Het economisch herstel van Europa Voor een goede UP Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 29 MEI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag h !S?e/ \v\ 27ste JAARGANG Nr 1304 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN* Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De landbouw hierbij een uiterst belangrijke factor. CC del 111 g cld' li tl flS t IT1CS t C11 De tweede wereldoorlog heeft Eu ropa, zowel de overwinnaars als overwonnenen, in een staat van eco nomische ontreddering en financiële uitputting achtergelaten. Schier al de landen, de ene meer, de andere minder, hebben met zware moeilijkheden te kampen voor het herstel van de welvaart hunner be volking. Hierbij komt dat politieke tegenstellingen, tussen de naties ener zijds en in de schoot der volkeren an derzijds, het economisch herstel be lemmeren en vertragen. Om die moeilijkheden te overwin nen voert elk Jand thans een enge economische politiek afgestemd op zijn onmiddelijke eigen behoeften, zo dat de internationale handel, die in het verleden aan de basis lag van de Europese voorspoed, met de dag in eenschrompelt. Wij weten dat op tal rijke internationale conferenties en besprekingen met klem wordt be toogd dat een vrij verkeer van goe deren, kapitalen en zakenlui tussen de landen dringend noodzakelijk is om de welvaart te herstellen en om een nieuwe oorlog te voorkomen. Doch wanneer wij de werkelijkheid nagaan, moeten wij met teleurstelling vaststel len dat er van die mooie principes tot heden maar weinig in werkelijkheid werd omgezet. Om de Europese landen uit de eco- mische afgrond te redden, waarin zij op het punt zijn te verzinken, en te vens om de nakende crisis te voorko men, die het Amerikaans voort- brengstapparaat onvermijdelijk moet treffen, omdat de meeste Europese landen niet over de vereiste betaal middelen meer beschikken om verder hun invoer van onmisbare goederen uit de Verenigde Staten te bekosti gen, heeft laatst genoemd land het Marshallplan ingevoerd. Bedoeling van dit plan is de deel nemende landen onder vorm van gif ten en van leningen hulp te bieden bij het herstel van hun productiemidde len en van hun betalingsbalans. Ge vergd wordt van de deelnemende landen dat zij. door gepaste maatre gelen op hun grondgebied en door overeenkomsten onderling, zelf de nodige krachtinspanning doen om hun financiële toestand gezond te maken en het handelsverkeer op doelmatige wijze te herstellen. Zonder in het minst afbreuk te wil len doen aan de waardering die het optreden der Verenigde-Staten verdient, en buiten beschouwing la tende de verwikkelingen van politie ke aard welke de uitvoering van het plan kunnen dwarsbomen men vergete niet dat Sowjet-Rusland en zijn satellietlanden Midden en Oost- Europa vijandig staan tegenover het plan dient het uiteindelijk resultaat van het plan beoordeeld, naar de ma te waarin het er toekomt het even wicht te herstellen inde handelbalans, tussen de Verenigde-Staten enerzijds en de deelnemende landen aan het plan anderzijds. Want juist in het feit, dat bijna al de Europese landen in de Verenigde Staten merkelijk meer kopen dan zij aan dit land kunnen leveren en niet meer over dollars of goud beschikken om deze meerinvoer te blijven beta len, ligt de bijzonderste oorzaak van de huidige economische moeilijkhe den. Geld lenen is maar een goed mid del op voorwaarde dat men er toe komt op een bepaalde termijn kapi taal en rente terug te betalen. Dit nu zullen de deelnemende landen aan h?t Marshall-plan maar kunnen, op voor waarde dat zij er toe komen, hetzij rechtstreeks hetzij onrechtstreeks, hun uitvoer naar de Verenigde-Staten op te voeren tot een peil dat hij de in voer uit dit land dekt. Doch daar ligt nu juist de moeilijkheid tot oplossing van het vraagstuk. Dank zij hun uiterst moderne nij verheids- en landbouwuitrusting. zijn de Verenigde-Staten bij machte de meeste producten goedkoper voort te brengen dan Europa. Enkel fijne ge specialiseerde artikelen, die bijzonde re vakkennis en handenarbeid ver gen en zich niet lenen tot massapro ductie, zouden door de Europese lan den nog kunnen uitgevoerd worden naar Amerika. Doch tegen deze uitvoer bestaat tot heden een zware hinderpaal in de hoge toltarieven toegepast door de Verenigde-Staten en de dikwijls arbi traire maatregelen welke door de