Rond de Boterprijzen. 1302 -1798 -1948 De Boerenkrijg Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 10 JULI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1310 Abonnementsprijs 50 fr, 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93, Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. WAAR LIGT DE NORMALE PRIJS Men zou werkelijk zeggen dat de boterprijs deze laatste tijd als de op perste maatstaf door de regering wordt genomen ter bepaling van de ontwikkeling der levensduurte. De regering volgt schroomvallig de bo terprijzen en zodra er enige stijging wordt waargenomen, is zij er als de kippen bij om in hare mededelingen te spreken van georganiseerde specu latie. Men kan zich de vraag stellen op welke wijze deze speculatie zou worden gevoerd, vermits de koelin- richtingen tot bewaring van boter allen door de Staat worden uitgebaat en boter toch een bederfbare waar is. Het betreft hier dan ook een normale speling der prijzen die het gevolg is van de normale wet van vraag en aanbod en waarmede georganiseerde speculatie niets te maken heeft. Het begrip speculatie houdt echter verband met de verkeerde opvatting welke de diensten van het Ministerie van Bevoorrading er op nahouden over de betekenis van normale prijs Te oordelen naar het antwoord dat over de betekenis van de notie nor male prijswerd verstrekt door de Minister van Bevoorrading, op de vragen welke dienaangaande werden gesteld door de volksvertegenwoor digers Dupont en Héger en door se nator Mullie, beschouwt de regering als normale boterprijs deze van 1939 vermenigvuldigd met een coëfficiënt 2,75. Ten slotte gaf de Minister toe dat de voortbrenger rond de 80 fr. per kg. boter mocht maken, zodat de maximumprijs aan de verbruiker on geveer 90 fr. zou zijn. Al dadelijk valt op dat de regering die er deze opvatting op nahoudt, vier weken tevoren de ingevoerde boter tegen zegels nog verkocht te gen 95 fr. het kg. Het is duidelijk dat de verkoop prijs van elk product bepaald wordt door de voortbrengstkosten. Indien nu de regering van oordeel is dat een verhogingscoëfficient van 2,75 toegepast op de prijs van 1939 de normale boterprijs daarstelt, dan moet zij er ook voor zorgen dat de huidige productiekosten der boter ten opzichte van de vóóroorlogse kosten dit coëfficiënt van 2,75 niet over schrijden. Welk is in verband met deze aan gelegenheid de werkelijke toestand De twee belangrijkste factoren bij de vaststelling van de kostende prijs der boter zijn de veevoeders en de lonen. Welnu de index van de prijs dér veevoeders bereikt sedert de afschaf fing van de staatstoelagen meer dan 600. Alaam en algemene lasten heb ben een index die schommelt rond 420. De lonen in de landbouw heb ben volgens de offidiële gegevens van de paritaire commissie een index bereikt van 440. Deze drie factoren maken te samen ongeveer de 3/4 uit van de uitgaven van de voortbrenger. Het hoeft Voorzeker geen betoog dat een index der verkoopprijzen van de boter aan 275, tegenover dit zeer hoog peil der voortbrengstkosten, zeer snel de boterproductie naar de dieperik zou voeren. Wij weten dat tegenover de prij zen der inlandse boter als argumen ten gaarne de prijzen worden gesteld van de Nederlandse en Deense boter, die lager liggen dan deze der Belgi sche boter. Men vergeet echter te zeggen dat de Nederlandse regeringde landbouw op rechtstreekse of onrechtstreekse wijze steunt met aanzienlijke bedra gen en dat Denemarken een bijzon dere regeling toepast om de uitvoer van boter tegen lagere prijzen moge lijk te maken. Een gemiddelde prijs van 80 fr. per kg. bij de voortbrenger is dan ook in de huidige omstandigheden niet aanvaardbaar. Een prijs van 90 tot 95 fr. in de zomermaanden is een strikt minimum om onze melkveehou ders toe te laten de twee eindjes aan elkander te knopen. Tijdens de win terperiode zou deze minimumprijs ze ker 105 tot 110 fr. per kg. moeten bereiken. Wat de vreemde boter betreft die door het Ministerie van Bevoorra ding wordt aangewend als maneuver- massa om de prijzen der inlandse bo ter in bedwang te houden, is vol strekt nodig dat met doorzicht worde opgetreden. Onze lezers herinneren zich nog hoe ingevolge het op de markt werpen van 600 gr. bijkomend rantsoen tijdens de maand Mei j.l. de boterprijzen ineenstortten tot bene den 80 fr. voor melkerijboter en tot 