Staatstoelagen tot verbetering Het hoekje van den Veearts Arbeid adelt der veeuitbating» De gevaarlijke overgang tot stalvoeding. LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 20 NOVEMBER 1948 Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1329 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen vanartikelei der bron is streng i zonder aanduiding verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Tot verlaging van de kostprijs van de melk en verbetering van de vee uitbating worden door de Staat be paalde toelagen gegeven 1) voor verbetering van stallen 2) voor het bouwen van groenvoe- der- en pulpsilo's. Wij achten het nuttig hieronder, ten behoeve onzer lezers, enkele practische inlichtingen te verstrekken betreffende de voorwaarden en pleegvormen waaronder deze toela gen worden toegekend. Toelagen voor stal verbetering. Deze toelagen worden verleend voor de verbetering der rundveestal len en hun aanhorigheden, zoals kal verstallen, voederlokaal, melkhuisje, gierput en mestvaalt. Ze dienen aangevraagd aan de Rijkslandbouwkundige varf de streek en de aanvrager moet de verbintenis aangaan de verbeterings- of bouw werken uit te voeren overeenkomstig de officiële onderrichtingen verstrekt door de Rijkslandbouwkundige. De toelagen worden uitsluitend voorbehouden voor de werken uit te voeren in de landbouwbedrijven waarvan het kadastraal inkomen de 15.000 fr. niet overschrijdt. Op te merken valt insgelijks dat de aanvragen om nog in aanmerking te komen voor het lopend jaar, vóór 30 November a.s. moeten ingediend zijn bij de Rijkslandbouwkundige. De behandeling der aanvragen ge schiedt door de diensten van het Mi nisterie van Landbouw, volgens een wel omschreven proceduur. De rundveestallen, het voorwerp uitmakende van de aanvraag tot toe lage, zullen twee maal bezocht wor den een eerste maal binnen de 30 dagen volgende op de datum van ontvangst der aanvraageen tweede maal nadat de aanvrager de Rijks landbouwkundige kennis zal gegeven hebben van de voltooiing der ver- beteringswerken. Bij het eerste bezoek worden alle nuttige inlichtingen verstrekt, bij het tweede bezoek wordt nagegaan of de verbeteringswerken werden uitge voerd volgens de gegeven richtlijnen. De verbeteringen worden dan ge schat bij middel van een puntenschaal welke als basis zal dienen voor de be rekening van de toelage. De toelage bedraagt hoogstens 5.000 fr. per bedrijf, zij kan, naar ge lang het aantal toegekende punten, vermindert worden. Dit maximum kan gebeurlijk ver meerderd worden met deze verleend voor het bouwen van de gier- of beirput en van de mestvaalt. De toelage voor het bouwen van een gierput of mestvaalt bedraagt 25 °/o van het totaal der bouwkosten, zonder nochtans onderscheidelijk 1.000 en 5.000 fr. te mogen overtref fen. De verbetering van de aanhorighe den der rundveestallen zal enkel aan spraak geven op de toelage, indien zij deel uitmaken van een gezamenlijk werk dat een eigenlijke verbetering van de veestal betekent of indien de rundveestal, waaraan zij toebehoren, ten minste aan de reglementaire voor waarden voldoet. Toelagen voor het bouwen van silo's. De toelagen voor het bouweti van groenvoedersilo's dient insgelijks aangevraagd aan de Rijkslandbouw kundige van de streek en zulks ins gelijks vóór 30 November e.k. om voor het lopend jaar in aanmerking te kunnen komen. De toelagen worden enkel verleend voor silo's gebouwd overeenkomstig de reglementaire voorschriften wat betreft de vorm, de aard van de ma-, terialen, de eigenschappen der wan den, de diepte, de waterdichtheid en de weerstand aan de drukkingen, enz. Dienaangaande worden alle vereiste inlichtingen verstrekt door de Rijks landbouwkundige der streek. De toelage wordt berekend op ba sis van 35 fr. voor de twintig eerste kubieke meters en van 26,25 fr. voor de bijkomende kubiekmeters tot een beloop van 40 m3 per bedrijf. Zulks komt neer op een toelage van 1225 fr. per bedrijf. De toelage voor het bouwen van pulpsilo's worden verleend aan per sonen die gewoonlijk suikerbieten te len en zulks in dezelfde voorwaarden als voor de groenvoedersilo's. Noch tans mag het belastbaar kadastraal inkomen van het bedrijf 15.000 fr. niet overschrijden. Deze toelage wordt berekend op basis van 17,50 fr. voor de 20 eerste m3 