fW* 1 De keerzijde der medaille De internationale Tarweovereenkomst Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 15"MEI 1948. Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het vrijgeven van melk en inlandse boter van 1 Mei 1.1. af heeft voor on ze landbouw een nieuw tijdperk in geluid n.l. de overgang van de schaars- te-economie naar de overvloeds-eco nomie. Het belangrijk vraagstuk der ren tabiliteit voor onze landbouw in de toekomst treedt meteen op de voor grond. In het tijdperk van reglementering dat onlangs verstreken is, was het vraagstuk der rentabiliteit in hoofd zaak een kwestie van dosering der verkoopprijzen. In de periode van vrijheid wordt het in hoofdzaak een kwestie van inkrimping der voort- brengstkosten, verzorging der kwa liteit, behoorlijke inrichting van de verkoop of afzet. Op deze drie gebieden is een dege lijke samenwerking vereist tussen de openbare besturen en de landbou wers om de toekomst van onze land bouw veilig te stellen. Wat wordt cr verwacht van de Openbare Besturen Voor onze landbouw ligt het heil niet in een strakke bescherming der prijzen door tol- of beperkende maat regelen getroffen door de St.aat. Der gelijke politiek vergt een dirigisme waaraan de voortbrengst en de afzet dienen onderworpen en waarvan de landbouwers in het verleden de zware nadelen hebben ondervonden. Wel wordt van de regering ver wacht dat zij de binnenlandse markt zou verdedigen tegen abnormale con currentie uit de vreemde. Hierdoor bedoelen wij een overtollige invoer van vreemde landbouwproducten te gen prijzen die liggen onder de nor male voortbrengstkosten onzer land bouwers. Inzake vermindering der voort brengstkosten dient de regering hare bijzondere aandacht te besteden aan de opvoering der uitrusting van de opzoekingstations voor zaad-en plan tenveredeling, tot bestrijding van planten- en veeziekten, aan de in voering van doeltreffende methoden tot verbetering der veerassen, tot ver verhoging van het opbrengstvermo gen onzer landbouwgronden. Deze technische gegevens dienen nadien door de openbare besturen op brede schaal ter kennis gebracht aan de landbouwers met medewerking onzer landbouwverenigingen. Aan de landbouwers behoort het dan deze gegevens toe te passen en beslist de weg van de vooruitgang op te gaan. Bij deze toepassing moe ten zij kunnen rekenen op de voor lichting en de raad van onze rijks landbouwkundigen en gespecialiseer de opzieners alsook van de technici onzer landbouworganisaties. De verbetering van de kwaliteit der landbouwproducten dient op de zelfde wijze verwezenlijkt. De tolunie en de nakende econo mische unie met Nederland, wiens land- en tuinbouw op gebied van we tenschappelijke en rationele uitbating aan de spits staat der Europeese lan den, verplichten de betrokken open bare besturen en onze landbouwers zonder uitstel een krachtige inspan ning te doen tot verhoging en verbe tering der productie en tot verlaging der voortbrengstkosten, zoniet dreigt het gevaar dat onze Noorderburen het leeuwenaandeel wegkapen van het verruimd afzetgebied voor land en tuinbouwproducten geboden door de unie der lage landen. Voor bepaalde vruchten en tuin bouwproducten is uitvoer een nood zakelijkheid. Onze regering heeft als plicht aan deze producten een be hoorlijke plaats voor te behouden bij de afsluiting van handelsovereen komsten met het buitenland. Bijzonder inzake organisatie van de verkoop staat onze landbouw nog ver ten achter bij Nederland. Onze Noor derburen, dank zij de sedert jaren toe gepaste landbouwpolitiek, beschikken over een stel flink ingerichte coöpera tieve veilingen en coöperatieven voor samenaankoop en verkoop In ons land heeft de landbouw coöperatie zich ontwikkeld op gans vrije wijze en niet volgens een plan of richtingslijnen uitgaande van de open bare overheid. Vandaar dan ook grote verschei denheid in de uitbouw onzer land bouwcoöperatieven. Sommigen zijn degelijk ingericht en werken volgens de goede opvatting der coöperatie, andere integendeel hebben een ver ouderde organisatie die geenszins be antwoordt aan de eisen der moderne economie. Tijdens de oorlog werd door de Rijksdienst voor Landbouwvennoot- schappen een flinke poging gedaan om onze landbouwcoöperatieven op doeltreffende