Onze tuinbouw in het gedrang. Onze seizoenarbeiders in Frankrijk Plaag der aardappelen Bloemenkwekers Arbeid adelt I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 24 JULI 1948. Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267, Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1312 Orgaan der s. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Maatregelen tegen overtollige invoer van vreemde groenten vereist. Men weet dat behoudens enkele producten, zoals b.v. witloof, vroege aardappelen, bloemkolen, druiven, onze tuinbouw hoofdzakelijk voort brengt voor de binnenlandse markt. Het is dus een levensbelang voor onze tuinbouw, dat de invoer van vreemde tuinbouwproducten enkel wordt toegelaten, in zoverre de in landse voortbrengst niet volstaat tot bevoorrading der bevolking tegen normale prijzen. De uitvoer van tuinbouwproducten naar België biedt thans voor meerde re Europese landen een bijzondere aantrek, daar onze frank als sterke munt is gekwotteerd en deze landen niet over voldoende deviezen beschik ken ter betaling van essentiële nijver heidsproducten, zoals staal en machi nes die zij gaarne in België aankopen. Zo verkeert onze tuinbouw sedert enkele weken in moeilijkheden inge volge de overtolige invoer uit Italië van tomaten en boontjes. Wat de tomaten betreft werd nochtans op de vergadering der con sultatieve commissie voor groenten gehouden de 19 Februari 11. beslist dat invoer van tomaten in compen satie enkel zou toegelaten worden tot 15 April 11. Welnu, in strijd met deze beslissing werd, zonder dat voormelde commis sie geraadpleegd werd, de termijn voor invoer met twee maand ver lengd, nl. van 15 April tot 15 Juni 1948. De invoer is geschied tegen prijzen die merkelijk liggen onder de vastgestelde Belgische minumenprij- zen. te oordelen naar de prijzen waartegen de Italiaanse tomaten op de Belgische markt werden verkocht. De invoer van vreemde tomaten is sedert 8 Juni 11. stopgezet, doch intus sen hadden de invoerders de gelegen heid grote hoeveelheden te stockeren die nog lange tijd op de markt heb ben gedrukt. Deze overtollige invoer heeft zwaar nadeel berokkend aan onze serristen en groentekwekers, die een voorname plaats voorbehouden aan de teelt van serretomaten, waarvan de jaarlijkse voortbrengst ongeveer 3 millioen kg. bedraagt. De bijzonderste oorzaak van deze wantoestand isdat de invoervergun ningen ook voor land- en tuinbouw producten afgeleverd worden door de Diensten van het Ministerie van Ravitaillering en Economische Zaken die zich enkel steunen op de prijzen der groenten in de kleinhandel. Welnu iedereen weet welk enorm verschil er is tussen de prijzen ge vraagd door de groentenwinkels aan de verbruiker en deze welke de voort brenger bekomt. Er is dan ook maar een enkel doel matige oplossing nl.de vergunnin gen voor land- en tuinbouwproducten laten afleveren door het Ministerie van Landbouw waar deze dienst in feite thuishoort. Ook dient de controle aan de grens aanzienlijk verscherpt. Er worden al te veel in de kratten, waarin groenten worden verpakt, andere produkten binnen gesmokkeld, zodat de invoer der de groenten kan van de hand doen tegen lage prijzen, dank zij de winsten die hij kan maken door de verkoop van bedoelde producten Er dient een streng toezicht uitge oefend op de verpakking, om te voorkomen dat vreemde groenten in Belgisch inpakmateriaal als Belgische waar worden verkocht. Om doelma tig te zijn moet dit toezicht op de Bel gische markt zelf geschieden. Tenslotte moet de uitvoer van goed gesorteerde verse groenten en van ingeblikte groenten bevorderd worden. West-Duitsland komt hier als afzetgebied voorzeker in aanmer king. Wij lazen onlangs in de pers dat ingevolge het optreden van de Ne derlandse afgevaardigde Fr. Boerma, de Raad van de F.H.O. een resolutie heeft aangenomen waarbij met na druk de wens werd uitgedrukt dat de bezettingsoverheden in Duitsland zul len medewerken om de afzet van groenten in Nederland te verzekeren. In dezelfde mededeling lazen wij dat, voor wat betreft de Britse bezet tingszone, Nederland voor het tijd perk April-September 1948 leverings contracten tegen bevredigende prij zen heeft afgesloten voor ongeveer 20.000 ton groenten, 1.500 ton fruit en 1.500 ton uien. België is in de F.A.O. vertegen woordigd door de Heer A. Wauters gevolmachtigd minister en voorzitter van het Belgisch Comité