Het nieuw besluit over de voortbrengst Het hoekje van den Veearts en het verbruik van kwaliteitsmelk. OPGELET x u aau 1 LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adek Qrgaan der s, M- REDT u zf.lven. Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Merries met te lange bronst* AALST 8 MEI 19-18. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1301 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelei der bron is streng 3 zonder aanduiding verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In het Staatsblad van 30 April 11. verscheen dit lang verwachte besluit, dat op 15 Mei a.s. van kracht wordt. Ten gerieve van onze leden laten wij hieronder de voornaamste en meest belangwekkende bepalingen ervan volgen Art. 1 geeft ons uitleg over de ver schillende soorten melk a) door volle melk dient men te verstaan de integrale vloeistof die van een volledige melking voortkomt. b) hoevemelk is de volle melk of een vermenging van volle melken, welke buiten de bedrijfszetel van de producenten verkocht wordt. c) melker ij melk is de vermenging van melken en gebeurlijk van melk- room, welke een aangepaste behan deling in een erkende zuivelfabriek ondergaan hebben overeenkomstig de door de Minister van Landbouw vastgestelde vereisten. d) afgeroomde melk is de melk waarvan het oorspronkelijk botervet- gehalte verminderd werd en welke buiten de hierbovenstaande bepalin gen valt. Art. 2 geeft ons de rangschikking der melkproducenten, naargelang de wijze waarop zij hun melk ter be schikking van de verbruikers stellen. §1) De houders van melkkoeien die rechtstreeks aan de verbruikers of aan producenten-venters op de be drijfszetel zelf de melk verkopen wel ke uitsluitend van hun bedrijf voort komt, alsook deze die de melk welke uitsluitend van hun bedrijf voort komt, buiten hun bedrijfszetel leveren aan gemeenschappen of liefdadig heidsinstellingen, zoals kloosters, zie kenhuizen, klinieken, godshuizen, kin dergestichten enz. Zij moeten aan volgende vereisten voldoen 1) Behalve de verkoop van zuivelbij- producten en melkderivaten mogen zij geen andere dan volle melk ver kopen, zoals deze bij artikel 1 littera a) bepaald is. 2) Zij moeten daadwerkelijk deelne men aan de officiële bestrijding van de rundertuberculose, als lid van een door het Departement van Landbonw erkende vereniging tot bestrijding van bewuste ziekte. 3) Wanneer zij leveren aan gemeen schappen en liefdadigheidsinstellin gen, moeten zij in het bezit zijn van een officieel veeartsenijkundig getuig schrift waarbij vastgesteld wordt dat hun stallen vrij van tuberculose zijn. 4) Zij moeten bovendien hun dieren, stallen en het gerief dat zij bezigen voor het melken of uitgerieven van de melk in behoorlijk zindelijke staat houden. §2) De melkveehouders die de melk van hun eigen bedrijf, al dan niet sa men met de melk van andere bedrij ven, buiten de bedrijfszetel uitverko pen. Deze producenten moeten aan de volgende vereisten voldoen 1) Behalve de verkoop van zuivel - bijprodukten en melkderivaten, mo gen zij slechts melk verkopen welke aan de bij het hiernavolgend artikel 3 vastgestelde voorwaarden voldoet 2) Zij dienen aan de bij het 2° en 3° van de bij hiervoorgaande parag. 1 voorziene voorwaarden te voldoen dezelfde verplichtingen gelden voor de melkveehouders die hun melk aan deze producenten leveren 3) Zij mogen slechts melk verkopen welke in behoorlijke zindelijkheids- voorwaarden vergaard werd wat de dieren, de stallen en het melkingsge- rief betreft. Behoudens uitzonderlijke omstan digheden moeten van 1 Januari 1952 af bedoelde stallen aan de volgende vereisten voldoen een luchtinhoud hebben van min stens 13 m3 per koe van een verluchtingssysteem voor zien zijn hetwelk de doorlopende vernieuwing der lucht toelaat de verlichting dient te worden ver zekerd bij middel van vensters die minstens 1 m2 lichtgevende opper vlakte hebben op 20 m2 vloeropper vlakte de vloer alsook de muren tot op 1,50 m hoogte moeten ondoordring baar zijn of bedekt met een ondoor dringbare laag de vloer moet voorzien zijn van goten waarvan de helling voldoende is om een snelle afloop te verzekeren naar een aalput die door een luchtaf- snijder van de stal gescheiden is. 4) Zij mogen de volle melk slechts te koop stellen, rondventen of voor de verkoop of de levering vervoeren in recipiënten