Staatspremiën voor het bouwen of de r£porta9e te °osterl':"'- aankoop van goedkope woningen. APPELAARS-LAAGSTAM GA MET UW TIJD MEDE! Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Voor amper 20 fr* per 100 kg* zaaigraan en ge zijt bevrijd tegen bijna alle zwamziekten in het graan* AALST 2 OCTOBER 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1322 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars, Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. "Finis Laborem Palma» (2de bijdrage én slot). In de Koornbloem van 25 Septem ber j.l. hebben wij in grote trekken de wettelijke voorschriften en pleeg vormen uiteengezet betreffende de toekenning van de staatspremie voor het bouwen ener goedkope woning. Thans behandelen wij De Aankooppremie. Het besluit van.de Regent van 14 Augustus 1948 verleent deze premie voor de aankoop van een woning die gebouwd werd voor rekening 1) van een vennootschap aange nomendoor de Nationale Maatschap pij voor Goedkope Woningen en woonvertrekken. 2) van een vennootschap aangeno men door de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom. 3) van een gemeente of van een commissie van Openbare Onderstand; dit voor zover men ook aan de ande re voorwaarden voldoet. Bedrag der premie. Het bedrag der premie verschilt naar gelangde woning werd gebouwd vóór of na 10 Mei 1940. Voor de woningen gebouwd vóór 10 Mei 1940 bedraagt de aankoop premie 10 °/o van de koopprijs. Voor de aankoop van woningen gebouwd na 10 Mei 1940 beloopt de premie evenveel als de bouwpremie (zie onze vorige bijdrage.) Het bedrag der aankooppremie wordt evenals de bouwpremie ver hoogd met 20 °lo voor ieder kind ten laste van de aanvrager. Bij aankoop van dergelijke huizen wordt bovendien het verminderd registratierecht van 1,5 °/o toegepast in plaats van 11 °/0. Voorwaarden en pleegvormen tot het bekomen der aankooppremie. Deze zijn dezelfde als degenen in ons vorig nummer uiteengezet voor het bekomen der bouwpremie. Provinciale premies voor goedkope woningen. Sommige provinciale besturen ver lenen eveneens premiën voor het bouwen of de aankoop van een goed kope woning. De belanghebbenden gelieven dienaangaande inlichtingen in te winnen bij het betrokken pro vinciaal bestuur. De aanvragen dienen onder aangetekenden omslag gericht aan de Heer Goeverneur der Provin cie. Tienjarige vrijstelling van grondbelasting. Elke persoon die de bouw- of aan kooppremie niet heeft ontvangen, kan gedurende lOjaar vrijstelling van grondbelasting bekomen op de nieuwe woning, in de volgende voorwaarden 1) de nieuwe woning moet voldoen aan bepaalde minimumvereisten van gezondheid en bewoonbaarheid. Een bewijs dienaangaande afgeleverd door een Beschermingscomité voor Goed kope Woningen dient te worden voorgelegd aan de fiscus. 2) het kadastraal inkomen van de woning mag niet hoger lopen dan a) 1.500 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. b) 2.000 fr. in de gemeenten met 5.000 tot 29.999 inwoners. c) 3.000 fr. in de gemeenten van 30.000 inwoners en meer. De aanvraag tot het bekomen de zer tienjarige vrijstelling dient bij aan getekende brief gedaan aan het Mi nisterie van Volksgezond en het Ge zin, Dienst voor Volkshuisvesting en Volkswoningen, Koninklijke Plaats 3, Brussel. Deze Dienst verstrekt de nodige formulieren ter invulling. In geval een aanvraag werd gedaan tot het bekomen van de bouw- of aankoop premie en deze geweigerd werd, dan geldt deze aanvraag als verzoekschrift voor het bekomen van de vrijstelling van grondbelasting. Stel u vooreen Zondagse autorit, in 't opdagen van de Herfst, van uit Brabant naar het hartje van de Ant werpse Kempen. Een bankbediende die in zijn vrije uren aan fruitteelt doet, een veearts, een student die de Tuinbouwschool volgt, een onderwij zer en een Brabantse boer. De repor ter hierbij niet vergeten, hij die in zijn stiel overal op sleeptouw genomen