De nieuwe Pachtverlenging Het hoekje van den Veearts Kweekkalvermeel Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers DE RUNDERHORZELS* AALST 1 MEI 19-18. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1300 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In ons nummer van 17 April 1.1. hebben wij melding gemaakt van de bijzonderste bepalingen van de wet van 31 Maart 1948 (Stsbl. 10 April) houdende voorlopige regeling van de opzegging in zake landpacht. Rekening houdend met het belang dat de nieuwe wet biedt voor talrijke landbouwers, bleek het ons nuttig de betekenis der bepalingen van de nieu we wet nader toe te lichten. De nieuwe wet die van kracht is geworden den 20 April 1.1. schaft de besluitwet af van 28 Augustus 1946 aangevuld door deze van 2 October 1946 behelzende een voorlopige ver lenging der pachttermijnen. Ziehier een uiteenzetting der be palingen van de nieuwe wet. I) Pachtverlenging. Art. 1 schorst de uitwerking van alle opzeggingen waaraan geen ge volg is gegeven, tot een datum te be palen bij koninklijk besluit. Bedoeling is te voorkomen dat op grote schaal opzeggingen worden gegeven om de landelijke goederen te onttrekken aan de bepalingen der nieuwe pachtwet welke thans in bespreking is bij de wetgevende kamers. Te noteren dat de pachtverlenging voorzien door de nieuwe wet slaat zowel op de opzeggingen gedaan door de huurder als door de eigenaar. Indien de pachter echter wenst af te zien van de pachtverlenging moet hij zijn inzicht hiertoe aan de eigenaar of verpachter betekenen bij deurwaar dersexploot of bij aangetekend schrij ven vóór 21 Mei 1948. Van belang is ook dat de verlen ging enkel kan worden ingeroepen door de pachter die al zijn verplich tingen nakomt tegenover de verpach ter, zoals deze verplichtingen voort spruiten uit de pachtovereenkomst of uit de wet. II) Uitzonderingen op de pachtverlenging. De pachtverlenging is niet van toe passing a) op de verhuringen van minder dan 1 jaar (seizoenpachten) b) op de gronden aangekocht of onteigend ten openbare nutte c) op de percelen verhuurd door de verpachter als onderdeel van een ar- beidsoveenkomst d) op de gronden die te beschou wen zijn als bouw- of nijverheids- grond. Indien deze gronden als dus danig niet werden aangegeven op het ogenblik der verpachting, kan de op zegging toch haar uitwerking hebben, indien de vrederechter vaststelt dat bedoelde gronden het kenmerk bezit ten van bouw- of nijverheidsgrond en dat de opzegging met het oog op deze benuttiging werd gegeven e) op de opzegging gedaan door de verpachter om zelf het goed in bedrijf te nemen, of om de uitbating ervan over te dragen aan zijn afstammelin gen of bloedverwanten in opgaande lijn of aan zijn echtgenoot of aan diens afstammelingen of bloedver wanten in opgaande linie. III) Voorwaarden bij opzegging voor zelfgebruik. De opzegging waarvan sprake on der e)moet uitdrukkelijk melding ma ken van het voornemen van de ver pachter het goed zelf in gebruik te nemen, of in gebruik te geven aan de rechthebbende bloedverwanten hoger vermeld. Wat de reeds gedane opzeggingen betreft, dient een onderscheid ge maakt naar gelang de datum waarop de opzegging werd betekend a) voor de opzeggingen door de verpachter gedaan vóór 16 April 1946 moet bedoeld voornemen bij deur waardersexploot of aangetekend schrijven aan de pachter betekend ge weest zijn vóór 25 October 1946. Is zulks niet tijdig of in de voorgeschre ven vorm geschied, dan geniet de huurder pachtverlenging b) voor de opzeggingen door de verpachter gedaan in het tijdperk 16 April 1946 19 April 1948, als ook voor de opzeggingen gedaan door de pachter vóór of sedert 16 April 1946 moet het inzicht van zelf gebruik of gebruik door gerechtigde bloedverwanten betekend zijn vóór 21 Mei 1948, bij aangetekend schrij ven of bij deurwaarder. Indien de verpachter of zijn familie lid in wiens voordeel een einde werd gemaakt aan de pacht, binnen de zes maand na het vertrek van de pachter, het goed niet in bedrijf heeft geno men, of indien de ingebruikneming geveinsd is, heeft de ontzette pachter recht: hetzij op schadevergoeding, hetzij op