De kwaliteitsverbetering der melk een HALF-OOGST. belangrijk vraagstuk voor onze landbouw MOEDER KENSD AG Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 14 OOGST 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1315 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De geleidelijke terugkeer naar een normale bevoorrading stelt onze land bouw voor de noodzakelijkheid zich met ernst toe te leggen op een ver hoogde voortbrengst van kwaliteits producten. Inzonderlijk wat de melk en zuivelproducten betreft, is zulks een vereiste, ten overstaan van de naken de toepassing op 1 Januari 1950 van de Economische Unie met Nederland dat samen met Denemarken aan het hoofd staat der Europese landen op gebied van voortbrenging van melk en zuivelproducten van degelijke hoe danigheid. De verbetering der hoedanigheid der melk op de hoeve is dan ook een der objectieven welke bedoelde dienst bijzonder nastreeft. Deze verbetering biedt bijzonder belang ter bevordering van het verbruik der melk in natura. Alhoewel in de huidige omstandig heden, doordat onze inlandse melk productie haar vóóroorlogs peil nog niet heeft bereikt en doordat het bo- terverbruik per inwoner is gestegen ten opzichte van de jaren vóór de oorlog, de afzet onzer melkproductie onder vorm van boter op de binnen landse markt gemakkelijk geschiedt, zal vermoedelijk de tijd terugkeren waarop een uitbreiding van het ver bruik van melk in natura een onmis bare factor zal zijn tot behoud der prijzen van de zuivelproducten op een voldoende peil. Dit verbruik nu is in ons land nog voor merkelijke verhoging vatbaar, daar het per inwoner hier nog laag is, vergeleken bij de andere landen. De werking van de Nationale Zuivel dienst tot kwaliteitsverbetering der melk is dan ook zeer nuttig en ver dient de steun van de landbouwers die oog hebben voor de toekomst van hun bedrijf. Ter bevordering van een betere verzorging van de melk op de hoeve, zal voormelde dienst binnenkort in alle provincies van het land grote prijskampen inrichten. Hierbij zal de aandacht besteed worden aan de in richting der stallen, aan de hoedanig heid en de gezondheid der melkkoei en, en aan de verzorging der melk op de hoeve. De inrichting der stallen. De inrichting van een koestal is nauw verbonden met de voortbrengst van melk van goede hoedanigheid en bepaalt in grote mate de gezondheids toestand van de dieren. Ruime ver luchting en verlichting zijn hier hoofd vereisten. De binneninrichting van de stal is insgelijks van overwegend belang voor de voortbrengst van gezonde melk. De zoldering, muren en kribben moeten gemakkelijk te reinigen en te ontsmetten zijn. De bevloering van de stal moet waterdicht, d.w.z. on doordringbaar zijn en tevens warm, uit hard materiaal vervaardigd en niet glibberig zijn. De muren en de zoldering moeten effen zijn. De stal zal voorzien zijn van verluchtingsbuizen met regelbare monding indien mogelijk, en de ven tilatie zal er regelmatig en gestadig zijn. Vliegen, spinnen en spinneweb- ben zullen regelmatig verwijderd worden door reinigingen en besproei ingen. De muren zullen door regel matige wassingen zindelijk gehouden worden en dikwijls worden gekalkt. Voor het melken moet de stal gerei nigd en verlucht worden. Gedurende het melken mag geen voeder worden toegediend om de bezoedeling van de melk door stof of bestanddelen van het voeder te voorkomen. De gezondheid der melkkoeien. Deze dient van zeer nabij gevolgd. De dieren moeten over zindelijk strooisel beschikken, zij dienen regel matig geborsteld en gekamd en zo nodig gewassen. Vooral het wassen van de uier is belangrijk. Het voeder moet van goede hoe danigheid en passende samenstelling aijn. Aan de strijd tegen besmettelijke ziekten en vooral tegen rundertuber- culose dient alle aandacht besteed. In dit opzicht mag niet uit het oog verloren worden dat zuivere lucht, behoorlijke verlichting en de bewe ging onmisbare factoren zijn om een behoorlijke lichamelijke ontwikkeling, een goede gezondheid en een groter rendement zowel op gebied van hoe veelheid als van hoedanigheid van het melkvee te bekomen. Hieronder verstrekken wij ten ge- De verzorging der melk. rieve onzer