De Internationale Tarweovereenkomst goedgekeurd Landbouwonderwijs in Engeland Kwcekkalvermeel Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Orgaan der S, M. REDT II ZELVEN* Landbouwers gesloten* JAARGANG Verschijnt AALST Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aasduiding der bron is streng verboden. •*»«EWiö5faK«e«8®aKjaiwsiii8Cff!i« De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De Kamer van Volksvertegen- Voor elk der invoerlanden is name- woordigers heeft voor enkele dagen lijk een jaarlijkse hoeveelheid tarwe de Internationale Tarweovereen- bepaald die zij voor niet minder dan komst goedgekeurd, welke op6 Maart de minimumprijs waarborgen te zul- 1.1. te Washington mede door onze len afnemen, terwijl de uitvoerlanden gezant werd ondertekend. Tot heden hebben 36 landep deze overeenkomst ondertekend onder voorbehoud van bekrachtiging door hunne regering. Tussen deze landen dienen enerzijds vermeld drie uitvoe rende landen van tarwe nl. de Ver enigde Staten, Canada en Australië, en anderzijds 33 invoerende landen waaronderGroot-Brittanië, Italië, Frankrijk, Nederland, Indië, België, Brazilië, Oostenrijk, Griekenland, China, Ierland enz. Doel der overeenkomst is een gro tere stabilisatie van de tarweprijzen te verkrijgen door vaststelling van een maximum- en een minimumprijs waartussen in de internationale han del de marktprijzen zich in de eerst volgende jaren zullen bewegen. Welke zijn die prijzen 1 België heeft de verbintenis aange gaan jaarlijks 650.000 ton tarwe te kopen, zijnde ongeveer de twee der den van zijn behoeften. Ons land be kleedt aldus de 6' rang onder de in voerende landen. Volgende minimum- en maximum prijzen zijn bepaald door de interna tionale overeenkomst voor elk der vijf jaren voorzien door het contract 1948/49 1949/50 1950/51 1951/52 1952/53 Dollar 1,50 1,40 1,30 1,20 1.10 Dollar 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 Deze prijzen zijn vastgesteld in dol lar der V. S. per schepel van 60 pond of circa 27 kg. Zij gelden voor tarwe van het soort Manitoba Northern 1, Fort William/port Arthur. nr Overeenstemmende prijzen volgens zekere pariteiten zullen vastgesteld worden voor tarwe van andere hoe danigheid. Het is niet de bedoeling der over eenkomst dat zij minimum- en maxi mumprijzen voorschrijft voor de bin nenlandse prijzen in de voortbrengst- landen. Zij tracht de stabilisatie der prijzen op de wereldmarkt te berei ken bij middel van wederzijdse waar borgen, welke de uitvoer- en invoer landen tegenover elkaar op zich heb ben genomen. zich hebben verbonden die hoeveel heden te leveren voor niet meer dan de gestelde maximumprijzen. Zolang de prijzen waartoe de in voerlanden tarwe kunnen kopen zich tussen de beide grenzen bewegen, oefent de tarweovereenkomst geen invloed uit. Zodra echter tot hoog stens de maximumprijs geen aanko pen meer mogelijk zijn, hebben de in voerlanden het recht verder levering tot de maximumprijs te eisen. Omge keerd hebben de uitvoerlanden, wan neer het prijspeil beneden de mini mumprijs daalt, het recht om van de invoerlanden afname tegen de mini mumprijs te eisen. Ver.ichtingen buiten de vastge stelde grenzen zullen steeds mogelijk zijn, maar zullen niet beschouwd worden als uitvoering van de ver plichtingen die door de onderteke nende landen werden aangegaan. Het staat elk land vrij graanhandel te drijven tegen prijzen die hoger zijn dan de maximumprijzen of lager dan de minimumprijzen, op voorwaarde dat het zijn verplichtingen nakomt voortvloeiende uit de overeenkomst. De ondertekenende regeringen be houden een volledige vrijheid voor wat betreft de vaststelling van hun politiek inzake prijzen op de binnen landse markt, maar zij gaan de ver bintenis aan deze politiek derwijze te voeren dat zij de vrije schommeling niet verhindert tussen de maximum prijs en de minimumprijs. Hoe deze overeenkomst beoordelen Deze overeenkomst heeft een zeker speculatief karakter. Zij biedt het voordeel dat ons land de zekerheid heeft een voldoende hoeveelheid tar we te kunnen betrekken uit de drie deelnemende uitvoerlanden, tegen prijzen die het gestelde maximum In alle landen