De Landbouw in het kader van Benelux eppegem. Onze Reis naar Holland. Arbeid adelt I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 8 OOGST 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1314 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. l Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De landbouwafdeling van het Con gres dat tijdens de maand Juni jl. te Amsterdam werd gehouden op initi atief van het Comité voor economische samenwerking tussen de Belgisch- Luxemburgse Unie en Nederland, heeft enkele belangrijke besluiten aan genomen welke wij hieronder samen vatten 1) de landbouw neemt nota van het feit, dat ingevolge recent contact van de regeringen der drie landen, de economische unie op 1 Januari 1950 tot stand zal komen 2) de landbouw dient te beseffen, dat het belang van deze unie zo aan zienlijk is, dat de landbouw zich in het overgangstijdperk zowel in Ne derland als in België eventuele op offeringen zal moeten getroosten om daaruit in de toekomst voor de land bouw der drie landen een zo groot mogelijke welvaart te doen ontstaan 3) de Belgisch-Nederlandse econo mische Unie moet beseffen dat een gezond platteland met een gezonde landbouw onmisbaar is voor de alge mene economische welvaart der drie landen; 4) de regeringen der drie landen moeten aan de landbouw de vereiste waarborgen verschaffen opdat deze de verantwoordelijkheid kunne op nemen voor een vergaand plan van moderne rationalisering die enkel mogelijk is mits aanzienlijke kapitaal beleggingen, en opdat de landbouw aldus met succes en op verantwoorde wijze verder veredelde producten kunne blijven voortbrengen voor het binnenlands verbruik en de uitvoer 5) zowel binnen het vijflandenpact als binnen het raam der zestien landen betrokken bij het Marshall-plan, die nen de Beneluxlanden naar de erken ning en het volbrengen van de hier boven geschetste taak te streven 6) het vraagstuk van de overbevol king in de landbouw dient in samen werking met Frankrijk besproken 7) ter bereiking van een behoorlijke en zekere afzet van landbouwproduc ten in het West-Duits verbruiksge- bied, is geregelde overleg en gemeen schappelijke werking der Benelux landen gewenst 8) bij de landbouw leeft het besef, dat enerzijds de overheid de richtlij nen moet geven en de mogelijkheden moet scheppen inzake de algemeen te volgen economische politiek ten bate der volksgemeenschap, doch dat an derzijds de uitvoering dezer richtlijnen dient toevertrouwd aan het privaat initiatief 9) het reeds bestaande contact van de georganiseerde landbouw en van landarbeidersstand der drie landen dient te worden versterkt. Over de algemene principes ver vat in deze besluiten kunnen wij ac- coord gaan. De bijzonderste kwestie blijft echter de passende maatregelen te treffen om deze principes ten uit voer te leggen. Ongetwijfeld dienen de regeringen der drie landen, door het voeren van een logische en billijke algemene eco nomische politiek, aan de landbouw een behoorlijk rendement te verzeke ren derwijze dat deze bij machte we- ze een deel zijner winsten te besteden aan een doeltreffende uitrusting. Doch eens het voortbrengstapparaat op peil gebracht, moet er ook een vol doende afzet tegen lonende prijzen gevonden worden voor de verhoogde voortbrengst der landbouwproduc ten, hetzij op de binnenlandse markt, hetzij op de buitenlandse. Wat de afzet op de binnenlandse markt der Economische Unie betreft, schijnt ons de oplossing te liggen in de specialisatie der landbouwproduc tie en wel in deze zin dat elk land zich toelegge op de teelt van de pro ducten die het in de voordeligste voorwaarden kan voortbrengen. Hiervoor zal bij overleg tussen de betrokken landen een regeling dienen getroffen zowel inzake de teelten als inzake het tijdstip waarop de produc ten dezer teelten op de markt zullen worden gebracht, zonder dat evenwel de structuur van de landbouw in de drie landen worde ontwricht. Ik hou van Holland, t Landje aan de Zuiderzee De liefde der Hollanders voor hun land, zonder dat wij er een speciale blufferige demonstratie van zagen, zoals dat bij ons de gewoonte is, voelden wij doorheen onze ganse tocht. En de mannen van Eppegem hebben dat eveneens aangevoeld toen zij de velden en de wegen en de nieu we bestratingen en de bruggen van Holland hebben bewonderd. Overal kwam het overduidelijk naar voor dat hier een volk woont met een buitengewone zin voor orde en netheid, een