De prijs van de eieren. Arbeid adelt Wat doen onze officiële diensten tot bevordering van de uitvoer der land- en tuinbouwproducten LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 29 JANUARI 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1339 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. - De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De werking van onze landbouwattaché's. Ons land beschikt in de vreemde thans over vijf landbouwattachés. In het verslag van de senaatscom missie voor de begroting van land bouw, vinden wij een beknopt relaas over hunne werking verstrekt door de heer Minister van Landbouw dat wij hierna overnemen Ingevolge de faciliteiten verleend door het Bestuur van het Departe ment van Landbouw, hebben de landbouwattachés gedurende de laat ste maanden hun bedrijvigheid kun nen uitbreiden overeenkomstig het vooropgesteld plan. Daardoor hebben zij geleidelijk hun werkgebied kunnen verruimen, doch dit werkgebied is veel te uitge breid, gezien de geringheid van hun getalsterkte. De landbouwattaché in Nederland heeft namelijk contact kunnen nemen ter plaatse met de overheden der Noorderlanden deze van Washing ton, die nauwelijks in dienst is, met Canada en eerlang met Mexico, deze van Parijs met Zwitserland en deze van Praag met Oostenrijk en Hon garije. De landbouwattachés documente ren onze Minister van Landbouw over de landbouw in de streken onder hun bevoegheid. Zij zijn aanwezig op tal van inter nationale vergaderingen, hetzij als deelnemer, hetzij als Waarnemer, die gehouden worden te Parijs, Londen, s Gravenhage, Washington en Praag, bijzonder deze van het Marshall-plan te Parijs. Meer en meer nemen de landbouw attachés deel aan het opstellen der handelsaccoorden, zij volgen de han delsonderhandelingen en hun uitwer king. Op dit gebied zijn ze op zeer nuttige wijze tussengekomen voor het behouden, verhogen of voorstellen voor uitvoer van landbouwproducten als druiven, witloof, paarden, cicho rei, wijnen, kersen, tabak, boomkwe kerijproducten, sierplanten, bloem bollen, enz., en wel tot volledige vol doening van de beroepskringen. De verschillende diensten van het Departement worden op de hoogte gehouden van het iniatief in de lan den waar de landbouwattachés ver blijven, alsmede van de nieuwigheden aangaande de landbouwtechniek al daar. Wat de landbouwattaché te Praag betreft, geen enkele speciale moeilijk heid werd door hem ondervonden bij de vervulling van zijn ambt, uitgeno men misschien deze voortspruitend uit de verscheidenheid der talen in de verschillende landen vallend onder zijn bevoegdheid. De landbouwattaché te Parijs werd bij zijn talrijke bedrijvigheden ook belast met de organisatie der uitwij king naar Frankrijk van de Belgische landbouwers, overeenkomstig het on langs gesloten Frans-Belgisch ak koord. De Dienst voor afzet van land- en tuinbouwproducten. Deze dienst laat niets ongedaan om aan onze land- en tuinbouwproducten afzetgebieden te verzekeren in het buitenland. De uitslagen welke hij heeft bereikt zijn nochtans tot heden niet aanmoedigend. Frankrijk weigert voor het ogen blik alle invoervergunningen voor de Belgische producten ingevolge ge brek aan betaalmiddelen. Naar West- Duitsland hebben wij onze zendingen nog niet hernomen, hoewel daar nochtans behoefte aan onze land- en tuinbouwproducten bestaat. Met Engeland werd een nieuwe overeenkomst bereikt, waarvan een verhoogde uitvoer van druiven, ker sen enz. naar dit land kan worden verwacht. De Dienst streeft ook naar uitbrei ding van zijn betrekkingen met de Verenigde Staten waar onze tuin bouw reeds een zekere afzet heeft bereikt. Wat betreft de uitvoer van cicho- reibonen naar Duitsland vermeldt het verslag van de Commissie wat volgt Tijdens de jaren vóór de oorlog, was Duitsland onze belangrijkste kliënt. De Duitse markt slorpte jaar lijks meer dan 10.000 ton op. De beschikbare dollars voor de aankoop van cichoreibonen zullen een uitvoer toelaten van ongeveer 1.500 ton. Besprekingen met de overheden van de Bizone zijn aan gang en hun gunstige afloop zou een gevoelige verhoging van onze uitvoer naar dit gebied medebrengen. