De Stand der Aardappelvelden. De Landbouw en het Marshall-plan. Arbeid adelt Rechtskundige Dienst LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Algemene indrukken De inlichtingen van onze Opzieners AALST 3 JULI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1309 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 1. 2. 3. 4. 5. Het Hollands monopolium gebroken. Denemarken spant de kroon. Noord-Holland evenaart Friesland. Kleine planters geven een slechte opbrengst. Redt U Zeiven leverde de beste planters. Op dit ogenblik kunnen we reeds een algemeen overzicht geven over de stand van de aardappelvelden in het algemeen en van deze waarvoor de planters door Redt U Zeiven wer den geleverd. Vele planters vertoonden in de Lente sporen van ontaarding, kregen lange dunne scheuten of plekken. De oorzaak hiervan dient gezocht in de slechte bewaring. Genoemde planters hebben te veel warmte gekend en werden min of meer verhit gedurende de Winter, zodat hierdoor een zieke lijke keest naar voren trad. Wellicht hebben voor sommige partijen ook de enkele dagen kou van het voorjaar als te ^rge afwisseling schade berokkend. Afgezien van deze afzonderlijke gevallen vertonen nog enkele uitzon derlijke velden gebrek aan groei kracht, ze schijnen ziek en beloven weinig. Het gaat hier meestal om velden waar zeer kleine planters wer den gezet. Enkele verkopers hebben inlandse planters geleverd, vele hiervan staan sober. We kunnen ons verheugen dat het plantgoed door Redt U Zeiven ge leverd algemeen prachtig staat en er bijna geen mislukkingen zijn waar te nemen. Herkomsten. Algemeen moeten we bestatigen dat de Noord-Hollandse en Friese planters er goed voor staan. In enkele gevallen zou men zeggen dat de Friese beter zijn, maar in andere gevallen schijnen de Noord-Hollandse de bo venhand te halen. Zeeland, Noord-Brabant en een deel van Zuid-Holland gaven min der goede uitslagen. Wat vooral opvalt is de stand der Deense planters. Zowel Alpha als Bintje blinken uit en overtreffen in groeikracht en zuiverheid alle Hol landse leveringen. Het Hollands monopolium voor de levering van planters wordt door De nemarken gebroken, evenals het ge durende de oorlog door menige Duitse soorten werd teniet gedaan. De duitse soorten Früboth, Mit- telfrühe, Ostbote, Erdgold, Voran wedijverden of overtroffen in op brengst en hoedanigheid vele hol- landse soorten. We kunnen ons bij deze gebeurte nis gelukkig achten. We zien met ge noegen dat meerdere verkopers van beste planters op de markt komen, dat maakt de mededinging mogelijk en mildert de pretenties van de mo- nopoliumhouders. Klassen. Bij de Nederlande planters is de klas A ontegensprekelijk de beste, al hoewel de B alle voldoening geeft. Klas C valt over het algemeen tegen, de stand is onregelmatiger en er komen hier en daar slechte strui ken voor. De Maten. Alhoewel de meeste kwekers ver zot zijn op kleine maten, om rede de ze veel goedkoper uitvallen voor de beplanting, zullen velen ervan hun verkeerde handelwijze begrijpen. De meeste velden met de planten 28/35 staan minder goed, en als er mislukkingen voorkomen is het altijd in de kleine maten. Moesten de Hollandse uitvoerders een verstandige regeling treffen inza ke de prijsbepaling, dan zouden alle sorteringen even normaal worden gevraagd. Naar het schijnt wordt van deze verandering gesproken en zal de prijs zo worden bepaald dat het beplanten van 1 Hectaar hetzelfde zal kosten. De kleine zouden circa 5 fr„ de mid delmatige 3,5 fr. en de zware planters 2 fr. worden verkocht. aangaande de ziekten en bewaringen. Als wij tegenwoordig door de vel den gaan en de stand van de aardap pelen nagaan, is het verbazend hoe verschillend ze staan het ene stuk te genover het andere. Enerzijds prach- Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). Veel wordt er in de dagbladen ge schreven over het plan van hulpver lening door de Verenigde-Staten aan het door de oorlog verarmde Europa. Wij weten dat de bedoeling van deze hulpverlening isenerzijds het