De Nederlandse Zuivelnijverheid Plantaardappelen uit Denemarken. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 4 SEPTEMBER 1948 Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1318 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In aansluiting op ons hoofdartikel in het jongste nummer van "De Koornbloem,, onder hoofding«Het groot belang ener degelijk uitgeruste zuivelnijverheid», achten wij het nut tig hier een beeld te schetsen van de Nederlandse zuivelnijverheid aan de hand van een interessante bijdrage welke in het Augustusnummer van het tijdschrift der Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg werd opgenomen met de medewerking van het Zuivelbureau te 's Gravenhage. Deze bijdrage is belangrijk, omdat wij van 1950 af de Nederlandse zui velproducten als ernstige mededin gers zullen ontmoeten op onze markt en ook omdat wij bij onze Noorder buren heel wat kunnen leren op ge bied van industriële en handelsorga nisatie van het zuivelbedrijf. De rol van het zuivelbedrijf in de Nederlandse landbouweconomie. Het belang van het zuivelbedrijf in de Nederlandse landbouw wordt uit gewezen door de volgende gegevens In 1939 werd 52,4 t.h. van de land bouwgrond uitgebaat als blijvend grasland. Bovendien werd een be langrijk gedeelte van het bouwland gebruikt voor de voortbrengst van voedergewassen. Het aantal stuks melkvee bedroeg 1 1 /2 millioen en de melkvoortbrengst bereikte in dat jaar 5,4 milliard liter. Ongeveer een vierde hiervan werd gebruikt voor de melkvoorziening in natura van het Nederlandse volk, het overschot diende voor de bereiding van zuivel- en melkproducten, te we ten ongeveer 120.000 ton kaas, 108.000 ton boter, 37.000 ton melk poeder, 143.000 ton gecondenseerde melk en 2.000 ton caseïne. Gedurende een reeks jaren vóór de tweede wereldoorlog was Nederland de grootste leverancier van melk in verschillende vormen op de wereld markt. Tien ten honderd van de totale Nederlandse uitvoer kwam op reke ning van de zuivelnijverheid. Meer dan 90 °/o der landbouwbe drijven houdt melkvee en brengt melk voort. Melk is het hoofdproduct van de meeste boerenbedrijven. Melk was de grondstof voor meer dan 600 zui vel- en melkproductenfabrieken en ongeveer 5.000 boerenkaasbedrijven Voor Nederland was de melk niet minder dan nationale grondstof voor de nijverheid en de wereldhandel. De oorlog had zware gevolgen voor de melkveestapel. Bij de Mei telling in 1945 bleek de melkveesta pel met 378.000 stuks te zijn vermin derd en op het einde van dit jaar be droeg de melkproductie slechts onge veer de helft van 1939. De voort brengst van kaas en boter was ver minderd tot ongeveer een derde van de vóóroorlogse en de productie van melkpoeder, gecondenseerde melk en caseïne was vrijwel geheel uitgeval len. Op dertig ton kaas na, kon in 1945 dan ook niets worden uitge voerd. Bij de Mei-telling van 1947 bleek de melkveestapel, ten opzichte van die van 1945, in twee jaar tijds dus, met 137.000 stuks te zijn toegenomen, De melkvoortbrengst was in 1947 ongeveer een millioen ton groter dan in 1945. De terugslag van de oorlogsjaren op de voortbrengst van zuivel- en melkproducten alsook op de uitvoer van deze producten wordt uitgewezen door volgende tabellen. Bij het lezen dezer cijfers dient ook rekening ge houden met de abnormale droge zo mer 1947, welke op de grasgroei en daardoor ook op de melkvoort brengst een noodlottige invloed heeft uitgeoefend I. Productie van zuivel- en melkproducten (in tonnen). Product 1939 1945 1947 Fabriekskaas 93.954 32.567 53.049 Boerenkaas 26.878 4.785 11.335 Boter 108.532 38.639 52.500 Melkpoeder 37.241 2.593 15.780 Geconden seerde melk 143.021 1 36.138 Caseïne 2.061 0 840 II. Uitvoer van zuivel- en melkproducten. Product. 