Onze Landbouw en de Belgisch - Nederlandse Tolunie Spreekbeurt door de heer Jan de Vries Gewone Algemene Vergadering der Landbouwersvereniging Redt U Zeiven m 1 j LANDBOUWWEEKBLAD Axneia acieït Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Voor en door de Landbouwers AALST 3 APRIL 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1296 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. van Zondag 21 Maart 1948. Zoals onze lezers weten, is het ge meenschappelijk toltarief tussen Bel gië en Nederland sinds 1 Januari 1948 van kracht geworden. Zijn betekenis is dat door beide landen eenzelfde toltarief wordt toegepast op de in voer van goederen uit derde landen, terwijl de tolgrenzen zijn weg geval len voor het goederenverkeer tussen de twee landen. De afschaffing der tolrechten op het goederenverkeer tussen de twee landen heeft tot he den nochtans niet voor gevolg de opruiming van de invoer- en uitvoer vergunningen, noch van de regeling van het betalings- of deviezenverkeer. Ook is er tot heden niet een eenvor mig stelsel tot stand gebracht wat be treft het accynsrecht en de belasting op de omzet van goederen die in Bel gië de naam draagt van overdracht taks of weeldetaks. Er blijven dus nog meerdere maat regelen te treffen, alvorens een regi me van vrij goederenverkeer tussen België en Nederland zal worden ver wezenlijkt. Wat betreft de economi sche Unie die beide landen tot een economisch geheel moet maken, dient een volledige aanpassing op econo misch, sociaal en fiscaal gebied ver wezenlijkt welke nog moeilijke en langdurige onderhandelingen zal ver gen. Het blijkt ons nuttig in deze bijdra ge een vergelijking in grote trekken te maken van dé toestand van de landbouw in de twee landen, met het oog op de tolunie en de economische unie tussen de twee landen. Vooreerst dient opgemerkt dat de landbouw in Nederland deze van België niet aanvult. Zij zijn inte gendeel gelijklopend in deze zin, dat zij beide op intensieve wijze worden beoefend. Er wordt in beide landen gestreefd naar de voortbrengst van afgewerkte producten die een hoog procent arbeid vereisen, hetzij in hoofdzaak dierlijke- en tuinbouwpro ducten. Dit blijkt uit volgende gegevens betreffende de structuur van de land bouw in beide landen Wat de prijzen der landbouwpro ducten betreft, kan vastgesteld wor den dat zij vóór de oorlog ongeveer op hetzelfde peil stonden. Inzake opbrengst kan aangenomen worden dat de Hollandse landbouw, vooral voor wat aangaat de dierlijke productie, een voorsprong heeft op de Belgische. Wat betreft de plant aardige productie, benaderen wij de Hollandse voortbrengst en overtref fen haar zelfs voor de suikerbieten. Inzake invoer- en uitvoer in de landbouwsector, voerden zowel Ne derland als België belangrijke hoe veelheden brood- en voedergranen in, Nederland voerde in grote mate dierlijke- en tuinbouwproducten uit, België voerde eveneens tuinbouw producten uit, terwijl zijn voort brengst van dierlijke producten schier uitsluitend afzet vond op de binnen landse markt en van 92 °/0 tot 100 °/o de binnenlandse behoeften dekte. Uit deze gegevens kan worden af geleid dat de Unie van de twee lan den of Benelux invoerder zal blijven van brood- en voedergranen, doch een grote uitvoerder zal zijn van dierlijke en tuinbouwproducten. De terugslag van het gemeen schappelijk toltarief voor onze landbouw. Het Belgisch toltarief behelsde overwegend specifieke rechten, dit beduidt rechten geheven op de hoe veelheid of het gewicht der ingevoer de goederen. Voor de landbouwpro ducten waren deze rechten betrekke lijk laag. In crisisperiode boden zij nochtans een betere bescherming dan de rechten ad valorem, of geheven op de waarde der ingevoerde producten, en wel omdat zij als basis hadden het gewicht of de hoeveelheid en dus geen rekening hielden met de alsdan min dere waarde der producten. Het nieuw gemeenschappelijk toltarief be helst rechten ad valorem of geheven op de waarde der ingevoerde goede ren. Hun waarde als beschermings middel is dus minder doelmatig in perioden van crisis waarin de waarde der goederen daalt. De nieuwe tolrechten vertonen een vrij gevoelige vermindering ten op zichte van de vroegere specifieke rechten, alhoewel over het algemeen kan aangenomen worden dat zij in de huidige omstandigheden voldoende (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) Het is thans dertig jaar dat Redt U Zeiven bestaat dertig jaar dat Uwe maatschappij tracht in dit gedeelte van Oost-Vlaanderen een opvoeden de en steunende taak te vervullen. Ongeveer de helft van deze tijdspan ne heb ik in Uw midden verkeerd als missionaris voor een meer oordeel kundige veevoeding. De oorlogsperiode bracht in deze missionnering een grote onderbre king en een groot nadeelhet geheu gen van velen onzer leden is afge stompt. Wat velen voor 1940 goed wisten, is men thans vergeten. Men- is vergeten dat men alleen door een vakkundige veehouderij en veevoe ding maximale resultaten kan berei ken. Als men het vee wil voeden om er voordeel van te halen, dan moet men dit eerst en vooral doen met volle overtuiging en met gebruikma king van alle middelen die daarvoor ter beschikking staan. Men moet van de wetenschap gebruik maken en men heeft geen recht tot klagen en mop peren als men niet alles doet wat mogelijk is, om zijn bedrijf zo oor deelkundig mogelijk te voeren. Wij beleven thans stilaan een nieu we periodeeen periode van meer al gemene vrijheid en van groter en ge makkelijker keus in de aan te wenden grondstoffen. De stilstand tengevolge van de oorlog wordt stilaan over brugd en wij nemen kennis van de re sultaten in andere landen die van de oorlog en zijn gruwelijkheden ge spaard bleven. De taak van R. U. Z. bestaat er in U in dit alles volledig te steunen, maar daartoe is het nodig dat U be paalde grondbeginselen als grondslag aanneemt en daar volledig naar han delt. U w-eet allen, dat als men een huis wil opbouwen, men verschillende ma terialen nodig heeft en dat het maar in orde kan komen, als men over al de materialen in de juiste hoeveelheid en in de gepaste verhouding beschikt. Dan is het de taak van de architekt die materialen zo te schikken, dat daaruit uiteindelijk het prachtige ge bouw oprijst. Ook de dieren moe ten wij als een op te trekken gebouw aanzien en, indien zij de nodige stof fen daartoe ontberen, kunnen zij ook hun gebouw niet in orde optrekken. De dieren moeten de grondstoffen hebben om op de gemakkelijkste wij ze hun lichaam te onderhouden en de produkten voort te brengen die men van dat lichaam verwacht en ver langt. Het overdadig voederen van enkelvoudige granen of gekookte aardappelen kan nooit die nodige grondstoffen verstrekken. Door het dierenlichaam passeren aldus veel zeer waardevolle grondstoffen, die vermorst worden, omdat zij niet oor deelkundig worden gebruikt. Van enkel roggemeel bvb. moet een varken 6 kg. hebben om zeer moeizaam 1 kg. vlees voort te bren gen. Als men echter geeft al wat zij nodig hebben, zullen goede dieren dit met 4 kg, en in vele gevallen met nog minder doen. Daarbij hoeft men er rekening mede te houden, dat het ene dier veel slechter in staat is om zijn voedsel nuttig om te zetten dan een ander. Dit is ook zo voor de mensen. Nu echter zijn wij reeds in staat op basis van wat in dit opzicht bij ons en in het buitenland werd onderzocht, daarvan direkt een nuttig gebruik te maken. Velen wisten dit alles reeds grotendeels vóór 1940 en handelden er dan ook reeds naar. Velen echter zijn het nu vergeten en denken nu dat zij het met eigen hoeveprodukten al leen wel zullen bolwerken. Als de re kening echter volledig en nauwkeurig nadien wordt gemaakt, dan blijkt het dat de aardappelen bvb. veel duurder uitkomen dan de samengestelde vee voeders. Hetzelfde geldt voor de en kelvoudige granen als gerst, rogge, waarvan men daarenboven 50 °/o meer nodig heeft voor hetzelfde re sultaat. Hoeveel geld wordt aldus on nuttig weggegooid? De samenstellin gen kosten als regel meer dan de en kelvoudige voeders, doch op het uit eindelijke resultaat, komt het aan en dat wordt al te veel uit het oog ver loren. Lijnkoek is het beste wat er te krijgen is, zo denken nog al te veel van onze veehouders, doch, beste vrienden, die tijd is ver voorbijNu is lijnmeel niet meer wat U nodig hebt, (Zie vervolg 2' bladzijde l'Jkolom) De Koornb. Loem Nederland België Verhouding van weiden tegenover teeltgronden 56,6 °/o 51 °/o Rundvee-aantalstuks 2.220.000 1.600.000 Groenteteelt-aantal ha. 63.000 38.000 Fruitteelt-aantal ha. 50.000 75.000 Gemiddelde oppervlakte der bedrijven 10 ha. 10. ha. Uitbating in eigendom 51 °/o 41 °/o

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1