LANDBOUWERS» w Folkloristisch kalender* Gedenkdagen DE KOORNBLQEM - 25 Dec. 1948 9 Zondag 26 December Tweede Kerstdag. Feest van Sint Stephanas, eerste martelaar. Êf|Hij is de patroon der steengravers, steenkappers en warmoezeniers. Hij is ook de berschermheilige der paar den. 26 December werd vroeger aan zien als de grote paardendag. Tevens is St Stefaan de patroon van de paar denknechten en koetsiers. Vroeger wijdde men op deze dag haver en hooi voor de paarden, opdat ze gezond zouden blijven. Ook be stond in die tijd het gebruik om op Sint Stephanusdag de paarden ader te laten. §£Zulks vondt voorzeker wel zijn oorzaak in het minder werk dat deze dieren hadden gedurende deze feest dagen en hierdoor ziekten voorkomen werden. Maandag 27 December t Feest van Sint Jan, Evangelist. Vandaag werd in sommige kerken op het einde der H. Mis wijn gezegend ter ere van Sint Jan. Wanneer men op reis ging, dronk men van deze wijn. Dat was de Sint-Janswinne. Het drinken van de winne was een heidens gebruik dat verchristelijkt werd. Sint Jan is de patroon van de boekbinders en boekhandelaars. Dinsdag 28 December Onnozele-Kinderendag. In huis is op deze dag de jongste de baas. Hij voert het commando, allen moeten naar hem luisteren. Woensdag 29 December: Feest van Sint Thomas van Kan telberg. Volksgezegde Er uit zien of men Sint Thomas hadde vermoord, zegt men van ie mand, die een schuw en wild voor komen heeft. Donderdag 30 December Morgen is het het feest van Sint Sylvester. Volkspreuk Sint Silvester, heilige man, Die de dagen lengen kan. St Sylvester is de patroon der mo lenaars, zoutzieders en zeepfabrikan ten. Hij is het die het jaar sluit. li wilt zoveel mogelijk en zo goed mogelijk Uw eigen oogst gebruiken Er zijn veel aardappelen U wilt die voor een deel vervoederen met Uw eigen oogst van rogge en gerst AKKOORD Maar doet het dan ook op de voordeligste manier. Roggemeel met gekookte aardappelen zijn tezamen GEEN volledig voedsel. Roggemeel met aardappelen tezamen is voedsel VERKWISTEN Maar rogge- of gerstemeel met aardappelen is een prachtig voedsel als het wordt aangevuld met de ontbrekende voedings stoffen EIWIT en MINERALEN. REDT U ZELVENVarkensmeel Nr 4 of Nr 5 tezamen met gerst of roggemeel en gekookte aardappelen geeft een ENORME VOEDSELBESPARING Sneller en voor deliger groei en gezonder dieren. Voor Varkens van gebruikt U volgende 25 tot 70 kg. Varkensmeel Nr 4 g. REDT U ZELVEN manier I kg. varkensmeel Nr 4 1/4 kg. roggemeel 1/4 kg- gerstemeel 2,5 kg. gekookte aardappelen OF 1 kg. varkensmeel Nr 4 5 kg. gekookte aardappelen. Voor Varkens van boven 70 gebruikt U REDT U ZELVEN Varkensmeel volgende manier 1 kg. varkensmeel Nr 5 1/2 kg. roggemeel 2,5 kg. aardappelen OF 1 kg. varkensmeel Nr 5 1 kg. roggemeel OF 1 kg. varkensmeel Nr 5 5 kg. gekookte aardappelen. Als U op deze wijze Uwe hoeveprodukten zult gebruiken, zal de NETTO-OPBRENGST daarvan met een derde ver meerderd worden. Door het gebruik van REDT U ZELVEN Varkens meel Nr 4 en 5 naast Uwe hoeveprodukten (rogge, gerst, aardappelen) Grote voedselbesparing I Minder werk I Gezonder dieren Sneller groei I Meer winst I Vrijdag 31 December Oudejaarsavond. Het is vanavond oudejaarsavond, of zoals men ook in Vlaanderen zegt, nieuwejaarsavond. Dat is de avond waarop bij ons nog vele familieleden en vrienden samenkomen om op ge zellige wijze jaaruit-jaarin te vie ren. Het is de avond waarop de fa milie- en vriendschapsbanden stevi ger toegesnoerd worden onder het zingen van een liedje, het klinken van een glaasje en het overschouwen van het afgelopen jaar. Sommige sociëteiten geven een souper aan hunne leden. In huis houdens waar de oude gewoonten nog iewat bewaard gebleven zijn, bakt men pannekoeken of wafelen. Vele oude en schone gebruiken in be huiskring zijn evenwel aan 't slij ten en 't en gaat er niet beter om. In de grote stad ontaardt het re- veillonvieren soms tot een slemppartij. Vanavond ook gaat de jeugd rond om oudejaarsavond te zingen en Nieuwjaar te wensen. Stuur de kin deren niet door zonder ze eens ge trakteerd te hebben. Aan allen die deze folklore-boter- ham