Het wetenschappelijk onderzoek WERKLOOSHEID. Arbeid adelt grondslag van de vooruitgang in onze landbouw LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 13 NOVEMBER 1943. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1328 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureel en Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Aankondigingen volgens akkoord. Evenzeer als de nijverheid is de landbouw aangewezen op de uitslagen van het wetenschappelijk onderzoek om de voortbrengst te verhogen in de meest gunstige voorwaarden van pro ductie- en uitbatingskosten. Bij besluit van 27 December 1944 werd dan ook in ons land het Insti tuut tot aanmoediging van het We tenschappelijk Onderzoek in Nijver heid en Landbouw (I.W.O.N.L.) op gericht, als openbare instelling. Deze heeft tot opdracht alle wetenschappe lijk en technisch onderzoek dat kan bijdragen tot de vooruitgang van nij verheid en landbouw aan te moedigen en te bevorderen. Met dit doel geniet het Instituut vanwege de Staat een jaarlijkse toelage. Voor het jaar 1947 beliep deze toelage 50 millioen frank waarvan 22.139.600 fr. werden aan gewend ten bate van de nijverheid en 15.486.704 fr. ten voordele van de landbouw. 3 millioen fr. werden be steed aan specialisatie-navorsing-en reisbeurzen en de rest aan verschillen de uitgaven voor personeel, localen, materieel, enz. Over de verdeling der toelage ten behoeve van de landbouw vinden wij in het onlangs gepubliceerde jaarver slag van het Instituut volgende gege vens. Aan het Comité voor de Bo- demkartering van België werd een toelage verleend van 3.340.000 fr. ten einde, binnen het kader ener syste matische studie van de aardkundige kenmerken der Belgische gronden, een reeks navorsingen te ondernemen met het oog op de samenstelling van de bodemkaart van ons land. Aan de samenstelling van een der gelijke bodemkaart wordt in de grote landbouwlanden als de Verenigde- Staten en Rusland zeer veel belang gehecht. Ook in Nederland is men sedert 2 jaar met de bodem kartering begonnen. Men beseft het belang van deze studie met het oog op de ratio nele aanwending van onze landbouw gronden voor de passende teelten, een doeltreffende bemesting en uitba ting tot verhoging van de opbrengst. Het Centre national de recher ches de phyto-pharmacie heeft een toelage gekregen van 2.894.584 fr. voor het instellen van navorsingen, enerzijds over de phytohormonen en over de physiologische inwerking van deze hormonen op de behandelde ge wassen. Tot dit gebied behoren de studie van de verschillende factoren die inwerken op de bloei en de vruchtvorming van sommige planten. Men weet dat in verband hiermede reeds interessante proefnemingen werden gedaan in de druiventeelt. Voor de studie van de onkruid- bestrijdende middelen op gebied van grasland- en groenvoederonderzoek, werd een toelage toegekend van 2 millioen 146.000 fr. met het oog op opzoekingen tot het verwezenlijken van een doelmatige en intensieve uit bating onzer weilanden. Deze post is van bijzonder belang in verband met de terugslag van de tol- en economische Unie met Ne derland op onze landbouw. Men weet namelijk dat onze melkproductie ten opzichte van Nederland nog een aan zienlijke achterstel heeft in te halen. Veel wordt dan ook verwacht van de werkzaamheden van voormeld Cen trum. Het Centre d' Etude et de recher ches sur 1' Agriculture van de Ho geschool van Brussel bekwam 1 mil lioen 826.000 fr. voor de voortzetting van zijn navorsingen inzake watercul tuur. In de toekomst zullen ook proef nemingen worden gedaan betreffende koloniale landbouw. Professor M assart en Dr L. Des- clin bekwamen een toelage van 1 mil lioen 063.550 fr. om hun opzoekingen voort te zetten over lactatiefactoren (factoren voor melkvorminy) en om het verhogen van de melkgifte bij middel van hormonen of dergelijke lichamen te bestuderen en te onder zoeken in hoever het gebruiken dezer middelen gewenst is. Aan het bodemkundig station van de Universiteit van Leuven werd 760 duizend fr. verleend om gedurende een jaar zijn studies te kunnen voort zetten voortzetten betreffende het herstel en de revalorisatie van de door de oorlogsomstandigheden over stroomde gronden nl. 23.000 ha. overstroomd door het zeewater in Vlaanderen en 8000 ha. overstroomd door het zoetwater van de Schelde te Noorden van Antwerpen. Het Studiecentrum van Gembloers bekwam 696.300 fr.voor het instellen van navorsingen tot het ontwerpen van de kaart betreffende het planten- dek en de plantengroepen in ons