Rond de instorting der boterprijzen. BESMETTELIJKE ZIEKTE Zomermelkmeel. Voor en door de Landbouwers Een vooroorlogse welke weer opduikt Zomermelkmeel AALST 22 MEI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1303 Abonnementsprijs s 50 fr.'s jaars, 1 Postcheckr. 1425.93. x j 1 1 LANDBOUWWEEKBLAD Handelsr. Aalst 145. AXDeiU aQCIt örgaaa dcr S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De voortbrengers betalen eens te meer het gelag van het dwaas beheer van het Ministerie van Bevoorrading en van de schraapzucht van sommige tussenpersonen. De toestand vóór 1 Mei j.l. Zoals onze lezers weten was de zuivelmarkt vóór 1 Mei 1.1. geregle menteerd. De veehouder was ver plicht aan de zuivelfabriek een zekere hoeveelheid melk te leveren tegen de prijs van 4 fr. per liter voor melk van 30 graden vetgehalte, waarde der af geroomde melk inbegrepen. De bo- terprijs was bepaald op 85 fr. tot 95 fr. per kg. aan de verbruiker. Daar deze boterprijs echter onvoldoende was om de zuivelfabrieken toe te la ten de melk te betalen tegen 4 fr. de liter aan de voortbrenger, verleende de regering aan de melkerijen een toelage van 15 fr. per kg. vervaar digde boter. Deze prijzenregeling was gesteund op een officiële kostprijs die in Juli 1947 werd berekend op 3,72 fr. per liter melk. Ingevolge het vrijlaten van de markt der zuivelproducten vanaf 1 Mei 1.1. en de toepassing van het stel sel van de normale prijs, zou de bo terprijs normaal volgens kwaliteit moeten schommelen rond 100 fr. het kg. (85 fr. vroeger vastgestelde prijs 15 fr. bedrag der afgeschafte staatstoelage), hetzij wat lager tijdens de zomermaanden en wat hoger tij dens de winter. De jongste ontwikkeling van de boterprijzen. Zoals te verwachten was, tijdens de eerste dagen volgende op het vrij laten der markt, zijn de prijzen voor melk en boter gestegen. Deze stijging wasechter abnormaal, ingevolge oor zaken waarvoor noch de veehouders, noch de melkerijen verantwoordelijk kunnen worden gesteld. Wat de melk betreft, kreeg de ver bruiker in plaats van standaardmelk met 24 graden botervet, opnieuw volle melk met een minimum boter- vetgehalte van 30 graden. De melke rijen hadden evenwel besloten deze betere melk tegen dezelfde prijs in de handel te brengen aan de vroegere prijs, doch de melkhandel besloot de winst, welke hij te gering achtte, te verhogen met 80 centiem per liter, nl. 30 centiem meer voor de groothande laar, 50 centiem meer voor de klein handelaar. De melkboer-venter pastte zijn prijzen onmiddelijk aan. De prijsverhoging van de ver- bruiksmelk is dus niet te wijten, noch aan de melkerij, noch aan de veehou der. Een eerste vaststelling dringt zich dan ook op indien het Ministerie van Bevoorrading niet instemde met deze verhoging van de melkprijzen, dan was het aangewezen dat het de melkhandelaars ter verantwoording riep en niet optrad tegen de veehou ders en de melkerijen door onverant woord drukken der boterprijzen, zo als wij het verder zullen aantonen. Zoals hoger aangetoond, was het normaal dat de prijs der boter zou stijgen tot 100 fr. per kg. Aan deze prijsverhoging die overigens in over eenstemming is met de vroegere prij zenregeling hadden of hebben, noch de veehouder, noch de zuivelfabriek enige schuld. Doch de eerste dagen steeg de prijs van de melkerijboter tot boven 110 fr., terwijl de verbruikers te Brussel en in andere grote centra aan de win kelier zelfs 130 tot 140 fr. per kg. moesten betalen. Waaraan waren deze abnormale prijzen te wijten Vooreerst aan de kunstmatige schaarste, geschapen door de dien sten van het Ministerie van Bevoor rading. Sedert 25 April, had het Ministerie immers iedere levering van rantsoen- boter geblokkeerd en de eerste nieu we leveringen werden maar bedeeld op Dinsdag 5 Mei 1.1. In plaats van er voor te zorgen dat op het tijdstip van de overgang van de gereglementeerde markt naar de vrije er voldoende hoeveelheden ge rantsoeneerde boter in de handel wa ren, was er practisch geen ter be schikking van de verbruikers