Amerikaanse toloverheden worden getroffen tegen de invoer van vreem de producten. Deze maatregelen worden ingege ven door de gedachte, dat het nodig is de hogere levensstandaard der Amerikaanse arbeiders te bescher men tegen de mededinging van (Zie vervolg 4® bladzijde 1' kolom). De oorlog is bijna 4 jaar achter de rug en nog is de markt der meststoffen onder de druk der oorlogsfeiten. Men moet de oorzaak zoeken in ongepaste inmenging van officiële zij de, voor wat de prijsregelingen van potasch en stikstof betreft, en van het niet optreden van dezelfde organis men om de overtollige uitvoer van metaalslakken te remmen. Ziehier de toestanden zoals we deze de laatste maanden hebben gekend Potasch komt nog zeer onregelma tig binnen, vooral in het tijdstip dat de ❖raag groot is. Van stockeren in het dode seizoen kan niet worden ge sproken, want de onkosten van ma gazijn en de intresten der belegde ka pitalen mogen niet worden berekend in de verkoopprijzen, dank zij de ver keerde begrippen van de officiële in stellingen die nog overal hun neus willen insteken en de redelijke han delsmethodes niet schijnen te begrij pen. Het is evenwel klaar als de zon dat al de potasch welke bijna uitsluitend wordt gekocht in de maanden Januari, Februari en Maart, op die enkele we ken niet kan worden aangevoerd en dat het stockeren in het dode seizoen een noodzakelijkheid is in het belang van de landbouwer die deze kunst mest enkel koopt op het tijdstip van gebruik omdat in vele gevallen de kapitalen en ook de passende bewaar plaatsen ontbreken. Hetzelfde geldt ook en nog meer voor de stiks'tofmesten. Ook deze worden 80 °/0 gekocht door de landbouwers in de vier eerste maanden van het jaar, zodat ook een opslaan van grote hoeveelheden zich opdringt ten einde de mogelijkheid te scheppen aan de grote vragen te voldoen. Vóór de oorlog, toen alles werd geregeld zonder tussenkomst van de openbare besturen werden premies gegeven in het stille seizoen voor het opslaan welke de onkosten van stoc keren en intresten van de belegde ka pitalen vergoedden. Waarom wordt hetzelfde stelsel niet toegepast en welke "heldere gees ten verzetten zich tegen deze zo ge zonde regeling van het zakenleven Deze prijzenschaal wordt ten ande re thans reeds toegepast in Neder land, Frankrijk, Duitsland en Enge land. Vóór dë oorlog begon het nieuwe seizoen op 1 Juli en ook dan werd de laagste prijs gesteld, welke iedere maand met 1 tot 1,5 fr. per 100 kg. verhoogde, om in Januari tot het hoogste cijfer te komen. Op die ma nier was er mogelijkheid voor de landbouwers het tijdstip te kiezen waarop ze hun stikstofmesten aan schaften. Ze konden genieten van de laagste koersen als het hun belang in boezemde, ofwel de dag afwachten om naar keus hun aankopen te doen. Veronderstellen we dat een mest stof 300 fr. wordt verkocht. In plaats van heel het jaar rond aan die prijs te worden afgeleverd, zou men de volgende koersen toepassen op 1 Juli, 290 frank, op 15 October, 300 frank, op 1 Februari, 310 frank, met verhogende prijzen per maand, zodat degene die in Juli een stock zou opslaan om te verkopen in November 10 fr. per 100 kg. zou ont vangen voor magazijnkosten en in tresten en vanaf 1 Februari 20 frank, De landbouwers kunnen evenzeer van deze voordelige koersen genie ten met het geheel of een deel hunner voorraden reeds van vóór de winter te kopen. De handelaars zouden ge dekt zijn voor hun onkosten en in de gelegenheid worden gesteld hun voor raden te verzekeren. Wat zou de uitslag zijn van zulke regeling 1® De fabrieken zouden regelmatig kunnen fabrikeren en minder hoeven te stockeren, vandaar minder voort- brengstkosten. 2e De spoorwegen en waterwegen zouden regelmatiger vervoer krijgen. 3' De landbouwers zouden verze kerd zijn op tijd en als ze het verkie zen de nodige kunstmesten te kunnen betrekken. Voor de landbouwers is het een punt van het grootste belang verze kerd te zijn van een regelmatige be diening, wat tot hiertoe niet het ge val was. Het zou ook vele misbruiken weg nemen want in ogenblikken van grote vraag en weinig voorraad wordt meer dan eens de prijs ongewoon verhoogd voor deze die voorraad be zitten, zodat het steeds de landbou wer is die het gelag betaalt van de (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) oor oem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1