De Nederlandse Zuivelnijverheid Hop in Taaienbroek A k 'A rl U I LANDBOUWWEEKBLAD 1 Voor en door de Arbeid adelt Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers AALST 11 SEPTEMBER 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1319 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars, Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (2e bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij het belang aangetoond van het Zui velbedrijf in de Nederlandse land bouw en voor de economie onzer Noorderburen. In deze bijdrage vinden onze lezers enkele belangwekkende gegevens be treffende De industriële inrichting van het Nederlands Zuivelbedrijf. De Nederlandse Zuivelnijverheid is gekenmerkt door haar veelzijdig heid en haar groot aanpassingsver mogen voor de verwerking der melk tot de hoofdproducten welke op de wereldmarkt worden gevraagd. In Nederland zijn dan ook al de belangrijke takken der zuivelnijver heid tot ontwikkeling gekomen a) De boter- en kaasnijverheid. De botervervaardiging wordt uit geoefend door 175 fabrieken. De kaasfabricatie wordtbeoefend in meer dan 160 fabrieken en op ongeveer 5.000 boerderijen. De voornaamste kaassoorten, de platronde volvette Goudse en de bol ronde vette Edammer, zijn wereld vermaard om hun voedingswaarde en hun fijne smaak. b) De nijverheid van geconden seerde melk. In tegenstelling met de boter- en kaasnijverheid waarmede talrijke producenten zich bezig houden, wordt de vervaardiging van condensmelk beoefend door 24 bedrijven. Het zijn grote, uitstekend uitgeruste onderne mingen die de meest moderne werk wijzen op gebied van techniek en be- drijfscontrole toepassen en over de gelijk ingerichte laboratoria beschik ken. Staande onder de leiding van onderlegde specialisten op gebied van zuivelbereiding, zijn deze fabrieken er toe gekomen verdikte melk der wijze te bereiden dat zij in de bevoor rading konden voorzien van de tro pen en subtropen. Dank zij doeltref fende organisatie van voortbrengst en afzet, kwam Nederland er toe vóór de oorlog meer dan de helft van de werelduitvoer aan verdikte melk te verzorgen. c) De melkpoedernijverheid. Het volledig oplosbaar melkpoe der wordt gefabriceerd doqr een 13 tal grotere fabrieken, voorzien, voor een belangrijk deel, van de meest mo derne uitrusting. De voortbrengst van walsen- en weipoeder geschiedt door een 100 tal bedrijven. Weipoeder wordt bereid in een 50 tal kaasfa- brieken. Behalve voormelde zuivel- en melk producten, wordt ook korstloze kaas vervaardigd door 15 fabrieken, waar van 2 coöperatieve en 13 particuliere bedrijven. De boter-, kaas- en melk poederbereiding heeft voor een be langrijk deel plaats in samenwerkende fabrieken de bereiding van verdikte melk en de overige melkproducten zowel in coöperatieve als in particu liere bedrijven, deze laatste hebben eveneens een belangrijk aandeel in de voorziening aan verbruiksmelk der grote steden. d) De organisatie der fabrieken. De samenwerkende bedrijven heb ben zich vrijwillig gegroepeerd in een 8 tal voornamelijk provinciale bonden die op hunne beurt zijn verenigd in de "Algemene Nederlandse Zuivel- bond,,. De particuliere bedrijven zijn voor een belangrijk deel, eveneens vrijwil lig verenigd in de "Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne,,. De gemeenschappelijke belangen der ongeveer 5.000 bedrijven waar boerenkaas wordt gemaakt, worden behartigd door de "Bond van Kaas producenten,,. Tijdens de oorlog werden alle be drijven van overheidswege georgani seerd in de "Bedrijfsgroep Zuivel- en Melkproductenindustrie en Melkin richtingswezen,,. De Handels- en Uitvoerorganisatie van het Nederlands Zuivelbedrijf. De uitstekende industriële inrich ting van het Nederlands zuivelbedrijf wordt aangevuld door een flink en veelzijdig handels- en uitvoerappa- raat. Ter beschikking van de zuivel nijverheid staan niet minder dan on geveer 275 uitvoerders van kaas, 90 uitvoerders van boter, 70 uitvoerders van verdikte melk en 90 exporteurs van weiproducten. Hun totaal aantal bedraagt ongeveer 400zeer velen hiervan zijn tevens fabrikant en/of uitvoerder van verschillende produc ten. Zij zijn vertegenwoordigd in meer dan 70 landen. Bij de afzet bestaat er een samen werkende en particuliere organisatie. A) De samenwerkende verkoops ondernemingen zijn verenigd in de Bond van Coöperatieve Zuivelver- koopverenigingen Zij vervullen se dert