Het nieuw Landbouwprogramma Rationele opfok van Kweekkalveren. der Regering, Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 5 JUNI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1305 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Naar aanleiding van de bespreking van de begroting van zijn Departe ment in de Senaat, heeft de Heer Or- ban, Minister van Landbouw, zijn landbouwprogramma toegelicht. De middelen waarover het Minis terie van Landbouw zal beschikken, zullen met 80 millioen fr. worden ver hoogd, waarvan voor de overblijven de maanden van dit jaar nog 55 mil lioen zullen beschikbaar gesteld wor den. Betreffende de aanwending de zer kredieten verstrekte de Minister volgende inlichtingen Bevordering van de teelt van voe ders met een hoog gehalte aan eiwit stof, om onze landbouw zoveel mo gelijk onafhankelijk te maken van de buitenlandse markten en tevens in de streken waar een hoge opbrengst kan worden bekomen de teelt der brood granen op peil te houden Uitbreiding van de bestrijding der veeziekten, daar deze het ene jaar door het andere, anderhalf miljard schade berokken aan onze veestapel Revalorisatie der bijproducten van de zuivelnijverheid. Als middelen tot verwezenlijking van dit programma vermeldt de Mi nister de verbetering der uitrusting onzer opzoekingsstations. Met dit doel zullen 21.500.000 fr. besteed worden aan de aankoop van mate rieel het personeel gehecht aan deze stations zal merkelijk worden uitge breid wat een uitgave zal medebren gen van 2.700.000 fr. Drie nieuwe stations zullen worden opgericht n.l. het station voor veeteelttechniek, het station voor moesplanten en boom vruchten te Gembloers en het station voor sierplanten te Gent. De stations voor verbetering van veevoederplanten te Gent, de zuivel- stations, het station voor boerderij- bouw, het station voor landbouwche- mie en natuurkunde, het veeartsenij- kundig instituut, zullen de aanzien lijkste voordelen ontvangen. Om de uitslagen der werking van de wetenschappelijke opzoekingsor ganismen ter beschikking te stellen der landbouwers, zal het Ministerie van Landbouw een uitgebreide wer king van vulgarisatie en opleiding voeren. Het zal deze taak vervullen door het toekennen van toelagen aan de landbouwers en aan de veekweek bonden, en door rechtstreekse voor lichting en hulp van zijn personeel der buitendiensten. De toelagen die werden voorzien voor de veekweeksyndicaten werden met 1 1/2 millioen verhoogd. Die verhoging zal de melkcontrole toe laten bij 7.500 bijkomende koeien. De veebonden zullen een vermeer dering der toelage met 3 millioen ge nieten, wat zal toelaten over 30.000 dieren meer toezicht uit te oefenen. Een bijkomende toelage van 2.600.000 fr. werd voorzien voor de kunstmatige bevruchting, wat zal toe laten bevruchtingscentra in te richten. Tot vorming en opleiding der land bouwers is het Ministerie van Land bouw van oordeel dat de oprichting van typebedrijven een doelmatig middel is. Een toelage van 5 millioen werd dan ook voorzien om de oprichting van soortgelijke modelbedrijven aan te moedigen. Het gaat hier echter niet om nieuwe hoeven te bouwen. Doch het Ministerie zal landbouwge reedschappen ten dienste stellen van de bestaande hoeven. Het is echter vanzelfsprekend dat de eigenaars het toezicht van de controleurs van het Ministerie van Landbouw zullen moe ten aanvaarden. Het buitenpersoneel van het Mi nisterie van Landbouw, dat bij het merendeel der landbouwers de taak van opleiding en vulgarisatie zal ver vullen, zal worden uitgebreid. Deze vermeerdering betreft nl.vijf vee teeltconsulenten, zodat er twee per provincie zullen zijn. Er zal ook een post van boerderijbouwconsulent per provincie worden opgericht. Dit zal ook het geval zijn voor de opzieners van de phytopathologische dienst (bestrijding van insekten en planten ziekten). Het aantal Rijkslandbouwkundigen zal met vier worden vermeerderd, bovendien wordt in overweging ge nomen naast hen landbouwkundigen technici te benoemen naargelang de noodwendigheden. De afzetmogelijkheden voor onze landbouwproducten dienen bevor derd. Deze taak berust in hoofdzaak op de algemene directie der econo mische diensten van het Ministerie van Landbouw, waarvan het perso neelskader volstrekt dient versterkt. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) (Vervolg). Zoals wij in onze vorige bijdrage zagen, bekomen we de beste kalveren met het natuurlijk voedsel (moeder melk). Om economische redenen geeft men niet langer dan 14 dagen volle melk. Vanaf den 15e dag, vervangt men geleidelijk de volle melk door af geroomde men voedert nu drie maal daags. Den 15e dag geeft men 's mor gens 1/2 1. afgeroomde melk; den 16e dag 112 1. afgeroomde melk 's mor gens en 's avonds; den 17e dag 1/2 1. afgeroomde melk 's morgens, 's mid dags en 's avonds. Liefst geve men melk van getuber- culineerde koeien die niet gereageerd hebben, dus, menselijkerwijze gespro ken, vrij van tuberculose zijn. Voor het geval men niet beschikt over melk van koeien, waarvan men niet weet, dat ze beslist vrij van tuberculose zijn, geeft men gepasteuriseerde afgeroom de melk. Gepasteuriseerde afgeroom de melk kan men dagelijks met melk zuur of botermelk licht doen zuren om de rottingsbacterie te voorkomen. Reeds menig landbouwer heeft vastgesteld dat jonge kalveren, pas enkele weken oud reeds positief rea geren bij de tuberculineproef. Wat is de oorzaak hiervan Enkel en alleen door het gebruik van melk van koei en, die niet tuberculose vrij zijn of van on gepasteuriseerde onder- of af geroomde melk. Daarom beste leze ressen en lezers geeft aan uw jong kweekvee gezonde melk. De overgang van volle naar afge roomde melk moet zoals ge hier hoger bemerkt geleidelijk plaats hebben. Maag en darmen zijn nog zeer week en een onberedeneerde of plotselinge overgang leidt onvermijdelijk tot buikloop of afgang. Per dag ver vangt men 1 /2 1. hoogsten 1 1. volle melk door afgeroomde; men voedert 1 1. afgeroomde per 7 of 8 kg. levend gewicht, met een maximum van 12 1. per dag. In de practijk bekomt men de beste uitslagen, wanneer deze overgang ongeveer 1 maand duurt, alsdan is het kalf ongeveer 11/2 maand oud. Het geheim van de meest vooraanstaande fokkers berust er in, er voor te zor gen dat er wel 3-4 maanden minstens 1 liter volle melk in het rantsoen voorkomt. Bij het vervangen van volle melk door afgeroomde, voegt men per liter afgeroomde melk 2 soeplepels of 50 gram. kweekkalvermeel. Het kweek- kalvermeel dat in dit geval bij de af geroomde melk wordt gevoegd, moet rijk zijn aan mineralen en wat eiwit betreft goed zijn aangepast. De hoe veelheid kalvermeel wordt voor iede re maaltijd tot op enkele gram na afgewogen of afgemeten. Daarna be giet men het met de op lichaamstem peratuur zijnde of gebrachte afge roomde melk goed vermengd en aan de kalveren gevoederd. Van af de ouderdom van drie weken beschikt het kalf over een bus- seltje beste hooi, dat in zijn loop plaats, hetzij vóór zijn bindplaats wordt opgehangen. Zo gauw het hooi verbruikt is, wordt er opnieuw toegediend naarmate het kalf ouder wordt vermeerdert men geleidelijk de hoeveelheid. Houdt in 't oog of de herkauwing van het jonge kalf niet achterwege blijft en geschiedt ze niet regelmatig, dan laat men het hooi enkele dagen van kant tot de maag beter fungeert. Het voederen van hooi heeft niet alleen het voor deel de maagafdelingen stilaan aan te passen aan de voeding van ruwvoe- ders, maar terzelfdertijd brengt het ook kalk aan, die de kalveren tot de opbouw van het geraamte best kun nen gebruiken. In de lente laat men het jong vee in de weide. De beste weide is nooit te goed voor jonge kalveren, juist omdat de jeugdige organismen een sterke voeding vragen en slechts voe ders van eerste kwaliteit kunnen ver teren. De beweging en het leven in een weide zijn onontbeerlijk tot de hormonische ontwikkeling van het jong vee. Bij gebrek aan het weide- regiem heeft men steeds slecht opge groeid vee. Bij goed weder laat men de kalveren in de weide, daar genie ten zij van de frisse en reine lucht en van de zonnestralen. In veebedrijven waar men afge roomde melk te kort heeft, kan het kalvermeel met volle melk en water worden gebruikt. In dit geval zal de hoeveelheid kalvermeel die men moet gebruiken groter zijn. Ten gerieve van de leden volgt op 't einde van deze bijdrage een schema over de ge bruiksaanwijzing van kalvermeel a) met volle melk en water b) met volle melk en afgeroomde melk of boter melk. In de regel mag gezegd worden dat de veehouders te vroeg spenen. Goede veehouders spenen de kalve ren op het einde van het eerste half jaar, zowat gedurende de 6' maand. (Zie vervolg 4' bladzijde 2' kolom). De Koornb. Loem t

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1