Wanneer wordt ons Ministerie van Het hoekje van den Veearts Landbouw eindelijk ontvoogd? Arbeid adelt V arkensk wekers LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Tuberculeuze koeien* AALST 14 DECEMBER 1948. Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1332 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheck:-. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Bij het verslag der senaatscommis sie van Landbouw van de Senaat over het Begrotingsontwerp 1949 dat uitgebracht werd door dhr Bouilli, wensen wij even stil te staan, omdat het enkele belangrijke aangelegenhe den behandelt voor onze landbouw. Na er op gewezen te hebben dat de kredieten van 298 millioen voor het voorgaande dienstjaar gebracht zijn op 351 millioen voor het dienst jaar 1949, betoogt de verslaggever dat deze kredietverhoging op zich zelf niet de hoofdfactor is van een renderende landbouwpolitiek. De landbouwer heeft evenveel recht als elk ander arbeider om van deopbrengsf van zijn werk te leven. Hij moet een rechtvaardige bezoldi ging vinden in de verkoopprijs van de producten van zijn bedrijf. De verslaggever betoogt dat de landbouw even belangrijk is als de mijnbouw, onze bijzonderste nijver heidstak, vermits hij werk verschaft aan nagenoeg 600.000 Belgen land bouwers, arbeiders en helpers, perso neel te werk gesteld in de nijverheden afhangende van de landbouw. De landbouw voorziet thans voor meer dan 60 in de bevoorrading der Belgische bevolking. Het kapitaal belegd in de hoeven, de gronden en de landbouwnijverheden is heel wat groter dan hei kapitaal belegd in de nijverheid. Het is dan ook geboden, dat de landbouw in de algemene economie van het land de plaats herovere die hem toekomt en dat onze landbou wers, door toepassing van de mecha nische en technische vooruitgang, bij de verrichting van hunne arbeid de beloning van hunne inspanningen en van hun beroepswaarde vinden. De verslaggever klaagt dan de versnippering der bevoegdheden aan bij de Openbare Besturen voor wat betreft de behandeling van de land- bouwaangelegenheden. Hij geeft hiervan volgende voor beelden en staaltjes O Het Ministerie van Openbaar Onderwijs is belast met de gezamen lijke kwesties betreffende het onder wijs, zelfs betreffende naschools land bouwonderwijs. Het Ministerie van Landbouw wordt zelfs niet meer ge raadpleegd voor het opmaken van de programma's. 2) Het Departement van Openbare Werken beheert de toelagen die op de buitengewone begroting zijn uit getrokken voor de electrificering van afgelegen wijken; voor de sanering van gronden (waterbouwkunde). Het Ministerie van Landbouw beperkt er zich toe hieromtrent technisch advies te verstrekken. 3) Het Ministerie voor 's Lands Wederuitrusting betreedt verschillen de terreinen die eigenlijk tot de be- voegheid van het Ministerie van Landbouw behoren. Zo is het o.m. het Ministerie voor Wederuitrusting dat de programma's voor de mecha nisatie van de landbouw opgeeft en nieuwe typen van landbouwmachines voor een proefneming aan sommige landbouwers ter beschikking stelt. Zelfde Ministerie publiceert het Bulletin Akkerbouwkundige Uit rusting Het wilde dat blad zelf uit geven, alhoewel het Ministerie van Landbouw voorgesteld had een aan tal bladzijden in het Landbouwblad daarvoor ter beschikking te stellen. 4) Het Ministerie van Economische Zaken houdt strenge controle op de prijzenpolitiek ook van de landbouw producten. Aldus wordt het er vaak toe gebracht, na raadpleging van het Departement van Landbouw, beslis singen te nemen die de landbouwpo litiek beïnvloeden. Ook worden door dat Ministerie een groot aantal in- en uitvoerver gunningen voor landbouwproducten afgeleverd, waarvoor normaal het Ministerie van Landbouw bevoegd zou moeten zijn. 5) Tot vóór zijn afschaffing over enkele dagen, beheerdehet Ministerie van Ravitaillering de invoer van alle landbouwproducten en grondstoffen voor de landbouw, inzonderheid van de voedergranen die rechtstreeks door de Staat werden aangekocht. (Economische Zendingen). Het De partementvan Landbouw werd hier omtrent slechts zelden geraadpleegd. 