productieapparaat in Europa op peil te brengen, derwijze dat het binnen een viertal jaren bij machte zou zijn genoeg goederen uit te voeren naar de Verenigde-Staten, hetzij recht streeks, hetzij langs andere landen, om de aankoop te dekken van de producten welke het uit de Verenigde Staten moet betrekkenanderzijds aan de Europese landen de nodige dollars te verschaffen om hen toe te laten intussen het tekort hunner pro ductie aan te vullen en de aankoop in de Verenigde-Staten te bekostigen van de onmisbare verbruiksgoederen, grondstoffen en machines. De Amerikaanse hulp zal deels on der vorm van giften en deels onder vorm van kredieten worden verstrekt. Van belang is te weten welke goe deren ons zullen geleverd worden door de Verenigde-Staten in uitvoe ring van het Marshall-plan. Immers zonder afbreuk te willen doen aan het Amerikaans plan van hulpverlening, is het duidelijk dat dit laatste ook be rekend is om de economie der Vere nigde-Staten dienstig te zijn. Alleen het feit dat de meeste Europese lan den hun voorraad dollars of goud ver hebben opgebruikt en dus niet meer bij machte waren hun aankopen in Amerika voort te zetten, zou voor gevolg hebben gehad dat de afzet der Amerikaanse goederen grotelijks zou worden ingekrompen. Het gevolg dezer inkrimping zou voor de Vere nigde-Staten zijn geweest beperking der industriële voortbrengst met de daaruit voortspruitende werkloos heid en daling van de prijzen der landbouwproducten. Hier dient vastgesteld dat de laat ste tijd, de Verenigde-Staten bij voorkeur naar België en andere West-Europese landen afgewerkte verbruiksartikelen hebben gestuurd, namelijk condensmelk, kaas, vlees en eieren, groenten- en fruitconser- ven. Al deze producten nu, werden vóór de oorlog in voldoende hoeveelheden voortgebracht door onze eigene land bouw. Doch hiervoor heeft onze landbouw behoefte aan nagenoeg twee millioen ton veevoeder en an der grondstoffen. Wij hopen dan ook dat de goede ren, die ons zullen worden geleverd in uitvoering van het Marshall-plan, in hoofdzaak zullen bestaan uit grond stoffen om onze eigene landbouw- voortbrengst op peil te brengen. Een ruime invoer van afgewerkte ver bruiksgoederen, in plaats van onze landbouw nuttig te zijn, zou hem in tegendeel door abnormale concurren tie nadeel berokkenen. Wil het Marshall-plan blijvende resultaten opleveren, dan moet het gepaard gaan met het herstel van de internationale handel op bredere ba sis, dan de thans toegepaste bilaterale handelsovereenkomsten. Doch dit herstel van het internatio naal handelsverkeer moet op ordelijke wijze geschieden. Wij bedoelen dat de invoer van vreemde landbouw producten enkel kan worden toege staan, wanneer de inlandse voort brengst niet volstaat tot bevoorrading tegen normale prijzen van de bevol king. Ook dient bekomen dat de uitvoer door vreemde landen niet geschiede onder toekenning van staatssubsidiën welke toelaten de producten in het land te brengen onder de kostprijs. Dergelijke dumpingspractijken kun nen niet worden geduld, te meer dat de kostprijs in ons land merkelijk wordt verhoogd door de vooruitstre vende sociale politiek die hier ten voordele der arbeiders werd inge voerd. Er blijft ten slotte in verband met het uiteindelijk resultaat van het Marshall-plan nog volgende vaststel ling te doen Indien de Verenigde-Staten werke lijk willen dat een voldoende even wicht tot stand kome in het handels verkeer tussen de Europese landen en Amerika, dan zullen zij hun invoer rechten merkelijk moeten verminde ren. De toltarieven welke thans wor den geheven door de V.S. zijn zo hoog, dat de Europese uitvoer welke alleen in de V.S. een ruime markt kan verwerven voor gespecialiseerde producten, weinig kans heeft een be hoorlijke plaats te vinden op de Amerikaanse markt. Door onvoorziene omstandighe den zal de eerstkomende zitdag van onze rechtskundige plaats heb ben op ZONDAG 4 JULI, tussen 10 en 12 uur, in ons lokaal De Koorbloem Grote Markt, Aalst. De ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1