De crisis in onze tuinbouw. Ondermelk of afgeroomde melk. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 6 NOVEMBER 1948 Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1327 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Aankondigingen volgens akkoord. Onze tuinbouw heeft thans met zeer scherpe moeilijkheden te kampen. Deze hebben een dubbele oorzaak 1) de overtollige invoer van vreem de tuinbouwproducten. 2) de onvoldoende uitvoer van on ze eigen productie. De eerste oorzaak vindt haar oor sprong in volgende feiten België heeft sinds de bevrijding zijn uitvoer van nijverheidsproducten naar de landen van Europa op sterke wijze ontwikkeld en met dit doel zelfs kre dieten toegestaan welke voor het ogenblik ruim 13 milliard frank be dragen. Deze landen beschikken echter niet meer over de nodige dollars of het vereiste goud om hunne schuld tegen over ons land aan te zuiveren, en zijn ook niet bij machte om aan ons land voldoende onmisbare industriële goe deren te leveren tot dekking van de aankopen welke zij bij ons doen. Dit gebrek aan betaalmiddelen heeft voor gevolg, dat de meeste Eu ropese landen hun aankopen in Bel gië beperken tot de goederen welke zij onmisbaar achten voor het ver bruik hunner bevolking of tot het her stel van hun nijverheidsuitrusting. Deze toestand heeft ook voor ge volg dat talrijke nijverheidsonderne mingen die verbrpiksgoederen of af gewerkte producten voortbrengen en die overwegend in het Vlaamse land gelegen zijn met zware moeilijkheden te kampen hebben. Het bewijs hier van wordt geleverd door de statistiek betreffende de werkloosheid. Van het groot getal werklozen die onlangs werden genoteerd zijn et niet minder dan 60.000 in onze Vlaamse bedrijven. Om de uitvoer van nijverheidspro ducten op peil te houden en de toe nemende werkloosheid te bestrijden en ook om geleidelijk terug in het be zit te komen van de kredieten verleend aan de Europese landen, gaat onze regering voort van deze landen goe deren af te nemen welke wij best kun nen missen, waartussen ook tuin bouwproducten. De invoer van vreemde tuinbouw producten wordt aldus aangewend als ruilmunt ter betaling van de uit voer onzer nijverheidsproducten. Bij de regeling van de in- en uit voer steunt onze regering te veel op °e prijzen welke door de verbruiker in de grootstad voor de tuinbouw producten worden betaald. Deze ver ionen nu een enorm verschil met deze welke door de voortbrenger worden bekomen. Het noodlottig gevolg dezer ver keerde methode is dat de regering uit deze hoge verbruikersprijzen het besluit trekt dat de bevoorrading der binnenlandse markt door de inlandse productie niet gedekt is en de invoer van vreemde tuinbouwproducten toe laat op tijdstippen dat de inlandse voortbrengst meer dan voldoende is. Vandaar dan een niet gewettigde drukking op de prijzen die hierdoor meermaals de kostprijs voor de voort brenger niet dekken. De regering steunt zich meestal ook op de prijzen bereikt door de eerste aanvoer van de producten en vergeet hierbij dat deze eerste invoer door gaans niet hoger loopt dan 10 tot 15 t.h. der voortbrengst, terwijl de mas sa der productie dient verkocht aan merkelijk lager prijzen louter afhan kelijk van de wet van vraag en aan bod, die ten nadele van dit laatste ontwricht wordt door de niet gemo tiveerde vreemde invoer. Zo worden dan bij de afsluiting van handelsovereenkomsten invoer contingenten voor vreemde tuin bouwproducten toegestaan, zonder dat voldoende rekening wordt ge houden met de binnenlandse produc tiemogelijkheden. Hierbij komt dan nog dat op de invoer een totaal onvoldoende con trole wordt uitgeoefend, zodat de voorziene invoercontingenten meer maals worden overschreden. Wat de tweede oorzaak betreft, staan wij voor een tegenovergestelde toestand Zich beroepende op het tekort hunner betalingsbalans tegenover België, beperken de meeste landen hunne aankoop bij ons van niet on misbare goederen, waartussen ook tuinbouwproducten, tot een strict mi nimum. Waar zij toch, om onmisbare goederen in België te bekomen, toe stemmen in de opname in het han- delsaccoord van bepaalde hoeveelhe den niet onmisbare goederen, gebrui ken zij alle middelen om, spijts de bepalingen van 't accoord, deze goe deren niet te moeten afnemen. Zulks is hun mogelijk, omdat het toezicht door België op de uitvoering der han- delsaccoorden veel te wensen