcoöpera tie ingesteld door zijn voorganger, namelijk 1) dat het nodig is de ontwikkeling van de landbouwcoöperatie aan te moedigen en te bevorderen 2) dat het nodig is echte landbouw coöperatieven op te richten 3) dat het nodig is hun een aange past juridisch kader ter beschikking te stellen. Sedert de maand Juli 1947 werd een bijzondere dienst, weinig uitge breid ten andere, met deze zending belast. Het komt aan deze dienst toe 1° Op grondige wijze de vereiste studies te doen a) over de huidige toestand van de landbouwcoöperatie in België b) over de sectoren van de land bouweconomie waar het bijzonder wenselijk zou zijn de landbouwcoöpe ratie te bevorderen 2° Van nu af aan de stichting van landbouwcoöperatieven te bevorde ren overal waar het mogelijk is. Verscheidene landbouwcoöperatie ven, met als doel de gezamelijke aan koop van landbouwmachines, werden opgericht met medewerking van deze dienst. De regering wenst geen net van coöperatieven te organiseren die af hangen van de Staat, doch haar me dewerking te verlenen aan private initiatieven op dit gebied. Het is van belang niet alleen de (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) Uit Nederland bereikt ons een me dedeling van de Plantenziektenkundi- gen Dienst, die wij hieronder voor on ze lezers willen afdrukken. Om het goed te begrijpen wijzen wij er u op dat in Nederland de be strijding van de Coloradokever zo goed georganiseerd is, dat de toestand daar veel gunstiger is dan bij ons in Belgie. Het is dan ook te verstaan dat onze Noorderburen met lede ogen zien, wat zij noemen "de invasie,, van de kevers uit het zuiden. Ze wil len daarmee zeggen uit België natuur lijk. In het kader van de Belgische- Nederlandse-Luxemburgse samen werking heeft men dan ook gezame- lijk overleg gepleegd om de bestrij ding van dit zo gevaarlijk insect eens kordaat en stelselmatig aan te pakken. Wij hopen dan ook dat onze rege ring en ook onze gemeentebesturen een voorbeeld zullen nemen aan onze Noorderburen, en op de gepaste ma nier een handje toesteken om ons van de Coloradokever te verlossen. Te veel immers hangt er van af. Bescher ming van onze eigen teelten, werk- besparing voor onze boeren en ook bescherming van onze uitvoer van landbouwproducten. Want de invoe rende landen stellen het niet op prijs tegelijkertijd met onze groenten en ons fruit, ook onze kevers in te voe ren. Het is dan ook begrijpelijk dat ze geen liefhebbers zijn van onze pro ducten, zolang als ons land een kwe kerij is van kevers. Tevens doen wij een beroep op onze landbouwers van goede wil te zijn moesten er van regeringswege maatregelen worden voorgeschreven. Vergeten wij niet dat het deze maal in ons eigen voordeel zal zijn. En dat kunnen wij van de andere maatrege len niet altijd zeggen, Hier volgt dan de mededeling De uitzonderlijke warme zomer van 1947 is zeer gunstig geweest voor de ontwikkeling van de Coloradokever. Als gevolg hiervan is de mate van be smetting, ondanks te intensieve be strijding in verschillende gebieden toegenomen. Het toenemende gevaar is echter niet alleen een gevolg van een gun stige ontwikkeling tijdens de afgelo pen zomer. Wij hebben ook weer te kampen gehad met belangrijke "in vasies,, uit Z' idelijke en Oostelijke buurlanden. Eenieder herinnert zich nog de berichten over aanspoelingen langs de kusten. De kevers zijn ech ter niet alleen via de kust ons land binnengedrongen, doch de invasie heeft ook langs de lucht plaats ge vonden, tengevolge van warme zui delijke winden. Het is dus van groot belang, dat ook onze buren de bestrij ding krachtig ter hand nemen. Wij mogen aannemen dat voor 1948 hierin een stap in de goede richting is ge daan. Op initiatief van Engeland en Nederland, hebben in Oktober te Brussel en in Januari te den Haag be sprekingen tussen de vertegenwoor digers van Engeland, België, Frank rijk, Luxemburg en Nederland plaats gevonden. Als gevolg van deze besprekingen zal de bestrijding in geheel West-Eu ropa versterkt worden. Zoals van zelfs spreekt, mag Nederland hier niet bij achterblijven, Onze belangen bij de uitvoer van land- en tuinbouw producten zijn van te grote betekenis, dan dat ze door een onvoldoende be strijding in gevaar mogen worden gebracht. De Plantenziektenkundige Dienst zal in enkele opeenvolgende berichten mededelingen doen, van de bestaande plannen betreffende de bestrijding en hetgeen daarmee samengaat. Zij raadt iedere aardappelteler ook de volkstuinder en andere parti- kulieren aan, deze berichten uit te knippen en zorgvuldig te bewaren. In dit eerste bericht zullen enige mede delingen worden gedaan omtrent de verplichte bespuiting. In verband met uitvoerbelangen en de mate van be smetting zullen in het gehele land, alle met aardappelen beteelde percelen tenminste twee maal moeten bespoten worden. Deze bespuiting (of bestuiving) zal in twee perioden van 10-12 dagen moeten plaats vinden. Te zijner tijd zullen de burgemeesters deze perioden officieel bekend maken. In hoever nog een derde of eventueel vierde ver plichte bespuiting afgekondigd zal moeten worden, is thans nog niet be kend. Behalve door middel van de officieële bekendmakingen van de burgemeesters zal aan deze perio den via de pers en radio algemene bekendheid worden gegeven. In vol gende berichten zal aangegeven wor den met welke middelen deze bespui tingen dienen plaats te vinden en wel ke voorschriften volgens de nieuwe Coloradokeverwet van kracht zijn. Tot daar de mededeling uit Neder land. Zoals ge ziet laten ze er daar geen (Zie vervolg 4t bladzijde 2e kolom).

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1