Het hoekje van den Veearts Arbeid adelt De tussenkomst der gezinskosten bij de belasting op de vaststelling van de uitzonderlijke winsten, LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Tuberculeuze koeien. AALST 18 DECEMBER 1948 Verschijnt iederen Zaterdag 27ste JAARGANG Nr 1333 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze lezers weten dat de wet van 16 October 1945 een extra-belasting heeft ingevoerd op de uitzonderlijke winsten verwezenlijkt tijdens de jaren 1940 tot en met 1944, of de vijf oor logsjaren, door de nijverheids- han dels- of landbouwbedrijven. Deze ex tra-belasting wordt in principe gehe ven op het verschil tussen de winsten verwezenlijkt tijdens de vijf voormel de jaren en deze verwezenlijkt tijdens de jaren 1935-1939 door de wet re ferentieperiode genaamd. Bij de winsten verwezenlijkt tijdens de oorlogsjaren dienen gevoegd de onderhoudskosten van het gezin ge durende hetzelfde tijdperk, doch an derzijds mag van dit globaal bedrag Worden afgetrokken een minimum- referentiewinst vastgesteld op 5.000 fr. per maand hetzij voor de vijf oor logsjaren 300.000 fr. verhoogd met 6.000 fr. per jaar en per kind ten laste van de belastingplichtige. Ingevolge artikel 5, paragr. 7 der wet voormeld, gewijzigd door artikel 1 der wet van 24 Mei 1946, mag deze aftrekking uit hoofde van minimum referentie en van 'gezinslast enkel ge schieden, op voorwaarde dat de uit zonderlijke winsten volledig werden aangegeven vóór 1 Juni 1946. Het voegen der onderhoudskosten van het gezin bij de verwezenlijkte oorlogswinsten is ontegensprekelijk een niet aanvaardbaar stelsel, daar het bijzonder te nadele uitvalt van de Kroostrijke gezinnen. Hierbij mag bovendien niet worden vergeten dat talrijke belastingsplich- tigen de aangifte voor de extrabelas ting of de fiscale amnestie niet tijdig hebben gedaan of slechts een ontoe reikende aangifte hebben onderschre ven, omdat zij uit het oog verloren dat zij in het belastbaar inkomen van de oorlogsperiode ook het bedrag hunner gezinsuitgaven moesten be grijpen. Zo kwam het dan dat deze belas- tingsplichtigen aangeslagen werden op hun volledige inkomsten tijdens de oorlogsjaren, vermeerderd met de ge- Zinsuitgaven, zonder dat zij op deze inkomsten de minimumreferentie van 300.000 fr. verhoogd met de vrijstel ling wegens kinderen ten laste, in vermindering mochten brengen. Welke zware gevolgen deze rege- ling voor de betrokken belastings- plichtigen had, zal men dadelijk be seffen wanneer men rekening houdt met het zeer hoge bedrag van de ex trabelasting voormeld. Deze beloopt immers 70 °/0 op de eerste schijf van het belastbaar inkomen tot 100.000 fr.; 80 °/o op het bedrag van het inko men -tussen 100.000 en 200.000 fr. 90 °/o op het bedrag van het inko men tussen 200.000 en 1 millioen fr. 95 °lo op het bedrag van het inko men van 1 millioen en meer. Aan deze ongehoorde regeling komt het rondschrijven nr 237 van het Beheer der rechtstreekse belastin gen in dato 11 October 1948 een ge deeltelijke verbetering te brengen, welke wij beknopt kunnen samenvat ten als volgt De bevoegde ambtenaren van de belastingen zullen, niet als verzwegen of ontdoken inkomsten in de extra belasting beschouwen de niet aan gegeven gezinsuitgaven voor de pe riode 1940-1944, wanneer het bedrag van 't belastbaar inkomen tijdens het zelfde tijdperk, zonder bijvoeging van bedoelde gezinsuitgaven, niet hoger is dan de minimumreferentie van 5.000 fr. per maand of 300.000 fr. voor de ganse oorlogsperiode hoger vermeld, verhoogd met de aftrek we gens gezinskosten. (6.000 fr. per jaar en per kind te laste.) Een voorbeeld ter verduidelijking Veronderstellen wij een gehuwd belastingsplichtige met 2 kinderen ten laste. Zijn winst over de oorlogsperiode bedraagt 500.000 fr. waarvan 120.000 fr. voor gezinsuitgaven. Belanghebbende heeft aangege ven vóór 1 Juni 1946 325.000 frank. Volgens het vorig stelsel zou deze persoon belastbaar zijn in de extra belasting op de verzwegen inkomsten, zegge op 175.000 fr.