land. Dergelijke kaart is vooral van prac- tisch belang op land- en bosbouwge- bied. (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Het zal U allen reeds opgevallen zijn dat de werkloosheid zowel op het platteland als in de steden aan zienlijk is toegenomen. Moeilijk is het echter, zich een juist gedacht vormen van de belangrijkheid van het aantal werklozen om reden dat plaatselijke toestanden soms een gans verkeerd beeld geven van de werkelijkheid. Zo kan het soms gebeuren dat op een landelijke gemeente, het aantal werk lozen aanzienlijk is gestegen, om re den dat een belangrijk werkhuis ge brek heeft aan zekere onderdelen, welke nodig zijn voor de'constructie van werktuigen en welke niet tijdig uit het buitenland zijn aangekomen. Oningewijden zullen hieruit afleiden dat een algemene werkloosheid zich voordoet omdat de enige nijverheid van de gemeente op dat ogenblik stil ligt. Om zich een juist gedacht te kun nen vormen moeten de totale cijfers voor het ganse land worden nage gaan en daarom is het wenselijk hier van een klein overzicht te geven. Als vergelijking mag er op gewe zen worden dat in 1935, periode wei- Ten slotte werden nog 651.000 fr. besteed aan navorsingen betreffende de katoenteelt en voor landbouwkun dige onderzoeken in Kongo 593.870 frank voor de studie van de parasie ten en van de bemestingsvraagstuk ken in de druiventeelt en tot bevor dering van de teelt van nieuwe drui- vensoorten 526.000 fr. voor navor singen betreffende de teelt- bewarings- en verwerkingsvoorwaarden van ge neeskrachtige en welriekende plan ten 271.400 fr.voor de studie van de methoden tot bestrijding van som mige houtparasieten vooral op Kon golese houtsoorten 175.000 fr. aan de Nationale Vereniging der Belgi sche melkerijen voor navorsingen over een microbiële besmetting der melk die zich bijzonder verspreid heeft in de streek van Luik 104.000 fr. aan Prof. G. Malcops om hem toe te laten zijn opzoekingen voort te zetten over het gebruik in ons land van maai- en dorsmachines. Wij spreken de verwachting uit dat de uitslagen, waartoe onze geleerden dank zij de steun van het Instituut komen, afgestemd worden op de mo gelijkheden onzer landbouwbedrijven en dat zij door aangepaste en doelma tige vulgarisatie in het bereik worden gesteld van de landbouwers die uit eindelijk geroepen zijner het practisch nut uit te halen. ke ons allen nog zeer goed bekend is, het aantal volledige en gedeeltelijke ongeveer 300.000 bedroeg, We hebben nog goed in het geheu gen wat ons ongeveer een paar jaren geleden, langs de radio en dagbladen werd medegedeeld, dat het aantal werklozen diende te verminderen en dat reeds prachtige uitslagen bereikt werden. Onderstaande lijst geeft ons een overzicht van het aantal werklozen tijdens de jaren 1937-1947 en 1948. 1937 1947 1948 Jan. 163.039 Febr. 148.941 Maart 131.435 April 113.382 Mei 108.454 Juni 102.236 Juli 102.980 Aug. 108.845 Sept. 110.883 90.241 105.290 130.979 135.724 93.649 95.451 51.154 94.679 45.169 94.045 46.259 104.717 54.904 129.274 48.737 122.549 45.476 124.233 Dat de cijfers onrustwekkend toe nemen kan elkeen zien. Zo waren er in Augustus 1948 ongeveer 74.000 werklozen meer dan in Augustus 1947. Eenzelfde verhouding wordt behouden voor de maanden Juli en September 1948. Wat zal het worden tijdens de wintermaanden als om re den van vorst en ongunstig weder de buitenwerken stilvallen. Jammer dat nu zo weinig officiële stemmen opgaan om de aandacht te vestigen op dit groot gevaar. Vele redenen worden aangegeven welke mede oorzaak waren en in vele gevallen nog oorzaak zijn, van deze werkloosheidstoename. De koopkracht van de bevolking is verminderd, waardoor een vermin derd verbruik ontstaat, wat dus we derom zijn invloed heeft op het ver bruik van afgewerkte producten. Hierdoor worden deze afgewerkte producten in verminderde mate voorgebracht wat voor gevolg heeft een gehele of gedeeltelijke uitschake ling van de voortbrengst. Duidelijker ware het te zeggen waarom de koopkracht is verminderd en wat gedaan wordt om deze te ver meerderen. Zijn niet de rechtstreekse belastingen, de verkapte belastingen en lasten onder welke vorm ook, te zwaar om dragen door de bevolking. Zoeken niet de 300.000 land- en tuinbouwersfamilieën naar een middel om hun uitgaven te verminderen door het uitschakelen v&n tal van voor werpen en kledingsstukken welke ze desnoods kunnen missen. Ook hier- (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). De ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1