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Gisteren vroeg ik aan mijn vrouw hoe het nu stond met de prijs van de eieren. De eieren zijn voor het ogenblik zeer goedkoop, antwoordde ze mij. Ik betaal ze 2,40 fr. in de winkel. Zeer goedkoop, dacht ik bij mijn eigen, en dat in de Winter. Ik ga de kwestie toch eens onderzoeken. Ik heb weinig verstand van huishoude lijke artikelen. Betalen en uitgeven laat ik aan mijn vrouw over. Ik ben deze morgen bij de boer geweest en die zegde me vlakaf, zonder er veel doekjes rond te doen, dat zijn kiekens voor hem een verliespost betekenen. De prijs van het hennenvoeder kent ge allen. Redt U Zeiven stelt heel wat puike legvoeders ter beschikking. Moet ik nu blij zijn omdat de eieren goedkoop zijn en dit in mijn gezins budget goed van pas komt? Moet ik de boeren beklagen, de leghennnen en de eierkwestie gaan bestuderen en de mistoestanden aanklagen? Of moet ik stilletjes zwijgen en de prijzen ta bel van Redt U Zeiven sparen. Wat betreft het eerste punt: zelf zucht is uit de boze en het algemeen welzijn gaat voor. De verbruiker mag nooit teren en verteer maken op de kap van de wroetende voortbrenger. TweedensDe Koornbloem is er om door dik en door dun de belangen van de boeren te verdedigen. En der- densRedt U Zeiven is geen vere niging die landbouwartikels levert om er de landbouwers zelf de put meé in te helpen Toen een na een onze gerantsoe neerde waren prijs gegeven werden en wij teruggekeerd waren naar de volledige vrijheid van handel en me dedinging waren er heel wat mensen van de geleide economie die moord en brand begonnen te schreeuwenalles gaat afslaan, zegden ze. De prijzenvrijheid heeft althans wat de eieren betreft, gans het tegenover gestelde veroorzaakt. Het tegenover gestelde ook in ongunstige beteke nis voor wat de voortbrenger betreft. Wanneer we de gegevens van de landbouwtellingen van 15 Mei 1947 en 15 Mei 1948 vergelijken, zien we dat erop 15 Mei 1947 5.103.000 leghennen waren er ongeveer 500.000 jonge kiekens bestemd voor de kweek. In 1948 waren er 5.271.000 leghen nen 600.000 jonge kiekens bestemd voor de kweek. Dit verschil van ongeveer 200.000 hennen kan onmogelijk invloed heb ben op de totale voortbrengst, het vertegenwoordigt slechts 4 °/0. Al zou men het ook soms denken, het plots dalen van de eierprijzen kan onmogelijk gezocht worden in de zeer sterke stijging van de voortbrengst. Het zachte weder heeft zeker in vloed op het hoger legcijfer dat nu in de maand*» Januari bekomen wordt, maar dat alles verklaart nog niet vol doende de zo plotselinge daling van de eierprijzen. Te Kruishoutem waren de eierprij zen op 28 December 1948 van 2,40 fr. tot 2,60 fr. en werden er 781.000 stuks eieren aangeboden. Op 11 Januari 1949 waren de prij zen van 1,70 fr. tot 1,90 fr. en werden van de 685.000 eieren, 500.000 stuks verkocht. Hieruit zou men kunnen afleiden dat niet het overdreven aanbod op deze markt de prijzen heeft doen da len. Wel integendeel. Er werden er minder aangeboden dan op 28 De cember 1948. y Zeker hebben de feestdagen van Nieuwjaar de koopkracht van vele verbruikers verminderd. Ook het stij gend cijfer van het aantal werklozen zal nu en dan zijn invloed doen ge voelen op de koopkracht van een groot deel van de verbruikers. Maar hoorden we geen geruchten over een massalen invoer van koel huiseieren. Sprak men niet van zo veel millioenen eieren die vlug moes ten afgezet worden Hoorden we ook niet van moge lijke uitvoer naar Engeland aan een vastgestelde prijs. Zou terug de voor oorlogse methode worden toegepast dat, om uitvoer mogelijk te maken, eerst de aankoopprijzen moeten lager zijn. Een dergelijke uitvoer geeft niet de verwachte oplossing. Ze is enkel goed om de inlandse prijzen nog meer te drukken. Misschien krijgen we door de la gere prijs een verhoogd verbruik, maar daardoor is de schade welke aan de kwekers werd toegebracht niet geheeld. Reeds vele jaren stond ons land be kend om zijn goed verzorgde pluim veestapel. De kwekers spanden zich in om deze op een beter peil te bren gen. Maar aan dergelijke prijzen tijdens de Wintermaanden kan niemand eieren voortbrengen. De productiekosten kunnen niet tot in het oneindige verlaagd worden. De voeders welke verbruikt worden ko- (Zle vervolg 4' bladzijde 2' kolom.) De Koornb! Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1