Staatspremiën voor het bouwen of de aankoop van goedkope woningen. Holland doodt onze Tabaksnijverheid. 'A A If 1 LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Arbeid adelt Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Hoe onze landbouwers door de Benelux-overeenkomsten worden benadeeld* AALST 25 SEPTEMBER 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1321 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. t De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. "Het Staatsblad van 28 Augustus 1.1. publiceert twee besluiten van de Re gent betreffende de toekenning van premiën voor het bouwen of het aan kopen van goedkope woningen en kleine landelijke woningen. 1) De Bouwpremie. (besluit van 12-8-1948). A) Wie heeft recht op de premie Alwie; voor eigen rekening en voor eigen gebruik een woonhuis laat bou wen, kan, mits inachtneming van de hierna bepaalde voorwaarden, aan spraak maken op een premie. De aan vraag tot het bekomen dezer premie moet ingediend worden vóór het be trekken der woning. Zij is slechts ontvankelijk indien de aanvrager na 29 Mei 1948 een aanvraag tot bou wen heeft gedaan en de toelating tot bouwen bekwam van de bevoegde overheden. B) Het bedrag der premie. De premie bedraagt 22.000 fr. in de gemeenten tot 30.000 inwoners; 24.200 fr. in de gemeenten met meer dan 30.000 inwoners of daar mee gelijkgestelde gemeenten 26.400 fr. in de gemeenten van de agglomeraties Antwerpen, Brussel, Charleroi, Gent en Luik. De premie wordt verhoogd met 20 °/o voor ieder kind ten laste van de aanvrager. Als ten laste wordt be schouwd elk kind minder dan 18 jaar waarvoor, op de datum van het in dienen der aanvraag, kindertoeslagen aan de aanvrager worden toegekend. De verhoging der premie wordt ook verleend voor het kind geboren binnen de 300 dagen na het indienen der premieaanvraag, mits voorlegging vaneen uittreksel uit de geboorteakte. C) Voorwaarden tot het bekomen der premie. 1) De aanvrager moet a) Belg zijn b) zijn woon- en verblijfplaats in België hebben c) geen veroordeling tot een crimi nele of correctionele straf opgelopen hebben (op eensluidend advies van de procureur-generaal kan de Minister van Volksgezondheid een afwijking wat betreft de correctionele straf toe staan) d) het volle genot niet hebben, in eigendom of in vruchtgebruik van een andere woning, tenzij uit een getuig schrift van de gezondheidsinspecteur van het betrokken ambtsgebied blijkt dat deze woning ongezond is wegens overbevolking of niet vatbaar is voor gezondmaking. Ingeval van overbevolking moet het huis verkocht worden binnen het jaar volgend op de ingebruikneming van de nieuwe woning. Ingeval het niet vatbaar is voor gezondmaking, dient het huis op de datum der inge bruikneming van de nieuwe woning gesloten door de burgemeester der gemeente. 2) De premie wordt toegekend a) voor zover de oppervlakte van het woonhuis (na aftrek van de kel ders en zolders en van de oppervlakte der bijgebouwen die niet als woon vertrekken kunnen ingericht worden) in 't geheel niet meer bedraagt dan 95 m2 wanneer de aanvrager geen, één of 2 kinderen ten laste heeft 1 M m2 indien hij drie of vier kin deren heeft 133 m2 indien hij vijf of zes kinde ren heeft en verder een verhoging van 20 °/o op het basiscijfer van 95 m2 voor elke twee kinderen meer ten laste b) de woning mag niet gebouwd worden op een terrein waarvan de oppervlakte ruimer is dan 3 aren in de gemeenten der ag glomeraties Antwerpen, Brussel, Gent, Charleroi en Luik 6 aren in de gemeenten met meer dan 30.000 inwoners of daarmee ge lijkgestelde gemeenten 8 aren in de gemeenten van 5.000 tot en met 30.000 inwoners; 20 aren in de gemeenten met min der dan 5.000 inwoners. Deze beperking is evenwel niet van toepassing indien de koopwaarde van de bouwgrond op de datum der aan vraag van de premie niet hoger ge schat wordt dan onderscheidelijk 54.000, 48.000, 42.000 en 36.000 fr. volgens het hierboven aangegeven bevolkingscijfer der gemeenten. De schatting der waarde van de grond geschiedt, op kosten van de aanvrager, door de ontvanger der re gistratie uit het ambtsgebied. 