melkveehouders zeer be- De melkkruiken moeten zuiver on- knopt enkele gegevens die het nuttig derhouden worden. Best zijn zij in te kennen om deel te nemen aan roestvrij metaal, bedoelde wedstrijden. (Zie vervolg onderaan 3' kol.) O Moge ik, u Onweerdig, nooit Die beeltenis Bederven Maar eerzaam laat Ze leven in Mij, eerzaam in Mij sterven. (Guido Gezelle Toen ons Moeder en onze Vader hun gouden huwelijksfeest vierden dat was dit jaar, op die heerlijke zonnige Tweede Sinksendag wa ren ze aan de familiedis omringd door zeven struise zonen en een lange, lange tafel van kleinkinderen. En ik sprak aldus Moeder, hoe komt het toch dat ik U, van ieder van Uw kinderen, zo- dikwijls heb horen zeggen Onze Pee, onze Fong, ons Pollin... die zie ik 't liefst van allemaal Moeder, er zijn er elf geweest en acht zijn er nog in leven, en van ieder van die elf heb ik steeds hetzelfde ge hoord Hebt ge dan telkens gelogen, Moeder, of ons wat wijs gemaakt? Hoe komt dat toch, Moeder? Ik heb daar dikwijls aan gedacht en getracht het te verstaan. Ik heb er een bete kenis aan gehecht en aldus gerede neerd Ons Jefken, Moeder, hebben wij nooit gekend, 't was het eerste kindje en 't stierf toen het nog geen jaar oud was. Ons Jefke heb ik steeds het liefst van al gezienDat hebben wij U menige keer horen zeggen. Is 't niet waar, Moeder, is 't niet waar Vader, en gij allen? En waarom hebt Gij ons Jefken het liefst van al gezien, Moeder Ewel, ik denk, juist omdat ons Jefken Uw eerste kindje was en om dat het zo gauw naar de hemel is ge gaan. En achter ons Jefken kwam onze Pee. Onze Pee, die zie ik 't liefst van allemaal!» Hoe dikwijls heeft ons Moeder dat niet gezegd, Pee! En waarom? Ewel ik denk, omdat onze Zij dienen grondig gereinigd en gespoeld alvorens zij worden benut tigd. Het melken dient in de meest hy giënische voorwaarden te geschieden. Vooraleer te beginnen dient de uier goed afgewassen. Dadelijk na het melken moet de melk gefiltreerd worden. Pee Jefken als oudste is opgevolgd, omdat hij dus nu de oudste is, omdat hij thuis van als hij 14 jaar was in de zagerij stond en hard heeft gewerkt en nu de traditie van vader als boom zager voortzet en ook hoe dikwijls heb ik U dat niet horen vertellen, Moeder, de tranen kwamen dan in Uw ogen omdat hij U als kadee van 16 jaar kwam proficiat wensen toen onze Beir werd geboren. Daar om ziet Gij onze Pee het liefst van al. Me dunkt toch, daarom Maar dan hebt ge daar onze Zjang. Onze Zjang die kon tekenen en schil deren lijk een artist. Hij koleurde onze gang en de muren vol taferelen, en toen hij trouwde was hij met een slag en een stoot schilder van beroep. Onze Zjang, die zie ik 't liefst van allemaal Hebt gij dat ook niet menige keer horen zeggen door ons Moeder, Zjang? Dat was omdat gij het huis van ons Moeder zo schoon in de kleuren kondt zetten. Maar onze Staaf danOnze Staaf die is nog koereur geweest. Een vlug gerd van als hij nog als jongen met een houten trotinet reed. En een koe reur die moet goed verzorgd worden. Nu hebben de renners een speciale soigneur. Vroeger bestond dat niet. Vroeger deed ons Moeder dat bij onze Staaf. Melk. rijstpap, ballekens met eieren, geus met 't rood van een ei in... dat alles deed ons Moeder ge reed. Speciaal voor onze Staaf. Ons Moeder was tegen dat koereurspe- len. Maar niettemin kon ze het over haar hart niet krijgen onze Staaf zo maar te laten gaan. Vooral daar hij in de week een straffe werker was en zijn oefenritten van 5 tot 8 uur in de morgen verrichtte. Maar onze Staaf, die nochtans goed reed, kwam mees tendeels met ongeluk naar huistube breuk in de sprint, een kind uit de wegrijden vlak tegen een boom, ka derbreuk... Alle ongelukken die een renner kan tegenkomen. "Onze Staaf, die zie ik 't liefst van allemaalSim pel omdat hij koereur geweest is en zoveel ongelukken tegenkwam, En dan hebt ge daar onze Fong. Groot en struis Een geboren meka- nieker. Hij was de eerste die in 't dorp met een auto reed en de eerste radio in de buurt was die van onze Fong. En als die sakkerse motor in de (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom De] E£oornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1