Redt U Zeivers let op Uw zaak Het Programma van het Ministerie van Landbouw tot bevordering der Landbouwcoöperatie. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 19 JUNI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1307 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, Orgaan der S. M. REDT II ZELVEN. Het overnemen van artikelei der bron is streng a zonder aanduiding verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het spijt ons hier openbaar te moeten optreden tegen de handel wijze van sommige onzer zaakvoer ders. Beginnen we met te zeggen dat het zich gelukkiglijk beperkt bij en kele afzonderlijke gevallen Zoals iedereen weet heeft iederen zaakvoeder zich verbonden tegenover de maatschappij REDT IIZELVEN, geen andere waren te verdelen dan deze door ons geleverd. Het is begrijpelijk dat we enkel voor deze waren de volledige verant woordelijkheid kunnen dragen en de waarborgen geven voor wat betreft inhoud en degelijkheid. Het spijt ons te moeten zeggen dat enkele onzer zaakvoerders te veel aangetrokken worden door winstbe jag en goedkoper waren buiten onze maatschappij kopen, om deze onder den dekmantel van Redt U Zeiven aan den man te brengen. We zullen streng optreden tegen al deze die de leden en de maatschap pij om den tuin leiden of gewoonweg bedriegen. We willen enkel trouwe en eerlijke verdelers van de waren der vereni ging- Een zaakvoerder mag geen hande laar zijn. Hij mag niet alleen op geld- verdienen belust zijn, maar het moet een trouwe vertegenwoordiger zijn van de leden eener plaatselijke afde ling, die als taak heeft de waren door de leden gevraagd te verdelen. Voor deze taak, arbeid en verantwoorde lijkheid wordt hij door Redt U Zei ven op een redelijke manier vergoed. Hij hoeft geen ander zorgen te dragen en nog minder rond te kijken waar iets goedkoop te vinden is, al is het ook iets van twede of derde klas om het onder onzer naam aan de le den te verdelen. In het verleden seizoen gebeurde het voor plantgoed minderwaardige planters werden in sommige afdelin gen verdeeld, maar als de uitslag ver keerd is, dan krijgt de maatschappij de slechte faam. x Soms liggen bij sommige zaakvoer ders mengvoeders van vreemde fa brikanten, waarom Enkel om meer te verdienen zonder dat men omziet naar de echte waarde der goederen. Meestal gebeurt het in het geniep en het is dank aan de opmerkzaam heid van sommige leden dat de zwen del aan het licht komt. Het is noodzakelijk dat maatrege len worden getroffen. Redt U Zeiven kan slechts werken met verkleefde en vertrouwbare zaakvoeders, de andere moeten ten spoedigste worden ge weerd. We moeten aan de leden ook vra gen bij sommige zaakvoerders ge lukkiglijk zijn er slechts enkele zwarte schapen scherp toe te zien of alle zakken voorzien zijn van lood en etiket. De mengvoeders en meng- meststoffen met lood en bewijs van Redt U Zeiven, de andere waren met officiële loden en etiketten. De potas mag niet los worden verkocht en de zakken moeten ons lood en etiket dragen. Ondertussen vragen we aan al on ze leden ons te helpen en alle ver dachte handelingen in het belang on zer vereniging aan te klagen. Men spreekt tegenwoordig veel over konkurrentie en het schijnt zelfs dat Redt U Zeiven al eens hoger prij zen bepaalt voor sommige grond stoffen. Wanneer éen koopwaar aan alle eisen voldoet is de prijs door ons ge maakt onaanvechtbaar. Alleen grote en rechtstreekse kopers als Redt U Zeiven kunnen de beste waren aan de laagste prijzen afleveren. En toch gebeurt het dat links en rechts van lager prijzen wordt ge sproken en zelfs openbaar de wereld ingezonden. Men vergeet veelal te zeggen of de meststoffen los of in zakken zijn, of de inhoud zo of anders is, of er taks of meeronkosten bijkomen. Voor mengvoeders zijn alle prijzen mogelijk, alles hangt af van de sa menstelling. Een verkoper van meng voeders kan daarenboven een artikel zoals maïs, zeer goedkoop aanbieden, zelfs met verlies, gezien hij meestal grof verdient aan minderwaardige mengvoeders. Alle middelen zijn goed voor zekere wonderdoeners om zaken te doen en zelfs de sterkste firmas te duivelen. We trekken de aandacht van alle leden op de gevaren en vragen hen alles zeer nauwkeurig na te gaan voor het geval ze