zijn terugkeer in het gepach te goed, onverminderd de schadever goeding. Vóór het verstrijken van de op zegging, dus vóór de vervaldag, kan de pachter insgelijks de werkelijkheid en de oprechtheid van het inzicht van (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) Den laatsten tijd heeft men U, land bouwers veekwekers, langs radio en pers, er op gewezen dat men elk dier dat horzelbulten vertoont moet be handelen en dat, wanneer men dit moest verzuimen te doen, gij U bloot stelt aan het oplopen van straffen en het verbod dergelijk vee op markten te brengen. Vanwaar komen nu die horzelbui ten en waarom het strenge optreden Binst de Zomer, wanneer de dieren buitenlopen, legt de horzelvlieg haar eieren af op de rug der runders en wel liefst bij de jonge dierenwanneer een dergelijke vlieg komt aanvliegen ziet men de rundbeesten plots aan 't lopen gaan met de staart recht omhoog. Die vliegen leven slechts 24 uur. Volgens sommige zouden de kleine larven die uit die eieren komen zich rechtstreeks door de huid heenboren en daar blijven vertoeven tot ze vol wassen zijn, terwijl volgens anderen de eieren opgelikt worden en de lar ven zouden dan van uit de darmen zich door de darmwand en door de rugspieren een weg banen tot ze in het onderhuids-bindweefsel arriveren. Wat er ook van zij, onder de huid worden die larven volwassenmen ziet die wormbuiten vooral binst Maart en April aan 't verdikken gaan op een gegeven ogenblik kruipt dan de larve door het kleine gaatje dat in de huid aanwezig is en waar langs de larve ademt, naar buiten en wanneer ze dan toevallig in de wei degrond valt kruipt ze de grond in, verpopt er en na enige weken komt weer de horzelvlieg voor de pinnen en gaat dan op haar beurt eieren leggen. Welke letsels veroorzaken die lar ven? Wanneer het gebeurt dat bij een kalf van zes tot zeven maand tal rijke larven aanwezig zijn, dan treurt en vermagert dat kalf en groeit niet meer, zolang de larven onder de huid vertoeven. Grotere dieren hebben er minder ongemak van, maar het ge beurt toch dat soms erge abcessen kunnen ontstaan daar waar een larve onder de huid is geplet en openge- spetterd 't zij dat de koe met haar rug tegen een voorwerp aan 't schuren was gegaan of dat de verzorger trachtte die larven uit te nijpen. In alle geval, en wat ook zeer erg is gaat er ieder jaar voor millioenen zoolleder kapot, zooileder dat uit de ruggen der rundsvellen vervaardigd woédt en dat natuurlijk minderwaar dig is vermits het leder bij het be kloppen die vele gaten gaat vertonen. Dus is het in de eerste plaats in Uw belang en vervolgens in 't belang van 's lands economie dat gij ieder jaar ten strijde trekt tegen die para sieten, dat gij dus de larven vernietigt wanneer ze aan t groeien gaan onder de huid en dat gij dus belet dat uit die larven weer vliegen zouden ko men. Met een heel klein beetje moei te en met heel kleine kosten (10 a 20 fr) kunt ge bekomen dat de larven ster ven. Wanneer ge verschillende malen al de opkomende bulten bestrijkt met Derrisextract- of dichloorphenolhou- dende zalf. Let op dat de bulten aan 't verklei nen gaan, dus aan 't afsterven en uit drogen zijn. Daarom is het ook van belang gedurende de eerste weken dat de runders op de weide vertoe ven, die bulten nu en dan eens te gaan instrijken om zo dus te beletten dat de larven zich van het dier zou den afscheiden en in de grond aan 't verpoppen zouden gaan. Zorg er voor vooral het kleine gaatje open te maken en dat vol te strijken met zalflangs dit gaatje ademen de larven en wanneer ze de vluchtige bestanddelen van die spe ciale zalf inademen zijn ze vergiftigd. Zodus, boeren, laat niet vergeefs op U beroep doen en doet allen mee aan de verdelging van de runderhor zels U en het land ten bate. Onze Veearts. We hebben terug het beste kweekkalvermeel ter beschik king onzer leden. Dit welgekend samengesteld voeder is van de allerbeste hoe danigheid en op zijn minst even goed als vóór de oorlog. Gelieve het bij de zaakvoer ders te bestellen of recht streeks af te halen in onze magazijnen te Aalst. De 3 Koornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1