6) Het Ministerie van Buitenlandse Handel is bevoegd voor de handels onderhandelingen met het buitenland. De Heer Bouilli geeft toe dat het Ministerie van Landbouw bij de han delsonderhandelingen in het algemeen geraadpleegd wordt wanneer er een landbouwbelang op het spel staat, en dat meestal een vertegenwoordiger van dit Ministerie aanwezig is bij de onderhandelingen met vreeemde lan den. Doch anderzijds gebeurt het (Zie vervolg onderaan 3' kol.) Het is nu de tijd dat de veeartsen op ronde gaan om de runddieren van de boeren, die lid zijn van de vereni ging van tuberculosebestrijding, te gaan tuberculineren. De veearts spuit dus in het vel van de hals een zeer kleine hoeveelheid tuberculine (aftrek sel van tuberkelbacillen) in en komt twee of drie dagen nadien het nazicht doen degene die een zwelling ver tonen, die pijnlijk is en duidelijk te voelen, worden op de stailijst ge merkt met een kruisje (-(-)dit zijn dus de aangetaste dieren of positief reagerenden degene die GEEN DE MINSTE zwelling vertonen zijn in tegendeel de negatief reagerenden of de zuivere. Bij uitzondering gebeurt het wel eens dat een aangetast dier niet rea geert op de inspuiting, dus niet zwelt dit zijn ongevoelige dieren maar bij deze staat het er gewoonlijk van bui ten op te lezen, dat zij niet alleen met pokken (tuberculose) besmet zijn maar dat zij meestal vol zijn van de pokken. Wanneer men trouwens bij zulk dier, wanneer men het toezicht doet en waarbij men geen zwelling vindt, terwijl men aan het uiterlijke te oor delen toch bijna zeker mag zijn met een aangetast dier te doen te hebben, wanneer men hier op dezelfde plaats der eerste inspuiting nu een tweede inspuiting doet (dus 2 tot 3 dagen na de eerste) dan zal het merendeel toch wel reageren. Wanneer de veearts nu dit nazicht doet, wordt hem bijna in iedere stal gevraagd, wanneer hij een aangetast dier aantreftMeester, is ze wel erg besmet En toch hebben wij, vee artsen, op elke voordracht er op ge drukt dat de graad van zwelling nie- toch dat beslissingen van de Minister van Landbouw moeten goedgekeurd worden door verschillende zijner col lega's, ofwel dat het Departement, in de algemene economische lichamen van het land, niet de vertegenwoor diging verkrijgt waarop het recht heeft. Tot besluit vordert de Commissie van Landbouw voor dit Departement een ruime onafhankelijkheid en tevens een billijker vertegenwoordiging in de nationale organismen, waarin de vraagstukken verband houdend met de algemene economie, de bezoldi ging- en de arbeidsvoorwaarden van het land besproken worden. mendalle zegt en men er dus ook niet mag uit besluiten dat het dier maar een klein beetje ofwel zeer erg is aan getast. Van zogauw een dier door tuberculose aangetast is komt er die zwelling, hetzij men dus nog niets an ders kan vinden dan een eerste be smettingshaard die dan ook zeer klein is, en wel van de grootte van een boontje, hetzij dat er reeds uitbrei dingshaarden voorhanden zijn. Dus als een dier een zwelling ver toont, 't zij klein of groot, is dat dier besmet en de graad van besmetting staat dus ook niet in verband met de grootte der zwelling, zodat een erg aangetast dier een kleine zwelling kan vertonen en een pas aangetast dier, waarbij men de besmettingshaard meestal heel moeilijk of onmogelijk zou kunnen vinden, moest men zulk dier slachten, een heel grote zwelling kan vertonen. Dan zijn er ook nog boeren die menen dat, wanneer men een positief of besmet dier om een of ander reden moest slachten, men steeds die haard of haarden van pokken moet kunnen vinden. Wel onthoudt toch eens voor goed dat die besmetting begint met een klein abcesje dat heel het lichaam door aanwezig kan zijn en dat de uit breiding vooral bij oudere koeien ge beurt, dikwijls jaren na de eerste be smetting. Het is dus bijna een geluk kig toeval wanneer men dergelijk knobbeltje bij de slachting en keuring moest vinden, en dit zou kunnen ge beuren wanneer het zich moest bevin den in de keel-, long-, lever-, darm- klieren of in de longen zelf, die bij keuring steeds nauwkeuring nagezien en ingesneden worden. Daarjuist zei ik dat de uitbreiding meestal gebeurt bij oudere koeien en dit is zo wat als een algemene regel aan te nemen, alhoewel tuberculose onder jongere dieren ook verwoes tingen kan aanrichten, vooral wan neer die jonge dieren niet het nodige voedsel hebben gekregen binst hun opgroeiperiode, of eens een erge ziek te (vb. grashoest) hebben doorge- (Zie vervolg 4t bladzijde le kolom). Wilt ge modern ingerichte var kenshokken en beste V.D.L. zeugen zien, neemt deel aan ons bezoek op Donderdag 16 December. Zie blz. 7 in dit blad. De ECoornfr Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1