65 fr. voor hoeveboter. De gemiddelde prijzen welke de melkerijboter deze laatste weken heeft bereikt op de botermijnen (82 tot 90 fr.) en de kleinhandelsprijzen waartegen de hoeveboter werd verkocht op de (Zie vervolg onderaan 3' kol.) 11 Juli, de herdenkingsdag van de Slag der Gulden Sporen, de Vlaamse hoogdag bij uitnemendheid, is de meest geschikte dag om een ander feit in onze geschiedenis te herdenken, namelijk de Boerenkrijg. Want 1948 is een herdenkingsjaar: 150 jaar geleden brak in onze gewesten de strijd uit voor Outer en Heerd de Boerenkrijg. In 1898 de 100ste verjaardag, werden in alle steden en dorpen die met deze strijd iets te maken hadden, grote feesten geor ganiseerd. In dat jaar ook werden voor deze heldhaftige boerenkrijgers de monumenten opgericht die nu nog de fierheid uitmaken van tal van Vlaamse steden en dorpen. Weer zijn over deze eerste herden king 50 jaren heengegaan. Wij zou den aan onze vaderlandse en volkse plicht te kort komen, moesten wij niet even stilstaan bij deze van 1798, Fleurus, ons land onder de voet lie pen, staken de ogen uit van het rech- geaarde volk. Hun tergende voor schriften en hun averechtse toepas sing van de leus der Franse Revolutie Vrijheid, Gelijkheid en Broederlijk heid deed de opstand overal smeu len. In de steden heulde men over het gebeurtenis algemeen mee met de vijand of was toen zovele stille en dap- men onverschillig, pere helden stierven voor een edele Op het platteland echter, bij onze zaak, zij die voor alle tijden voorbeel- boeren, was men de Franse bezetting den blijven van volkse en Kristelijke beu. De Fransen schaften de Zondag trouw. In menige localiteit werden af, de kalender werd gewijzigd, anti- reeds feesten georganiseerdherden- kerkse drijverijen waren aan de orde kingen en toneelopvoeringendag- van de dag, overal hoorde men hei bladen schreven over de Boerenkrijg ligschendende diefstallen, de priesters en nieuwe boeken werden er over ge- werden vervolgd. De maat liep over 1 schreven. Ook De Koornbloem wil onze jongens herdenken. De Boerenkrijg is de opstand, van 1798 tot 1799. van de Vlaamse bui- Hier en daar begon het met klei nigheden, de boeren hakten de vrij heidsbomen om, aanplakbiljetten werden afgetrokken, opgezochte tenlieden tegen de Franse legers die priesters werden geholpen, in schuren toen onze gewesten bezetten. De ze- gedronken Fransen, die na de slag van Jemappes en de overwinning te wekelijkse markten (gemiddeld van 78 tot 90 fr.) kunnen niet de minste aanleiding geven aan de regering om paniek te zaaien en te spreken van en bossen woonden men de H. Mis bij, de Franse driekleur werd afae- rukt. Reeds in 1797, 2 Januari, ging ba ron Jan Jozef de Meer van Moorsel, de eerste, en als edele de enige, tot geweld over. Roekeloos, heeft men altijd gemeend. Niet waar, maar een georganiseerde speculatie. Deze prij- ™'sveJ"stand deed de opstand misluk- zen betekenen voorde voortbrenger *en-Als tegenzet staken de Fransen niet meer dan 75 tot 83 fr. per kg. t0enj Affligem in brand, de baron Dat de regering de ingevoerde bo- w<rrc' 9^vangen genomen en te Brus- voorbehoude voor de winter- onthoofd, terwijl talrijke boeren ter voorbehoude voor maanden, tijdens dewelke de inlandse productie onvoldoende is voor de be voorrading der bevolking, is logisch en normaal. Doch het is niet aan vaardbaar dat bij de minste stijging der prijzen van de inlandse boter da delijk niet verantwoorde hoeveelhe den vreemde boter op de markt wor zoons uit Moorsel, Meldert en ande re omliggende gemeenten er hun jong en schoon leven bij lieten. Enkele maanden"nadien klopten onze boeren op de Franse gendarmen en soldaten. De rebellie stak overal haar hoofd op. En toen de Engelsen beloofden met soldaten, wapens, geld den gegooid welke onze regering later en munitie ter hulp te komen, was de tegen hogere prijzen in het buitenland teerling geworpen. De algemene aan- zal moeten aanvullen. Want hier stelt leiding was de conscriptiewet (in- zich ook voor de regering de plicht op schrijving en oproeping tot militaire beredeneerde wijze haar buitenlandse dienst) van 5-24 September 1798. deviezen aan te wenden. (Zie vervolg 2' bladzijde 1"kolom.) D< e J ïilooriib! loem 'ivvuiuc op V-**- UIOIRI W ui- -wv uv!u«itu, WCX^JCLiö, y CfU

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1