wordt en over alles en nog wat moet kunnen schrijven. Wij zouden te gast zijn bij een graaf, een echte graaf, graaf de Re- nesse, die te Oosterloo eigenaar is van een mooi kasteel met park en ver schillende hectaren boomgaard, meestal, appelen op laagstam. Het eerste wat ons trof was de eenvoud en de gemoedelijkheid van deze edel man en, wat zijn liefhebberij betreft, want het appelen kweken is bij hem louter tijdverlies, de openhartigheid waarmee wij ingelicht werden. Hij had geen geheimen voor ons. Wat we daar te zien kregen, was voor de meesten van ons een openbaring. De boomgaard, gelegen op het grondgebied van Oosterloo, werd aangelegd op pure zandgrond: 17 Ha., daterend van 1932 en gegriffeld op zaailing, daar men gemakkelijk kan veronderstellen dat de groeikracht op zandgrond niet zo fameus moet zijn. Zo zou de groeikracht op zwakke East-Malling-typen onbeduidend zijn. En toch konden we een gans nieu we aanplanting, daterend van 1947 op East-Malling-type Nr I bewonde ren. Deze jonge boomgaard stond schitterend, geen enkele boom was in de groei blijven steken. De kweker had er dit jaar rapen tussen gezaaid, die hij in de late Herfst ging onder rijden. Op de oude boomgaard, van 1932, en die dus in zijn volle op brengst was, staan de bomen in vier kant op een afstand van 5 meter. Op deze al te geringe afstand han gen voor 't ogenblik de takken in mekaar, wat de doorgang voor be werking en bemesting van de grond, het snoeien, sproeien en plukken heel wat bemoeilijken. De eigenaar zal er een rij uitnemen, zodat de bomen op 10 m. tussen de rijen zullen komen te staan. «Heel wat boomgaarden op laag stam heb ik bezocht, aldus graaf de Renesse, in binnen- en buitenland, zo in Nederland en Engeland. Het eind besluit van al mijn bevindingen was steeds de bomen staan én in én tus sen de rij steeds te dicht bijeen. Zelfs zij die over grond in overvloed be schikken en dus aan extensieve teelt kunnen doen, bezondigen zich aan dit euvel. Hij die al te weinig grond bezit, wil er het maximum uithalen en valt telkens weer in dezelfde fout De nieuwe aanplanting van onze gastheer, dus deze gegriffeld op East- Malling-type Nr 1, is aangelegd, zes meter tussen en 4 meter in de rij. Bij zonder deze nieuwe aanplanting is meer extensief verbouwd. Niet inten sief, want dat veronderstelt tussen- plantingen van zwak groeiende bo men, dus zeer vroeg vruchtdragend, maar dan ook vroeg versleten. Deze versleten bomen moeten dan de wijk nemen (verwijderd worden). Daarom noemt men ze wijkers in tegenstelling met deze die blijven en die men blijvers noemt. Graaf de Renesse is eigenaar van veel grond. Hij moet er dus niet naar kijken, zoals iemand die de grond moet kopen en streng beperkt is in de verbouwing. Zo iemand moet dan het maximum trekken uit een minimum oppervlakte grond. Dit veronderstelt ook meer werkkrachten en deze werkkrachten zijn moeilijk te vinden in de streek van Oosterloo. Extensieve cultuur is ook gemakke lijker te verzorgen daar men over meer ruimte beschikt tussen de bomen en tussen de rijen, zodat hier heel ge makkelijk grote motorsproeiers en tractors kunnen gebruikt worden, die minder werkkrachten eisen. Alhoewel dit jaar absoluut geen appeljaar mag genoemd worden verleden jaar braken de takken van de vele, alhoewel gedunde vruchten konden we heel wat mooie appelaars bewonderen. De volgende soorten trokken voor al onze aandacht Appelen Notarisappel, Cox Oran je Pippin, Pater Van der Elzen, Belle de Boscoop, Jonathan, Bramley's Seedling, Golden Noble, Franse Belle fleur, Ellisons's Orange, James Grieve. Peren Conférence, William's Du chess, Legipont, Durondeau, Beurré Alexandre Lucas. Merkwaardig waren de steunstok- ken die, voorzien van losse haken, heel doelmatig de zware vrachten op- (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) De Koornb: Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1