over laat en ons land tot heden niet kor daat genoeg is opgetreden om de handelsovereenkomsten te doen nale ven. (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). Gevolg gevend aan een verzoek van een onzer zaakvoerders, zullen wij de waarde en het gebruik van ondermelk als voeder voor varkens en kalveren wat nader behandelen. Zoals men geen vaste waarde heeft als men aan een willekeurig meel- mengsel de naam van varkensmeel geeft, zo dekt ook evenmin de naam ondermelk een vaste waarde. Voor de beoordeling van een mengvoeder, kan men voor een klein gedeelte afgaan op de aangegeven cijfers, doch voor het grootste deel moet men steunen op de kennis van de samensteller en zijn betrouwbaar heid. Alle hout is geen timmerhout, zegt het spreekwoord Men moet dus al lereerst zelf verzekerd zijn van de waarde van enig voedermiddel om er een zeer nuttig gebruik van te kunnen maken en de waarde ervan te kunnen beoordelen. Ondermelk moet zijn, melk waar aan het melkvet bijna geheel of ge deeltelijk is onttrokken. Bij het ontromen van melk, ont staan reeds de eerste verschillen Goed ingerichte melkerijen zullen practisch alle vet onttrekken, zodat slechts kleine hoeveelheden in de on dermelk achterblijven. Bij ontroming op de boerderij, blijft vaak een veel groter gedeelte melkvet in de afgeroomde melk ach ter en kan dit soms een half procent of meer bedragen. Men heeft dus al te doen met soorten afgeroomde melk die onder ling en op zich zelf weer grote ver schillen kunnen aanwijzen. 1. Ondermelk van de boerderij met een min of meer wisselend vetgehalte. 2. Zuivere afgeroomde melk. 3. Min of meer gewassen afgeroom de melk. Buitendien kleven er aan het ge bruik van afgeroomde melk uit de melkerij nog enige bezwaren. Het is mengmelk van een onbekende groep koeien en de mogelijkheid bestaat dat het een overbrenger wordt van tu berculose; bovendien kan bij onvol doende pasteurisatie spoedig een rot tingsbacterie optreden, die voor jonge dieren zeer gevaarlijk is. Om de waardevolle bestanddelen goed te kunnen benutten, zou afge roomde melk aan de volgende eisen moeten voldoen 1. Onvervalste ontroomde melk zijn. 2. Voldoende gepasteuriseerd zijn, dus volkomen ziektevrij. 3. Buitendien zou afgeroomde melk een dag in de melkerij moeten blijven en oordeelkundig aangezuurd worden om het ontstaan van rottingsbacteriën te voorkomen. Als aan al deze eisen voldaan is, dan is de afgeroomde melk een waar devol voedermiddel, waaraan echter alle vetgebonden vitaminen zijn ont trokken en de vitaminen C door pa steurisatie grotendeels zijn verloren gegaan. De voedingswaarde wordt dan uit sluitend bepaald door het gehalte aan waardevolle eiwitten, de mineralen en de melksuikers. Doordien afgeroomde melk hoog in eiwit is, moet het voor een nuttig ge bruik aangevuld worden met zetmeel- rijke voedingsmiddelen benevens vi tamine A en D en soms nog" met mi neralen. Als men nu nog in aanmerking neemt dat de gebruikte hoeveelheden naast de bovengenoemde verschillen in kwaliteit zeer ver uiteenlopen, dan begrijpt men dat het moeilijk is een algemeen advies te geven voor het gebruik van afgeroomde melk. Ook de waardebepaling hangt voor een deel af van het doel waar voor men het wil gebruiken. Goede afgeroomde melk heeft met een oordeelkundige aanvulling van zetmeel, vitaminen en mineralen voor jonge dieren een hogere biologische waarde dan voor oudere dieren, zo dat ook hier het gebruik van invloed is op de waardepaling. Als theoretische voedingswaarde zou 6 kg. goede afgeroomde melk en 1,25 kg. gerst gelijk te stellen zijn met 2 kg. varkensmeel nr 1, R.U.Z., doch door de ontbrekende vitamen en mi neralen zal het een veel lagere groei- opbrengst geven. Voor kalveren hebben wij een spe ciaal kalvermeel in de handel, dat prachtige resultaten geeft en te ge bruiken is met goede afgeroomde melk. De gebruiksaanwijzing is in iedere zak verpakt en ieder, die zich daaraan houdt, kan op een succesvolle kalve- renvoeding rekenen. Wij kunnen er echter niet genoeg op wijzen, dat men verzekerd moet zijn dat de gebruikte afgeroomde melk aan de hiervoor genoemde kwa liteitseisen voldoet. Indien onze afnemers daartoe het verlangen kenbaar maken, dan zijn wij gaarne bereid een mengvoeder te maken dat afgeroomde melk voor viggens en jonge varkens volledig kan aanvullen. De] ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1