Tarwehalmen met dubbele Mobilisatie van de Tarwe aren in de Verenigde Staten van de oogst 1948 Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door Be Landbouwers AALST 17 JULI 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1311 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is strerig verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De opbrengst van de Amerikaansche tarweoogst. Als alles goed gaat bij ons zal in September de broodrantsoenering af geschaft worden. Ondertussen werden we gezegend met overvloedige regens die onze weelderige velden plat legden. Som migen vrezen voor een ramp. De .anblik alleen al laat dit vermoeden. Toch moeten we niet wanhopen want in de "stars en stripes.,- republiek, in de Verenigde Staten staat de tarwe oogst weelderiger dan ook. Vooral in Oklahoma, waar men zelfs van een oogstwonder spreekt halmen met dubbele aren. In Amerikaanse tijdschriften en bladen lezen wij hierover, en over de tarweoogst in 't algemeen, het vol gende Eigenlijk raamt men de oogsten overal dit jaar veel hoger dan wat de mislukking van verleden jaar ons aan tarwe heeft opgeleverd. Voor Europa (exclusief Rusland) ramen de Ameri kanen (Landbouw Departement,) de tarwe- en roggeopbrengst op 54 mil- lioen long ton (1 long ton= 1016 kg.) tegenover 40 millioen 1. t. verleden jaar. Echter bedroeg het gemiddelde in de vóóroorlogse jaren 62 millioen 1.1. Als de regen het nu verder niet al te bont maakt mag worden aangeno men, dat de Europese oogst, buiten Rusland, wel het vóóroorlogse ge middelde peil van 63 millioen 1.1. zal bereiken en zelfs vermoedelijk over treffen. Eveneens uit Rusland luiden de be richten zeer optimistisch daar ver wacht men dit jaar een totale graan- productie van niet minder dan 100 millioen ton. Maar uit Oklahoma worden ons door Time-berichten cij fers medegedeeld die aan het mirakel grenzen In de vroege lente waren de berichten gewoonv/eg slecht de tarwe die toen had moeten tot boven kniehoogte staan, stond niet hoger dan een gewoon stoppelveld en er waren boeren die ze omploegden. En nu de oogst volop aan de gang is, is ze nog niet tot halve manshoogte opge schoten... maar zulke korenaren, zo vol en zwaar beladen, heeft men nooit te zien gekregen. Doch het wonderbaarlijke, het on gelooflijke is, dat veel aren dubbel staan, gesplitst in twee volle aren op één halm, als twee sprieten op één vork. Toen Dr. A. M. Schlehuber, die zeventien jaar lang aan tarweonder- zoek deed in het Oklahoma-Proef- station, dit wonder zag, beweerde hij, dat het blijkbaar een nieuwe graan soort was. Toen hij echter hetzelfde verschijnsel achtereenvolgens te zien kreeg in de ene tarwevariëteit na de andere, moest hij bekennen, dat hij er helemaal niets meer van begreep... Het wonder van de dubbele aren in de uitgebreide vlakten tussen de Red River tot ver over de Cimarron, brengt de gehele boerenbevolking in vervoering. Tot vóór een paar maanden ver wachtte men een doorslechte oogst van vijf of zes bushels (1 bushel of schepel 27,213 kg.) per acre (1 acre of dagwand 4080 vierk. m.) want de tarwe was maar een dwergvrucht van halve lengte en ineens krijgen ze gemiddeld tussen 52 en 75 bushels per acre. De landbouwer Harry Corbet uit Alfatfa Country vreesde, dat het Mi nisterie van Landbouw zou gaan den ken, dat de boeren kletspraat vertel den wat ze evenwel niet gauw doen riep er de ambtenaars uit het Ministerie bij, zodat ze hebben de visu kunnen constateren, dat zijn vier acres beste land meer dan 83 bushels per acre hadden opgebracht dit is 2.258 kilo per dagwand, of 5.645 kg. per hectare. Dit is dus meer dan 1500 kg. boven de opbrengst per Ha. van onze beste Vlaamse tarwevelden in de beste oogstjaren. Immers zijn het hier reeds uitstekende velden die 4.000 kg. en ook wel eens 4.500 kg. opbrengen... doch dit is zeldzaam. Nu de oogst in Oklahoma voor 80 t.h. binnen is, schat men hem op 88 millioen schepels en men hoopt wel 100 millioen te overtreffen dit is dus ruim 2.700.000 ton. Het Ministerie van Landbouw had de oogst van gans de Ver. Staten op 1.192.425.000 bushels geraamd, wat een record uitmaakt dat slechts ge broken werd door de uitzonderlijk gunstige oogst van verleden jaar 1.364.919.000 bushels, 1 bushel 27,213 kg. Nu