soms in verleiding moesten worden gebracht door de in schijn goede voorwaarden waaraan hun sommige grondstoffen worden aangeboden. Ze zullen rap tot de overtuiging komen dat Redt U Zei ven het beste aflevert in de beste voorwaarden. Indien PRIJS alleen alles bete- (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Het verslag der Senaatscommissie van Landbouw over de begroting van dit Departement dat opgesteld werd door de Heer Mullie bevat vol gende gegevens over de werking voorgenomen door het Ministerie van Landbouw tot aanmoediging der landbouwcoöperatieven. Doel van het Ministerie is door de samenwerking de kostprijs te verla gen. Het Ministerie zal de inspanningen steunen die in de landbouwmiddens worden gedaan om de geest van sa menwerking bij de landbouwers in gang te doen vinden en zal aan de ambtenaren van zijn buitendiensten, zoals de Rijkslandbouwkundigen, de zuivelconsulenten, de tuinbouwcon- sulenten opdracht geven iedere ge legenheid te baat te nemen om de aan dacht der landbouwers te vestigen op het nut van de coöperatie. De Dienst voor Landbouwcoöpera tie bij het Ministerie van Landbouw stelt zich ter beschikking der land bouwers om hun hun hulp te bieden bij de oprichting van coöperatieven, kent hoeven we niet verder te praten, maar indien HOEDANIGHEID in aanmerking komt zal Redt U Zei ven de goedkoopste prijzen maken. We moeten ons verontschuldigen tegenover 90 °/o onzer zaakvoerders voor de brutale manier waarop we deze kwestie moeten aansnijden. Deze personen mogen niet in beschuldiging worden gesteld en genieten het volle vertrouwen van bestuur en leden. We willen hier de lof maken van deze trouwe medewerkersze dienen de belangen hunner leden en deze van de vereniging en we zijn geluk kig hen hier in ons aller naam te kunnen danken. We hopen ten andere dat alle ver loren zonen tot inkeer zullen komen ze krijgen een laatste kans met ons hand in hand te gaan, maar in alle oprechtigheid en eerlijkheid. We herhalen we willen enkel werken met ZAAKVOERDERS, hetgeen betekentverdelers van de waren door "Redt U Zeiven,, voor rekening harer leden aangekocht. HET BESTUUR. inzonderlijkjjdoor het verstrekken van inlichtingen van rechtskundige aard (statuten, reglementen, pleegvormen), bij de inrichting van hunne boekhou ding, bij het verschaffen van hulp op fiscaal en technisch gebied volgens de aard en de doelstelling van de sa menwerkende vennootschap. Deze dienst zal onder meer de be langhebbenden in betrekking stellen met de verschillende diensten van het Ministerie van Landbouw en even tueel van de andere ministeries, op dat zij zouden genieten van de meest voordelige regelingen. Hij zal de be langhebbenden op de hoogte brengen van de proefnemingen die in andere streken van het land of in de vreemde werden ondernomen, en zal hen des gevallend in betrekking stellen met de bestaande coöperatieven. Kortom de dienst zal de belanghebbende land bouwers op de meest uitgebreide wij ze voorlichting en raad verstrekken. Ten behoeve van de bestaande coöperatieven zal de Dienst er zich mede belasten bij alle openbare be sturen op te treden om hun zo breed mogelijke voordelen van economische aard te doen toestaan hij zal zich beijveren om aan hunne verzoeken te voldoen en zal degenen die het wen sen op rechtskundig, fiscaal, boek houdkundig en technisch gebied ter zijde staan. De dienst zal insgelijks overleg en samenordening derwerking bevorde ren tussen de leiders der verschillende coöperatieven, in het belang van hun leden. Het is immers een feit dat, met uitzondering der coöperatieven die bestaan bij sommige beroepsorganisa ties, de meeste coöperatieven lijden onder het gebrek aan wederzijdse contactname. Voor de nabije toekomst zal de werking van het Ministerie van land bouw er dus op gericht zijn, het pri vaat iniatief aan te wakkeren bij de oprichting van landbouwcoöperatie ven, de bestaande coöperatieven dienst te bewijzen bij de organisatie hunner werking en de samenwerking tussen de bestaande coöperatieven te bevorderen door overreding gesteund op het belang van elke coöperatief. Een programma voor een meer af- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) De ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1