1939 1945 1947 Kaas 51.951 32 14.687 Boter 56.259 niets 552 Melkpoeder 15.127 1.866 Gecond. melk 143.793 36.081 Caseïne 2.212 136 Vóór de oorlog was België een der bijzonderste afnemers van Nederland se zuivelproducten. III. Uitvoer naar België en Luxemburg, (in tonnen). Product 1939 1947 Aard der koopwaar Kaas 19.263 4.6b9 vn. volvette Gouda en Al zal de voortbrengst ook in 1948 (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) (Vervolg.) De Denen sparen. Vooral de rege ring schijnt deze weg te bewandelen. Zo ondervonden we dat de Deense bieren welke in ons land zeer veel worden gedronken en een hoog alko- holgehalte bezitten, hier in Denemar ken zelf zeer flauw zijn. Alle dure en beste voortbrengselen zijn voor uit voer bestemd. Vlees en boter worden hier onder de bevolking schaars verdeeld en enkel tegen zegels verkocht maar worden in massa uitgevoerd. De taal is een hinderpaal om ge makkelijk te reizen. Deens is niet te verstaan als men het spreekt. Ge schreven lijkt het Vlaams of verminkt Vlaams te zijn. Een bakker bager, eik - egen, kroon kroen, zout zalt, enz... Enkele zakenlieden of boeren spre ken Duits of Engels. Langs de kust streken spreekt men nog het plat Deens en dat is voor een Vlaming zeer verstaanbaar, het is als een of ander Vlaamse gewestspraak. Van de Franse taal vindt men geen spoor. We dronken een glas bier het was stikkend heet in het hotel Egenkroen, Hotel Eikenkroon Zekeren avond vonden we onder dak op een boerendorp waar ook een klein hotel was met enkele kamers. Het was reeds laat toen we aankwa men en we zagen een verzameling nog ver blijven beneden deze van vóór de oorlog, toch worden de vooruitzichten voor dit jaar door de vakkringen gunstig beoordeeld en verwacht men dat de uitvoer van kaas en gecondenseerde melk tijdens dit jaar belangrijk zal kunnen worden vermeerderd. Ook de uitvoer van boter, melkpoeder en enige speciale producten zal kunnen toenemen. Volledigheidshalve dient nog ver meld dat de melkvoortbrengst per koe in Nederland vóór de oorlog ver uit de hoogste van de wereld was. Daarentegen was het melkverbruik per hoofd der bevolking vrij laag. Nederland stond daarin ongeveer in het midden van het wereldlijstje der zuivellanden, terwijl België gans ach teraan stond. In onze volgende bijdrage publice ren wij de bijzonderste gegevens be treffende de organisatie van de Ne derlandse zuivelnijverheid en de in richting van de handel in zuivelpro ducten. (Wordt voortgezet van volk rond de plaats. Het bleek dat in de zaal van be doeld hotel een boerenbal zou plaats hebben ter gelegenheid van de ïver- jaardag van de burgemeester. Toen het feest in volle gang was en we door enkele feestvierders uit genodigd werden, betraden we de zaal waar we ruim 300 personen, vrouwen en mannen uit landbouwers gezinnen op den dans of aan de ge lagtafels vonden. Het waren gewoon lijk de ouders, vergezeld van hun trouwbare kinderen, met vrienden en kennissen. Het orkest speelde zeer speciale dansen, ook ronde dansen en rijdan- sen, meestal op muziek van gekende volksliederen, welke dan ook door een lid van het orkest werden gezon gen. Het was een zeer vrolijk en te vens voornaam boerenbal waar jong en oud op den dansvloer kwamen. De muziek klonk veel mooier en was veel voornamer als de ziekelijk jankende jazzklanken welke we hier, zelfs op boerenbals, te horen krijgen. Een eigenaardigheid van Dene marken is de moderne stalen wind molens, die door de wind gedreven de kracht leveren voor maalderijen, kleine fabrieken en ook voor boer derijen. Denemarken had ook evenals Bel gië een Duitse bezetting gedurende de oorlog. Het land is er echter goed vanaf gekomen, want nergens zagen we sporen van oorlogsgeweld en ook in veld en stal waren geen ongeluk ken gebeurd, naar we vernamen. Denemarken heeft veel heidegron den waar enkel heideplanten groeien zoals wij er in de Kempen bezitten. Het is een zwarte zandgrond, maar die zich goed leent tot landbouw. Duizende hectaren werden reeds om geploegd en we vonden hier haver, rogge en aardappelen welke hoe on gelooflijk ook, groeiden in het zand. De ontginning neemt uitbreiding en we zagen vele nieuwe boerderijge- bouwen welke de laatste jaren wer den gebouwd op de eens totaal on vruchtbare heide. Ligt hier niet ene les voor ons land? We bezochten ook een turfuitba- ting in een moerasgrond. De turf is hier een laag vettige dichte modder, welke een diepte tot vijf meter bezit en opgehaald wordt door met de motor gedreven ophaal- bakken. Dat goedje gaat recht in een kneder en komt terecht op een lopen- (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). De] Koornb! ioem 40 -j- Edam kaas. Gecon. melk 658 9 volle gecondens melk met en zonder suiker. Boter 737 1,2 Melkpoed. 3.670 284 Caseïne 39 2

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1