gedienstigheid die wij niet overal vinden, en ook met een voornaamheid en een gevoel van zelf bewustzijn dat ons vreemd is. Wij zullen ons hier niet verdiepen over het ontstaan van het verschil tusschen twee verschillende naties, die uit één en hetzelfde volk zijn ge groeid. Wij kunnen alleen onze in drukken samenvatten ons Vlaamse volk heeft in veel zaken de vooruit gang van onze Noorderburen niet kunnen bijhouden. Reeds de eerste kilometers over de grens, naar het stadje Breda toe, voelt ge dat de menschen daar leven en werken volgens een bepaald sys- Wat de uitvoer der landbouw- en tuinbouwproducten betreft, is een gezamelijke inspanning der drie be trokken ianden vereist. Deze inspan ning dient geleverd op het gebied der afsluiting van handelsovereenkom sten met het buitenland en op het ge bied van de organisatie van de uit voer. Deze organisatie veronderstelt collectieve inspanning voor het op zoeken van afzetgebieden, propagan da ten voordele van de afzet, gelijk aardige maatregelen tot waarborg van de hoedanigheid en de verpak king der land- en tuinbouwproducten uit de drie landenin een woord, een doelmatige en volgens zelfde richtlijnen toegepaste handelspolitiek ten opzichte van het buitenland. Ook hierbij zal dienen rekening gehouden (Zie vervolg onderaan 3e kol.) met een gepaste specialisatie die het best beantwoordt aan de productie- voorwaarden in de drie betrokken landen. Het is een feit dat de drie Bene luxlanden gebrek hebben aan land bouwgronden. In de onmiddellijke nabijheid hunner grenzen biedt Frankrijk ongetwijfeld een uitkomst voor de plaatsing van hun teveel aan landbouwbevolking. Een gezamelijke politiek tot vestiging hunner land bouwers in Frankrijk zou voorzeker een niet te onderschatten nut ople veren. Doch nog andere landen bieden interessante mogelijkheden tot vesti ging van landbouwers uit onze drie landen. Wij menen dat een gezamen lijk optreden onzer drie regeringen tot vastlegging van behoorlijke voor waarden voor emigratie onzer boeren naar die landen evenzeer geboden is. Hierbij dient vooral gewaakt op het behoud van voldoende betrekkingen met het moederland, derwijze dat de uitwijkingen niet na korten tijd ver loren gaan voor hun oorspronkelijke volksgemeenschap. teem, een systeem dat wellicht door het bestuur wordt opgedrongen, maar dat door de Hollanders geredelijk aanvaard wordt. Iemand, die de toestanden niet vol doende kent, zoudt ge moeilijk kun nen wijsmaken dat Holland geduren de de laatste wereldoorlog zo zwaar werd geteisterd. Vruchteloos zochten de deelnemers der reis naar de sporen daarvan. In Rotterdam bv. was ie dereen verwonderd geen puinen meer te vinden. Enigen betwijfelden reeds of de schade daar wel zo groot ge weest was. De puinen van Rotterdam zijn reeds volledig opgeruimd en ten allenkant rijzen de betonnen pijlers uit de grond als een symbool van durvende ondernemingskracht, die niet bij de pakken blijft zitten. Zelfs nieuwe banen durven de mannen van boven de Moerdijk aan te leggen, niettegenstaande de zware last die hen drukt. En wat voor banen. Wij moeten veronderstellen dat de belas ting op de voertuigen in Holland de gelijk wordt besteed aan de verbete ring en de aanleg van steenwegen. De Belgische autowegen kunnen er in de verste verte niet bij vergeleken worden. En dan wordt wel eens be weerd dat in België meer auto's bol len en dat de belasting op de benzine veel hoger is. Uit de grote massa van nieuwe in drukken willen wij er enkele als her innering voor de deelnemers even aanhalen. Wij hadden daareerst de twee Moerdijkbruggen. Twee bruggen van bij de 1.400 m. lang. De laatste die voor gewoon verkeer, werd vol tooid na de oorlog. Ze overspannen het Hollands Diep, dat waarlijk reeds een stukje zee lijkt. Wij hadden daar het stadje Dor drecht, een echt gezellig en een bui tengewoon fraai aangelegd stadje, met een atmosfeer die wij bij ons zel den vinden. En dan die beide boerenhoeven die wij bezochten. De eerste, speciaal ingericht voor het bewaren van pootaardappelen, gaf de deelnemer wellicht een goed gedacht van de oneindige zorg en van het streven naar steeds beter voor wat het bewaren van het plantgoed betreft. De boer, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft zich op gewerkt tot een echte modelkweker, (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) De Koornbloem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1