gaat de aandacht van de bestuursinstanties naar het landbouwonderwijs, omdat men overal goed beseft dat de landbouw exploitatie verplicht is mee te gaan met de moderne uitvindingen en tech niek, en rekening moet houden met de hedendaagse noden van overbevol king, oorlog, blokkering, internatio nale ruilhandel, deviezen, enz... De boer bekleedt een voorname plaats in de huidige constallatie van een land. Die plaats heeft hij steeds be kleed, maar er zijn tijden geweest dat heel wat bestuursinstanties dit hebben betwijfeld of, wat erger is, verwaar loosd. De weerslag van zo 'n verkeer de landbouwpolitiek heeft zich op critieke ogenblikken geducht laten voelen. Iedereen ziet nu in dat de boer een voorname plaats bekleedt in 's lands economie. De boer moet gerespecteerd. En zijn waar met hem. En het is maar billijk dat de staat zijn volle aandacht besteedt aan al wat de boer en de landbouw aangaat. Aan het onder wijs in eerste instantie en aan de landbouwproblemen evenzeer. Aan het onderwijs daar de jonge boer moet opgewassen zijn tegen zijn taak als boer, taak die in de toe komst niet zal vermakkelijken; aan de landbouwproblemen daar die met gronduitputting, rasveredeling, tech nische vooruitgang... zich steeds inge wikkelder stellen. Men overweegt thans in Groot- Brittannië om het aantal landbouw scholen nog merkelijk uit te breiden. Moest men met nauwkeurige sta tistieken kunnen vergelijken, dan kwamen we wellicht tot de vaststel ling dat het landbouwonderwijs in ons land heel wat uitgebreider is dan in Engeland en in veel andere landen. Tot nog toe heeft Engeland de meeste aandacht besteed aan een de gelijke koloniale landbouwpolitiek en wellicht zijn eigen landbouwpro blemen wat over 't hoofd gezien. De voorbije oorlog zal de wind wel wat doen keren hebben. Hun eigen land bouw zal volle rendement moeten ge ven, terwijl ze grote stukken koloni aal gebied (b.v. Indië) hebben moeten prijsgeven. Maar Engeland geeft niet te min zijn koloniale landbouwpolitiek niet op. Van uit Azië hebben ze nu hun blik geworpen op Afrika (Soedan en Rhodesia en andere koloniale Afrikaanse rijken). Ons land heeft juist het omgekeer de gedaan en zijn koloniale landbouw- mogelijkheden, vooral in betrekking met de uitwijking van de Vlaamse boer, jaren lang op het achterplan gehouden. Het wordt tijd dat het landbouw onderwijs, vooral het koloniaal land bouwonderwijs voor onze Vlaamse boerenzonen, eens en voorgoed ge regeld wordt. Wat doet Engeland op gebied van Burelen 6 Magazijnen landbouwonderwijs? Enkele cijfers Ter gelegenheid van het betaald verlof zullen onze bu relen en magazijnen gesloten mogen volstaan. Vooreerst hoe ziet de grondverdeling eruit? In Enge land, Schotland en Wales zijn onge veer 1.200.000 mannen en vrouwen, verdeeld over i 360.000 bedrijven, werkzaam op 12.000.000 Ha. cultuur- land. Van die landbouwbedrijven zijn zijn de week van 5 tot 10 Juli* 25 °/o kleiner dan 10 Ha.; 38 °/o be- schikken over 10 tot 40 Ha.; 22 °/o over 40 tot 120 Ha.; 4 over 120 tot 280 Ha.ongeveer 1.500 bedrij ven zijn groter dan 280 Ha. Groot-Brittannië beschikt over 24 lagere landbouwscholen 18 hiervan zijn gevestigd in Engeland en Wales (821 leerlingen) en 6 in Schotland. Er We hebben terug het beste kweekkalvermeel ter beschik king onzer leden. Dit welgekend samengesteld niet overtreffen. Zij biedt anderzijds zijn 9 "Agricultural Colleges,, onze voeder is van de allerbeste hoe- het nadeel dat wij van het aanbod van andere uitvoerlanden die niet betrokken zijn bij de overeenkomst (o.a. Argentinië, Rusland, Roemenië), eventueel zelfs beneden de gestelde minimumprijzen, niet of in onvoldoen- (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) middelbare landbouwscholen) met danigheid en op zijn minst even 738 leerlingen in Engeland en Wales, goec| ajs vóór de oorlog. en 1 in Schotland. Gelieve het bij de'zaakvoer- Aan 12 universiteiten zijn land- ders te bestejIen of recht- bouwfaculteiten verbonden, waaraan r streeks ar te halen in onze te Aalst. een boerderij verbonden is met melk vee, pluimvee en varkensfokkerij. magazijnen

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1