De Begroting van Landbouw Het hoekje van den Veearts Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Is het rantsoen van mijn paard goed AALST 22 JANUARI 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1338 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden" De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Enkele belangrijke punten uit het verslag van de Senaatscommissie. Voormeld verslag behelst enkele belangrijke inlichtingen betreffende de toestand van onze landbouw en de ontwikkeling van onze landbouw politiek welke wij beknopt samenvat ten ten behoeve van onze lezers De toepassing van het Marshall-plan en onze landbouw. Op een vraag van de senaatscom missie betreffende het invoerprogram ma vastgesteld door de Minister van Landbouw in het raam van het Marshall-plan, heeft de Minister ge antwoord wat volgt Het invoerprogramma voor de landbouwproducten en de grondstof fen voor de landbouw over het jaar 1948-1949, zoals het op 16 Oktober 1948 aangenomen werd te Parijs, ziet er uit als volgt broodgranen 929.000 ton voedergranen 1.086.000 ton voederkoeken en meel247.000 ton suiker voor raffinaderij100.000 ton vlees 83.000 ton Potasmeststoffen 100.000 ton K 20 landbouwmachines 4.713.000 dollar landbouwtractoren 3.651.000 dollar; Motoculteurs 570.000 dollar Vervangstukken voor tractoren en motoculteurs565.000 dollar. Het invoerprogramma voor de volgende jaren werd nog niet in be spreking genomen te Parijs. Op een vraag van de commissie welke producten die de landbouw aanbelangen werden opgenomen op de lijst opgesteld door de Belgische Regering voor de invoer uit de Ve- renigde-Staten, in uitvoering van het Marshall-plan, volgens het program ma 1948 en volgens het programma op lange termijn 1949-1952, heeft de Minister van Landbouw geantwoord Het Departement van Landbouw !s niet op de hoogte van het bestaan van dergelijke lijsten van producten die in te voeren zijn uit de Vereniade- Staten. Er werd echter een algemeen in voerprogramma opgemaakt, waarin broodgranen, voedergranen, voeder koeken, landbouwtractoren, moto culteurs en landbouwmachines van Amerikaanse herkomst begrepen zijn. De commissie stelde ook aan de Minister van Landbouw volgende vraag De landen met een ongunstige in- voerbalans kunnen in uitvoering van het Marshall-plan uit België ver scheidene producten invoeren, voor zover als vermeld in de afgesloten handelsaccoorden Welke zijn de verscheidene land bouwproducten waarvan de uitvoer uit België door handelsverdragen voorzien is voor 1948 en gebeurlijk 1949? De Minister van Landbouw ant woordde In 1948 en 1949 wordt de uitvoer voorzien vanboomkwekerijproduc ten, sierplanten, bloembollen, verse groenten (o.a. witloof), vers fruit (o.m. druiven), fok- en trekpaarden, broed- eieren, cichoreibonen, hop, tabak, ge neeskrachtige planten, zaden van graan-, voeder- en tuinbouwgewas- sen, vroege- en consumptieaardappe len, aardappelpootgoed, afgeroomde- melkpoeder, en gebeurlijk eieren. Op een vraag van de commissie welk deel van de leningen bekomen door België in het raam van het Marshall-plan door de Regering be stemd is voor de wederuitrusting van de Landbouw, heeft de Minister van Landbouw geantwoord dat de Rege ring de verdelingsbasis van de toege stane kredieten onder de verschillende takken van de nationale bedrijvigheid nog niet definitief heeft bepaald en dat deze zaak nog ter studie ligt. Op een vraag van een lid van de Commissie welke maatregelen de Re gering hoopt te treffen om een einde te stellen aan bepaalde maatregelen van technische aard die de uitvoer van Belgische tuinbouwproducten naar de Verenigde-Staten onmogelijk maken, heeft de Minister geantwoord wat volgt De uitvoer van onze land- en tuinbouwproducten naar de V. S. is onderworpen aan dezelfde maatre gelen als deze van toepassing voor de andere landen. Deze hebben tot doel alleen kwaliteitsproducten toe te laten voor de uitvoer, die de mededinging met de vreemde producten kunnen doorstaan. Wat de uitvoer van onze planten betreft, dient in de eerste plaats ge wezen op de nadelige toepasing van de Quarantain Act nr. 37 in wer king getreden op 1 Juni 1919. De