wijze in te richten. De Londense regering heeft dezen dienst afgeschaft en het werk van jaren on gedaan gemaakt. Thans blijkt de Mi- (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) HAAR INHOUD EN BETEKENIS. Na langdurige onderhandelingen toegezegde hoeveelheden, had begin Maart j.l. eindelijk te Was- De invoerders zullen aldus de druk hington de voorlopige ondertekening van hun verplichtingen gevoelen, zo- plaats van de Internationale tarwe overeenkomst, waarbij 36 landen waaronder ook België, zijn betrokken. De overeenkomst zal gelden voor 5 jaar en ingaan op 1 Augustus e.k. Doel van de overeenkomst is stabilisatie van de voortbrengst en dra de wereldmarktprijs beneden de minimumprijs daalt. Zij moeten dan immers de vastgestelde hoeveelheden afnemen tegen deze minimumprijs. Wanneer echter de wereldmarktprijs boven 2 dollar ligt, zoals thans het geval is, brengen de uitvoerders in- der prijzen op een gedeelte der tarwe- tegendeel een offer, omdat zij tegen markt. Wij zeggen een gedeelte, om- 2 dollar moeten leveren. dat noch Sowjet-Rusland, noch Ar gentinië, die belangrijke voortbren gers zijn van tarwe, de overeenkomst hebben ondertekend. Wat de prijzen aangaat, heeft .de overeenkomst een vaste maximum prijs bepaald van 2 dollar per bushel en een minimumprijs die voor het eerste oogstjaar 1,50 dollar zal be dragen en in elk volgend seizoen met 10 dollarcents zal verminderen, zodat in het laatste jaar der overeenkomst De binnenlandse prijspolitiek der aangesloten landen wordt door de overeenkomst niet aangetast. Enkel verbinden de invoerlanden zich hun binnenlandse tarweprijzen niet te be schermen door het heffen van hogere invoerrechten, waardoor een kunst matige verhoging van de invoerprij zen zou kunnen ontstaan. Veiligheidsbepalingen zijn opgeno men voor het geval de oogsten moch ten mislukken of er betalingsbalans- (1952-1953) de prijs bij 1,10 dollar zal moeilijkheden mochten zijn liggen. Deze prijzen zijn in Canadese munt vastgesteld. De gezamenlijke uitvoerders ver plichten zich elk jaar in totaal 500 millioen bushels tarwe te leveren en de invoerders deze hoeveelheid af te nemen als de maximumprijs (respec tievelijk de minimumprijs) wordt be reikt. De aandelen der landen in deze uitvoer zijn jaarlijks vastgesteld als volgt in millioenen bushels (1 bus hel 36,3480 liter). Verenigde Staten 185 Canada 230 Australië 85 totaal 500 Deze hoeveelheid maakt ongeveer de helft uit van de totale werelduit- voer. In de andere helft zit ruimte voor de "vrije,, tarwemarkt. De uit voerders zijn voorts verplicht elk jaar Zoals hoger gezegd, trok Argenti nië zich dadelijk bij het begin der con ferentie in Januari 11. terug, omdat dit land ook overeenkomsten op het ge bied van andere producten, zoals vlees, kolen en olie wenste. Het zal nu trachten uit de nog zeer behoor lijke wereldprijzen voor tarwe een zo groot mogelijk voordeel te trekken. Rusland onthield zich eveneens van de deelneming aan de conferentie. Naast de voordelen stabilisatie van productie en prijzen op een groot gedeelte der wereldmarkt en redelijke aankoopprijzen voor de invoerlanden, biedt de overeenkomst ook bezwaren waarvoor men niet blind zijn mag, en wel de volgende De overeengekomen maximumprijs van 2 dollar ligt beneden de prijs voor andere graansoorten, zoals maïs, waardoor het gevaar bestaat dat tar we in meerdere mate voor veevoe- een bepaalde voorraad over te houden djng Z£jl worden gebruikt, wat dan of te stockeren. Deze voorraden zijn wereldgraantek0rt Voor mensen als volgt verdeeld (in millioenen bus- voeding zou kunnen vergroten. hels) Verenigde Staten Canada Australië 170 70 25 totaal 265 Behalve deze voorraden genaamd "carry - over stocks,, moeten de uit voerders, evenals de invoerders, prijs- stabiliserende voorraden aanleggen ten bedrage van 10 V van de hun Uitbreiding van de maïsteelt ten koste van die der tarwe is evenmin uitgesloten in verband met de gunsti ger prijzen voor maïs. Ook mag de stabiliserende invloed van de Internationale Tarweovereen komst niet worden overschat op het deel van de markt dat vrijgelaten wordt. Indien in de toekomst de prijs (Zie vervolg 4e bladzijde 1' kolom). De 1 ELoornb. Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1