3) de Bouwvoorwaarden der wo ning zijn door het ministerieel besluit v. 20 Aug. 1948 vastgesteld alsvolgt: a) de woning dient opgericht over eenkomstig de voorschriften van de bestaande algemene en bijzondere plannen van aanleg (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) We hebben hier in ons blad menig maal gewezen op het gevaar voor onzen landbouw van de Hollandse mededinging in het raam van de Benelux-overeenkomsten. Stilaan komt de aap uit de mouwen en onder de eerste slachtoffers schij nen de fabrikanten van cigaren en tabak te zijnen met hen onze tabak planters. We geven hier ter inlichting aan onze lezers een bijdrage verschenen in De Standaard van 14 Septem ber 1948. We hoeven niet veel toe te voegen aan de hiernavolgende aanklachten en hulpkreten der tabakverwerkende nijverheden en we zijn niet verwon derd dat van hogerhand niets wordt gedaan. De tijd zal ons wel uitwijzen dat de Benelux-overeenkomsten wel licht een goede zaak zijn voor de Belgische grootnijverheid, maar een doodneep voor onze landbouw. Zal de regering haar vroegere en sinds tientallen jaren gevolgde poli tiek veranderen, dewelke steeds be stond in het slachtofferen van de landbouwbelangen ten voordele van de nijverheid De toekomst zal ons leren of de heren Ministers gebonden liggen met gouden banden aan de trusten en groot- nijverheden Hier volgt letterlijk het artikel uit De Standaard alleen hebben we ten behoeve van onze niet fransspre- kende leden de meeste franse en beulemanse woorden in het vlaams vertaald. De tabaknijverheid in gevaar. Door te hoge invoer uit Nederland. De Belgisch-Luxemburgse Vereni ging der Tabakverwerkende nijver heden (FEDETAB) heeft aan de re gering en aan de bevoegde parlemen taire commissies, een brief laten ge worden, waarin zij protest aantekent tegen het Belgisch-Nederlands han delsverdrag, dat de Belgische tabak verwerkende nijverheid rampzalig zou zijn. Voor de oorlog voerde Nederland per maand 200.000 stuks sigaren uit naar België. Tegen het uitdrukkelijk verzoek van de Belgische fabrikanten de huidige invoer van Nederlandse sigaren te beperken tot 500.000 stuks per maand, voorziet nu het Belgisch- Nederlands handelsverdrag een in voer in België van 48 millioen siga ren. Dienvolgens kon Nederland reeds in 1947 meer dan 600 millioen sigaren op de markt brengen, terwijl de Belgische nijverheid er ter nau- wernood in slaagde 80 millioen siga ren aan de man te brengen. Thans komt er een even groot ge vaar opzetten voor de kerftabakafde ling. Volgens de laatste statistieken vertoont de Belgische voortbrengst een gedurige achteruitgang, en be reikt hij nauwelijks nog de helft van de gemiddelde vóóroorlogse cijfers. In plaats van 8 ton per maand, zoals voorzien in het verdrag, uit te voeren heeft Nederland in de loop van de maand Juni zo maar 12.625 kg. en in de maand Juli, steeds volgens de offi ciële statistiek, 17.250 kg. uitgevoerd. Indien wij nu de, in de loop van één enkele maand ingevoerde, 17.250 kg. met het vóóroorlogs gemiddelde van ongeveer 13.000kg. vooreen volledig jaar vergelijken en indien wij hierbij rekening houden met de reusachtige achteruitgang van onze eigen voort brengst; komen wij tot het onthutsen de besluit dat Nederland evenredig 30 maal méér kerftabak dan vóór de oorlog in ons land invoert. Nederland maakt hierbij trouwens gebruik van 'n ware dumpingsprijzen- politiek. Dank aan het feit dat het Rijksbureau de ruwe tabak aan de Nederlandse uitvoernijverheid bene den de inkomprijzen in rekening brengt en de omzetbelasting op ruwe tabak aldaar slechts 1 /3 bedraagt van de gelijkaardige Belgische over drachtstaks, kost één kg. ruwe tabak aan de Nederlandse fabrikanten-uit voerders nog niet de 2/3e van de prijs die onze Belgische fabrikanten er moeten voor betalen. Dienvolgens kunnen de Hollandse uitvoerders hun rooktabak in België en het Groother togdom Luxemburg aan niet mede dingende lage prijzen verkopen en de tussenpersonen gevoelige hogere kor tingen verlenen. De Vereniging heeft sinds maan den niet opgehouden alarm te blazen. Doch haar hulpkreten werden niet aanhoord door de regering. Nochtans onze nationale tabaksbedrijven stellen 12.000 man tewerk en leveren aan de schatkist meer dan 4 milliard fr. per jaar op. Zal de regering nog jlanger onver schillig blijven toekijken De Koornbloem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1