en van 13,25fr. voor de volgende m3 tot een beloop van 40 m3 per be- (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Reeds talrijk zijn de boeren die hun tot de dieren voorgoed op stal blijven, koeien niet meer op de weide brengen. Als men zich als boer houdt aan der- terwijl de meesten nog hun beeiten gelijke geleidelijke overgangsperiode eens een paar uur per dag buitenja- mijdt men vele ongevallen en grote gen, als 't weer 'n beetje meevalt, zo- verliezen. Wat zien we immers nu ge- dat we mogen zeggen dat al onze beuren en waarvoor wordt een vee koeien reeds op stal bijgevoed worden. En dit is weer de kritieke periode voor onze koeien! Maandenlang staan die magen op gras met hoogstens wat stro en klavers en nu moeten arts nu iederen dag geroepen. Hier is er een koe overvoederd, de maag ligt vast en stil en de mest is stinkend en dun, de melk blijft hele maal wegginder is er een koe erg ze plots aan wat anders gaan wen- dik geworden de overstuur geraakte nen en als die overgang niet zeer ge- maag kan het voeder niet verwerken, leidelijk gebeurt staan ons ongelukken dat voeder gaat aan 't gisten (rapen- te wachten. Zoals een duivenmelker j00f) en de koe gaat aan 't krochen en het rantsoen van zijn duiven telkens wordt dikker en dikker. Op een an- weet aan te passen voor de vlieg-, de dere plaats weer is er een stuk beet nest-, de ruif- en de winterperiode, zo Qf raap in de slokdarm van een al te zorgzaam ook moet een boer zijn koeien behandelen die nu na t weide- seizoen op stal komen. Wanneer onze renners naar 't bui tenland trekken dan nemen ze een gulzige koe blijven steken en vloeit er een vloed van speeksel uit de muil van de dikwordende hoestende koe. Op een andere boerderij werden de koeien, op de dag dat alle boeren van eigen verzorger mee (als hun middelen Oost-Vlaanderen naar Sint Lievens dat toelaten) die hun zoveel mogelijk de kost van thuis zal opdienen, want anders gaat het enige dagen mis en krasselen onze mannen in hun eerste koersen omdat de maag en darmen hen lelijke parten spelen. Met onze koeien gaat dat ook zo en daarom kan men tijdens die overgangsperiode verhitten en laat uw beten en rapen Houtem's fameuze jaarmarkt trekken, door moeder de vrouw gevoed of door 'n gebuur en 's anderendaags is er een dier trommelachtig meer ge kregen dan gewoonlijk. Ontdoet ver der de beten en rapën overtollige aar de en droge tressen. Vermijdt het nooit voorzichtig genoeg zijn. Men begint b.v. met de koeien eerst 's nachts op stal te houden, alsdan wordt de maag reeds gewoon aan hooi en stro. Dan wordt de graastijd tijdens den dag geleidelijk aan inge krompen en wordt er reeds wat bij- gevoederd. Dat bijrantsoen mag in t begin niet ernstig op met de manier waarop ge van te groten omvang zijn omdat de bet voedsel toedient en let vooral op koeien die het beu worden dat nog hoeveelheid. niet lang op een te dikke hoop liggen. Wacht U van vers rapenloof, laat het een paar dagen oud zijn vooraleer het te dienen. Pas op voor bevroren be ten of rapen. Gaat dus niet uit van het stand punt voor een koe steekt het zo nauw nietNeemt het integendeel weinig smakelijke najaarsgras binnen te spelen nu als verzot zijn op die eer ste malse sappige betekoppen, beten en rapen en waarlijk geen maat meer weten te houdentot barstens toé zouden onze koeien zich te wel doen in dat nieuwe voeder. En zo gaat men geleidelijk verder drijf. Zij mag ook de 612 fr. niet overschrijden. De belofte van toelage voor silo's wordt slechts definitief na goedkeuring van de werken door de Rijksland bouwkundige en van goedkeuring der voorstellen van toelage ingediend door de Rijkslandbouwkundige, door LancJbouwcrs, viert St Elooi. de bevoegde diensten van het Minis terie van Landbouw. Zie 4de bladzijde. Hoe dikwijls hoort men niet dat er een koe gebarsten is en men geen ge legenheid meer had het beest nog Engels zout of smout op te geven of 'n strowis bestreken met bruine zeep in hun muil te steken, noch zelfs de tijd niet (maar meestal is het de moed of de durf niet) de koe te steken. Dus, boeren, met een klein beetje goeden wil en oppassendheid kunt ge Uw veestapel in de gewenste gezond heidstoestand houden. Help U zelf, zo helpe God Veearts M. M. De Koornb: Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1