echter het mirakel der dubbele korenaren ook in Kansas is vastge steld, zijn er heel wat boeren die (Zie vervolg onderaan 3' kol.) Elke producent, waarvan de tarwe- bezaaiingen bij de land- en tuinbouw- telling op 15 Mei 1948, 10 aren over schrijden is rekenplichtig tegenover de Staat voor zijn gehele productie van 1948. Vaststelling der leveringsverplichting. De gemeentelijke opbrengst per hectare van de tarweteelten wordt vastgesteld door commissies die in de hoofdplaats van elke provincie zete len. Deze commissies voorgezeten door de provinciegouverneur of zijn afge vaardigde, zijn samengesteld uit een ambtenaar aangeduid door de Minis- overtuigd zijn dat de raming van het Ministerie vast en zeker te laag is. Maar nu heeft de natuur in California de rollen omgekeerd, gelukkig niet voor de tarwe, doch voor de citrus vruchten. Volgens Wall Street Journal zijn de Valencia sinaasappelen nu voor het vierde achtereenvolgende jaar, door geheimzinnige invloeden, klei ner geworden. Dit jaar gingen er ge middeld 27 7 in een krat, tegen 276 in 1947, 264 in 1946 en 254 in 1945 en vóór die tijd. Het proefstation voor citrusvruchten van de Universiteit van California gaf bekend dat er geen verklaring voor te vinden was. Een deskundige sprak, ten einde raad over de uitwerking van zonnevlek ken Gelukkige zonnevlekken die de wondertarwe met dubbele aren heeft geteeld in Oklahoma 1 Dat is beter dan citroenen en appelsienen. Er is dus heel wat verdere kans om daling op de graanprijzen te zien intreden, wat de Verenigde Staten met lede ogen zullen aanzien, te meer daar een blijvende prijsinzinking in de landbouwprijïen meermaals in de V.s. de voorbode wordt van een zware crisis. Wat het thans worden zal, is vooralsnog moeilijk te zeggen. Straks is 't bij ons Sinte Magriet. Dan wordt er gepikt, rijp of niet. Maar onze boeren zullen het toch liever rijp hebben, onder een bran dende oogstzon. Ik ken een boer wiens sloren nog op de stoppels lig gen. Haast een mesthoop! Jln toch komt alles terecht. Ge ziet wel die dubbele aren ter van Invoer en Ravitaillering en/ of zijn afgevaardigde, vertegenwoor digers van de inde provincie bestaan de beroepsverenigingen voor de landbouw, Rijkslandbouwkundigen van de provincie. Het secretariaat van de Commissie zal waargenomen worden door de bevoegde dienst van het Ministerie van Invoer en Ravi taillering. Ambtenaren van het Hoofd bestuur van de Ministeries van Land bouw en van Invoer en Ravitaillering kunnen, ten raadgevenden titel, de vergaderingen van de provinciale commissies bijwonen. De teeltopbrengst geschat door de Provinciale Commissie zal mede gedeeld worden aan de bevoegde dienst van het Ministerie van Invoer en Ravitaillering vóór de datum die later zal worden vastgesteld en be kendgemaakt door een omzendbrief in het Belgisch Staatsblad. Op verzoek van de ambtenaren van het een of het ander voornoemd Ministerie of leden van de beroeps- landbouwverenigingen in de provin cie, zal een Nationaal Comité van Advies de opbrengsten schatten. Dit Nationaal Comité van Advies voor gezeten door een ambtenaar aange duid door de Minister van Invoer en Ravitaillering zal samengesteld zijn uit afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw, afgevaardigden van het Ministerie van Invoer en Ravi taillering en vertegenwoordigers van beroepslandbouwverenigingen. Na akkoord van de Ministers van Landbouw en van Invoer en Ravitail lering, deelt het secretariaat van de Provinciale Commissie aan de burge meesters de voor hun gemeente vast gestelde opbrengsten mede en zulks vóór de datum die later bij wijze van omzendbrief in het Belgisch Staats blad zal worden vastgesteld en be kendgemaakt. De burgemeesters brengen onmid dellijk deze opbrengsten ter kennis van de belanghebbenden door een bericht aangebracht op de aanplak borden van het Gemeentehuis of door elk ander publicatie-middel. Aanvragen tot herschatting. De producenten die zouden oorde len de bepaalde opbrengsten niet te kunnen bereiken, mogen de schatting van hun oogst aanvragen aan de plaatselijke commissie. Deze aan vraag dient aan de burgemeester ge- (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). De J Koornb! Loem Cl.»

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1