tot het einde toe hebben door geslikt, wensen we een Salig Nuve- jaer Zondag 26 December Op deze dag 1898 kondigde het echtpaar Curie de uitvinding van de radium aan. Maandag 27 December Ia 1822, 27 December, werd Louis Pasteur, de ontdekker van de entstof tegen hondsdolheid, geboren. Dinsdag 28 December Vandaag herdenken we de Neder landse schrijver Conrad Buske Huet, die op 28 December 1826 te 's Gra- venhage het licht zag. Hoewel student in de theologie te Leiden en te Lau sanne, legde hij meer belangstelling voor de literatuur aan de dag. Toen hij als Waals predikant te Haarlem fungeerde, gaf hij onder titel Rijp en Groen enige schetsen uit. Tien jaar later gaf hij zijn ontslag daar hij voelde dat hij daar niet op zijn plaats was, en werd redacteur van de Opregte Haarlemmer Courant,,. Daar hij in die werkkring weinig on afhankelijkheid genoot, ontwikkelde hij zijn eigenlijk talent in zijn critische bijdragen in De Gids waarin hij de schijngrootheden van de dag ge ducht onder handen nam en belang wekkende studiën leverde over schrij vers uit de XVII® en XVIII® eeuw. Door zijn letterkundige bijdragen kwam hij weldra in aanraking met Potgieter, het echtpaar Bosboom en Van Platen. In 1868 verschenen een aantal zij ner opstellen in twee delen, onder de titel Litterarische Phantasieën Veel aanstoot gaf evenwel zijn roman "Lidewyde,,, dooreen vrijere be handeling van het sexuele leven, dan men destijds gewoon was. In hetzelfde jaar aanvaardde Huet de redactie van De Javabode en vier jaar later stichtte het Algemeen Dablad van Nederlandsch-Indië Hier ook muntte hij uit door zijn cri- tieken, zodat in 1874 wederom twee delen als Nieuwe litterarische Phan tasieën het licht zagen. In 1876 ver liet hij Indië, vestigde zich te Parijs en wijdde zich verder geheel aan let terkundigen arbeid. Buske Huet heeft door zijn brede kijk een scherpen blik, door zijn rijk dom van gedachten en fraaie stijl, voor de zuivering en verdieping van het letterkundig inzicht in Nederland meer gedaan dan iemand anders. Woensdag 29 December: Op deze dag, in 1170, werd Tho mas Becket, aartsbisschop van Kan telberg vermoord. Donderdag 30 December Heden herdenken wij de 50ste ver jaardag van het overlijden van de Engelse ontdekkingsreiziger. Sir Sa muel White Baker. Van zijn jeugd is weinig gekend. Men weet slechts van hem, dat hij op 24 jarige leeftijd, sa men met zijn broeder een bezitting beheerde op het eiland Ceylon. Hier schreef hij zijn eerste reisverhaal The Rifle and Hound alsook «Eight years wanderings in Ceylon». Vervolgens keerde hij naar Enge land terug en was enige tijd werkzaam bij de aanleg van de Turkse spoorweg van Varna naar Kostendsje. In Maart 1861 vertrok hij naar Afrika met het doel de bronnen van de Nijl op te sporen, en bereikte een jaar later het verenigingspunt van de Witte en Blauwe Nijl. Hier rustte hij drie vaar tuigen uit, met welke hij zich stroom opwaarts naar Gondokoro begaf. Hij ontmoette er in het midden van Fe bruari 1863 Speke en Grant, die hij behulpzaam was voor hun terugkeer naar Europa. Door het rijk Oenjoro heen kwam hij na velerlei gevaren en avonturen in 1864 bij Vacodia aan het westelijk meer, de Loeta Nzige, door hem met de naam van Abert Nyanza bestempeld. Deze odyssee is beschreven in zijn werk The Albert Nyanza». In 1867 kreeg hij van de onderkoning van Egypte, Ismail, de nodige steun om de Nijlgewesten tot aan de Grote Meren te veroveren. Met de hulp van de onderkoning rust te hij een leger uit, waarmede hij twee jaar later oprukte. Het legertje was voorzien van stoomboten, die uit el kaar konden genomen worden. Niet temin had Baker met vele moeilijkhe den te kampen en bereikte pas op 15 April 1871 langs de Giraffenrivier Gondokoro. Hier stichtte hij een stad, Ismaïlia, en bestreed de Bari-negers. Hij overleed op 30 December 1893 op zijn landgoed Sanford Orleigh bij Newton Abbot, in het Engels graaf schap Devon. Vrijdag 31 December We herdenken heden de geboorte dag, 31 December 1668, van de we reldberoemde Nederlandse genees heer Boerhaeve. I Opc.pjf

De Koornbloem | 1948 | | pagina 9