jaren een belangrijke taak bij de uitvoer in het bijzonder van volvette (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) Hier zal nog bij geschreid worden. Wanneer mogen we U eens ver wachten om naar mijn hop te komen kijken? Ge zult U moeten haasten, wilt ge niet te laat komen Ewel, de Zondag kom ik af. Als 't weer mee slaat, wel te verstaan. We wandelden al klappend naar Taaienbroek toe. Taaienbroek is een kleine vallei, op Hekelgem, gemeente die, wat de hopverbouwing betreft, tot het land van Aalst behoort. Deze vallei ligt langs drie kanten ingesloten door de geweldige buik van Boechout- berg, bosjes en lusthoven. De wind sliert er over heen. Maar de mistban ken blijven er gewillig hangen. De weg slingert langs mooie lust hoven en zomerverblijven. De ont- takkelde molen van Mr De Vis blek- kert in de zon. Een beetje weemoedig om zijn armtierigheid ten opzichte van zijn struise broer, die in de week nog dapper zijn zeilen slaat. De V.T.B.- toeristensteen van waarop men vóór enkele jaren tientallen kerketorens en windmolens aan de horizont zag op doemen, is totaal uitgesloten. Jonge bomen en villa's belemmeren de vergezichten. Hij staat niet meer op zijn plaats. Plots een open gatals een schilderij rolt het landschap zich open: Liedekerke, Denderleeuw en verder... bossen, heuvels, een allenig huis, een scherpe torenspits... We dalen Taaienbroek in. De ver rassingen volgen mekaar op. Ver stomd blijf ik staaneen reusachtige, als uitgesneden, groene blok werd omzeggens in deze vallei neergezet een hoppeveld. Een modern hoppe veld met zware staken en strak ge spannen draden. We naderen. De felle zon slaat in de lange rijen die door licht en schaduw als gesneden zijn. Meer dan twee duizend hopplan ten staan hier in volle bloei. De scherpe maar aangename geur waait u tegen. Men komt onwillekeurig on der de indrukde natuur bedwongen, geordend, veredeld, dienstbaar ge maakt. Dit veld, eigendom van dhr Eug. De Vis is voorzeker een der mooiste van het land. Af en toe komen kleine hopboeren, nieuwsgierigen, toeristen zelfs, langs gewandeld. 't Is 't moment eens te komen kijken. Binnen een paar dagen kan het te laat zijn. En noch de boer, die er belang bij heeft een model hoppeveld te bezich tigen en te bekeuren, noch de toe vallige voorbijganger die van deze speciale schoonheid wil genieten, be klagen zich zo'n bezoek. En we naderden het hoppeveld van de gastheer. Een veld met staken, minder mo dern, minder groot dan voorgaande, maar daarom niet minder indrukwek kend. Wat de gestalte der ranken, de zwaarte der bellentrossen en de alge mene opbrengst betreffen zal dit veld gerust kunnen concurreren. Negen honderd tachtig staken staan hier netjes op een rijflink onderhouden is de grond, hoog opgeschoten de ran ken en evenwichtig staan de bellen verdeeld. Ik ben in 1943 met hop begon nen. Toen had ik slechts 150 struiken. Alle jaren verhoogde ik het aantal 300, 500, 980.... Ik heb Hallertau staan en Groene Bel. Nooit had ik vroeger kunnen denken dat ik nog hopboer zou worden. Maar de mens woont in de streek, ge komt onder de bekoring en verder het huishouden vergroot en eist geld en eten. Daarbij: geen schrik van werken en van iets aan te pakken. En de hop vraagt werk Bemesten met stalmest, potas, ijzerslakken, stikstof... Opbinden, snoeien en.... spruiten! Dat spruiten is als een herhaald gevecht tegen de vernielers van de hop. De rode spin, het zwart, de zwamplaag beloeren de velden. En, wee, als men er niet bij tijds bij is. Kijk hier, vóór acht dagen stelde ik de zwamplaag vastde bellen ver droogden, teerden weg. Pijnlijk om zien. Het ging een ramp worden voor mij. De aanhoudende regens van deze zomer hebben dat in de hand gewerkt. Ook de mistbanken die hier in Taaienbroek weelderig tieren, doen er geen goed aan. Seffens met de spruit er op. Dhr De Vis sprong met man en macht bij. Ik ben er hem dankbaar voor. Ik geloof dat de plaag gestuit is. 't Ware anders om er zot van te worden. De winning van een gans jaar hing als aan een zijden draadje. Ik liet de boer klappen en luisterde maar en keek en genoot van al dit ge weld en al die schoonheid. Een oud boerken, met het baard- brandertje in de mond, naderde. Hier zal nog bij geschreid wor den, mijne manPrachtig, proficiat, (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). De Koornbloem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1