van onze tuinbouw. DE WORTELMIJT Arbeid adelt Het groot economisch belang N°9o„zebl0emisten. LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 21 OOGST 1948 Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1316 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN, Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. België is een land van kleine land- bouwuitbatingen. 66,7 t.h. of 195.000 bedrijven hebben een oppervlakte van minder dan 5 ha. De geringe oppervlakte der be schikbare landbouwgronden had voor gevolg dat talrijke landbouwersge zinnen zich hebben toegelegd op ver fijnde teelten die een betere geldelijke opbrengst geven dan gewone land bouw en tevens de aanwending toe laten van een verhoogde arbeids kracht. Vandaar het aanzienlijk belang dat de tujnbouw heeft verworven in onze landbouweconomie. In zijn verslag over de begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1948 raamt de Heer Senator Mullie de bruto-waarde van de tuinbouw- productie op meer dan 16 °/o van het totaal der bruto-ontvangsten van de Belgische landbouw nl. 4.600.000.000 fr. op een totale ontvangst van on geveer 28.400.000.000 fr. De verslaggever wijst dan ook op de noodzakelijkheid de bestaansze kerheid onzer tuinbouwbedrijven te vrijwaren, inzonderheid door toepas sing van intensieve en doelmatige uitbatingsmethoden en bevordering van de afzet op de binnenlandse markt en in het buitenland. Hij beschouwt achtereenvolgens de toestand van de fruitproductie in open lucht en onder glas, de groente teelt in open lucht en onder glas, en de bloementeelt, sierplanten en strui ken in open lucht en onder glas. Afzetmogelijkheden van Belgisch fruit. a) Op de binnenlandse marktDe verslaggever tekent terecht bezwaar aan tegen de overdreven invoer van vreemd fruit sedert de bevrijding en hoofdzakelijk in 1947. Hij noemt deze invoer een verkwisting onzer betaal middelen wanneer hij plaats heeft op een ogenblik dat onze vruchten geen koper vinden en in onze boomgaar den verrotten. Niemand zal een bezwaar oppe ren tegen een redelijke invoer van zuidervruchten die in ons land niet worden voortgebracht, doch deze in voer mag geen dodende concurren tie zijn voor onze inlandse fruitvoort- brengst. b) Op de buitenlandse marktOns land heeft tot nu toe hoofdzakelijk gewoon verbruiksfruit uitgevoerd kersen, pruimen, appelen en peren. Verwacht kan worden dat in de toekomst, namelijk wanneer de koop kracht der belangstellende landen verhoogt, de vreemde kopers hogere eisen zullen stellen. Verzorging, sor tering en verpakking van het uitge voerde product dienen dan ook bij zonder ter harte genomen. De Natio nale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten heeft op dit ge bied een grote rol te vervullen. Het is ook noodzakelijk dat België meer aandacht zou besteden aan de fabricatie van confituur, het inleggen van vruchten en de vervaardiging van fruitwijnen. Tijdens de verlopen jaren heeft onze regering de Belgische markt laten overstromen met Ameri kaanse fruitconserven, terwijl onze confituurfabrieken tot werkeloosheid werden gedoemd. Hieraan zijn ettelij ke millioenen ^ostbare dollars ver knoeid, met het gevolg dat nadien dollars dienden geweigerd voor de invoer van nuttige goederen uit de Verenigde-Staten. Thans zijn nog onze winkels opgepropt met deze Amerikaanse fruitconservendeze zullen nog lang een hinderpaal zijn voor de normale afzet onzer eigen productie op de Belgische markt. Naast het verbruiksfruit, voert België ook veredelde vruchten uit, zoals druiven. De afzet ervan kent moeilijkheden wegens het gebrek aan betaalmiddelen bij onze buitenlandse afnemers. Bij de afsluiting van han delsovereenkomsten met het buiten land, dient dan ook een behoorlijk uitvoercontingent bedongen voor on ze druiven als vergelding voor de nij verheidsproducten welke- het buiten land gaarne in België aankoopt. Afzetmogelijkheden voor Belgische groenten. Tijdens de jaren die de wereldcrisis voorafgingen, was België een niet onbelangrijke uitvoerder van vroege aardappelen, asperges, bloemkolen, tomaten en salade. De opeenvolgende beperkingen gesteld door Duitsland, Engeland en Frankrijk hadden voor gevolg onze uitvoer grotelijks in te krimpen en zelfs totaal stop te zetten. Nederland dat evenals België van de grote af zetmarkten geweerd werd, bracht op onze markt groenten tegen dumpings- prijzen waaraan onze eigen producten