(500.000 fr. 325.000 fr.) Volgens de regeling ingevoerd door het rondschrijven van 11 October 1948 dienen als niet verzwegen be schouwd de aangegeven inkomsten 325.000 fr. de gezinsuitgaven 120.000 fr. 475.000 fr. Daar deze belastingsplichtige een minimumreferentie geniet van 300.000 (Zie vervolg onderaan 3* kol.) (Vervolg.) Op het einde van onze vorige bij drage wezen wij er dus op hoe nood zakelijk het is de koeien die lijden aan open tuberculose, de besmetters, zo vlug mogelijk af te zonderen van de andere dieren om ze dan met staats- toelage te verkopen na tussenkomst van de inspecteur veearts. En als die gevaarlijke dieren of dat dier uit de kudde verwijderd is, mag men dan als boer over zichzelf tevre den zijn en denken dat nu niets meer te doen valt? Integendeel, dan juist valt er voor te zorgen, eens dat men uit de put is, dat men er niet meer in- geraaktEn hoe Begin met de zuiver geboren kal veren niet in de koestal zelf op te kweken Daar geraken die jonge die ren die geen de minste weerstand be zitten zeer gemakkelijk besmetmen is het nooit zeker dat er nog niet een besmet dier komt tussen de oude koeien en als dit wel het geval is zijn de kalveren hiervan de eerste slacht offers. Kweek die kalvers op met melk van koeien die vrij zijn van tubercu- T 60.000 fr. voor zijn twee kinderen ten laste of samen 366.000 fr., zal hij enkel belast worden in de extra belasting op 140.000 fr. (500.000 360.000 fr.) in plaats van op 175.000fr. De nieuwe voorschriften zijn enkel toepasselijk op de aanslagen in de extra-belasting welke nog dienen ge vestigd, alsook op deze welke niet definitief zijn geworden omdat zij het voorwerp hebben uitgemaakt van een regelmatig bezwaar of van een ver haal binnen de wettige termijn. Deze beperking is niet aanvaardbaar, om dat zij juist de belastingsplichtigen treft die het meest gewillig zijn ge weest bij het vervullen van hun fiscale plicht. Het is overigens niet billijk het voordeel van de omzendbrief te be perken tot de belastingschuldigen wier inkomsten gedurende de oor logsjaren, geen rekening gehouden met de gezinsuitgaven, blijven onder de minimumreferentie. De wet van 16 October 1945 be helst overigens niet het uitdrukkelijk voorschrift dat de gezinsuitgaven die nen begrepen in het belastbaar inko men verwezenlijkt tijdens de jaren 1940-1944. lose en er zeer gezond uitzienzoveel mogelijk vermijden van ondermelk of afgeroomde melk (slap), voortkomend van melkerijen te geven, en als gij hier toch niet buiten kunt, kook die melk dan vooraleer aan die kalveren toe te dienen. En als het dan bij 't jaarlijks onder zoek aan 't licht komt dat gij jaarling- runders of jonge vaarzen of stieren hebt die positief reageren, kijk dan niet naar afkomst en uiterlijk, maar verkoop die bij gelegenheid en koop andere, die van even goede ouders voortkomen, maar die VRIJ zijn dus NIET BESMET, in de plaats terug, dan loopt ge geen kans reeds vroeg allerlei moeilijkheden te hebben met uw besmet vee en kweekt ge u meteen een zuivere stal zonder enig geldver lies te lijden. - Nu immers zijn er nog te veel boe ren die het aangekocht vee niet laten nazien en men hoeft er dus voorals nog niet om bekommerd te£ zijn, zijn besmet jong vee niet kwijt te gera ken. Maar stfikt eerlijk is zulke handel wijze toch ook niet omdat ge op voor hand weet dat gij een uwer beroeps genoten met die verkochte waar scha de zult berokkenen en daarom zoudt gij als eerlijk mens (men vindt er he laas zo weinig, maar gelukkig nog meest onder de boeren) best die rea gerende jonge dieren vetmesten voor de slachtbank en dat brengt toch ook een aardig centje op 1 En wat dan gedaan met de besmet te dieren die op stal blijven, dus de koeien die wel positief reageren maar toch niet als gevaarlijk kunnen aan zien worden Men begint met die, als 't kan, in een afzonderlijke stal te zetten, ofwel zet men de besmette langs de enen kant en de niet besmet te langs de andere kant. En dan houdt men die dieren (de reagerende) dag in dag uit goed in t oog. Een goede boer bemerkt de minste verandering steeds heel vlug aan zijn dieren en als het dan gebeurt dat een der besmette dieren wat opvallend meer gaat hoes ten of kuchen, of er een ronkend ge luid ontstaat in de keel die gezwollen klieren laat voelen, of harde schijven of knobbels krijgt in de uier, of een hardnekkige diarrhee (platte afgang) vertoont, of iets vermagert, laat dan niet na dit te melden aan uw veearts om dergelijke dieren, wanneer ze nog in goede vleestoestand zijn, met staats- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). De.] Koornh Loem

De Koornbloem | 1948 | | pagina 1