Redt U Zeiven in rouw. Hogere Voortbrengst Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers van veredeld zaaigraan en plantgoed van uitzonderlijk belang voor onze landbouw. AALST 17 APRIL 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1298 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT li ZELVEN. Het overnemen vanartikelei der bron is streng 3 zonder aanduiding verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Bij onze laatste algemene vergadering welke op 21 Maart werd gehouden, hadden we de afwezigheid te betreuren van onze geachte Voorzitter de Heer Kamiel Van den Haute, wegens ziekte belet. We wensten hem alsdan een spoedig herstel en hoopten waarlijk dat de Voorzitter van onze Vereniging rap in ons midden zou zijn weergekeerd flink en gezond als voorheen. Het noodlot heeft er anders over beslist en we moeten met spijt aan al onze leden melden dat de flinke ouderling op Dinsdag 13 April in de ouderdom van 77 jaar is overleden. Niemand had deze rampspoedige afloop kunnen vermoe den. Bij onze voorlaatste vergadering van de beheerraad in de maand Januari was onze Voorzitter nog zo fleurig en het is eerst op de zitting van 17 Februari dat hij zich wegens een kleine ongesteldheid liet verontschuldigen. Wie had het kunnen denken dat deze lichte ziekte het begin zou worden van zwaardere aandoeningen, welke ten slotte het einde zouden meebrengen Redt U Zeiven treurt over het verlies van een zo kranig en rechtschapen Voorzitter. Landbouwer met grote kennissen en ongeëvenaarde werkkracht heeft hij zijn bedrijf opgebouwd tot een der schoonste van de streek. Hij was de vooruitstrever en de sterke boer, zoals er slechts enkelen bestaan. De heer Van den Haute was ook verstandig als Vader. Hij liet aan elk zijner drie zonen een flinke boerderij en leefde reeds verscheidene jaren als rentenier. Maar we kenden die rentenier die zich te Antwerpen aan het schone stadsleven onttrok, om weken achtereen in het bedrijf weer te keren, waar hij uit liefhebberij zich weer in het boerenleven kwam inschakelen. Hij kon zijn velden niet vergeten 1 De heer Van den Haute was van het eerste uur lid van Redt U Zeiven. We vinden zijn naam in het verslag van een vergadering, welke gehouden werd te Welle op 7 Mei 1918. In 1923 werd hij tot lid van de toezichtsraad gekozen en op 24-3-29 tot lid van de beheerraad. Na het afsterven van de heer Benoit Schockaert in 1944 werd de heer Van den Haute door de beheerraad met alge mene stemmen tot Voorzitter gekozen. We kunnen van Hem getuigen dat Hij gedurende 30 jaar een der meest geziene en meest getrouwe leden was van onze Landbouwersvereniging. Onze geachte Voorzitter is niet meer. De leden onzer Vereniging zullen met droefheid zijn heengaan vernemen en zijn beeld zal steeds in herinnering blijven bij alle Redt U Zeivers. Aan Mevrouw Van den Haute, aan de Kinderen, Schoon- en Kleinkinderen, evenals aan de ganse Familie, bieden we onze welgemeende en kristelijke deelneming. De terugkeer tot het stelsel der vrijheid bij de verkoop van onze landbouwproducten, is ontegenspre kelijk een belangrijk keerpunt in de richting en de ontwikkeling onzer landbouweconomie. Zonder de verplichting over het hoofd te zien, welke de bevoegde overheid heeft onze landbouw te ver dedigen tegen abnormale concurren tie door het buitenland, is het een feit dat bedoelde terugkeer onze land- en tuinbouw voor de noodzakelijkheid stelt hun rendement op de meest doel matige wijze op te voeren. Door ren dement dient verstaan de verhoging der productie en de inkrimping der voortbrengstkosten. Het gebruik op grote schaal van veredeld zaai- en plantgoed speelt hierbij een overwegende rol. Inderdaad, de aanwending van veredeld zaaigraan en plantgoed ver zekert niet alleen een hoger opbrengst per ha., maar zij is bovendien beslis send voor een beter economisch ren dement der teelten tegen verminder de kostprijs. Tot heden is de voortbrengst van veredeld zaai- en pootgoed totaal on voldoende gebleken tot dekking der binnenlandse behoeften. Onze land bouw is dan ook in ruime mate aan gewezen op de invoer van zaaigraan en plantgoed. Gedurende de oorlogsjaren werd onder leiding van de Algemene Keu ringsdienst een verdienstelijke kracht inspanning gedaan om de binnenland se voortbrengst van zaai- en poot goed te ontwikkelen. Aan deze krachtinspanning zijn de vrij goede oogstopbrengsten te danken. De Al gemene Keuringsdienst heeft tijdens de jongste jaren een zekere uitbrei ding genomen. Doch het is vereist dat hij nog over bredere actiemoge lijkheden zou beschikken, want zijn arbeidsveld is nog voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar. In 1947 werden enkel 4.500 ha. zaaitarwe geoogst, waarvan de op brengst aan uitgelezen zaaigoed per ha ongeveer 1.800 kg. bedroeg, flit maakt een totale productie aan zaai tarwe van ruim 8.000 ton. Wanneer men weet dat de behoefte aan zaai tarwe op ruim 30.000 ton mag wor den geraamd, mag gerust worden ge zegd dat de teelt van zaaitarwe min stens kan verdubbeld worden. De oppervlakte besteed aan zaai- rogge beslaat enkel 600 ha. Met het oog op de strikt noodzakelijke hoe veelheden voor de regelmatige her nieuwing der bezaaiingen, mag de teelt van veredelde zaairogge onbe twistbaar met verschillende duizende hectaren worden vermeerderd. Dit is insgelijks het geval voor de teelten van zomer- en wintergerst- zaaigraan welke op onbeduidende wijze in ons land worden beoefend. De teelt van zaaihaver beslaat am per 2.800 ha. Daar aan haver ruim 200.000 ha. van ons akkerland wor den besteed, mag de teelt van zaai haver minstens worden opgevoerd tot 10.000 ha. Voeder- en suikerbietzaad worden op onbeduidende wijze voortgebracht in ons land. Slechts in de Westelijke uithoek van West-Vlaanderen wor den enkele hectaren besteed aan het winnen van voederbietzaad. Dit ge beurt echter zonder degelijke controle en kan dan ook niet als veredelings- werk beschouwd worden. Op dit ge bied alsook voor de meeste voederge wassen, ligt dan ook een uitgestrekt arbeidsveld open voor de Algemene Keuringsdienst. Sedert enkele jaren wordt op uit gebreider wijze gedaan dan vroeger aan de teelt van aardappelpootgoed. In de Polders en in de Ardennen worden ongeveer 2600 ha. aan deze teelt besteed. Daar wij tot heden ge middeld 80.000 ton Nederlands poot goed per jaar invoeren, kan de voort brengst van inlands pootgoed nog aanzienlijke uitbreiding nemen mits de selectie op wetenschappelijke wij ze geschiedt en onder streng toezicht. Benevens de selectie dient er ook doeltreffende propaganda gevoerd voor het gebruik van inlands poot goed. In de loop der twee laatste ja ren heeft men vastgesteld dat het in lands plantgoed moeilijk afzet vond, niettegenstaande zijn beperkte pro ductie, dan wanneer belangrijke hoe veelheden vreemde plantaardappelen werden ingevoerd. Tijdens de laatste jaren werd in West-Vlaanderen een niet te onder schatten poging gedaan tot voort brengst van veredeld peulvruchten zaad. De afzet hiervoor is echter in (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) De] Koornfc Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1