onderhandelingen die thans ge- (Zie vervolg onderaan 3' kol.) We ontvingen volgend schrijven. Aangezien het verschillende land bouwers aanbelangt, laten we het samen met het antwoord verschijnen Mijnheer Bestuurder, Zou het me toegelaten zijn enige woordjes uitleg te vragen aangaande het voederen van paarden Mijn paard is 3 jaar oud, het krijgt als dagelijks rantsoen goed hooi naar beliefte, 10 kg. bieten, 11/2 kg. zemelen en 1 kg. haver geplet, plus 2 soeplepels gemalen krijt. Dit paard heeft jicht of lichte brand aan de achterpoten, komt dit uit de voeding Wat moet daartegen gedaan wor den Is uitwassen met sodawater en bruine zeep aan te raden of voldoen de is het rantsoen volledig het voe deren van lijnzaad is dat aan te raden bij het opgegeven rantsoen, mag het rauw of gekookt gevoederd worden, is er verlies bij het rauw voederen is melasse voederen wenselijk in de winter en hoeveel In afwachting een gunstig ant woord in het weekblad De Koorn- bloem te mogen vinden, stuur ik U, Mijnheer Bestuurder, mijn beste dank bij voorbaat. E. C. T. ANTWOORD.' Wij veronderstellen eerst en voor al dat wij te doen hebben met een voerd worden nopens deze aangele genheid, in samenwerking met onze landbouwattaché te Washington, schijnen een gunstige wending te ne men, zodat een gegronde hoop be staat binnen een afzienbare tijd vol doening te bekomen voor onze eisen. Het index der productiekosten in de landbouw. Uit het antwoord verstrekt door de Minister van Landbouw aan een lid van de senaatscommissie blijkt dat de indexcijfers van de verschillende elementen van de kostprijs in de land bouw, ten overstaan van de referen tieperiode 1936-38 uitgedrukt door het basiscijfer 100, in September 1948 waren als volgt Pacht 235,1 lonen 470,1 meststoffen 277,6 veevoeders 576,5 materiaal 352,8 belastingen 367,5 algemene onkosten 402,8 Totaal der productiekosten 416,9. landbouwpaard van het Belgisch ras, dat dus 's Winters weinig anders te doen heeft dan wat rapen naar huis te halen, enige karren beir weg te voeren, enige kleine karweitjes op te knappen.... en verder op stal te staan of buiten te lopen zoals nu in deze zachte Winter het geval is. De vraag (ons speciaal door E. C. T. gesteld) is nu te weten hoeveel voeder en welk voeder men best aan zulk paard in deze periode toedient. Er zijn hierin twee factoren waarnaar wij ons moeten richten om een aan gepast rantsoen te berekenen, nl. de hoeveelheid nodig voor de instand houding van het organisme, dus het onderhoudsrantsoen en de hoeveel heid voeder nodig voor de arbeid die het paard verricht. Dit laatste mogen we hier in ons geval laten wegvallen, terwijl wij bij het berekenen van het onderhouds rantsoen nog rekening moeten houden met het temperament van het paard temperamentvolle, nerveuze paarden hebben vanzelfsprekend meer voedsel nodig dan slapers In ons rantsoen moet in de eerste plaats gelet worden op de juiste hoe veelheid droge stofte veel droge stof leidt tot spijsverteringsstoornis sen en te weinig geeft geen gevoel van voldaanheid, geeft geen voldoen de buikvulsel, dus ook weeral een slechte vertering. In de tweede plaats moet het rant soen voldoende verteerbaar eiwit be vatten, nodig voor veel lichamelijke functies en voor goede vertering van de andere voederbestanddelen. In de derde plaats let men er op voor vol wassen dieren niet te veel verteerbaar vet in het rantsoen te hebben. En dan moet het rantsoen bestaan uit een voldoende aantal voedereenheden, dus de zetmeelwaarde mag niet te ver onder of boven de middellijn lig gen. En ten laatste moet elk rantsoen voldoende minerale zouten als kalk en fosfoor bevatten, moet smakelijk en goed verteerbaar zijn en goedkoop. Laat ons nu eens zien of het rant soen van E. C. T. aan al deze vereis ten beantwoordt. E. C. T. geeft aan zijn paard per dag 1 kg. haver, 1 1 /2 kg. zemelen, 10 kg. voederbieten en hooi naar beliefte. Het onderhouds rantsoen van zijn paard moet bevat ten 380 gr. zuiver verteerbaar eiwit, 11 kg. 200 droge stof en de zetmeel- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). De] Koornb! Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1