geen weerstand konden bieden. (Zie vervolg 4' bladzijde l'kolom.) In een vorig artikel spraken wij over de wortelaaltjes, de zo gevrees de en, daar ze voor 't bloote oog on zichtbaar zijn, onbekende vijanden van onze bloemen. Hoeveel teelten zijn er reeds mislukt door hun toe doen. En dat zonder dat de kwekers maar enigszins konden vermoeden wat de oorzaak was. In deze bijdrage willen wij nu een twede vijand leren kennen, die, naar wij dagelijks in onze omgang met kwekers ondervinden, evenmin vol doende gekend is als de wortelaaltjes. Vooral bolgewassen als narcis, hyacinth, crocus, gladibol, lelie, enz. worden er door aangetast. Alhoewel ze niet zo gevaarlijk zijn als de wor telaaltjes, zien zij toch wel kans grote verwoestingen aan te richten. Bij vol ledig gezonde bollen zullen wij ze heel zelden aantreffen, het zijn meer secondaire parasieten, dwz. parasie ten die bij voorkeur die planten aan tasten, die reeds door een of andere oorzaak verzwakt zijn,(gekwetst, aangetast door zwamziekten, door aaltjes, ritnaalden, enz.). Hoe zien die mijten er uit? Het is een heele kunst ze te zien te krijgen omdat ze nu een maal zo klein zijn. Wij willen er hier wel op wijzen dat ieder kweker zich een goede loupe (vergrootglas) zou moeten aanschaffen. Die zou hem veel zaken laten zien, waarvan hij nu het bestaan zelfs niet vermoedt. Wij kennen allen wel voldoende de rode spin. De wortelmijt is daar dicht familie van, alleen is ze wit ge kleurd. Ze legt haar eieren in de on effenheden en tussen de schubben van de bollen. Weldra komen daaruit de zespotige larven te voorschijn. De volwassen mijten, die daaruit voort komen hebben 8 poten. In bepaalde omstandigheden, die voor de ontwikkeling van deze para siet ongunstig zijn, kan de wortelmijt, in het overgangstadium tussen 6 en 8 poten een zeer merkwaardige vorm aannemen, waarin ze aan alle on gunstige omstandigheden^gemakkelijk het hoofd kunnen bieden. Door spe ciale zuigorganen kleven ze zich vast aan al wat beweegt en wordt zo door insecten, mollen, muizen, enz. over tamelijk grote afstanden vervoerd, waar ze natuurlijk dan kans lopen betere levensvoorwaarden te vinden. Daar komen ze terug in een actief stadium. Het schadebeeld is moeilijk te be schrijven. Het kan pas goed gezien worden bij sterke vergroting Na tuurlijk zijn er opvallende verschijn selen aan de aangetaste planten, maar daaruit kan nooit worden afgeleid of ze ontstaan door aaltjes, of door mij ten, of door andere grondinsecten. De algemene verschijnselen zijn bijna dezelfde als bij aantasting door wortelaaltjesde planten hebben een ziekelijk uitzicht, ze willen niet voor uit, de bloemen worden niet of maar gebrekkelijk gevormd. Maar wij herhalen het nogmaals alleen door een grondig onderzoek van de aangetaste wortels kan met zekerheid hun aanwezigheid worden vastgesteld. Wij raden daarom onze leden aan, ingeval ze een aantasting hetzij door aaltjes, hetzij door mijten, of gelijk welke andere parasiet (bijv. de narcisvlieg) vaststellen, deze kos teloos door onze technische dienst te laten onderzoeken. De te onderzoe ken exemplaren moeten echter zo goed mogelijk frisch gehouden wor den. Dus best de wortels met nog wat vochtige grond aan. Bestrij dingsmiddelen. De aangetaste bollen (deze voelen slap aan) kan men van de mijten ver lossen door ze gedurende 10 minuten in een oplossing van nicotinesulfaat (1 deel nicotine op 400 delen water) met een temperatuur van 49° C. on der te dompelen. Een goed resultaat geeft ook de onderdompeling gedu rende 3 uur in water met een warm tegraad van ongeveer 42 a 43° C. Hoofdzaak is echter steeds te ver trekken met gezond plantgoed. Het is niet verantwoord, omwille van een verkeerd begrepen zuinigheid, met aangetast pootgoed te vertrekken, tenzij het gaat om een variëteit die kost wat kost moet in stand gehouden worden. Nieuwe vooruitzichten biedt ook het nieuw grondontsmettingsmiddel dat wij aanraden tegen de wortel aaltjes, namelijk DD. Alhoewel dat een kostelijk be strijdingsmiddel is, zal het voor vele van onze wanhopige kwekers een redding betekenen, vooral daar aalt jes en wortelmij ten gewoonlijk te sa men worden aangetroffen en dus veel al tegelijkertijd moeten bestreden worden. We kunnen intussen meedelen dat DD. beschikbaar is. Wellicht zullen wij hieraan een speciaal artikel wij den. oornbloem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1