van de F.A. O. Alhoewel Duitsland vóór de oor- (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). Het vraagstuk der Vlaamse sei zoenarbeiders bij onze Zuiderburen wordt een sociaal en economisch probleem dat wij onder ogen moeten durven nemen. Over heel het jaar trekken duizenden Belgische arbei ders de Franse grens over om er te gaan werken in de landbouwbieten hakken en rooien, vlas slijten en zwin gelen, de oogst pikken en dorsen, de zware arbeid verrichten in suikerfa brieken en stokerijen. Zij zijn de sjou wers, de harde wroeters, meestal huis vaders met een groot gezin. Weken, maanden soms zijn ze van huis weg. Veel wordt er hen beloofd maar soms ook komen ze er bedrogen uit. De sociale toestanden zijn niet steeds te prijzen, integendeel. Ons land, de regering en de arbeiders zelf moeten waken over hen, die in het kinderarme Frankrijk de kost gaan verdienen. Ziehier wat wij over hen in een Brussels Vlaams dagblad lazen Sedert 1946 worden in algemene regel de seizoenarbeiders aangewor ven via het Uitwijkingsbureau te Tourcoing, dat de contracten over de verschillende plaatsingskantoren ver deelt. Er zijn natuurlijk ook landbouwers, en ze zijn bij het Uitwijkingsbureau bekend, die zich weinig bekommeren om de bepalingen van de aanwer vingscontracten die zij ondertekenen zij hoeden er zich dan ook voor, zich voor de recrutering van hun seizoen arbeiders tot het Bureau te wenden. Zoals vóór de oorlog doen zij beroep op wilde wervers, die voor een vrij hoog bedrag per geleverde arbeider (naar het schijnt ten minste 500 fr.) met alle middelen trachten slachtoffers te vinden. Deze wervers spiegelen de seizoenarbeiders allerlei voordelen voor welke de werkgevers, eens dat het werk geëindigd is, hun natuurlijk- niet verlenen. Het Steunfonds voor Werklozen blijkt echter nu vast besloten te zijn, de nodige maatregelen te nemen om te voorkomen, dat dergerlijke uitbui- tingspractijken zich nog in de toe komst zouden herhalen. Het Uitwijkingskantoor van het Steunfonds voor Werklozen, dat te Tourcoing gevestigd is, tekende in 1947, 17.461 afreizen van Belgische seizoenarbeiders naar Frankrijk op in 1946, 18.010 en in 1945, 21.615. De meesten komen uit de Vlaanders 55 t.h. uit West- en 33 t.h. uit Oost- Vlaanderen. Hun ouderdom schom melt tussen de 20 en de 50 jaar maar in 1947 waren er toch 2.332, die de 50 overtroffen. Dit verschijnsel moet wellicht verklaard worden door het feit, dat het grootste gedeelte der sei zoenarbeiders van deze categorie spe cialisten zijn, die lange jaren in de zelfde suikerfabriek of stokerij de campagne doen. Het is vooral voor de vlascampag ne dat het aantal Belgische seizoen arbeiders fel afneemt, ten gevolge van de uitbreiding der mechanisatie. Voor de bietenoogst blijkt echter de proef met een groot aantal rooima- chines geen voldoening te geven. Uiterst ingewikkeld, hoog in prijs en broos van mechanisme kunnen die rooimachines niet concurreren met een ploeg seizoenarbeiders, waarvan de voortreffelijke arbeid en de hoge productiviteit niet door slecht weder of door van de cultuur ongunstige omstandigheden worden beïnvloed. De arbeid van de Belgische sei zoenarbeiders wordt in Frankrijk zeer op prijs gesteld, en nu nog meer dan vroeger, omdat men de gelegenheid heeft gehad, de Duitsers, die als krijgsgevangenen te werk werden ge steld, en de geïmmigreerde Italiaanse arbeiders aan het werk te zien. On danks de officiële mededelingen die over de nieuwe arbeidskrachten wer den verstrekt, willen zeer veel Franse landbouwers er geen beroep meer op doen. Het is te verwachten, dat in de toekomst de vraag om Belgische sei zoenarbeiders zal toenemen. De laatste dagen heeft de aantas ting een geweldige uitbreiding geno men. Door het schone weder zijn onze boeren aan de oogst begonnen, zodat ze absoluut geen aandacht aan hun aardappelen besteden. Wij wijzen onze leden er op dat een laatste bespuiting dringend nood zakelijk is, zoniet zullen binnen enkele dagen de meeste velden aangetast zijn. Vergeet niet dat door plaag aangetaste aardappelen moeilijk te bewaren zijn. Het is nu nog bij tijds, de plaag heeft de knollen nog niet be- reikt. Grijpt tijdig in.' -gsS Voor de bestrijding van rode spin in uw serres gebruik Azobenzeem. Practisch geen gevaar van verbran ding. In voorraad in onze magazijnen. oornbloem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1