Voor de afschaffing van de overdrachttaks Het hoekje van den Veearts Arbeid adelt op de inlandse granen en de mengvoeders. LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Besmettelijke long- en darmontsteking bij jonge runderen» AALST 4 DECEMBER 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1331 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Sedert vele jaren heeft Redt U Zei ven door verzoekschriften en artike len in ons blad De Koornbloem de strijd gevoerd voor de afschaffing van de overdrachttaks op de indlandse granen en op de mengvoeders. Ook in vele andere kringen zijn stemmen opgegaan en op dit ogenblik wordt een werking gevoerd door al de landbouwersverenigingen van ons land om de Minister van Geldwezen te bewegen deze rechtvaardigen en gezonden maatregel te treffen. De reden om tot de afschaffing over te gaan zijn van verschillenden aard. In een studie welke werd opge maakt door het Verbond der Fabri kanten van Mengvoeders, samen met al de landbouwersverenigingen van België vinden we volgende klare uit eenzetting dewelke gans strookt met onze vroegere zienswijze en nu nog steeds de waarheid en de rechtvaar digheid nastreeft. Het staat vast dat in de huidige omstandigheden verschillende onre gelmatige handelaars allerlei graan gewassen opkopen en veevoeders verkopen, zonder hiervoor de voor ziene taksen te kwijten. In vele geval len zijn zij Zelfs officieel onbekend en hebben dan ook niet de minste boek houding. Daar de voorziene taksen 3,5 °/o en 3,5 "Io bedragen naargelang de gra nen welke gebruikt worden, verte genwoordigt zulks een belangrijke som, waarbij het hun mogelijk wordt tegen de gevestigde firma's op oneer lijke manier te concurreren. Het is zeer moeilijk al deze gele genheidsverkopers op te sporen. Daarom ware het wenselijk konden deze overdrachttaksen, waarvan ho ger sprake is, eenvoudig afgeschaft worden. Dit zou voor de verbruikers van veevoeders een zeer grote bespa ring betekenen, hierdoor hun kostprijs verminderen en hun beter wapenen tegen ingevoerde landbouwproducten zoals varkensvlees, boter, eieren, en runddieren. De afschaffing van deze overdracht taksen is niet nieuw. Ze werden ook afgeschaft op de graangewassen, van waar deze ook komen, welke aange wend worden voor de bereiding van producten van eerste noodzakelijkheid en rechtstreeks of onrechtstreeks die nen voor de volksvoeding. Maar met de veevoeders is het an ders gesteld. Bij de aankoop van de grondstoffen welke dienen voor de bereiding, werd op deze aankoop reeds een forfaitaire belasting betaalt welke volgens de producten schom melt tussen 3,5 en 9 °/o. Het is tevens bekend dat in vele landen meer en meer bereide veevoe ders worden uitgevoerd, daar waar vroeger de grondstoffen werden ver kocht. Om deze reden heeft de hui dig bestaande regeling een nadelige invloed op de mengvoederindustrie. Ook in Nederland heeft men sinds geruimen tijd ingezien dat een over dreven belasting van de grondstoffen nodig voor de veevoeding, zeer on gunstig werkt op de verkoop van de afgewerkte dierlijke producten. Met al zulke middelen wordt het mo gelijk gemaakt met andere landen te concurreren. Van alle zijden werd dan ook bij gesprongen om de afschaffing van de overdrachttaksen op de inlandse gra nen en de mengvoeders te bekomen. Door het Verbond van de Bel gische Landbouwcoöperatieven, Uco- bel, waarbij Redt U Zeiven is aange sloten, werd reeds over enkele weken een wens aan de Minister van Geld wezen gezonden welke onder andere omvatte 1. De toepassing van een eenvor mige en forfaitaire taks voor alle pro ducten die in het land komen, hetzij langs de haven van Antwerpen of langs de douaneposten aan de grens. 2. De afschaffing vragen van de herhaling van overdrachttaks op ze kere producten zoals turf, maniok, uit heemse zaden, enz. voor dewelke te genwoordig een nieuwe taks van 4,5 "Io moet toegepast worden voor elke overdracht. 3. Dat de overdrachttaks welke eenmaal betaald werd op enkelvou dige voeders, niet opnieuw zou toe gepast worden op deze voeders wan neer ze gemengd worden en verkocht als samengestelde voeders. 4. Afschaffen van de overdracht taks bij verkoop op de hoeve van granen en inlandse voeders. 