op een ogenblik dat er juist veel vraag was wegens meerdere omstandigheden, zoals de Plechtige Communie, het op de markt komen van de asperges, het arbeidsverlof op 1 Mei, enz. Het rantsoen van April was dan ook op. Anderzijds kwam de eerste dagen maar weinig inlandse boter op de markt, omdat op 1 Mei de nor male werkzaamheden stil lagen, om dat vele boeren nog geen vergunning (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Het gaat slecht... men zit in volle krisis... de verkoop is nul en meer andere klachten zijn niet uit de lucht. Honderde, duizende nieuwe han delaars zijn als paddestoelen uit de grond gerezen en deden, dank zij de oorlogsomstandigheden, beste zaken. Het ging gemakkelijk, alles werd ge kocht want, gezien het gebrek, spron gen de kopers op alles wat op de markt kwam, zelfs aan zotte prijzen. Maar de kermis kan niet blijven duren en nu is er niets meer te ver dienen. Er wordt zelfs veel geld ver loren, want de prijzen zakten gedurig en de magazijnen steken vol met koopwaar die tegen hoge prijs werd gekocht en thans met verlies moet worden afgezet. Het wordt dus een droeve tijd voor vele zakenlieden en de faillieten beginnen weer links en rechts op te duiken. Toch wil alleman de strijd verder voeren, de voorzichtige en stevige zakenmensen zullen wellicht de kop boven water houden, dank zij hun vakkennis en hun goede faam, andere zullen hun toevlucht nemen tot an dere middelen. Een van deze middelen is het be drog en de vervalsing der waren. Het was vóór de oorlog, toen de krisis het ergst woedde, ook een van de grote middelen waarmee sommige verzuipende handelaars zich nog wil den redden. Zo hoorden we dat de laatste maanden verscheidene processen-ver baal werden opgemaakt tegen hande laars die potas 17 °/o verkochten voor 40of50°/oen aldus 120 tot 200 fr. per zak verdienden, terwijl ze in schijn scherp concurrerende prijzen gaven en ook de stikstof aan zoete prijzen konden verkopen. Óp de markt worden reeds af en toe grondstoffen aangeboden welke enkel dienen om meststoffen en voe ders te vervalsen. Zo werden deze week aangeboden: Enkele schepen mijnzout om in meststoffen te mengen aan 0,66 fr. per kilo. t 600 ton molenstof om in voeders te mengen aan 0,60 fr. het kilo. 2.000 ton gemalen cacaopellen, kleur als lijnmeel, maar zonder reuk, speciaal om in het lijnmeel te mengen, aan 2,60 fr. het kilo. Maar als toppunt van dat alles moet worden vermeld een verkoop vanwege het Ministerie van Bevoor rading te Brussel dat in Antwerpen vele partijen molenstof en allerlei af val heeft verkocht aan prijzen gaande van 0,20 tot 0,80 fr. het kiloOok deze 180 ton komen in de veevoeders terecht. Duizende tonnen goederen, enkel dienende om de voeders en meststof fen te vervalsen komen over ons land en zullen door onze goede boerkens gekocht gorden. Want vergeten we niet dat nog vele landbouwers vooral goedkoop willen kopen. Welke landbouwer laat de potas ontleden om te weten of hij 17 of 50 ten honderd inhoudt en hoeveel zout hij bevat? Wie laat zijn voeders ontleden om te zien hoeveel stof erin zit en welke de werkelijke voedingswaarde is? Dat wordt ongelukkiglijk nooit of zeer zelden gedaan en vandaar is het zeer gemakkelijk aan vervalsing te doen. Vóór de oorlog heeft Redt U Zei ven een grote strijd gevoerd om de invoer en de verkoop van al deze vodden te doen verbieden. We zullen ons opnieuw richten tot de heer Minister van Landbouw om bescherming te vragen voor onze landbouwers. Het is hoog tijd dat maatregelen worden getroffen en dat alle bedrog ten strengste wordt geweerd en be teugeld. Van heden af kunnen we ons gekend aan de leden aanbieden. Het is speciaal gereedgemaakt om vele en rijke melk en ook om vaste boter te bekomen. Te bekomen in meel en in geperste blokjes. Ten zeerste aanbevolen. Jeugdvereniging R. U. Z. Op Zondag 6 Juni 1948 GROOT BAL in het lokaal De Koornbloem Grote Markt Aalst. Begin te 6 uur. Orkest René Carlier. De Koornb. Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1