Het Marshall-plan en de WITLOOF naar FRANKRIJK uitrusting van onze landbouw en eindelijk: ook naar Duitsland. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 5 FEBRUARI 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1340 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars, Bureelen Zeebergkaai. 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Zoals onze lezers weten aan de hand van de vorige bijdragen welke wij in dit blad hebben gewijd aan het doel en de uitwerking van het Mars hall-plan, heeft dit laatste voor doel de economie van de Europese deel nemende landen te herstellen, inzon derheid door verhoging van het pro- ductiepeil in nijverheid en landbouw. Over de aanwending van de Mars hall-gelden mochten wij tot heden van onze regering weinig vernemen. Daar België beschouwd wordt als een /ijk land, heeft het aan recht streekse giften van de Verenigde- Staten tot heden enkel 132 millioen fr. ontvangen. Wel ontving het aan voorwaardelijke giften 250 millioen dollar, doch mits voorwaarde in een Europees clearingfonds hiervan 207,5 millioen dollar te storten, onder vorm van het toekennen van een trekkings recht aan de andere deelnemende lan den die op die wijze de vereiste fran ken bekwamen voor hun aankopen in ons land. Dit laatste bekomt dan in vergelding van de V.S. goederen ten belope van de leveringen welke het heeft gedaan bij middel van voor meld krediet aan de landen die hun trekkingsrecht hebben uitgeoefend. Laatst genoemd stelsel biedt aldus het voordeel voor België dat het zijn handelsbetrekkingen met het buiten land kan uitbreiden, zonder dat het voor zijn aankopen in de V.S. zijn goudreserve of dollarreserve moet aanspreken. België bekwam ook in het raam van het Marshall-plan een lening te gen zeer voordelige voorwaarden nl. een intrest van 2,5 °/o lopende van 1952 af en terugbetaling in 28 jaar. Deze lening bedraagt ruim 2 milliard frank. Voor de uitrusting onzer bedrijven komen de rechtstreekse gifte van 132 millioen fr. en bedoelde lening in aan merking. Van overwegend belang is dat on ze land- en tuinbouw een rechtmatig aandeel bekomen in deze bedragen voor de behoeften hunner uitrusting op rationele wijze. In verband met deze aangelegen heid achten wij het nuttig hier mel ding te maken van de belangrijke sug gesties gedaan door Senator d'Aspre- mont-Lynden betreffende de aanwen dingder Marshall-gelden ten behoeve van onze land- en tuinbouw. Dhr d'Aspremont-Lynden wenst de aanwending van 20 millioen frank voor de oprichting van laboratoria tot vervaardiging van entstof tegen mond- en klauwzeer. Dit is een uit stekende suggestie wanneer men re kening houdt met de enorme schade die deze kwaal aanricht aan onze veestapel en zijn rendement. Senator d'Aspremont-Lynden ves tigt ook de aandacht op de ontgin ning en de gezondmaking van 350.000 tot 400.000 ha. woeste of natte grón den, o.m. in de Kempen en in de Ar dennen. Onze landbouw heeft inderdaad gebrek aan grond, aan goede grond vooral. Nederland zal, naar het blijkt, zijn ruime dollargiften voor een groot deel aanwenden aan het verder droog leg gen van de Zuiderzee en hoopt aldus circa 125.000 ha. voor zijn landbouw te winnen op de zee. Daar ons Land voor zijn landbouw een even nijpend gebrek heeft aan levensruimte, is het aangewezen dat het een krachtige in spanning doet voor grondaanwinning en grondverbetering op ruime schaal. Het Amerikaans geld hieraan be steed zal naar onze mening uitmun tende uitslagen opleveren. Bij gebrek aan voldoende kredie ten, bestaan er immers sedert tien tallen jaren plannen voor gezondheids- werken van natte gronden die nog steeds hun uitvoering niet bekwamen. Verder dient er ook ernstig ge dacht aan de verdere technische uit rusting van onze landbouwbedrijven. In verband hiermede deelde de Heer d'Aspremont-Lynden mede dat in België nog 15.000 hoeven zijn die niet aangesloten zijn bij de electrische stroom. Het betreft hier bedrijven die ver gelegen zijn van de bewoonde centra. Ook de uitrusting van onze zuivel bedrijven dient nog merkelijk verbe terd en gemoderniseerd. Dit is een levensnoodwendigheid met het oog op de nakende economische Unie met Nederland dat over een flink uitge ruste zuivelnijverheid beschikt. De bouw van silo's voor bewaring van groenvoeder, de modernisering onzer hop- en cichoreidrogerijen, de inrichting van koelinstallaties