5. Voorstel teneinde een vermin derde opbrengst voor de Schatkist te (Zie vervolg onderaan 3' kol.) Dit jaar zijn er buitengewoon veel kalveren gestorven. Bijna allen ver toonden dezelfde ziektetekens, name lijk een vervlugde moeilijke ademha ling, al dan niet gepaard met hoesten en daarbij een waterige of schuimende stinkende diarrhee. Opvallend was dat deze ziekte in het vlaamse lands gedeelte pas begon wanneer de boe ren magere runders gingen kopen in Wallonië om deze dieren op de weide te steken, ten einde ze vetgemest op 't einde van 't weideseizoen af te zet ten voor de slachtbank. We zagen eerst, aangekochte die ren, zelf in hevige mate door long- en darmontsteking aangetast, bij zoverre dat bepaalde vetmesters op een paar dagen tijd de helft van de door hen aangekochte runders als lijken moch ten buitensiependan zagen wij op andere hoeven enkel die runders he vig ziek worden, die in aanraking kwamen (zelfde stal of weide) met de aangekochte, die schijnbaar gezond bleven; dit waren dan dieren die waarschijnlijk de ziekte in lichte mate voorkomende overdrachttaks te verhogen derwijze dat alle handelaars op gelijke voet gesteld worden en de talrijke ontduikingen voorkomen welke bestaan door het huidig stelsel. Deze ontduikingen bemoeilijken de gezonde mededinging en brengen te vens groot nadeel aan de Schatkist. Naar we vernemen hebben deHol- landse boeren het pleit bij hun rege ring gewonnen, en is bedoelde taks aldaar afgeschaft. Gezien de Beneluxovereenkomst, zal België wel genoodzaakt zijn het voorbeeld te volgen, en kunnen we dus hopen dat deze doorn uit de voet zal geraken, doorn welke lange jaren in de voet steekt van eiken rechtge- aarden handelaar. Het is gekend dat op vele plaatsen bedoelde taksen ontdoken worden. Dit is ten schade van de schatkist maar meer ten schade van de eerlijke handel welke een geduchte concurren tie ondervind van de ontduikers en sluikhandelaars. We zijn ervan verzekerd dat de Minister van Geldwezen klaar zal zien en in dit geval recht zal doen ge schieden door afschaffing van ge noemde overdrachttaks. hadden doorgemaakt in hun streek vanwaar ze afkomstig waren maar naderhand met de microben besmet bleven en dus kiemdragers geworden waren en zo de gezonde dieren dan konden besmetten in andere streken waar de ziekte minder voorkomt en waar de dieren dus ook nog geen de minste weerstand tegenover deze ziekte bezitten. De eerst besmette die ren bleken achteraf in de ergste mate die ziekte door te maken, terwijl het verloop steeds milder werd voor de volgende beurtelings aangetaste die ren. Op andere plaatsen dan nog had men alleen met longaandoeningen af te rekenen. Op andere nog enkel met darmontstekingen op die plaatsen bereikt een tijdig ingestelde en ge paste behandeling (kinine, sulfamiden, penicilline, melkzuurfermenten, houts kool) meestal totale genezing, in te genstelling met die gevallen waar de beide aandoeningen (longen en dar men) te samen optreden hardnekkig en met veel geduld moet men daar vechten tegen deze uitputtende kwaal, want op de duur gingen deze dieren op echte geraamten lijken die zich met moeite, wankelend en hijgend op hun poten konden houden. Zo erg putte die longontsteking en die stin kende schuimerige of waterige diarr hee de dieren uit. Heel de zomer door hebben we dan verder overal kalve ren ontmoet die reeds bleken aange tast te zijn van deze hevig besmette lijke long- en darmontsteking. Van als ze pas enige dagen oud en zonder speciale behandeling waren zijn dan ook de meeste gestorven of afgemaakt wanneer men er geen uit komst meer aan zag. En weer hebben vele onzer boeren vergeten wat we al zo dikwijls hebben geschreven name lijk, dat vlees voortkomend van in nood geslachte of zieke kalvers binst de zomer zo dikwijls oorzaak is van erge vleesvergiftigingen en hier be wijzen die zogenaamde poeldeniers een zeer slechten dienst aan onze boe ren door die zieke kalveren te gaan opkopen en daarbij bij hoog en laag beweren dat zulk vlees volstrekt on gevaarlijk is en dat de veeartsen-keur ders en inspecteurs in zulke gevallen veel te streng zijn «want ge moest eens zien hoe schoon dat vlees er zal uit zien, hoe zouden daar microben (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). De] Koornb! Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1