die, met uitsluiting van elke niet van elders vereiste of toege laten vermelding, het opschrift "hoe vemelk,, dragen. Bij dit opschrift kan de aanwijzing van het botervetge- (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) ïs Het is opvallend dat zovele van de schedewanden; 2° omdat heel dikwijls merries welke niet drachtig geraken de merries gepresenteerd worden of- een abnormaal lange bronst vertonen en dus meer dagen paardig of bron stig zijn dan normaal zou mogen zijn. Ge weet dat de normale bronst bij een merrie van ons Belgisch Trek paardenras meestal slechts vier dagen duurt en dat de merrie zich best de derde dag laat dekken, met ook het meeste kans op bevruchting, omdat de bronst dan haar hoogtepunt be reikt heeft. Het is ook juist dan dat de eicelbe- vattende blaas, welke op een der eier stokken aan 't groeien was gegaan, haar maximale grootte bereikt, (on wel te vroeg wanneer er dus nog celbevattende blaas (follikel) rijp ofwel te laat na het barsten ervan 3° omdat bij sommige merries die fol- likels nooit tot volledige rijpheid ko men. We merken in dit geval ook op dat die merries nooit goed bronstig zijn maar dat de paardigheid ook nooit totaal afgingHier groeit dus de ene follikel na de andere maar geen enkel wordt rijp en sterft dus weer af vóór zijn volle wasdom te hebben be reikt 4° omdat bij vele van deze merries dit verschijnsel gepaard gaat met een geveer 5 cm. doorsnede) en openbarst baarmoederontsteking, waarbij dus en de eicel laat vallen in het trefter- vormig begin van de eileider waar langs die eicel dan moet afglijden en waarin ook de versmelting plaats heeft met een mannelijke zaadcel, dus de bevruchting, waarna het ei nu ver der afglijdt tot in de baarmoeder zelf, waar dan de innestelling, voeding en groei plaats heeft. Bij sommige mer ries nochtans kan de bronst wat lan ger duren n.l. tot zes dagen, waar men dan een hoogtepunt heeft rond de vijfde dag. Maar zogauw die bronst tien dagen en langer nog duurt, spreekt men van abnormaal lange bronst. Het eerste de zaadcellen op hun doortocht door de baarmoeder in dat zuur slijm ver lamd of gedood worden en waarbij ook geen innesteling in het ontstoken slijmvlies of voeding door het ver woeste klierweefsel mogelijk is. Die baarmoederontsteking is het gevolg van slecht sluiten van schaamlippen, schedewanden en baarmoederhals waarbij dan lucht tot in de baarmoe der wordt opgezogen. Het is ook de ze ontsteking die men mag aanzien als zijnde de grote oorzaak van het af werpen van vuil. De oorzaken nu van die abnormaal lange bronstperioden zijn hormonale dat opvalt is dat de paardigheid twee stoornissen hetzij in het hersenweefsel dagen na de eerste dekking (op de 3e hetzij in de eierstokken, waarbij zou of 4e dag) niet af is en dat de merrie blijken dat er een mindere gevoelig- zich weer laat dekken en dat ze dit beid zou bestaan van de eierstokken soms twee dagen nadien weer laat tegenover de hormonale prikkels. Dit doen, alhoewel nu dikwijls al minder bewijst het groot aantal merries bij gewillig. Al die tijd blijven de merries wie de follikel wel heel traag maar slijm afwerpendit slijm is minder toch rijp wordtdus is er prikkelstof draderig maar eerder meer vloeibaar te weinig of zijn de eierstokken niet en na de dekking verandert de kleur gevoelig voor de prikkels. De resulta- dikwijls van glasachtig (nor- ten die met hormonen op basis van troebel en zelfs etterig deze veronderstelling bekomen wer den bewijzen dat men het hier bij het Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom). eens ervan maal) tot grijs, geel. Als men de geslachtsdelen nauwkeurig beziet valt het op dat de schaamlippen erg verslapt zijn, even als de binnenwanden van de schede, die zelfs zo ontstoken of er lijkkleurig doods kunnen uitzien, en dat de bek kenbanden eveneens ingevallen zijn (ingebroken) en dat aan de binnen wanden der schede soms vuil grijs slijm of etterige draden kleven. Raar is het daarbij dat zo een merrie vol veulen geraakt: 1° omdat de hengsten op dergelijke merries dikwijls niet goed dekken omwille van de slappe Onze rechtskundige houdt zijn eerstkomende zitdag op, Zon dag 23 Mei» en NIET op Zondag 9 Mei, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koorn- bloem Grote ^arkt, Aalst. De Koornb: Loem ei-

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1