voor bewaring van fruit, eieren en zuivel producten, zijn insgelijks factoren die op grote schaal kunnen bijdragen tot Zie vervolg onderaan hierneven. Verleden Zondag kreeg ik witloof op mijn noenschotel. We zullen dan maar doen zoals ze in de gazetten vragen, zei mijn vrouw. En wat vragen ze? vroeg ik. SjezusmaranteDat schrijft in de gazet en dat weet niet wat er in staat! Kijk, hier staat het... Als iedere landgenoot 1 kgr. witloof eet, is de witloofkwestie opgelost 1 Ik doe mee. Gij, ja. Maar ge weet dat onze Jan vies is van witloof. En ik wil er ook niet eeuwig mee gestraft worden. Tettetet! hoktis, pravoktis, eten wat er gekokt is! En daarmee gedaan. Daarbij, ik zal het witloof op vijf, zes verschillende manieren klaar maken- Tegen een vrouw moet ge niet re deneren. Die moet altijd gelijk heb ben. Vooral wat de pot aangaat. Kordaat 1 Desnoods met de pollepel er bovenarms op. Daarbij moet gezegd dat een vrouw kwestie huiseconomie, van geen klets praatjes houdt, maar de stier direct bij de horens pakt. En daar onze Vlaamse huisvrouwen wat het budjet aangaat, geen al te luxueuse bokke- sprongen kunnen maken, lukt haar economie en huishoudkunde op een schitterende wijze. Aanpakken, kordaat zijn, practisch. Voila, wat over 't algemeen bij men sen, ook bij staatsbestuurders, mees tendeels mankeert. Gaat het witloofvraagstuk eindelijk een billijke oplossing tegemoet? Ge zoudt het zeggen. Ook hier wordt het hoog tijd dat er handelend opgetreden wordt. Op het ministerie van Buitenlandse Handel is een afvaardiging van het verhoging van de kwaliteit en de gel delijke opbrengst van onze land- en tuinbouw. De Amerikaanse kapitalen hieraan besteed zullen ongetwijfeld een niet te onderschatten nut bieden. Ten slotte dient een uitgebreide en voortdurende inspanning gedaan tot uitbreiding van het wetenschappe lijk werk ten bate van onze land- en tuinbouw, o.m. tot bestrijding van de planten- en veeziekten, de selectie van planten en dieren, de toepassing van doelmatige bemestingsmethoden en dergelijke. Men vergete het niet de toekomst van onze land- en tuinbouw ligt in de verhoging en verbetering van zijne productie met een inkrimping tot het uiterste van de voortbrengstkosten Verbond van de Witloofuitvoerders, onder het voorzitterschap van de heer G. Cool, ontvangen door de kabi netschef van de minister dhr Fort- homme, die bijgestaan werd door de hh. Delhaye en Couvreur. De witloofuitvoeders handelden hoofdzakelijk over de uitvoer naar Frankrijk. In dat verband herinner den zij aan een onlangs in de Kamer afgelegde verklaring volgens welke op grond van een systeem van com pensatie een belangrijk tonnage wit loof is kunnen uitgevoerd worden naar Frankrijk, en dat het doel is dit jaar nog naar dat land 8 a 10 duizend ton uit te voeren. De afvaardiging stelde in het licht van die verklaring enkele vragen aan de vertegenwoordigers van de mini ster. Uit de gekregen antwoorden bleek, dat voor 180 millioen Franse frank naar Frankrijk zal mogen wor den uitgevoerd. De minister van Bui tenlandse Handel stelt trouwens alles in het werk om de export naar Frank rijk, die een levenskwestie voor onze witloofkwekers is, mogelijk te maken. De export naar onze zuiderburen zal geschieden in het kader van een sy steem van compensatie, een soort ruilhandel dus. De prijs zou naar de afgevaardig den vernamen, op 6 Belgische frank zijn bepaald, franco-grens, netto-ge wicht en verloren verpakking. De afgevaardigden tekenden tij dens de besprekingen ook heftig protest aan, toen ze vernamen dat reeds aan een firma, die met de eigen lijke witloofexportateurs niets te ma ken heeft, een uitvoervergunning werd verleend. Met genoegen verna men ze, dat die vergunning zal worden ingetrokken, zodat het gevaar vaneen monopolie zal verwijderd zijn. Dat gevaar was ook groot voor de pro ducenten zelf, daar een monopolie een catastrophe zou betekend hebben wat betreft de prijs die aan de produ cent zou worden betaald. Nu zullen de vergunningen ver deeld worden onder de verschillende exportateurs zodat het spel van de concurrentie zijn invloed op de prijs zal hebben, die echter niet onder het vastgestelde minimum van 6 frank zal mogen gaan. Tot slot werd medegedeeld, dat het akkoord met Duitsland voor de export van witloof naar dat land thans gesloten is. De Koornb! Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1